AIRBNB REZERVASYONLARINDA DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

0

Daha önceki yazımızda Airbnb hesabı nasıl açılır, Airbnb aracılığı ile rezervasyon nasıl yapılır gibi sorulara cevap aramıştık. Şimdi de Airbnb rezervasoyunlarında nelere dikkat edilmeli konusuna değinelim biraz. http://reshontheway.com/airbnb-nedir-airbnb-ile-nasil-konaklama-yapilir/

Dikkat !
 1. Öncelikle hızlı ve verimli bir şekilde bilgi akışı sağlamak için Apple Store ya da Google Play Store’dan Airbnb uygulamasını indirin.
 2. Seyahat edeceğiniz şehir hangisi ise kalmak istediğiniz bölgeye karar verin. Genellikle şehrin en işlek bölgeleri tercih edilse de, daha ekonomik olmasından dolayı toplu taşımalara erişimin rahat olduğu bölgeleri de seçebilirsiniz.
 3. Profilinizi oluştururken tüm bilgileri doğru girdiğinize emin olun ve mutlaka pasaport, sürücü belgesi ya da kimlik belgenizden birini sisteme yükleyin. Bu sizin hakkınızda daha güvenilir bir imaj yaratır.
 4. İhtiyaçlarınıza göre tüm filtreleri kullanın. Odaların, yatakların özelliklerini ve mekanın imkanlarını dikkatli bir şekilde gözden geçirin.
 5. Hemen hemen tüm evsahipleri mekanın sayfasında kuralları belirtiyor. Kuralları mutlaka okuyun. Sonradan sıkıntı yaşamamak için kurallar kısmı büyük önem taşımakta.
 6. Rezervasyon yapmadan önce ev sahibi ile mutlaka iletişime geçin. Varacağınız saati, Check-in / Check out zamanlarını öğrenin. Çünkü evsahipleri sürekli evde olamayabilir. Anahtar, giriş vs. işlemler için bu bilgiler gerekecektir.
 7. Tüm iletişim adreslerini not alın. İnternet çıktısını da yanınıza almayı unutmayın.
 8. İptal şartları çok önem taşımaktadır. Otel rezervasyonlarında son dakikaya kadar iptal şansınız çoğu zaman olabilirken Airbnb’de durum biraz daha katı. Genellikle rezervasyon tarihinden itibaren 2-7 gün arasında iptal seçeneği oluyor ama bazı evsahipleri son haftaya kadar tolerans gösterebiliyor. Rezervasyon onayı geldikten sonra ücretin tamamı kartınızdan çekileceği için, aksi bir durumda tüm paranız yanabilir. Bu yüzden iptal şartlarını okuyun.
 9. Konaklama seçeneklerini arattırdığınızda karşınıza çıkan ücret gecelik ücret olarak gösterilir ama bunun içinde temizlik ücreti, vergi vs. dahil edilmemektedir. Bu yüzden toplam ödeme sağ tarafta yazacaktır. Bu yüzden neden ücret arttı diye düşünmeyin. Özellikle temizlik ücreti ekstra olarak ekleniyor.
 10. Bazen de kurallar bölümünde mekana vardığınızda depozito alınacağına dair bilgi veriliyor. Gittiğiniz gün bu ücret nakit olarak sizden talep edilir ve çıkış yaptığınızda herhangi bir sorun yoksa aynen iade edilir.
 11. Malum rezervasyon yaparken birçok değerlendirme göreceksiniz. Aynı şekilde siz konaklamanızı tamamladıktan sonra ev sahipleri de sizin hakkınızda değerlendirme yapabiliyorlar bu yüzden hem evlerin değerlendirmelerini okuyun hem de konaklamanız esnasında iyi bir intiba bırakmaya çalışın. Aksi durumda profilinizde sizin hakkınızda yapılmış olumsuz yorumlar görebilirsiniz ve bu sizin bir sonraki rezervasyonunuza da olumsuz yansıyacaktır.
 12. Ev saibinden varsa harita, tavsiyeler ya da belirtilmesine rağmen eksik gördüğünüz bir eşyayı talep edebilirsiniz.
 13. Kiraladığınız evdeki tüm vaadedilen eşyaları kullanma hakkına sahipsiniz. Yani çekinmeden mutfak/banyo eşyalarını da kullanabilirsiniz. Mesela Yemeğinizi de evinizde pişirebilirsiniz. Çoğu zaman yağ, tuz, baharat vs. da bulunabiliyor bunları da kullanabilirsiniz.
 14. Artık rahat rahat konaklayabilirsiniz. Milyonlarca insan bu şekilde konakladığı için güven içinde konaklayabilirsiniz. İyi eğlenceler.
Önceki İçerikOsaka En Verimli Nasıl Gezilir ?
Sonraki İçerikSitemize İçerik Nasıl Yazılır? (Fotoğraflı Anlatım)
Merhabalar ben Reşat Taman, Diyarbakır doğumlu, seyahat ve fotoğrafçılık tutkusu ile yanıp tutuşan, 14 senedir fırsat buldukça hayallerinin peşinden gitmek için Dünya’yı arşınlayan ve bu hayalleri gerçekleştirirken gittiği her yerde zıplayarak imzasını koyan, 32 yaşında kısmi zamanlı bir gezginim. Normalde fotoğraflarımdan bile anlayacağınız üzere, enerjimi işime de yansıtarak, Gaziantep’te İpekyolu Kalkınma Ajansı’nda 7 yıldan bu yana Yatırım Uzmanı ve Eğitmen olarak görev almaktayım. 14 senede 3 kıta ve 60 ülkeden 300'e yakın şehir gezdim. Hatta bazı şehirler/kasabalara ayak basan ilk Türk olduğum konusunda iddialıyım. Seyahatlerime başlarken önce bir kıtayı bitirip sonra diğerlerine başlayacağım demiştim. Bu yüzden ilk Avrupa kıtasını İzlanda hariç tamamen bitirdim. Son zamanlarda özellikle zaman ayırma anlamında seyahatin zor olduğu Afrika ve Asya kıtalarına başladım. Son olarak benim için işin en zevkli kısmı olan zıplama muhabbetinden de bahsetmek istiyorum. Ben oldum olası kadraj karşısında durup poz vermeyi ya da selfie çekmeyi bir türlü sevemedim. Ama sonuçta gittiğimiz yerlerde bir hatıramız olmalıydı. Ben de kendime bir imza bulmaya karar verdim. Bu imza öyle bir imza olmalıydı ki benim seyahate olan aşkımı, tutkumu ve enerjimi yansıtmalıydı. Sonunda gittiğim tüm şehirlerde ve kasabalarda zıplayarak yüzlerce imzadan oluşan bir koleksiyonum oldu. Seyahat tutkumuzun hiçbir zaman sönmemesi dileğiyle...
PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here