Couchsurfing: Seyahatlerde Uygun Konaklama ve Sosyalleşme İmkanı

0

Seyahatlere çıkmayı sevenler konaklamayı bir çok şekilde gerçekleştirebilir. Konaklama şahsi bir tercih olduğundan kişiden kişiye imkanlar değişmektedir. Kimisi çadırda kalmayı tercih ederken, kimileri otellerde, misafirhanelerde yada evlerde konaklamalarını gerçekleştirmektedirler. Seyahatlerde yerel halkla bütünleşmek ise bambaşka dünyalar keşfetmemizi sağlar. Gittiğiniz bir yerde yerel halktan birileri ile tanışmanın veya konaklamanın en kolay ve güvenilir yöntemi ise Couchsurfing sayesinde olmaktadır.

2004‘te ABD‘nin Kaliforniya eyaletinde kurulan bir websitesi olan Couchsurfing bireylerin kendi evlerinde, konaklama ihtiyacı duyanları misafir etmeleri üzerine kurulmuştur. Kullanıcı, evinin lokasyonunu, konaklama imkanlarını bu ihtiyacı duyanlarla paylaşmak için ilan eder. Konaklama ihtiyacı duyan istediği şartları sağlıyorsa ilanı veren kişi ile irtibata geçip rezervasyonunu tamamlar. İşin temel mantığı budur.

Couchsurfing, sadece konaklama imkanları üzerine değildir. Ayrıca gittiğiniz bir yerde tek başınıza vakit geçirmek istemiyorsanız, yine bu site aracılığı ile size eşlik edebilecek yerelden birilerini bulabilirsiniz. Bu sayede hem yerel bir rehberiniz olur, hem de tek başınıza gezmezsiniz. Kimi zaman bazı ev sahipleri sizlere hem konaklama hem de vakit geçirme konusunda yardımcı oluyorlar.

Couchsurfing: Seyahatlerde Uygun Konaklama ve Sosyalleşme İmkanı
Couchsurfing

Couchsurfing Güvenli Mi?

Sosyal medyanın çıktığı günden beri insanların akıllarındaki en büyük soru bu sanırım. Hiç ortak çevremden olmayan birisine nasıl güvenirim. Aslında bu soruyu soranlar haklı. Zira günümüz dünyasında öyle şeyler duyuluyor ki insanın aklına takılmadan edemiyor. Couchsurfing’i kuranlar ne yapabiliriz bu konu hakkında diye düşünmüş olacaklar ki “Referans” diye bir özellik getirmişler. Bu özellikte sizinle bu site içerisinde tanışan, evinizde  kalan, beraber gezdiğiniz, misafirliğe gittiğiniz ya da arkadaşlarınızın sizin hakkınızda yorum yapmasına deniyor. Bu sayede gideceğiniz şehirde kimin yanında kalacağınıza bu yorumlar sayesinde kara verebilirsiniz. Zira hepsi gerçek kişiler.

Couchsurfing Ücretli Mi?

Couchsurfing açıldığı yıllarda %100 ücretsizdi. Şimdi ise onaylı kullanıcı olmak isterseniz ücret ödemeniz lazım. Onaylı kullanıcı özelliği ise sizleri listede ilk sıralara taşır. Ben kendi hesabımı onaylı kullanıcı yapmadım. Daha doğrusu ihtiyaç duymadım. Zira hakkımda yazılmış baya bi referans yazım olduğu için kullanıcılar para ile alınan onaydan ziyade kullanıcıların yorumlarına bakıyorlar.

Bununla beraber belirtmek isterim ki eğer çok turistik bir şehire gidiyorsanız konaklayacağınız ev sahibi sizden cüzi miktarda bir ücret talep edebilir. Benim başıma hiç gelmedi ama başına gelen arkadaşlarım var. Önceden teyit ederseniz aklınızda soru işareti kalmaz.

Nasıl Üye Olurum?

Siteye üye olmak için https://www.couchsurfing.com/ web sitesine girip üye ol seçeneğini seçmeniz lazım. Daha sonra kendiniz hakkında bilgileri giriyorsunuz ve üye olmuş oluyorsunuz. Benden size tavsiye, üye olunca kendiniz hakkında ayrıntılı bilgiler verin. Çünkü iletişime geçtiğiniz kişi sizin nasıl biri olduğunuzu, neler yapmaktan zevk aldığınız, onlara nasıl fayda sağlayacağınız ve neler öğretebileceğiniz konusunda bilgi edinmek isteyecektir. Zira konaklmaya gelen kişinin bulunma amacı yerelden daha fazla bilgi edinme isteğidir. Misafirlerinize ne kadar yörenize, şehrinize, kültürünüze özgü ne kadar çok bilgi verebilecekseniz o derece seçilen taraf siz olacaksınızdır. Aynı şey siz misafirliğe gittiğinizde de geçerli. Sizinle vakit geçirecek olan kişi aynı şekilde sizden yeni şeyler öğrenmek isteyecektir. Bu nedenle bilgilerinizi yazarken özen gösterin derim 🙂

Kısacası daha önce hiç gitmediğiniz bir yere seyahat edecekseniz ve birilerine ihtiyacınız olduğunu hissediyorsanız bu site tam size göre. Belki de konaklama bütçeniz yeterli değildir, bu durumda da tam size göre. Çünkü ücretsiz olarak konaklayabileceğiniz onlarca seçenek çıkacaktır karşınıza.

Başından geçen birkaç randevudan bahset derseniz size anlatayım birtane.

Bir gün Rusya‘dan 4 kişilik bir grup bende konaklamak için iletişime geçti. Ben de ev arkadaşlarıma sordum ve kabul ettik. Gelecekleri gün bana üniversitenin orada olduklarına dair mesaj attılar. Ben de eve araba ile gelmekte olan arkadaşıma telefonda durumu açıkladım. Ama o arkadaşın “Nasıl tanıyacağım?” sorusuna ben “Gaziantep’te 4 tane Rus’u ayırt edemeyeceksen…” diye söyleyince arkadaşın beklenti artmış olmalı ki telefonu kapattı aniden. Eve geldiğinde suratı düşmüş kapıdan girince olayı çaktım. Bu Rusya’dan gelen grup 3 erkek 1 kız’mış diye morali bozulmuş kardeşin. 🙂 Hatta bir de espri yapmıştı bir ara, evde “Battlefield” oyunu havası esiyor, adete 2. Dünya Savaşı Kapımıza geldi gibisinden 🙂

İşin güzel yanı gelen ekipten 1 çocuk ta kafkas göçmeniymiş. Birbirimize kuzen diye hitap etmeye başlamıştık ondan sonra 🙂 Sabah erken kalkıp gitmişlerdi ve arkalarında teşekkür mektubu bırakmışlardı. Bence bu tip misafirliklerin en güzel yanı insanların içinden geçen teşekkürlerini belki de birdaha hiç görmeyeceği birisi için kağıda döküp arkasında bırakması. Evimde kalan onlarca kişinin bıraktığı notları ve hediyeleri hala saklarım. 🙂

Sizlerin de bu sitede güzel anıları olması dileğimle, esen kalın şimdilik.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here