Pamukkale Gezi Rehberi – Pamukkale Travertenleri

0

UNESCO DÜNYA MİRASI: PAMUKKALE TRAVERTENLERİ

Pamukkale’den herkese selamlar, Pamukkale Gezi Rehberi

Şöyle hafta sonu farklı bir yer göreyim, aman efendim Türkiye’nin güzelliklerinden geri kalmayayım diyenlere yeni rota Pamukkale 🙂 Yoksa Siz Unesco Dünya Mirası listesinde yer alan, ülkemizin güzel noktalarından biri olan Pamukkale’yi görmediniz mi?  E haydi o zaman birlikte gezelim. Gezmeden önce Unesco Kültür miraslarımızla ilgili diğer yzılarımızın linkini sizinle paylaşayım.

Türkiye’de Bulunan 18 Miras – UNESCO Kültür Mirası Listesi

UNESCO Kültür Mirası – Somut Olmayan Kültürel Miras Nedir?

Pamukkale;  Denizli’de yer alan bir doğa mucizesi diyebiliriz. Gezmesi çok keyifli yerlerden birisi. İşte karşınızda  Pamukkale Gezi Rehberi!

Biliyorsunuz ki Pamukkale Travertenleri’yle meşhur bir yer.

Peki Nedir Bu Travertenler ? – Pamukkale Gezi Rehberi

Travertenler;  yer altından gelen şifalı suyun içindeki kalsiyum karbonatın oksijenle buluştuğunda çökelmesinden sonra oluşan pamuksu yapıya deniyor. İlk başta yumuşak jel gibi, sonrasında çökeltiler zamanla sertleşerek “travertenleri” oluşturuyor. Bu çökeltilerin içi su dolu doğal havuzlar oluşturuyor ve bu görüntü muhteşem bir güzelliğe dönüşüyor. Hayran kalmamak elde değil. Bölgedeki termal suların sıcaklığı 35 ile 100 derece arasında değişiyor. Suyun, kuru ve kaşıntılı bazı cilt hastalıklarına iyi geldiği biliniyor.

Pamukkale Travertenleri - Pamukkale Gezi Rehberi
Pamukkale Travertenleri – Pamukkale Gezi Rehberi

ÇOK ÖNEMLİ  : Bu doğal oluşumun muhteşem görünümünün bozulmaması için  çok dikkatli bir şekilde korunması gerekiyor. Bölgeye yapılan oteller Pamukkale Travertenleri’nin çok yakınına inşa edildiği için oluşan kirlilik, yeraltı sularının kirlenmesi ve gelen turistlerin daha jel halinde olan Kalsiyum karbonatın  çökelip sertleşmeden üzerinde dolaştığı için travertenler birikememeye başlamış. Bu yüzden bazı alanlara girmek yasaklanmış. Ziyaretçiler içinde bazı uyarılar ve düzenlemeler getirilmiş. sadece ziyaretçilere ayrılan kısımdan ayakkabısız yürüyebiliyorsunuz.

Bir diğer durumda Travertenlerin kararmaya başladığı ile ilgili haberler çıkmıştı. Dikkat edilmemesi halinde bu doğal oluşum yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacak.Eğer koruyamazsak UNESCO bu unvanı geri alıyormuş.
Doğanın bize mirasını korumak hepimizin elinde. Koruyalım, Korutalım.

Denizli’ye Nasıl Gidilir? – Pamukkale Gezi Rehberi

Biz turla geldiğimiz için otobüsle geldik. Hafta sonu için Pamukkale-Salda Gölü turları düzenleyen birçok firma var. Turlar bir seçenek. Ama ben önermiyorum. Kendi gelme imkanınız varsa kendiniz daha rahat gezersiniz.

Dilerseniz kendi aracınızla veya Havayoluyla da ulaşım sağlayabilirsiniz. Denizli’de Havalimanı bulunuyor. İstanbul’dan Denizli Çardak Havaalanı’na direkt uçuşlar mevcut. Türk Hava Yolları ve Pegasus Havayolları’ndan ( ile ) cumartesi erken saatte gelip pazar akşamüstü dönüşlü uçak bileti alıp rahatça burayı gezebilirsiniz.

