Kazablanka Seyahat Rehberi – Fas’ın Beyaz Şehri

0

Atlantik Kıyısındaki Beyaz Ev: Kazablanka

Seyahat etmeyi sevenlerin son yıllardaki gözde mekanı Kuzey Afrika‘nın en güzel kültür ve tarih merkezlerinden Fas‘tır. Fas diyince çoğu insanın aklına Marakeş gelse de görülmeye değer şehirlerden biri de Kazablanka‘dır. Portekizcede ev anlamına gelen “Casa” ile beyaz anlamına gelen “Branca” kelimelerinden bu şehrin ismi meydana gelmiştir. Bu beyaz şehire gidecek olanlar için Kazablanka Seyahat Rehberi ‘ni hazırladım. Lafı fazla uzatmadan Kazablanka‘yı öğrenmeye geçelim.

2. Hasan Camii - Kazablanka Seyahat Rehberi
II. Hasan Camii – Kazablanka Seyahat Rehberi

Kazablanka’ya Nasıl Gidilir ? Kazablanka Seyahat Rehberi

Son yılların en popüler seyahat merkezlerinden olan Fas‘ın en büyük şehri olan Kazablanka şehrine Türkiye‘den doğrudan uçarak yada bizim yaptığımız gibi Avrupa ülkelerinden(Biz İspanya’dan gitmiştik) Fas‘a uygun fiyatlı uçuşlar bulabilirsiniz. Ayrıca ülkenin günümüzdeki başkenti olan Rabat ve ülkenin tarih, kültür merkezi olan Marakeş‘e uçarak oradan otobüs yada araba kiralayarak Kazablanka‘ya ulaşabilirsiniz.

Fas‘ta araba nasıl kiralanır veya nelere dikkat etmemiz lazım derseniz, tecrübelerimi anlattığımı yazının linkini buraya bırakıyorum. Bir Afrika Macerası: Fas’ta Araba Kiralamak Sormak istediğiniz soruları yorumlar kısmından yada instagram hesabımdan bana ulaşarak sorabilirsiniz.

Kazablanka’da Nerelere Gidilmeli

Kazablanka’da görülmeye değer nereler var derseniz, pek bir seçenek yok aslında. Bundan dolayı bu şehire en fazla 1 gün ayırmak gezinizin değerli günlerini verimli olarak kullanmanızı sağlayacaktır. Tabiki buraya kadar gelmişken görülmesi gereken yerlere bir göz atalım.

II. Hasan Camii

II. Hasan Camii, Fas Kazablanka’da bulunan dünyaca ünlü bir camidir. Afrika’daki en büyük cami ve dünyadaki en büyük 3. camidir. Minaresi, 210 metre uzunluğu ile dünyanın en yüksek ikinci minaresidir. 1993 yılında tamamlanan bu muazzam eser, Fransız Mimar Michel Pinseau tarafından tasarlanmış. Yani koskoca ülkede hapabilecek yetenekte bir mimar çıkmamış galiba!!! Minare, caminin ana gövdesinden kıbleşe doğru inşa edilmiş. Kısacası bir çeşit pusula olarak görenlere yardımcı olması için böyle tasarlanmış. Bu muhteşem yapının duvarlarındaki işlemeler ise hayret verici derecede güzel. Endülüs el işlemeciliği ile yapılan bu eseri görmemek büyük bir kayıp olur. Caminin kapasitesi kapalı alanda 25.000, açık alanda 80.000 kişidir. Bu muazzam büyüklükteki camiyi turist olarak gezmek isterseniz belli saatlerde turlar düzenleniyor. Bu turlar akşam 17:00’de bitiyor. Ama para vermeden zaman kısıtlamadan gezmek isteyenler namaz kılacağım diye abdesthaneye gidip oradan içine geçebilirler. 🙂

Kazablanka Katedrali - Kazablanka Seyahat Rehberi
Kazablanka Katedrali – Kazablanka Seyahat Rehberi

Kazablanka Katedrali

Kazablanka Katedrali 1930 yılında inşa edilmiş, şehirdeki en güzel yapılardan biridir. Katedral, Fas’ın bağımsızlığından sonra 1956’da dini işlevine son verilerek kültür merkezi olarak kullanılmaya başlanmış. Kültür merkezi olarak çok sayıda sanat sergisine ev sahipliği yapmakta.

V. Mohamed Meydanı

V. Muhammad Meydanı, Fas’ın Kazablanka şehir merkezinde bulunan tarihi ve sembolik öneme sahip bir meydan. Fransız mimarlar Henri Prost ve Joseph Marrast’ın tasarımına göre Fransız sömürgeciliği döneminin başında 1916’da yapılan bu meydan günümüzde tasarımı ile ziyaretçilerini çekmekte. Bu meydanda Adliye Sarayı, Hükümet Konağı, Postane ve Fas Bankası’nın şubesi bulunmakta.

