Hong Kong Gezi Rehberi – Hong Kong’da 2 Gün

0

Hong Kong Gezi Rehberi

Dünyanın en yüksek şehri diye nitelendirilen ve 2000’li yıllara kadar Dünya çapında ne yüksek 100 binanın 52’sinin bulunduğu Hong Kong, Asya‘nın en popüler turizm ve ticaret merkezlerinden. Bu görkemli şehirde 2 günde neler yapabilirsiniz diye bir yazı hazırlamak istedim. İşte Hong Kong Gezi Rehberi .

Victoria Peak - Hong Kong Gezi Rehberi
Victoria Peak – Hong Kong Gezi Rehberi

Phuket, Kuala Lumpur ve Hong Kong seyehatimizde, 3. durağımız Hong Kong oldu. Açıkcası biraz zorlu bir yolculuk oldu,hele ki benim gibi türbülans korkunuz var ise bu adaya seyehat sizi hayli korkutabilir,çünkü yılın çoğu zamanı bulutlu olan bu yer haliyle de değişken hava akımlarına sahip.

Çocukken King Kong filmini izledikten sonra isim benzerliğinde olsa gerek 🙂 “Hong Kong’a gidiceğim ben” diye tutturduğum yerdeyim. İlk izlenimim tam bir gökdelenler şehri oluşu ve onca yüksek binada yaşayan mini mini insanları olmuştu ayrıca metrekareye düşen insan sayısıda bu zaman kadar gördüğüm en kalabalık ve en mini mini olanıydı. Kendimi aralarında 2 metreymişim gibi hissettim.

Dünyada en çok işlem gören 13. para birimine sahip olan Hong Kong’un para birimi Hong Kong Doları geçer ve 1HK$=0,73TL (2019,Kasım) denk gelir. Ancak döviz bürolarına dikkat etmek lazım,çünkü bazıları hayli düşük rakamdan dolar almaktadır veya ısrarla 100$ talep etmektedir,daha küçük rakamları kabul etmemektedir.

Hong Kong’da Konaklama – Hong Kong Gezi Rehberi

İlk olarak yılın her dönemi otel dolulukları yüksek olan bir şehir/ülke olmasından rezervasyonlarınızı olabildiğince erken yapmanız gerekli. Diğer bir sorunda otellerde asansör bekleme süreleri ve klima kullanım alışkanlıkları olacak. Hastalık korkuları sebebiyle gideceğiniz her yerde klimalar hep 23 dereceye ayarlanmış olacak, bu derece mikrop yayılımını azaltıyormuş. Mevsimin yaz olmasına aldanmayın, donmamak için en azından bir şal, ceket vb. bulundurun. Gökdelenlerin bulunduğu taraf Hong Kong Adası olarak geçer ve burada daha yüksek fiyatlı ve daha lüks oteller bulunur. Karşısı ise daha uygundur ve hayatın çoğuda onlar için ana kara sayılan bu kısımdadır.Burada da Hong Kong adasını gören deniz kenarı oteller var ancak gökdelen manzaralı oda isterseniz fiyatlarıda biraz daha yüksektir.Biz de tercihimizi buradan yana kullandık. Kaldığımız otel denize ikinci sıradaydı ancak gökdelenleri ne yazıkki göremiyordu.Otelimizin lobisinde bulunan raflarda Ankara makarnası görmekte de bizi hayli güldürdü.

Konaklama konusunda yazılmış olan yazıların linklerini sizlere faydalı olması için aşağıya bırakıyorum.

Yurtdışında Konaklama Artık Daha Kolay – Ucuza Konaklama Rehberi

AIRBNB NEDİR? AIRBNB İLE NASIL KONAKLAMA YAPILIR?

AIRBNB REZERVASYONLARINDA DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

Couchsurfing: Seyahatlerde Uygun Konaklama ve Sosyalleşme İmkanı

Hong Kong Gezi Rehberi - Hong Kong'da 2 Gün
Kaldığımız Otel’de Ankara Makarnası Görmek – Hong Kong Gezi Rehberi

Hong Kong’da Ulaşım

Biz gün sayısı açısında sınırlı vakte sahip olduğumuzdan toplu taşımaları keşfedemedik, hep Uber kullandık. Seyehat saatinize ve havanın yağışlı olup olmamasına göre fiyatları hayli değişkendi ama genel olarak kullanılabilir rakamlardı. Zaten eğer Nathan Caddesi yakınında kalırsanız bir çok yer size yürüme mesafesinde olucaktır (Ladies Market, Night Market, Harbour city, liman vs).

Hong Kong’da Görülmesi Gereken Yerler

İlk olarak Victoria Peak yani Victoria Tepesi’yle başlayalım. 130 yıllık bir tramvay hattıdır bu ve Hong Kong‘un en yüksek tepesidir yaklaşık 554 metre. Şehri buradan izlemek hoşunuza gidecektir.

