İZMİR’de TADILMASI GEREKEN 9 LEZZET

0

İzmir’de Yenilmesi Gereken Lezzetler

İzmir ve çevresinin yemekleri son derece zengin olup, Ege, Akdeniz ve Anadolu mutfaklarının ortaklaşmasıdır diyebiliriz. Bildiğimiz gibi İzmir geçmişinde pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Anadolu, Yunan, Boşnak, Arnavut, Girit, Rum, Sefarad, Levanten mutfak kültürlerinin izlerini ve etkilerini taşımaktadır. izmir

İzmir mutfağı denince hep sağlıklı ve hafif yemeklerden oluşan bir mutfak olduğu düşünülür. Bir deniz şehri olan bu şehrin mutfağının temeli balık, zeytinyağı ve sebze yemeklerinden oluşmaktadır. Yaşaması keyifli olan bu kentte, yemek yemesi de bir o kadar keyiflidir…

Ayrıca, İzmir bir çok gastronomi festivallerine de yıl boyunca ev sahipliği yapmaktadır. Bu festivallere çeşitli şehirlerden katılım gerçekleşmektedir. Özellikle Alaçatı Ot Festivali son dönemde bayağı popüler duruma gelmiştir. Bu festivallerde renkli anlar yaşanırken; yöresel tatları deneyimleme  fırsatı yakalayabilirsiniz.

  • Alaçatı Ot Festivali,
  • İzmir Boyoz Festivali,
  • Seferihisar Yöresel Ürünler Pazarı
  • Tire Salı Pazarı
  • Kiraz Festivali
  • Kavacık Üzüm Festivali
  • Zeytin Festivali

Gelelim İzmir’e gelince ne yiyelim sorusuna! Gezerken en zevk aldığımız şeylerden biri de tabiki o yöreye ait lezzetleri tatmaktır. Millet olarak boğazımıza düşkünlüğümüz vardır.

İZMİR’İN  LEZZETİ

1.BOYOZ

İZMİR'de TADILMASI GEREKEN 9 LEZZET
Boyoz, Alsancak Dostlar Fırını

İZMİR'de TADILMASI GEREKEN 9 LEZZET

Birinci sırayı alan tabi ki de “Boyoz”dur. Osmanlı döneminde, İzmir’e gelen Musevilerden öğrenilen bir börektir. İzmir dışında da yapılmamaktadır. Kabukları kahverengileşmiş fırında pişen yumurta, çay ile kahvaltı klasiğidir. Kat kat ve çıtır çıtır olan boyoz sıcacıkken yenmelidir. Unutmadan izmir tulum peyniri de ekleyebilirsiniz. Boyozun bir çok çeşidini de deneyebilirsiniz.

2. KİRDE KEBABI

Kurtuluş Savaşı sonrasında İzmir’e gelen Mustafa Kemal Atatürk‘e servis edilen ve Atamızın çok beğendiği, Osmanlı Saray Mutfağından kalan bir yemektir “Kirde”. Dana eti ile yapılan kebap krep olarak tabir edilen hamurların arasında baharatlı ve üzeri yoğurtlu olarak servis edilmektedir. İzmir’de her yerde bulmanız mümkün olmayabilir. Tavsiye etmek gerekirse Litany&A 7 Şehir Klubü ve Beğendik Abi ‘de yiyebilirsiniz.

İZMİR'de TADILMASI GEREKEN 9 LEZZET
Kirde Kebabı, Beğendik abi Urla

3.TİRE KÖFTESİ

Tire Köftesi lezzeti tamamiyle pişirme tarzından gelmektedir. Yalnızca kıyma ve tuzdan oluşan bir köftedir. Uzun, ince ve ızgara şişlerine geçirilerek, Meşe ve Erguvan ağacı ateşinde  pişirilir. Son olarak köftelerin üzerine doğranmış domates içeren sos konarak servis ediliyor. Ayrıca köfte tabanında, tereyağın da çevrilerek kızartılmış ekmekler eşlik ediyor.

İZMİR'de TADILMASI GEREKEN 9 LEZZET
Tire Köftesi, Ali Usta

4.SURA

İzmir’de et yemeklerine devam ediyoruz . Ege Bölgesi’nin büyük bir kesiminde Kurban Bayramı’nda kuzunun sağ kolla birlikte kaburgasının ciğerli iç pilavla doldurulmasıyla ve bakırda pişirilen bir yemektir.