Kraliyet Sarayı

Bir kral nerede yaşar diye sorsanız, size burayı söylerim. Fas Kraliyet ailesinin günümüzde hala kullanmakta olduğu bir saray burası. Daha önce gezdiğiniz saraylar gibi düşünmeyin, zira turistikolarak gezilmesine izin verilen alan bi hayli sınırlı. Buna rağmen gördükleriniz size keyif verecektir.

Kazablanka’ya Ne Zaman ve Kaç Günlüğüne Gidilmeli?

Herkesin kendine özgü seyahat temaları ve şekilleri vardır. Eğer sadece Kazablanka şehir merkezini gezecekseniz hızınıza göre 1 – 2  gün şehrin havasını solumak, kültürünü ve görülmesi gereken mekanları keşfetmek için size yeterli olacaktır. Benden size tavsiye bu şehirdeki birkaç noktayı gezin ve vaktinizi Fes veya Marakeş‘e ayırın. Bundan pişman olmayacaksınız.

Kış ayları Kasım ayından Ocak ayına kadar sürer ve yılın en soğuk ve en yağışlı havası bu mevsimlerdedir. Yaz ayları ise Haziran ayından Ağustos ayına kadar sürer ve genellikle ılıktır. İlkbahar ve Sonbahar havaların dengelendiği çok sıcak ve yağışlı olmayan aylardır. Seyahat için en iyi mevsimler ülkemizdeki Güney illerinin de en güzel gezme mevsimi olan Sonbahar ve İlkbahardır. Biz ocak başında gitmiştik ve hava gündüzleri 18 derece civarında akşamları ise daha serindi. Gündüzleri kısa kollularla dolaşırken akşamları ceketlerimizi giyiyorduk diyeyim siz anlayın. 🙂

Kazablanka Havaalanı ve Şehir Merkezine Ulaşım

Havaalanından şehir merkezine otobüs hatları mevcut. Ama genel itibari ile yabancı dil olarak Fransızca bildiklerinden dolayı tam olarak gitmek istediğiniz yere gidip gitmediğini anlamak İngilizce olarak zor oluyor. Bundan dolayı ulaşımınızı taksı ile yapmanız kolaylık sağlayacaktır. Öncelikle, bu ülkede Ortadoğu kültürü olduğu için taksi kullanırken pazarlık yapmadan kullanmayın derim. Ayrıca bu ülkede iki çeşit taksi bulunmakta. Bunlar “Petite Taxis” and “Grand Taxis“. Aralarındaki fark araçların boyutu ve kişi kapasitesi. Yerel kanunlar gereği geceleri %50 zamlı tarife kullanılmakta ve taxi metre açmaları gerekmekte. Ama dediğim gibi ilk baştan pazarlık yaparak fiyatı daha uygun bir düzeye indirmek mümkün.

Bizim tercih ettiğimiz yol ise Kazablanka’ya Marakeş’ten kiraladığımız araba ile geçmekti. Bundan dolayı zorlanmadan otelimize ve görülmesi gereken yerlere ulaştık. Kısacası gezerken en değerli şeyimiz olan zamanımızdan tasarruf yaptık  🙂

Kazablanka’da Konaklama – Kazablanka Gezi Rehberi

Fas‘ın son yıllardaki popüler turizm noktalarından birisi olması tabiki ülkenin en büyük şehri olan Kazablanka’yı de etkisi altına almış. Turizmin hızla artması Kazablanka‘da da konaklama imkanlarının günden güne artmasına neden olmuş. Bu şehirde en lüks otellerden hostellere kadar bir çok alternatif mevcut. Herkesin konaklama ve bütçe tercihleri farklı olduğundan dolayı sizlere şu otelde kalın diyemem. Bununla birlikte şehrin kültürünü ve tarihini yoğun bir şekilde hissetmek isterseniz “Riad” denilen yöresel mimarideki evlerde kalmanızı öneririm. Ayrıca Riad‘lar eski şehir merkezinde bulunduğu için görmeniz gereken yerlere ulaşmanız da kolaylaşacaktır. Konaklama konusunda yazılmış olan yazıların linklerini sizlere faydalı olması için aşağıya bırakıyorum.

Yurtdışında Konaklama Artık Daha Kolay – Ucuza Konaklama Rehberi

AIRBNB NEDİR? AIRBNB İLE NASIL KONAKLAMA YAPILIR?

AIRBNB REZERVASYONLARINDA DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

Couchsurfing: Seyahatlerde Uygun Konaklama ve Sosyalleşme İmkanı

Kraliyet Sarayı – Kazablanka Seyahat Rehberi

 

Kazablanka’da İnternet ve Telefon Hattı

Günümüz dünyasında gerek iş için olsun gerek eğlence için internet olmazsa olmazlarımızdan. Bundan dolayı gün içerisinde özgürce internete bağlanmak isteyenler bir simkart edinmeliler. Her havalanında olduğu gibi Kazablanka V. Mohamed Uluslararası Havaalanı‘nda da simkart satan birçok nokta var. Şehir merkezinde edinmek biraz uğraştırabileceğinden en iyisi havaalanından satın almak.