Victoria Peak Tranwayı - Hong Kong Gezi Rehberi
Victoria Peak Tranwayı – Hong Kong Gezi Rehberi

İnanılmaz dik bir çıkış hattı var, çıkarken endişelenmemek elde değil. Bilet ve detaylı bilgi için: Victoria Peak Tramwayı

Victoria Peak

Burada yemek için bir kaç cafe alternatifi, Madamme Tussauds müzesi ve hediyelik eşya mağazası bulunmakta. Ancak tabi yemek fiyatlarıda merkezdekinden farklı. Güzel fotoğraflar çekmek için Sky Terrace bulunmakta ancak iyi fotoğraf yakalamak için bir sürü turistin arasından boş sıyrılıp boş bir alan bulmak biraz zorlayıcı olabilir,bunun için hafta içi bir günü seçmek daha mantıklı olabilir. Ayrıca sizin fotoğrafınızı çeken ve basan Peak’in görevlileri de bulunmakta,ancak yine fiyatlarıda çok makul sayılmaz.

Victoria Peak - Hong Kong Gezi Rehberi
Muhteşem Hong Kong Manzarası

Eğer sokak pazarlarını seviyorsanız ki ben çok severim gittiğim her şehirde varsa mutlaka uğrarım, Ladies Market ve Night Market  mutlaka görülmeli. Tam bir uzak doğu pazarı. Replika ürünler, ufak hediyelikler, uzak doğu tarzı giysiler ve bir sürü şey.Yalnız pazarlık yapmaktan çekinmeyin,pazarlıkla çok daha uygun fiyatlara alışveriş yapabilirsiniz Daha önceki yazım olan Johannesburga’ta Soygunda  bahsettiğim eşimin çalınan saatide buradaki Ladies Marketten alınmıştı:)

Yemek; her Asya ülkesinde olduğu gibi biraz zorlayabilir, en kötü Mc Donalds kurtarıcı olabilir.Eğer maceraya hazırsanız sokak aralarında bulunan küçük lokantalarda gerçek Hong Kong yemeklerini tadabilirsiniz. Biz bir günümüzde bulduğumuz Türk dönercide  sırma su eşliğinde döner yeyip Çaykur çay içtik. Meğer gemilerle bu ürünleri Türkiye‘den getirtmek hayli kolaymış, biz şaşırmıştık.Diğer günümüzde de tercihimizi Pizza Hut’tan yana kullandık zira Phuket’te uzak doğu mutfağına yeterince doymuş, Kuala Lumpur’da çok aç kalmış artık risk istemiyorduk.

Hong Kong‘la ilgili en güzel kısım ise; her akşam saat 21:00’de 15 dakika süren gökdelenlerin ışık şovu başlar,her gökdelen birbirinden bağımsız aynı zamanda senkronize şekilde muhteşem bir ışık şovu yapar. Bu şovu yine ana kara diye tarif edeceğim kısımdaki limanda veya liman yanında  Harbour City Avm yanındaki kafelerde oturup izleyebilirsiniz.Kaçırılmaması gereken görsel bir şölen.

Harbour City - Hong Kong Gezi Rehberi
Harbour City – Hong Kong Gezi Rehberi

Hong Kong’da Alışveriş – Hong Kong Gezi Rehberi

Son olarak biraz alışverişten bahsedelim. Gitmeden önce duyacağınız üzere elektronik ürünler bize göre hayli ucuz. Sebebi de vergi olmayışı. Elektronik ürünleri bizdeki pasajlar gibi yerlerden alabilirsiniz, büyük mağazalardan az daha düşüktür fiyatlar ancak biz tercihimizi yetkili mağazalardan yana kullandık.

Nathan Caddesi en ünlü ve lüks giyim mağazalarını görürsünüz, bunlar da yine bize ve hatta diğer bir çok ülkedeki satış rakamlarından daha uygundur. Bir de taklit çanta satıcıları vardır. Fakat bu satıcıları siz bulamazsınız, onlar sizi bulur. Merkezin hareketli alışveriş noktalarında genellikle Pakistanlı, Bangladeşli satıcılar iyi giyimli insanlara yaklaşır; “Bag Bag, Louis Vuitton, Chanel” der, eğer göz teması kurduysa eline kuramadıysa yere bir kartvizit atar, olayı anlarda kartı alıp incelersen yanına gelir ve seni yakınlarda bir pasaja götürür, bu pasajlar çok eski köhne terkedilmiş görünümlü yerlerdir. Demir kapılardan geçer ve izbe bir odada katalogdan istediklerini seçersin, satıcı seçtiklerini not alır, sizi bir 20 dakika yalnız bırakır, sonra elinde seçtiklerinizle geri döner, sizin de beğendiğiniz varsa sıkı bir pazarlık ile satın alabilirsiniz, yaptım oradan biliyorum:)

Discover Hong Kong

Yazım boyunca ülke mi desem şehir mi desem arada kaldım, aslında özel yönetim olarak geçen Hong Kong nevi şahsına münhasır, görülmesi gereken bir ülke. Buraya kadar gelmişken hemen Victoria Limanı‘na yakın bir yerden kalkan Macau Feribotları’na binip 45 dakika’da 30 dolar karşılığında Macau‘ya da gidebilirsiniz. Orası da vize istemiyor. Detaylı bilgi için.  Macau Gezi Rehberi

Hong Kong’da Hangi Para Birimi Kullanılır?

Hong Kong‘da para birimi olarak Hong Kong Doları kullanılmakta. Bu para HKD olarak kısaltılıyor. 19 Kasım itibari ile güncel kur;

  • 1 ABD Doları = 7.82 HKD
  • 1 Euro = 8.56 HKD
  • 1 TL = 1.37 HKD

Hepinize iyi seyahatler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here