5. OT ÇEŞİTLERİ

İZMİR'de TADILMASI GEREKEN 9 LEZZET
İzmir Zeytinyağlıları, Beğendik abi

Her insan ot sevmeyebilir ama Ege’desiniz ve buraya gelmişken denemeden gitmek olmaz vatandaş! Bu bölgede bahar gelince pazar yerleri otlarla renklenir. Dağlardan, köylerden toplanan otlar soframıza eklenir. Deniz börülcesi,hardal otu, cibes (karnabaharın ilk filizi), radika, kaz ayağı  bol limon ve sızma zeytinyağı ile mükemmel lezzete dönüşebilir.

Otlar sadece salata ya da meze olarak yenmez yemekleri de yapılır. Özellikle; Arapsaçı, ebegümeci, kuzu etiyle pişirilen şevket-i bostan, sarmaşık ve ısırgan. Enginar ve kereviz de zeytinyağlı yemekler arasındadır. Ayrıca bu otlar rakı masalarının vazgeçilmez mezeleri arasındadır.

İZMİR'de TADILMASI GEREKEN 9 LEZZET
Şevket-i Bostan Zeytinyağlı

6. KUMRU

İZMİR'de TADILMASI GEREKEN 9 LEZZET
Kumrucu Ömür

“İzmir Kumrusu” nu duymayan kalmamıştır herhalde. Yolu her düşenin ilk tattıklarındandır. Vallahi açsanız eğer, öyle bir iştahla yenir ki !

Sandviç ekmeğinden biraz farklıdır Kumru ekmeği, daha sivri kenarlı, üzeri bol susamlı, gevrek hamuruna benzeyen az tuzlu hamurdan yapılır. Kömürde pişmiş sucuk, salam, sosis bulunan, üzerine İzmir yöresine ait sayaş peyniri eklenip afiyetle yenir.

7.ŞAMBALİ – İZMİR LOKMASI

İZMİR'de TADILMASI GEREKEN 9 LEZZET
Tarihi Hisarönü Şambalicisi, Kemeraltı/ İzmir

İşte en sevdiğimiz bölüm. Tatlı yiyelim tatlı konuşalım değil mi! Şambali ve İzmir Lokması bir gelenek, oturmuş kültürdür İzmir’de. Özü Şam’a dayanan bu tatlıyı, gezerken sokaklarda seyyar arabalarda satılmakta ve irmikle yapılmaktadır. Meşhur Hisarönü Şambalicisi’nde bu lezzeti tatmanız lazım.

8. LOKMA

İZMİR'de TADILMASI GEREKEN 9 LEZZET

İzmir Lokması, İzmir halkının hayır adına mahallelerinde “lokma döktürüp” sokaktan geçen insanlara dağıtması ile varolan bir tatlıdır aslında. Yolda yürüken aniden bir sıra görürseniz şaşırmayın ! Evet, insanlar o sıcak ve çıtır çıtır olan lokma tatlısı sırasındadır.

9. BOMBA

İZMİR'de TADILMASI GEREKEN 9 LEZZET
Bomba, Çelebi Kardeşler Alsancak/ İzmir

Tatlılara dalmışkan size en favorim ve son zamanlarda moda olan “Bomba” dan bahsetmek istiyorum. Bomba tam bir bomba tatlı… İçi akışkan kakaolu krema dolgulu sıcak sıcak yenen bir kurabiye aslında. Ama yediğiniz de mutluluk uyandıran bol kalorili tatlılardan.Gezgin yazarlarımızdan hem de benim uzun yıllardır tanıdığım dostum, meslektaşım Reşat nam-ı değer “Zıplayan adam” da İzmir’e geldiğinde bu lezzete bayıldı.

O zaman lezzet yazımızın  sonunu güzel bir kareyle kapatalım. Reshontheway ile Bomba sonrası mutluluk ifademize ait bir fotoğraf karesi.

İZMİR'de TADILMASI GEREKEN 9 LEZZET

Herkesi İzmir’imize bekleriz. Geldiğinizde bu lezzetleri tatmayı unutmayın. Afiyet olsun…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here