Lezzet Haritası – İllere Göre En Popüler Yemekler

5

Lezzet Yolcuğu’na Hazırlık – İllere Göre En Popüler Yemekler

Seyahatlerimin olmazsa olmazı kesinlikle gittiğim yerlere özgü tatları deneyimlemek, yeni kültürleri öğrenirken daha önce hiç duymadığım lezzetleri tatmak oldu çoğu zaman. Hem merakımdan dolayı hem de yemek yemeyi sevdiğimden, hayatta ağzıma sürmem dediğim çoğu lezzet için tatma fırsatım oldu diyebiliriz.

Merakımdan kaynaklı olarak; ülkemin bu zengin coğrafyasında henüz farkında olmadığım ne tatlar var kim bilir diye düşünürken biraz araştırma yaptım. Yazımda da bu araştırmamın sonuçlarını sizler le de paylaşacağım. Bakalım siz by lezzetlerden kaçını daha önce duydunuz, tattınız veya ilk kez bu yazıda öğrendiniz sonucunu benimle paylaşırsanız çok mutlu olurum.

O zaman hepimiz lezzet yolculuğuna hazırsak hemen başlayalım anlatmaya!

Lezzet Yolculuğu Başlasın!

Yolculuğumuza batıdan başlayarak doğuya doğru giderek devam edeceğiz. Bölge bölge, her bir lezzetimizi atlamadan ilerlemek niyetim. Mutlaka haberim olmayan veya atladığım lezzetler olacaktır. Bu lezzetler için her zaman bana bilgi verebilir, yazıya eklenmesini sağlayabilirsiniz.

Marmara Bölgesi Lezzet Listesi :

Edirne – Ciğer Tava (Yaprak Ciğer)

Edirne Ciğeri - İllere Göre En Popüler Yemekler
Edirne Ciğeri – İllere Göre En Popüler Yemekler

Edirne ciğerinin lezzet sırrı özellikle Trakya bölgesinde verimli yeşil alanlarda yetişen sağlıklı hayvanların ciğerlerinden yapılması ve oldukça taze bir şekilde günlük olarak tüketime sunulmasıdır.

Kırklareli – Höşmel

Bu yörede hayvan kesimiyle elde edilen et, yöre insanımızın becerisine ve mutfak kültürüne göre değişik yemekler ortaya çıkmasına vesile olmuş. Höşmel de bu lezzetler arasında sığır etinin kaynatılmış suyundan yapılan bir çeşit çorba oluyor.

Tekirdağ – Köfte

Adı üstünde Tekirdağ köftesinin yapımında kullanılan dana eti kaburgası, köfteye farklı bir tat kazandırır. Servis yapılırken yanında mutlaka kırmızı biber salçası bulunur. Bu biber salçası genel olarak kullanılan biber salçalarından farklı olarak özel olarak yapılır ve yalnızca köfte yanında kullanılır.

İstanbul / Avrupa Yakası – Islak Hamburger

Köftesi diğer hamburger köftelerine göre daha çok ev yapımı hissi verir.  Islak olmasının kaynağı da ayrıca hazırlanan domates sosundan kaynaklanır.  Pofuduk ekmeğinin hazırlanan domates sosunu çekmesi, anne köftesi kıvamında eti ile sokak lezzetlerinin vazgeçilmezlerinden diyebiliriz bence.

İstanbul / Anadolu Yakası – Kanlıca Yoğurdu

Eşsiz manzara eşliğinde ister pudra şekeri ile ister sade olarak ara öğün niyetine çok güzel bir alternatif bence!

Kocaeli / İzmit – Pişmaniye

Tatlının kökeni İran coğrafyasına dayanır. Görüntüsü koyun yününe benzediği için yün gibi anlamına gelen peşmek (پشمک) kelimesinin zamanla Türkçede “pişmaniye” olarak dönüşmesinden kaynaklı bir isme sahiptir.

Yalova – Yalova Sütlüsü

Tam olarak 7 yıllık bir ARGE çalışmasının ürünü olan bu tat geçtiğimiz yıl Favori Lezzetler ödül töreninde tatlı kategorisinde birinci olmuş. Denilene göre yağ ve şeker oranı oldukça düşük ve özel bir hamura sahip. Bu sebeple tercih edilmesi ve kısa sürede coğrafi işaret konumuna gelmiş.

