Asya’nın Las Vegas’ı – Macau Gezi Rehberi

0

Özgürlükler Ülkesi Macau

Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı özerk bölge olan Macau‘nun en güzel yönü Türk vatandaşlarından vize istememesidir. Biletinizi alıp ziyaret edebileceğiniz Asya‘nın bu şehir devletinde neler yapabileceğinizi ve nereleri gezebileceğinizi sizler için hazırladığım bu rehberde bulabileceksiniz. Karşınızda Macau Gezi Rehberi.

Asya'nın Las Vegas'ı - Macau Gezi Rehberi
Macau Gezi Rehberi

Macau Hakkında Genel Bilgiler

Resmi olarak adı “Çin Halk Cumhuriyeti Makau Özel İdare Bölgesi“dir. Makao veya Makau olarak adlandırılmaktadır. Çin‘in güneyinde, Pearl River haliçinin batı tarafında özel bir idari bölgedir. 667.400 nüfusu ile dünyanın en yoğun nüfuslu bölgelerindendir.

Makau, eskiden Ming Çin’in bölgeyi 1557’de ticaret merkezi olarak kiralamasından sonra Portekiz İmparatorluğu’nun bir kolonisi olmuş. Portekiz’e 1887’ye kadar Macau’ya sömürgeci haklar verildiğinden bölgeyi Çin’in egemenliği ve yetkisi altında yönetmiş. Koloni 1999’a kadar Çin’e devredildiğinde Portekiz kontrolünde kalmış. Bundan dolayıdır ki şehirde ingilizce yerine portekizce kullanılmaktadır. Özel bir idari bölge olarak Macau‘nun anakara Çin‘den ayrı yönetim ve ekonomik sistemi vardır.

Asya'nın Las Vegas'ı - Macau Gezi Rehberi
Macau Gezi Rehberi

Aslen seyrek nüfuslu bir kıyı adaları olan bölge, Asya‘da kumar turizmi için en büyük tatil beldesi ve en gözde destinasyondur. Öyle ki, en yüksek turizm geliri kumar olan Las Vegas’tan yedi kat daha büyüktür. Her ne kadar şehir, dünyada kişi başına düşen en yüksek gelirlerden birine sahip olsa da, şiddetli bir gelir eşitsizliğine sahiptir. Bundan dolayı lüks arabaların geçtiği sokaklarda evsizler ve fakirler de görülmektedir. Dünya Bankası‘na göre, satın alma gücü paritesine göre kişi başına düşen GSYİH, 2014 yılında dünyadaki en yüksek orandır.

Makau‘nun çok yüksek bir İnsani Gelişme Endeksi vardır. Macau dünyanın dördüncü en yüksek yaşam standardına sahiptir. Bölge oldukça kentleşmiş ve çoğu gelişme geri kazanılmış araziler üzerine kuruludur; toplam alanın üçte ikisi denizden geri kazanılmaktadır. Hatta havaalanı deniz üstüne inşa edilmiş.

Macau Hava Durumu

Macau, Çin‘in güneyinde yer alan nemli bir subtropikal iklime sahiptir. Bölgede çift mevsim baskındır. Yaz mevsimi mayıs-eylül arası ve kış mevsimi kasım-şubat en uzun mevsimlerdir, ilkbahar mart ve nisan arası ve sonbahar ekim ayı nispeten kısa dönemlerdir. Yaz musonu, denizden ılık ve nemli havayı getirir ve mevsiminde en sık yağış görülür. Tayfunlar da bu yaz döneminde sık sık meydana gelir ve yağışta önemli ani yükselmelere neden olur. Kış aylarında kıtadan kuzey rüzgarları nedeniyle kuru hava ve daha az yağış olur. Macau Meteoroloji ve Jeofizik Bürosu’nda kaydedilen en yüksek ve en düşük sıcaklıklar, 2 Ocak 1930 ve 6 Temmuz 1930 tarihlerinde 38.9 ° C  ve 26 Ocak 1948 tarihinde 81.8 ° C’dir.