Kara yolu ile ulaşmak ise en yaygın ve en konforlu olan yöntem.

İstanbul-Denizli arası 7 saat

İzmir – Denizli arası 3,5 saat,

Ankara – Denizli arası ise 6 saat sürüyor.

Denizli de gezilecek diğer yerleri görmek isterseniz bu yazımızı  da okuyabilirsiniz. Kleopatra’nın Sağlık Havuzu – Denizli Gezi Rehberi

Denizliden Pamukkale Travertenlerine Nasıl Gidilir? 

Denizli- Pamukkale arası 18 km mesafede. Araç varsa yarım saatlik bir süre zarfında Pamukkale’ye ulaşmış olursunuz veya Denizli otogardan “Karahayıt” minibüsleri bulunuyor. Pamukkale travertenlerinin giriş noktasına kadar gidiyormuş.

Pamukkale Travertenleri - Pamukkale Gezi Rehberi
Pamukkale Travertenleri – Pamukkale Gezi Rehberi

Denizli ve Pamukkale’de Konaklama

Denizli – Pamukkale civarında konaklamalı bir gezi planlıyorsanız bence termal bir otelde kalmak çok keyifli olacaktır. Yorgunluğu sıcak sularda atmak istersiniz diye düşünüyorum.

Biz turla gittiğim için maalesef otelimiz baya kötüydü ama araştırmalarım üzerine birkaç Önerilen otelleri aşağıda paylaşıyorum. Sizin için daha ne yapayım ben 🙂

 • ·         Lycus River (termal havuz keyfi yapmak için ideal otellerden biri )
 • ·         Özbay Hotel (Pamukkale Travertenlerine 200 metre mesafede küçük sevimli butik bir otel )
 • ·         Venus Suite Hotel (orta bütçeli bir otel )

Pamukkale’ye Ne Zaman Gitmeli?

Genelde Turistik noktaları gezmek için her zaman bahar ayları önerilir.  Biz asiyiz.  Temmuz ayında gittik. Gittik ve gördük ki biraz büyük sözü dinlemek gerekiyormuş. Gerçekten yaz ayında buraya gelmek tamamen pişmanlık !

Travertenler çıplak ayak gezildiğinden, yazın çok sıcak kışında çok soğuk oluyor. Biz dolaşırken kan ter içinde kaldık. Sıcakta dolaşmak mı daha zor yoksa deveye hendek atlamak mı deseler sıcakta dolaşmak derim ! Güneş tam tepemizde olduğu için hiç birşey anlamadık diyebilirim. O yüzden Nisan – Mayıs veya Eylül – Ekim aylarında rahat gezebilmek için ideal zamanlar.

Pamukkale Nasıl Gezilir ? – Pamukkale Gezi Rehberi

Tüm Pamukkale’yi bir kompleks olarak 3-4 saatte gezebilirsiniz. Yeterde artar bile.  Özellikle de Gün batarken travertenlerde olacak şekilde planlamanızı öneriyorum. Gökyüzünüzün renkleri travertenlere yansıması daha etkileyici bir görüntü oluşturuyor.

Pamukkale nasıl bir yer; Bir tepe ve tepeden aşağı doğru inen travertenler oluşan bir yer. Travertenlerin tepesindeki düzlükte bir antik kent, antik havuz ve müze var.  İşte bu kadarcık 🙂

Pamukkale Travertenleri
Pamukkale Travertenleri – Pamukkale Gezi Rehberi

Pamukkale travertenlerin, Hierapolis ise antik kentin adı olsa da bu iki isim aslında aynı bölgeyi kastediyor, birbiri yerine kullanılabiliyor. Yani tepede bir antik kent (Hierapolis) ve yamaçta travertenler bulunuyor.