Sakarya – Islama Köfte

Islama köfte, özellikle Adapazarı’na ait olan bu lezzet için dilimlenmiş ekmekler biberli ve yağlı et suyuna batırılır ve köftelerle birlikte ızgarada bu şekilde pişirilir

Bilecik – Keklik Kebabı

Bursa – İskender

Meşhur kebap yemeği İskender’i bilmeyen yoktur sanırım. Aslında temel malzemesi döner olsa da, üzerine dökülen tereyağ ve domates sosu olmazsa olmazdır. Yanında servis edilen yoğurt ve altındaki yağlı pide parçaları fark yaratan özelliğidir. Ayrıca, iskenderin eti normal bir dönerin etine göre daha az yağlıdır.

Balıkesir – Höşmerim

Peynir helvası ya da Peynir tatlısı olarak da bilinen Höşmerim, farsça hoş (tatlı) ve maram(kaymak) sözcüklerinden türemiştir. Evliya Çelebi bu tatlının, Balıkesir’e yerleşen ilk olarak Türkmen göçebelerinde görüldüğünü, Havran’a da oradan geldiğinden bahseder.

Çanakkale – Lakerda

Lakerda uzun süreli saklanmak üzere özel şekilde hazırlanmış tuzlanmış bir balık etidir. Genelde meze olarak tüketilir. Orijinali torik olmasına rağmen günümüzde torik az bulunduğu için palamut balıklarından yapılır.

Ege Bölgesi Lezzet Listesi :

İzmir – Boyoz

Boyoz – İllere Göre En Popüler Yemekler

Boyoz, İzmir yöresi ile özdeşleşmiş mayasız hamurdan yapılan bir hamurişi aslında. Genelde kahvaltıda haşlanmış yumurta ile beraber tüketilir. İspanyolca yazılışıyla bollos, “küçük somun” anlamına gelen bollo sözcüğünün çoğuludur. İspanyolca iki L harfi Y sesiyle okunduğu için bizdeki yazıldığı şekliyle okunur. İlk ortaya çıkışı atık hamur malzemelerinin değerlendirilmesi olarak bilinir. İzmir dışında hiçbir şehirde ticari olarak piyasaya sunulmadığından dolayı İzmir’e özgü bir börek türü olmuştur.

İzmir’in diğer lezzetlerini merak edersen İzmir’de Tadılması Gereken 9 Lezzet yazımızı okumanı öneriyoruz

Manisa – Mesir Macunu

Mesir macunu, 41 çeşit baharat ve şifalı ottan oluşan bir macun çeşididir. İlk olarak Yavuz Sultan Selim’in eşinin hastalandığı dönemde onun iyileşmesinde kullanılmıştır.

Aydın – Bolama

Denizli – Çaput Aşı

Kütahya – Şibitli Tavuk Tiridi

Afyon – Kaymak

Kaymak, sütün yağından elde edilen bir tür kremadır. Sütü hafif ateşte veya belli bir soğuklukta bekleterek elde edilir. Genellikle en lezzetli olanı manda sütünden üretilmiş olanıdır. Türkiye’de manda yetiştiriciliği en çok Afyonkarahisar ve çevresinde olduğundan dolayı kaymak bu yöreye ait olmuştur.

Uşak – Tarhana

Tarhana, yörelere göre yapılışı değişse de genellikle ana malzeme olarak yoğurt, kurutulmuş nane, buğday unu, kurutulmuş kırmızı biber, yeşil biber kullanılan bir çorbadır. Çorba yapılmasının dışında cips olarak da tüketilebilir. Besleyici olmasının yanısıra kuru toz olarak hazırlandığı için uzun süre saklanabilir.  Adının kökeni olarak Farsça terḥāne ‘den gelir.

Muğla – Çökertme Kebabı

Çökertme kebabı, mutfağımızın kebap türlerinden bir tanesi. Kızarmış ve kibrit inceliğinde doğranmış patateslerin üzerine bonfile et ile servis edilir. Servis edilmeden de sarımsaklı yoğurt ve domates sosu da eklenir. Özellikle Bodrum ilçesine özgü denebilir.

İç Anadolu Bölgesi Lezzet Listesi :

Eskişehir – Çi Börek

Çiğ börek; kıyma, soğan ve baharat karışımından oluşan bir iç harcın açılmış yufka içerisine konarak kızartılmasıyla yapılan bir hamur işi. Türkçesi olarak adlandırılırken yanlış bir anlam kazanarak ismi çiğ börek olmuş, ama aslında içinde herhangi bir çiğ malzeme bulunmaz.