Macau Nüfus Yapısı

Macau’nun nüfusu 2018’in sonunda 667.400’dür. Kilometrekare başına nüfus yoğunluğuyla, Macau, dünyanın en yoğun nüfuslu bölgelerinden biridir. Büyük çoğunluğu (yüzde 88,7), çoğu Guangdong (yüzde 31,9) veya Fujian‘dan (yüzde 5,9) kaynaklanan Han Çinli. Geriye kalan yüzde 11,6 başta Filipinli, Vietnamlı ve Portekizli olmak üzere etnik olmayan Çin azınlıklardır. Macanese, karışık Portekiz kökenli çok ırklı insanlar Portekiz nüfusunun bir bölümünü oluşturur. Nüfusun büyük bir kısmı sömürge yönetiminin bir mirası olan Portekiz vatandaşlarıdır. 1999’da egemenliğin devri sırasında 107.000 kişiye Portekiz pasaportu düzenlenmiş.

Baskın dil Çince olan Kanton dilidir. İlk dil olarak Kanton dili ve ikinci dil olarak Portekizce konuşuluyor. Son yıllarda anakara Çin’den artan göç, nüfusun yaklaşık yarısını oluşturan Mandarin konuşmacılarının sayısını arttırmış. Geleneksel Çince karakterler, anakarada kullanılan basitleştirilmiş karakterler yerine, yazılı olarak kullanılır. İngilizce ek bir çalışma dili olarak kabul edilir ve nüfusun dörtte birinden fazlası tarafından konuşuluyor.

Macau‘da en fazla Çin dini inanışı yaygındır. Bunu Budizm ve Hristiyanlık izlemektedir. Dinsizlerin oranı ise Hinduizm, Yahudilik ve İslam inancına tabi olanların toplamından daha fazladır.

Macau Ekonomisi

Asya'nın Las Vegas'ı - Macau Gezi Rehberi
Casino – Macau Gezi Rehberi

Macau‘nun ekonomik gelirinin en büyük payı kumar ve turizm sektöründen kaynaklıdır. Hatta kumar kapasitesi o kadar büyüktür ki kumar geliri 24 milyar USD‘dir. Bu rakamın ne kadar büyük olduğunu anlamak için şöyle söyleyebilirim, bu rakam Las Vegas‘tan 7 kat daha büyüktür. Bu oranın büyük olmasının nedeni ise komşuları olan Çin ve Hong Kong‘da kumarın yasak olmasıdır. Buralardan gelen turistler bu şehirde kumar oynayarak tatillerini yapmaktadır. Hatta işsizliği 6,3’ten 1,9’a düşüren, kumar oyunlarının kapasitesinin  arttırılmasıdır.

Macau’ya Ulaşım

Macau bir ada ülkesi olduğundan ve komşuları Çin ve Hong Kong olduğundan dolayı buraya direk uçuş bulamamanız durumunda yakınlarındaki bu ülkeler aracılığı ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Tek kara sınırı Çin‘dir. Ayrıca günlük farklı firmalardan ve birçok saatlerde Hong Kong – Macau arası feribot seferleri de mevcuttur. Feribotun türüne göre 45 – 90 dk civarı bir sürede iki ülke arası ulaşım sağlayabilirsiniz. Yeni yapılan köprü sayesinde Hong Kong‘a otobüs aracılığı ile de ulaşabilirsiniz. Şehir merkezlerine en yakın ulaşım şekli ise feribottur. Biz buraya Hong Kong‘dan feribotla gelmiştik. Dönüşümüz ise havayolu ile Tayvan‘a olmuştu. Feribot ve Havaalanı birbirine yakın mesafelerde bulunmakta.

Şehir içi ulaşımda toplu taşımayı tercih edebilirsiniz. gitmek isteyeceğiniz heryere otobüs mevcut. Havaalanı ve feribot iskelesinden büyük kumarhanelerin bulunduğu otellere ücretsiz shuttle otobüsler de mevcut.

Macau’da Ne Yenir?

Makau‘daki yemekler, esasen hem Hintli hem de Malay mutfağından etkilenmiştir. Portekizliler tarafından yüzyıllarca süren sömürgeci yönetimden sonra benzersiz bir kültürel ve mutfak harmanı olmuştur. Portekizli tarifler, taze deniz ürünleri, zerdeçal, hindistancevizi sütü ve yerel bitkilerle harmanlanmıştır. Birçok restoran geleneksel Portekiz ya da Macanese yemekleri sunduğunu iddia ederken, çoğu Kanton-Portekiz mutfağının bir karışımını sunmaktadır. Tüm asyada yiyebileceğiniz noodle, pirinç, tavuk ağırlıklı yemekleri deneyebilirsiniz. Yalnız domuz tüketmeyenlerin dikkat etmesi ve sorması lazımdır. Zira lezzetli görünen yemekleri sorduğumuzda domuz olduğunu görünce vazgeçmiştik. Ama benim için Macau‘yu Macau yapan tabiki en iyisini Portekiz‘in başkenti Lizbon’da yiyebileceğiniz yumurtalı tart olan Pastel de Nata‘dır. Bu güzel lezzeti kesinlikle yemeniz gerekli benden demesi. Ben ayrılırken bile almıştım yanıma birkaç tane.