Pamukkale’ye Giriş – Pamukkale Gezi Rehberi

Pamukkale’nin 3 farklı girişi bulunuyor. Bunlar;

1.Giriş

DenizliKarahayıt yolu üzerindeki kapı: Eğer direk travertenlerden gezmeye başlamak istiyorsanız  bu girişi tercih edebilirsiniz Bu kapıdan  direkt travertenlere giriş yapmış oluyorsunuz.  En çok tercih edilen kapı olmasından dolayı çok kalabalık oluyor ve  arabayı yol kenarına park ediyorsunuz  Yokuş yukarı travertenlerde yürüyüp tepeye ulaştığınızda antik havuzun kenarında mola verebilir ve ardından isterseniz Hierapolis Antik Kentini gezebilirsiniz. Gezintinin sonunda aynı yoldan geri dönmeniz gerekiyor. O yüzden ben bu kapıyı çok önermiyorum. Biraz yorucu oluyor hele de sezonda çok kalabalık olduğunu varsayarsak yine de siz bilirsiniz.

2.Giriş

Hierapolis Güney Kapısı: Direkt Hierapolis’i gezmeye başlamak istiyorsanız bu kapıyı tercih edebilirsiniz.  Bu kapının otoparkı da mevcut. Arabanızı park edip antik kentin Güney Bizans kapısından giriş yapabilirsiniz.  Zaman tasarrufu için en mantıklı giriş buradan  Antik havuzu ve travertenlerin seyir teraslarını da ayakkabılarınızı çıkarmadan gezersiniz, isterseniz travertenleri yukarıdan başlayıp aşağı doğru inerek de gezip turu tamamlayabilirsiniz.

Hieropolis - Pamukkale Gezi Rehberi
Hieropolis – Pamukkale Gezi Rehberi

3.Giriş

Hierapolis Kuzey Kapısı: En son tercihiniz burası olmalı. Çünkü bu kapıdan giriş yaparsanız gezilecek yerlere ulaşmak için 2 km yürümeniz gerekiyormuş veya ring servisler oluyormuş. Ringe binerek ulaşıyorsunuz.

Pamukkale Travertenleri Giriş Ücreti

Tüm Pamukkale’yi ve Hierapolis Antik Kenti’ni gezmeyi ve Antik Havuz’u (sadece seyredebilirsiniz giremezsiniz) tek seferde gezebiliyorsunuz.

Giriş ücreti: 80TL,. Müze kart varsa ücretsiz.

Eğer Antik Havuz da yüzmek isterseniz, havuzda yüzmek için ayrı bir ödeme yapmanız gerekiyor ve maalesef ki müze kart geçmiyor.  Antik Havuza giriş fiyatı 35 Sadece göreyim birkaç fotoğraf çekeyim derseniz havuz kenarındaki tesise giriş ücreti yok. Vaktiniz varsa mutlaka girin ama vaktiniz az ise de görmeden gitmeyin. Bir daha mı geleceksiniz 🙂

Pamukkale Traverenleri Ziyaret Gün Ve Saatleri

Haftanın her günü açık. Sadece müze kısmı Pazartesi günleri kapalı.

Yaz Dönemi
1 Nisan – 1 Ekim  Açılış Saati: 06:30  Kapanış Saati: 19:00
Kış Dönemi
1 Ekim – 1 Nisan  Açılış Saati: 06:30  Kapanış Saati: 19:00
Gişe Yaz / Kış Kapanış Saatleri
Yaz Dönemi: 18:30   Kış Dönemi: 18:00

Kutsal Kent Hieropolis

Travertenlerin hemen üzerinde  kalan Hierapolis antik kentinde Pamukkale Gezilecek Görülecek Yerler listemizin en önemli yerlerinden  birçok dinsel yapıya ve tapınağa sahip olduğu için “kutsal kent” olarak geçer. Frigyalılardan Roma İmparatorluğu’na kadar süregelmiş medeniyetlere ait yapıların kalıntılarını görebileceğiniz bir yer. Kent çok geniş bir alanı kapsamakta. Büyük depremler sonrası Helenistik döneme ait özelliğini kaybetmiş ama Romalılar tarafından yeniden inşa edilerek ayağa kaldırılmış.

Hierapolis’in en dikkat çekici olan kısım 9500 kişilik antik tiyatro. Travertenler de Hierapolis’te  Turizm Bakanlığına bağlı Pamukkale (Hierapolis) Ören Yeri ücretlerine tabi.