Çankırı – Kuyu Kebabı

Kuyu kebabı, diğer adıyla “Büryan”  kızgın kuyularda pişirilen ve genelde yazın tüketilen bir et yemeğidir. Et çengellerle önceden kızdırılan yeraltı kuyularına sarkıtılır ve kuyunun ağzı kapatılır. Pişirme stiline göre adını almış demek çok doğru olacaktır.

Ankara – Ankara Tavası

Ankara Tavası, eski Ankara mutfağına ait etli ve sebzeli bir pilav yemeği. Geleneksel olarak düğün, kutlama veya diğer özel zamanlarda yanında cacık, turşu, salata ya da hoşaf ile tercih edilebilir. Her pilav üstü et yemeğinin Ankara Tavası ile karıştırılmaması gerekir.

Konya – Etli Ekmek

Etli Ekmek – İllere Göre En Popüler Yemekler

Etli ekmek, bir çeşit ince ve kenarsız pide olarak anlatılabilir. Genellikle satırla iyice doğranmış dana eti, soğan, domates ve biberle hazırlanan harç; oldukça ince bir hamur üzerine konularak fırında çift yönlü olarak pişirilir.

Karaman – Batırık

Batırık; bulgur ile yapılan, kısıra da benzeyen bir çeşit sulu salata. Kısır da olduğu gibi yine içerisinde domates, biber, isteğe bağlı salatalık ve ince bulgurdan oluşur.

Kırıkkale – Tuvalak

Kırşehir – Keykef

Aksaray – Soğanlama

Nevşehir – Nevşehir Tava

Niğde – Söğürme

Yozgat – Testi Kebabı

Testi kebabı da, adı üstünde toprak bir testi içerisinde pişirilen bir tür et yemeğidir.  Testiyi kıracak olan kişinin, kırmadan önce bir dilek tutması gibi bir gelenek vardır.

Kayseri – Mantı

Mantı, çeşitli baharatlar eklenerek hazırlanan kıyma harcının, küçük hamur parçalarının içine konularak suda haşlanması ile yapılan bir yemek. Türk mutfağının olduğu kadar diğer Orta Asya mutfaklarının da bir parçası olan mantı, eski SSCB ülkelerinde de popüler. Son zamanlarda geleneksel haline ek olarak fırınlanarak da hazırlanmakta.

Kayseri’ye özel diğer lezzetleri merak ediyorsan Tadılması Gereken Kayseri Yemekleri yazımızı mutlaka okumalısın.

Sivas – Sivas Köfte

Akdeniz Bölgesi Lezzet Listesi – İllere Göre En Popüler Yemekler

Antalya – Köfte Piyaz

Isparta – Kabune Pilavı

Mersin – Tantuni

Adana – Adana Kebabı

Adana kebabı, Adana’ya özgü, “zırh” adı verilen, satıra benzer bir bıçak ile elde kıyılan parça etten yapılan bir kebap çeşidi. Diğer kebaplardan ayrılan en belirgin özelliği ise kullanılan ettir.

Osmaniye – Bayram Kömbesi

Burdur – Burdur Şiş

Hatay – Künefe

Künefe, tatlı, şeker esaslı şurupla ıslatılmış peynirli hamur işleri ile yapılan geleneksel bir Filistin tatlısı. Birden fazla çeşidi olmasına rağmen genel olarak yapılış itibarı ile yöntem aynı. İki katman kadayıf arasına tuzsuz bir cins peynir koyularak hafifçe pişirilir ve üzerine şeker şurubu katılır. Yapılışındaki değişikler kullanılan kadayıf ve peynirin türünden kaynaklanır.

Kahramanmaraş – Maraş Dondurması

Kahramanmaraş dövme dondurması, Maraşlı Osman Ağa’nın orkideden sahlep yaparken tesadüfen keşfettiği bir tatlı aslında. İlk olarak “Sahlepli Karsambaç” olarak adlandırılmış, ancak üç kuşak sonra “Maraş dondurması” olarak tanınmaya başlamış. En önemli özelliği ise yapımında keçi sütü kullanılması.

Dondurmanın hikayesini merak edenler için sevgili Gamze’nin yazısını okuyabilirsiniz.

Karadeniz Bölgesi Lezzet Listesi :

Düzce – Çerkes Tavuğu

Çerkez tavuğu ya da Çerkes tavuğu, Çerkesler tarafından yapılan bir meze çeşididir. Unlu ve cevizli olmak üzere iki türde yapılabilir.