Macau’da Nereler Gezilir?

Grand Lisboa

Asya'nın Las Vegas'ı - Macau Gezi Rehberi
Grand Lisboa – Macau Gezi Rehberi Kaynak

Grand Lisboa, Makau‘da 47 katlı, 261 metre yüksekliğinde alt tarafı kumarhane ve üstünde otel bulunan Macau‘nun en meşhur simgesel yapısıdır. Kumarhane ve restorantları 11 Şubat 2007’de, otel ise Aralık 2008’de açılmıştır. Kumarhanesi 800 oyun masası ve 1.000 slot makinesi sunmaktadır. Bu kadar şey nasıl sığıyor diye düşünürseniz şöyle söyleyeyim ki 4 kattan oluşmaktadır. Kumarhane, Macau‘da Texas Hold’em Poker‘i ilk oynatan yerdir. Dünyanın en büyük kumarhanesi olması da şanına şan katmıştır. Ayrıca Çin kültürüne ait olan özel bir kumar oyununu da burada görebilirsiniz. Oyunlar en düşüğü 50 Hong Kong Doları’ndan (Macau’da kumarhanelerde Hong Kong doları geçmektedir. İlginç ?) başlamakta ve ucu bucağı olmayan meblağlara kadar yükselmektedir. Kim ne için giderse gitsin Macau‘ya gelince bu ilginç mimarili binayı görmeden gidilmez.

Magrib Kışlası

Anavatanı Fas olan Magrib mimarisi el işlemeleri ile dikkat çekmektedir. İspanya‘nın güneyindeki Endülüs bölgesindeki eski ve tarihi binalar da bu tarz ile inşa edilmiştir. Macau‘daki bu bina 1874 yılında İtalyan bir mimar tarafından kışla olarak inşa edilmiş. 1905 yılında Macau liman İdaresi binası olarak kullanılmaya başlanan bina günümüüzde Deniz ve Su işleri binası olarak kullanılmakta. Ne için kullanılırsa kullansın bu güzel mimarideki binayı görmekte fayda var.

Taipa (Eski Şehir)

Macau, her nekadar kumar merkezi olarak adlandırılsa da koloni döneminden kalma merkezini de korumakta. Çin‘in bu Özel İdari Bölgesi, 400 yıldan fazla bir süredir Portekiz kolonisi idi ve bu tarih sayesinde Avrupa ve Çin değerlerini, mutfağı ve mimariyi birleştiren eşsiz bir kültür bu bölgede bulunuyor.

Cotai

Macau‘nun en yeni yerleşim yerlerinden olan bu bölgede avm’ler, devasal ve şahane mimarili oteller ve bunların altında kumarhaneler bulunmaktadır. Bu bölgenin belli başlı otelleri ve kumarhaneleri neler diye sorarsanız; Parisian, Venetian, Studio city, City of Dreams‘i söyleyebilirim. Ayrıca isimlerinden anlaşılacağı gibi Parisian, Paris mimarisinde, Venetian ise Venedik mimarisinde inşa edilmiştir.

Fortaleza do Monte

Fortaleza Monte, “Kale Dağı” anlamına geliyor. Nedeni apaçık ortada. Zira bu kale şehre hakim bir tepeye kurulmuş. Macau‘nun tarihi askeri merkezidir. Bu kale UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndedir.

Kale, 1617-1626 yılları arasında, Aziz Paul Harabeleri‘nin tam doğusunda bulunan 52 metre yüksekliğindeki tepenin üstüne inşa edilmiş. Makau‘yu korsanlardan korumak için inşa edilmiştir. Daha sonra Portekiz sömürge valisi ve Makau‘nun savunması için ilgili makamlar tarafından devredilmiş.

Kalenin duvarlarının etrafına 32 top yerleştirilmiş ve güneydoğu kale duvarının iki köşesinde küçük gözetleme kuleleri var. Kale, 1965 yılına kadar kale içindeki kışlaların bir hava gözlemevine dönüştürüldüğü ve halka açıldığı zamana kadar sınırlı bir askeri bölge olarak kullanılmış. Kalenin tepesindeki ağaç kaplı park, panoramik bir manzaraya sahiptir. Buradan Macau‘yu izleyebilir ve o panaromik görüntüde güzel anıları barındıran fotoğraflar çekebilirsiniz.