Fas‘ta 2 büyük operatör mevcut. Bunlar Inwi ve Maroc Telecom. Kalite ve kapsama alanı açısından çoğu gezgin Maroc Telecom‘u tavsiye etmekte. Yapmanız gereken ise çok kolay. Telefon operatörlerinin standlarına giderek sizin için uygun olan paketi seçiyorsunuz. Kurulumunu oradaki görevli sizin için yapmakta. Bu hattı kullanmak için kendi simcartınızı çıkartacağınızdan kaybetmemek için koyduğunuz yerin sağlam olduğuna emin olun. Sonra üzülürsünüz benden demesi. 🙂

Kazablanka’da Hangi Para Birimi Kullanılır?

Fas‘ta para birimi olarak Fas Dirhemi kullanılmakta. Bu para MAD olarak kısaltılıyor. 18 Kasım itibari ile güncel kur;

 • 1 ABD Doları = 9.65 MAD
 • 1 Euro = 10.68 MAD
 • 1 TL = 1.68 Mad

Kazabanka’da Yeme – İçme İmkanları – Marakeş’te Ne Yenir?

Kazablanka, bulunduğu coğrafya itibari ile Arap, Berberi, Endülüs ve Akdeniz mutfaklarından kısmen de Avrupa ve Kuzey Afrika mutfaklarından harmanlanmış bir çok yemek seçeneği sunmakta. Şehirdeki AVM’lerde uluslararası fast food zincirlerine ait kafe ve restoranlar bulabilirsiniz. AVM dışında bunları bulmak kolay değil. Bir ülkeye gitmişken oradaki yerel tadları denemek bence gezinize farklı bir deneyim katacaktır.

Fas çok çeşitli Akdeniz meyveleri, sebzeleri ve hatta tropik meyvelerini üretmektedir. Yaygın olarak mutfağı temel oluşturan dana etidir. Bununla birlikte keçi eti, kuzu eti, tavuk ve deniz ürünleridir. Karakteristik lezzetleri limon turşusu, argan yağı, soğuk preslenmiş, rafine edilmemiş zeytinyağı ve kuru meyvelerdir. Genel olarak Akdeniz mutfağında olduğu gibi, temel malzemeler arasında ekmek ve kuskus için kullanılan buğday ve zeytinyağı’dır.

Fas yemeklerinde baharatlar yaygın olarak kullanılır. Bazı baharatlar binlerce yıldır Fas’a Araplar’dan ithal edilmiş olsa da, Cezayir’den safran, Meknes’ten nane ve zeytin, Fes’ten de portakal ve limon gibi pek çok içerik yetiştiriliyor ve uluslararası olarak ihraç ediliyor. Yaygın baharatlar arasında tarçın, kimyon, zerdeçal, zencefil, kırmızı biber, kişniş, safran, karanfil, rezene, anason, hindistan cevizi, kırmızı biber, çemen, kimyon, karabiber ve susam tohumları bulunur. Bununla birlikte ünllü Fas Baharat Karışımı olan “Ras el hanout” 27 baharatın karıştırılmasından meydana gelmektedir. Fas mutfağında yaygın şifalı bitkiler arasında nane, maydanoz, kişniş, kekik, nane, adaçayı ve defne bulunur. Yani anlayacağınız her damak tadı için birşeyler bu mutfakta mevcut.

Fas‘ta deneyebileceğiniz en önemli lezzetler ise şunlar;

 • Kuskus,
 • Tagine (Bizdeki güveç diyebiliriz),
 • Pastilla (Bir çeşit börek),
 • Tangia (Testi Kebabı),
 • Harira (Bir çeşit sulu yemek),
 • Biryani ( Bizde Siirt ve Bitlis yöresinde yapılan Büryan).

  Kazablanka Seyahat Rehberi

Kazablanka’dan Ne Alınır? Kazablanka’da Alışveriş

Buraya ait yöresel birşey yok aslında. Diğer Fas şehirlerinde de bulabileceğiniz herşey mevcut. Bana sorarsanız Fes ve Marakeş’te daha çeşitli ürünler vardı.

Yöresel olarak alabilecekleriniz;

 • Magnetler & anahtarlıklar,
 • Deri minderler,
 • Deri Çanta,
 • Dokuma battaniye,
 • Berberi Halıları,
 • Baharat,
 • Argan yağı,
 • Seramik eşyalar,
 • Elişçiliği metal lambalar
 • Kartpostal

Fas’ın tarihi ve kültür merkezi olan Marakeş için hazırladığımız seyahat rehberini okumak isterseniz linkini buraya bırakıyorum. Marakeş Seyahat Rehberi – Fas’ın Yaşayan Tarihi

Bu yazımı seyahatinizde faydalı olacağını umarak burada sonlandırıyorum. Başka yazılarda görüşmek üzere hepinize iyi seyahatler. Sormak istediklerinizi bu yazının yorum bölümünden yada instagram hesabımdan sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here