Bolu – Orman Kebabı

Zonguldak – Kabak Burması

Bartın – Pum Pum Çorbası

Karabük – Bükme Pide

Kastamonu – Banduma

Banduma, serme ekmek denilen, köy kadınlarının kendi yaptıkları yufka ekmeğinin, yuvarlanarak bir boru şekline getirilmesi ve bunun yaklaşık 15′er cm aralıklarla kesilerek, daha önceden hazırlanmış hindi suyuna batırılıp tepsiye dik bir şekilde dizilmesiyle hazırlanır. Adını da hazırlanan hamurların hindi suyuna bandırılması işleminden alır.

Sinop – Kulak Hamuru

Çorum – İskilip Dolması

İskilip dolması, adını Çorum’un İskilip ilçesinden alan özel gün ve toplantılarda yapılan bir pilav türü. Yapılışı zor ve zahmetli. Evlerde günlük bir yemek olarak yaygınlaşmamasının en önemli nedeni de zaten bu yüzden.

Samsun – Haluçka

Amasya – Çatal Çorba

Ordu – Melocan Kavurması

Tokat – Bat

Giresun – Hamsi Pilavı

Trabzon – Lahana Dolması

Lahana dolması, lahana sarması ya da kelem dolması beyaz lahana yaprağının içerisine bulgur ya da pirinç başta olmak üzere yöresine göre değişen diğer iç malzemeleri konarak yapılan bir yemektir. Zeytinyağlı ya da kıymalı çeşitleri vardır.

Gümüşhane – Köme

Köme, diğer adıyla cevizli sucuk; ipe dizilmiş cevizin bir veya daha fazla kez kaynamakta olan şıraya batırılıp çekilmesinden sonra asılıp kurutulması ile yapılır.

Rize – Muhlama

Muhlama - İllere Göre En Popüler Yemekler
Muhlama – İllere Göre En Popüler Yemekler

Muhlama, diğer adıyla kuymak Anadolu’nun başka yörelerinde peynir kullanılmadan hazırlanan arpa ve buğday lapasıdır.

Artvin – Laz Böreği

Laz böreği; lazca ismiyle Lazutti cari baklava yufkası, tereyağı, muhallebi ve şerbet ile yapılan bir tatlı çeşidi. Günümüzde yufka yerine milföy, muhallebi yerine krema kullanılarak yapılanları da mevcut.

Bayburt – Tatlı Çorba

Diğer Karadeniz bölgesine ait lezzetler için Tadılması Gereken Karadeniz Lezzetleri yazımızı okumalısın.

Doğu Anadolu Bölgesi Lezzet Listesi – İllere Göre En Popüler Yemekler

Ardahan – Elma Dolması

Kars – Hangel

Hangel; bir çeşit hamur yemeği. Yufka biçiminde açılan hamur kare şeklinde lokmalık olarak kesilir ve suda pişirildikten sonra soğan ve sarımsaklı yoğurt dökülerek servis edilir.

Iğdır – Bozbaş

Bozbaş, Azerbaycan mutfağına ve Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi özgü bir yemek. Bazı yörelerde, Piti olarak adlandırılsa da özellikle Iğdır ve çevresinde Bozbaş olarak adlandırılır. Temel malzemeleri koyun eti, nohut ve lavaş. Yemeğin suyuna kendine özgü rengini veren sarıkök isimli ottur.

Ağrı – Abdigor Köftesi

Abdigor köftesi, normal bir köfteden farklı olarak dövülmüş etten yapılır ve yumruk büyüklüğünde hazırlanır.

Van – Van Kahvaltısı

Hakkari – Kepaye

Erzurum – Cağ Kebabı

Cağ Kebabı - İllere Göre En Popüler Yemekler
Cağ Kebabı – İllere Göre En Popüler Yemekler

Cağ kebabı, oğlak veya kuzu etinden yapılan bir kebap çeşidi. Geleneksel olarak Erzurum’un Oltu ilçesinde yapılan cağ kebabı, önceden terbiye edilmiş etin yatık bir şişe geçirilerek odun ateşi üzerinde pişirilmesiyle hazırlanır. Cağ (veya bico) adı verilen şişler kullanılarak servis yapıldığından bu adı almış.

Muş – Muş Köftesi
Bitlis – Büryan Kebabı

Büryan kebabı, Türkiye’nin birçok yerinde yapılan fakat daha çok Siirt ve Bitlis yöresine ait bir et yemeği. Arapça’da Perive olarak da adlandırılır.Genel olarak kuyu kebabının bir türevidir denebilir.