Macau Kulesi

Asya'nın Las Vegas'ı - Macau Gezi Rehberi
Macau Kulesi – Macau Gezi Rehberi

Macau‘nun sembollerinden biri olan bu kulenin şaşırtıcı bir hikayesi bulunmaktadır. Macau‘nun kumarhane milyarderi olan Stanley Ho Hung-Sun Yeni Zelanda‘nın en şehirleşmiş bölgesi ve şehri olan Auckland‘a yaptığı bir seyahatte oradaki kuleye hayran kalmış. Macau‘da böyle bir kulenin çok güzel olacağını düşünen babayiğidimiz, Auckland TV Kulesi’nin bir benzerinden Macau‘ya da yaptırmış. Darısı bizdeki milyarderlerin başına, ne diyeyim.

Gelelim Kulenin özelliklerine. Kule, 338 m yüksekliğindedir. Gözlem güvertesinde manzaralar, restorantlar, tiyatrolar, alışveriş merkezleri ve dış çevresinde yürüyüş turu olan Skywalk X bulunmaktadır. Makau‘nun en iyi manzarasını bu kule sunar ve son yıllarda çeşitli maceralı etkinlikler için kullanılmaya başlanmıştır. 233 metrede, Macau Kulesi’ne bağlı olan “skyjump” ve Bungee jumping platformları bulunmaktadır. Dünyanın en yüksek ticari skyjump‘ı (233 metre) vardır.

Bu kule’ye gidince yapmadan dönmeyin diyeceğim şeyler Bungee jumping, Skywalk ve dönen restoranındaki yemeklerin tadına bakmaktır. Ama ben sadece bir tanesini tabiki dönen restorantta yemek yemeyi seçtim. Diğerleri pahalı geldi bana. Artık gerisi sizin bütçenize ve keyfinize kalıyor 🙂

Senado Meydanı

Macau‘daki en güzel, en tarihi, en, en, en… nokta olan bu meydan gece de gündüz de uğranması gereken bir yer. Ayrıca bu meydan ve çevresi UNESCO Dünya Mirası Alanı’dır. Zamanında Çinli ve Portekizlilerin buluşma noktası olarak kullanılmış. İlk başlarda bir portekizli yöneticinin heykeli varmış havuzun içinde. Çinliler bu zat’ı birçok Çinli’nin ölümünden sorumlu tuttukları için protestolardan sonra heykel kaldırılmış. Bunun yerine fıskiye yapmışlar.

Macau‘daki birçok tören ve kutlamalara ev sahipliği yapan bu meydanın etrafındaki binaların büyük çoğunluğu Avrupa tarzındadır ve çoğu korunan anıtlardır. Zamanında trafik ve park alanları bulunan bu meydan, turist sayısının artmasıyla birlikte 1990’ların başlarında Portekiz kaldırımları ile kaplanmış ve trafiğe kapalı yaya bölgesi olarak belirlenmiş.

St. Paul Harabeleri

St. Paul‘un Harabeleri, Macau‘da 17. yüzyıldan kalma bir Katolik dini kompleksinin kalıntılarıdır. Aslen Aziz Paul Koleji ve Aziz Paul Kilisesi olarak bilinen ve Havari Aziz Paul‘a adanmış bir 17. yüzyıl Portekiz kilisesi olan “Mater Dei” olarak da bilinir. Bugün, harabeler Macau’nun en bilinen simge yapılarından ve Dünyadaki Portekiz Kökenli Yedi Harika‘dan biridir. Dünya harikaları listesine giremeyince Portekizliler kendi listelerini hazırlamışlar demek ki ?. 2005 yılında, UNESCO Dünya Mirası Listesi‘ndeki Makao Tarihi Merkezi‘nin bir parçası olarak resmi olarak tescillenmiş. Giderseniz Roma‘daki Ispanyol Merdivenleri gibi bir merdiven ve bu merdivenin tepesinde eski kilisenin kalıntılarını göreceksiniz.

Kısacası Macau‘yu listenize Kumarhane ve Çin Kültürü konularında girebilir. Tabi ki bunun en büyük artısı Türk vatandaşlarından vize istenmemesidir diye düşünüyorum. Asya’ya gitmeden önce Tayvan ve Manila yazılarımıza da göz atmayı unutmayın..

Seyahatlerinizin güzel geçmesi dileklerimle.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here