Kutsal Kent Hieropolis – Pamukkale Gezi Rehberi

Antik Havuz

Pamukkale gezilecek görülecek yerlerden bir diğeri Antik Havuz, bir diğer adı da Kleopatra Havuzu. UNESCO koruması altında bu havuz belki de Dünyanın 23 yüzyıllık tarihin de içinde yüzülebilen tek yer olması. Ülkemizde ne güzel yerler var.

Hierapolis Antik Kenti içerisindeki antik havuzu bir deprem sonucu meydana gelmiş. Havuz suyun sıcaklığı nedeni ile rahatlatıcı bir etkiye sahip olmasının yanı sıra, kalp hastalığı, damar sertliği, tansiyon, romatizma gibi pek çok hastalığın tedavisi konusunda da etkiliymiş. Travertenler ve Hierapolis için ödediğiniz giriş ücreti ile antik havuz bölgesine girebilir, havuz etrafındaki kafede bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Ancak havuzun içine girebilmek için ekstradan 35 TL vermeniz gerekiyor ama verin, kesinlikle buna değiyor.

Havuza girmek bence çok iyi bir deneyim olacaktır. Biz turla gittiğimiz için girecek vaktimiz olmadı ama çok aklımda kalmadı desem yalan olur. Bu da tekrar gitmek için bir sebep olur bana:)

Pamukkale Travertenleri - Antik Havuz
Antik Havuz – Pamukkale Gezi Rehberi

Dikkat!  Havuz kenarında bulunan tesis, yemekleri ve fiyatları için iyi şeyler söylemek zor.  Menüde hamburger, döner, ton balıklı salata gibi şeyler var. Ancak yemekler baya kötü ve pahalı. Tost 35 TL diyim siz gerisini hesap edin. O yüzden suyunuzu, yemeğinizi alıp da gelmenizde fayda var.

Pamukkale’ye Giderken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Travertenlere girişte ayakkabılarınızı çıkarmanız bekleniyor. Yanınızda ayakkabıları içine koyabileceğiniz bir çanta veya poşet bulundurmanız iyi olur.
 • Travertenlerin oluşturduğu havuzlara veya antik havuza girmek isterseniz mayo ve havlular da yanınızda olsun. Islak mayoları koymak için ekstra poşet de almak lazım.
 •  Zemin yer yer ıslak, o yüzden mümkünse şort, değilse de paçaları kıvrılabilen bir pantolon giymenizi öneririm.
 • Eğer çocukla gidecekseniz altı kaydırmaz patiklerden giydirmenizi öneririm. Islak zemini çıplak ayakla gezmek biraz zor oluyor. Yer Yer kaygan bir yapıya sahip,
 • Pamukkale üzerinde yamaç paraşütü yapabiliyorsunuz. Öyle bir düşünceniz varsa burayı deneyimleyebilirsiniz.
 •  Pamukkale yakınındaki Karahayıt kasabasının kırmızı travertenleri, kaplıcaları da ziyaret edebilirsiniz.
 • Denizli  Tekstili ile ünlü bir şehir. En meşhuru Babadağlılar İş Hanı gelmişken burayı da ziyaret etmeden dönmeyin.
 • Müze gezelim derseniz Babadağlılar pasajının hemen yanında Atatürk ve Etnoğrafya müzesi var.
 • Eğer havayolu ile geldiyseniz havaalanına yakın olan Kaklık Mağarasına uğramadan dönmemelisiniz.
 • Bol fotoğraf çekmek için hazırlık yapmanızı söylememe gerek yoktur heralde 🙂

Eğer vaktiniz varsa bir gün Pamukkale bir günde Salda Gölü ve Isparta‘nın Kuyucak Köyü’nü ziyaret edebilirsiniz. bununla ilgili de yazımız mevcut şöyle tık tık 🙂 LAVANTA : ÇORAK TARLALARI CENNETE ÇEVİREN MOR ALTIN

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, Sorularınızı bu yazının altına yazarak yada Instagram hesabımdan dorabilirsiniz.

Sevgiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here