Bingol – Dut Pekmezi

Pekmez; tatlı meyvelerin ya da şeker pancarı, ardıç meyvesi gibi şekere dönüşebilecek tarım ürünlerinin ezilerek kaynatılması ile üretilen, yoğun ve tatlı bir şurup.

Erzincan – Tulum Peyniri

Tulum peyniri ; post ile yapılan küp içinde saklanarak olgunlaştırılan peynirlere verilen addır.

Malatya – Analı Kızlı

Analı kızlı, bulgur ve kıymanın macun kıvamına gelinceye kadar yoğrularak, hazırlanan hamurun açılıp içine kıyma doldurulmasından sonra pişirilen sulu bir yemek. Köfteler misket büyüklüğünde olup, yarım su bardağı sıvı yağ ve salçadan oluşan suya atılarak pişirilir.

Tunceli – Babuko – En Popüler Yemekler

Babuko, hamurdan yapılan sarımsaklı etsiz bir tür mantıdır. Babuko’yu tamamıyla parçalayıp soslanmış hali bavuko, ortası oyularak servis edilirse Zervet ya da Zerafet adını alır. Zaza kültüründe bu yemeğe Babuko, Kilora sîr, Sîr, Zêrvet denir.

Elazığ – Orcik

Orcik, bir tür cevizli sucuktur.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Lezzet Listesi :

Batman – Mumbar Dolması

Mumbar dolması ya da bumbar dolması, koyunun kalın bağırsaklarının iç harç ile doldurulmasıyla yapılan bir çeşit dolma. Yazın pek tercih edilmeyip, kışın daha fazla tüketilir.

Siirt – Perde Pilavı

Perde pilavı, fes şeklindeki bakır tencerelerde pişirilir ve Siirt’in en meşhur misafir yemeğidir. Yumurta, süt ve yağ ile yoğurularak hazırlanan hamur, özel tencereye yufka şeklinde sıvanır. Bu hamur üzerine badem içi ile şekiller verilir. Önceden kızartılan keklik veya tavuk eti et suyu ile hafifçe pişen pirinçle beraber çeşitli baharat, badem içi, çam fıstığı ile birlikte hamur ile kaplanmış tencereye yerleştirilir.

Şırnak – Kutlık

Diyarbakır – Kaburga Dolması

Kaburga Dolması – İllere Göre En Popüler Yemekler

Diyarbakir lezzetleri için yazımız aşağıda. Diyarbakır Gezi Videosu için: Tıklayın

Diyarbakır’da Ne Yenir? – Diyarbakır’da Yenilmesi Gereken 15 Lezzet

Mardin – Dobo – En Popüler Yemekler

Gaziantep – Baklava

Baklava, Türk, Orta Doğu, Balkan ve Güney Asya mutfaklarında yer etmiş önemli bir hamur tatlısıdır. İnce yufkaların arasına yöreye göre ceviz, antep fıstığı, badem veya fındık konur. Genel olarak şeker şerbeti ile tatlandırılır. AB Komisyonu tarafından 8 Ağustos 2013 Tarihinde baklavanın Türk tatlısı olduğu tescillenmiş.

Kilis – Cennet Çamuru

Adıyaman – Çiğ Köfte

Çiğ köfte; orjinali bulgur, isot, kıyılmış et, salça, soğan, maydanoz ve çeşitli baharatların yoğurulup karıştırılması ile hazırlanan, pişirilmeden tüketilen bir yiyecek. Türkiye’de Sağlık Bakanlığı kararıyla etli çiğ köftenin satışı yasaklandığından dolayı genelde etsiz olarak hazırlanır.

Şanlıurfa – Urfa Kebabı – En Popüler Yemekler

Urfa kebabı, Şanlıurfa ve çevre illere özgü bir kebap türü. Bir diğer adıyla haşhaş kebap, acısız, zırhta çekilmiş sade kebaba verilen isim.

Lezzet Yolculuğunun Sonuna Geldik!

Peki sen bu lezzetlerden kaçını tatma fırsatı yakaladın? Hangilerini beğendin? Listede eksikler var mı? Yorum olarak veya instagram hesabımdan benimle paylaşabilirsen şahane olur!

Yazarken de araştırırken de inanılmaz canım çeken lezzetler oldu. Umarım çoğunu en kısa zamanda deneme fırsatı yakalarım.

5 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here