Görmeniz Gereken 5 Afrika Köyü | Dünya’nın Küçük Köşeleri Bölüm 3

0

Görmeniz Gereken 5 Afrika Köyü

Dünya’nın Küçük Köşeleri yazı dizimizin üçüncüsü olan “Görmeniz Gereken 5 Afrika Köyü”ne hoş geldiniz. Siz de benim gibi etnik, gezdiğiniz yerlerin kültürünü buram buram hissettirecek ve sizi teknoloji çağından biraz olsun uzaklaştırarak geçmişe götürecek büyüleyici mekanları seviyorsanız, bu yazı tam sizlik!

1. Sidi Bou Said, Tunus

Afrika’nın masmavi köylerinin ilkinden başlayacağız. Mavi beyaz boyanmış bu güzel köyü sadece fotoğraflamak için bile gelen bir sürü turist var. Dolambaçlı patikalarında dolaşmak ve orada yıllarca yaşayan ve resim yapan sanatçı Paul Klee’nin evini dolaşmak için Kuzey Afrika gezinize bu küçük köyü eklemek gerekli.

Tunus’a özgü çörek benzeri kızarmış hamurişi Bombolinilerini atıştırarak sokaklarının ve ufak dükkanlarının keyfini çıkarın.

Dünya’nın Küçük Köşeleri – 3: Gezmeniz gereken 5 Afrika köyü!
Dünya’nın Küçük Köşeleri – 3: Gezmeniz gereken 5 Afrika köyü!

Tunus-Kartaca Uluslararası Havaalanı’ndan arabayla yaklaşık yarım saatte ulaşılan bu köy, Akdeniz’e bakan dik bir uçurumun tepesinde bulunuyor. Bunların yanında sanatçılar kasabası olarak bir üne sahip olması şaşırtıcı değil.

Yemek yemek isteyenler için ise Au Bon Vieux Temps adlı restoran şiddetle öneriliyor.

2. Chefchaouen, Fas

Sidi Bou Said’den daha mavi bir yer varsa o da Chefchaouen’dır. Masmavi bir labirenti andıran bu küçük köyde bir sürü fotoğraf noktası keşfedebilirsiniz. Çünkü rengarenk saksılarla bezenmiş her sokak, her kapı ayrı güzel.

Görmeniz Gereken 5 Afrika Köyü
Görmeniz Gereken 5 Afrika Köyü

Chefchaouen‘de yapılacak en popüler şeylerden biri, birçok renkli küçük hediyelik dükkanına göz atmaktır ama hediyelik eşya alışverişi beklediğiniz kadar ucuz değil. Renkli halılar, Fas lambaları, mücevherler, kaftanlar, dokuma sepetler ve çok daha fazlası gibi güzel geleneksel el yapımı ürünleriyle dolu dükkanlardan bolca bulabilirsiniz.

Sosyal medyaya ilgi duymasanız bile, Fas’ın mavi incisi olan bu köy, fotoğrafla ilgilenen herkes için gerçekten büyülü bir yer. Chefchaouen çevresinde sevimli küçük köşeler ve pitoresk noktalar bulmak konusunda hiç sıkıntı yaşamayacaksınız. Çünkü şehrin her bir karesi çok fotojenik.

Chefchaouen’un neden mavi olduğu ile ilgili bir çok teori var. Bazıları Hitler’den kaçtıktan sonra oraya yerleşen Yahudiler tarafından maviye boyandığını söylerken, diğerleri sivrisinekleri uzak tutmak için olduğunu, bazıları ise sadece denizin rengini temsil ettiğini söylüyor.

3. Lamu, Kenya

Lamu Adası ilk Swahili yerleşim yerlerinden biridir ve Lamu Kasabası, Kenya’nın en eski şehirlerinden biridir. Şehir, on dördüncü yüzyılda kurulmuş ve uzun zamandır Araplar için önemli bir ticaret merkezi olmuş. Daha sonra Umman himayesi altında gelişerek sanatçılar, yazarlar ve şairler için bir merkez haline gelmiş.

Dünya’nın Küçük Köşeleri – 3: Gezmeniz gereken 5 Afrika köyü!
Dünya’nın Küçük Köşeleri – 3: Gezmeniz gereken 5 Afrika köyü!

Gezerken güçlü Umman etkisini hissediyorsunuz, kendinizi Kenya’da değil Arabistan yakınlarında bir bölgede hissediyorsunuz. Zaten Lamu adasının sakinleri büyük ölçüde Müslüman.

Lamu adasına yakın küçük bir kasaba olan Shela ise küçük sokaklarında dolaşan eşekler, Mısır kedileri ve başörtülü Müslümanlarla dolu otantik ve özel bir yer. Lamu adasının tek plajı bu kasabanın yanında yer almaktadır. Doksanlı yıllarda pek çok kraliyet ailesinin, aristokratın ve ünlünün Lamu’da bir ev satın aldığını biliyor muydunuz?

4. Ait Ben-Haddou, Fas

Gladyatör, The Last Temptation of Christ, Game of Thrones gibi bir çok dizi/filme sahne olmuş bu köy, tarihi neredeyse bin yıl öncesine dayanan otantik kıpkırmızı bir yer.

Sudan’dan Marakeş’e kadar uzanan ticaret yolu üzerinde kalan stratejik bir durakmış zamanında. Fransızlar, Tizi n Tichka Geçidi üzerinde yeni bir yol inşa ettiğinde, Ait Ben-Haddou‘nun nüfusu hızla azalıyor ve sakin bir yer olarak hayatına devam ediyor.

Görmeniz Gereken 5 Afrika Köyü
Görmeniz Gereken 5 Afrika Köyü

Oued Ounila’nın kuru nehir yatağının karşısındaki Ait ben Haddou, zeytin bahçeleri, hurma ağaçları ve canlı yeşillik yama tarlalarıyla büyülü bir görüntüye sahip ve mutlaka görülmesi gereken köyler arasında yer alıyor.

5. Shangana Cultural Village, Güney Afrika

Hareketli bir Afrika pazar köyü, yerel zanaatkarların zanaatlarını ürettikleri ve ticaretini yaptıkları bir yer Shangana.  Blyde Nehri Kanyonu ile Kruger Ulusal Parkı’nın güney ucu arasında yer alan pitoresk Shangana Kültür Köyü, yerel Shangaan halkı tarafından inşa edilmiş ve Güney Afrika’nın büyük kültürel çeşitliliğinin bir örneğini oluşturuyor.

Görmeniz Gereken 5 Afrika Köyü
Görmeniz Gereken 5 Afrika Köyü

Shangana’da neler mi yapılır? Geleneksel köy evlerini ziyaret edin; Botshabelo müze köyündeki parlak boyalı Ndebele evlerini ve güzel boncuk işlerini inceleyin; yerel zanaatkarların geleneksel el işi sanatlarını ve el sanatlarını yaptıkları ve ticaretini yaptıkları hareketli Marula Pazarını gezin ve mutlaka Chief’s Kraal’daki popüler Akşam Festivallerinden birine katılın.

Eğer henüz okumadıysanız bu yazı dizimizin ilk iki yazısına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Dünyanın Küçük Köşeleri – Part 1: Gezmeniz Gereken 9 Asya Köyü

Dünya’nın Küçük Köşeleri – 2: Gezmeniz Gereken 7 İtalya Köyü

Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle.

@deryaata

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here