Tadılması Gereken Kayseri Yemekleri – Kayseri Mutfağı

0

Kayseri Yemekleri

Kayseri, hem kış sporları hem de mutfağı ile ünlü güzel şehirlerimizden biridir. Özellikle ün kazanmış birbirinden güzel Kayseri Yemekleri varken. Birçok insanın kış sporları için tercih sebebidir. Ben genelde iş nedeni veya arkadaş ziyaretlerimde o muhteşem lezzetleri tatma şansını yakalayanlardanım.

Kayseri insanının çok misafirperver olduğunu da söyleyebilirim. Konumu gereği ile tarihte birden fazla uygarlığa da ev sahipliği yaptığını görüyoruz aslında. Bu nedenle de bu mutfak kültürünün zengin olması kaçınılmaz olmuş.

Şimdi gelin bu lezzetli Kayseri yemeklerini beraber inceleyelim…

1. KAYSERİ MANTISI

Kayseri dendiğinde aslında aklımıza gelen ilk yemeklerde biridir mantı. Özelliği ise, eski şimşir kaşıkta 40 adet (10 mantı= 1 yemek kaşığı) sığabilmesi. Mantının kaynatıldığı suya, salça ve yağ önceden konularak mantıyla birlikte pişmesi sağlanır.Servis yapılırken suyuyla birlikte yapılırken, yoğurt ve baharatlar yanında verilmekte.

Tadılması Gereken Kayseri Yemekleri - Kayseri Mutfağı

2. KAYSERİ YAĞLAMASI

Hamur işi seven bir insan olarak gereçekten bayılarak yediğim yöresel lezzetlerden biridir. İncecik hamur üzerinde özel kıymalı harç farklı bir lezzet oluşturmuş.

Tadılması Gereken Kayseri Yemekleri - Kayseri Mutfağı

3. ETLİ YAPRAK SARMASI – SU BÖREĞİ

Üstünde salçalı bir sosla servis edilen bu etli yaprak sarmasına bayılacaksınız. Yedikçe kendini yediriyor ! Ayrıca altı ve üstü nar gibi kızarmış peynirli-kıymalı su böreğinden de tatmalısınız.

Tadılması Gereken Kayseri Yemekleri - Kayseri MutfağıTadılması Gereken Kayseri Yemekleri - Kayseri Mutfağı

4. GİLEBURU SUYU

Kayseri ve çevre illere özel kırmızı meyve olan Gileburu‘ndan yapılmaktadır. Düzenli içildiğinde böbrek taşı hastalarının taşını oynatıyormuş. Kırmızı meyve olduğu için aynı zamanda tam bir antioksidant kaynağı demek yanlış olmaz. Tadı biraz buruk, baharatlı gibi olduğundan biraz şeker eklenerek veya portakal suyu ile karıştırarak tüketilebilir. Benim favorim portakal suyu ile olan.

Tadılması Gereken Kayseri Yemekleri - Kayseri Mutfağı

5. HAŞLAMA İÇLİ KÖFTE

İçli köfte malum farklı yörelerimizde farklı tatlara sahip. Kayseri‘de haşlama usulü ile yapılan içli köfte de epey lezzetli.Tadılması Gereken Kayseri Yemekleri - Kayseri Mutfağı

6. PASTIRMA – SUCUK

Kayseri‘nin olmazsa olmazıdır pastırma ve sucuk. Türk milleti olarak severiz ama yabancı dostlarımızın da geldiklerinde bayılarak yediklerinden diyebiliriz.

Tadılması Gereken Kayseri Yemekleri - Kayseri Mutfağı
Pastırma – Kayseri Yemekleri

 

7. TAHİNLİ KATMER

Kayseri yöresinde evlerde çokca yapılan şekerli veya şekersiz bir hamur işi türüdür. Tahin bu bölgede bayağı yaygın kullanılmaktadır. Bu nedenle gerçek el usulü ile helva yapan küçük işletmeler bu bölgede yoğun..

Tadılması Gereken Kayseri Yemekleri - Kayseri Mutfağı

8. NEVZİNE TATLISI

Düğün, bayram gibi özel günlerde yapılan bu yöreye özgü bir tatlı Nevzine Hanım tatlısı. Un – tahin – ceviz karışımı bir hamurun pişirilmesi ve daha sonra pekmezli bir şerbet ile ıslatılması ile hazırlanıyor. Bu tatlının bir de fıstıklısı var ve ikisi de birbirinden lezzetli.

Tadılması Gereken Kayseri Yemekleri - Kayseri MutfağıTadılması Gereken Kayseri Yemekleri - Kayseri Mutfağı

9. TAHİNLİ KADAYIF

Kadayıfın şerit halinde özel kesilmesi ve aralarına tahin, ceviz veya fıstık eklenerek yapılan bir tatlı çeşidi.

Kayseri’ye yapacağınız ziyaretlerde bu lezzetleri denemeden dönmeyin derim. Anadolu’nun bu güzel şehrinin en az kendisi kadar güzel yemeklerini tatmadan dönerseniz yazık olur.

Sevgiler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here