Gezmeniz Gereken 7 İtalya Köyü | Dünya’nın Küçük Köşeleri – 2

0

Gezmeniz Gereken 7 İtalya Köyü | Dünya’nın Küçük Köşeleri – 2

Dünya’nın Küçük Köşeleri yazı dizimizin ikincisi olan 7 muhteşem İtalya köyü ‘ne hoş geldiniz. Siz de benim gibi renkli, gezdiğiniz yerlerin kültürünü buram buram hissettirecek ve sizi teknoloji çağından biraz olsun uzaklaştırarak geçmişe götürecek büyüleyici mekanları seviyorsanız, bu yazı tam sizlik!

Mutlaka gezmeniz gereken 7 masal diyarı İtalya köyü - Cinque Terre
Mutlaka gezmeniz gereken 7 masal diyarı İtalya köyü – Cinque Terre

7 Masal Diyarı İtalya köyü !

1. Cinque Terre, Liguria

Evvet! Tabii ki Cinque Terre bölgesini listeye eklemeden geçemezdik. Detay vermeden sizi Cinque Terre yazıma davet ediyorum ve diğer köyler ile devam ediyorum.

 

2. Bosa, Oristano – Gezmeniz Gereken 7 İtalya Köyü

Bosa, Sardinia‘nın batı kıyısındaki Oristano eyaletinde canlı ve renkli bir kasabadır. Temo Nehri’nin kuzey kıyısında küçük bir tepe üzerine konumlanmış müthiş görüntüsü ve manzarasıyla sizde de şarap içme ve uzaklara dalma isteği uyandıracak. Nitekim “Malvasia di Bosa” adıyla bilinen ünlü bir çeşit tatlı-beyaz şarabı da var.

Gezmeniz Gereken 7 İtalya Köyü | Dünya’nın Küçük Köşeleri – 2
Gezmeniz Gereken 7 Masal Diyarı İtalya Köyü

Tarih öncesi bir yerleşim yeri olduğu düşünülmekle beraber, muhtemelen Fenikeliler tarafından kuruldu ve sonraki dönemlerde Romalılara bağlı bir yer olarak hayatını sürdürdü.

Eğer ziyaret ederseniz hediye olarak alacağınız şey mercan, altın nakışlar olmalı bunun yanında muhteşem etkinliklerine katılmayı unutmayın.

3. Burano, Venice

Yüzyıllar önce kurulmuş, film seti gibi renkli ve mükemmel bu balıkçı köyü Venedik’ten tekne ile bir saatten az mesafede ve Murano adasının biraz ilerisinde.

Mutlaka gezmeniz gereken 7 masal diyarı İtalya köyü - Burano
Mutlaka gezmeniz gereken 7 masal diyarı İtalya köyü – Burano

Güneşin erken doğuşunu da izleyebilmek için günün ilk vaporettosuna binin ve günübirlik bu güzel, sessiz ve huzurlu köyün tadını çıkarın.

Venedik’teki Fondamente Nove iskelesinden kalkan 12 numaralı vaporetto’yu kullanabilirsiniz. Bu tekne ayrıca Murano, Mazzorbo, Torcello ve Treporti’ye de uğruyor. Tüm yaz her yarım saatte bir kalkış var. İsterseniz sadece Burano, isterseniz tek bir bilet ile tüm ada şeridini gezebileceğiniz bir seyahat kartı satın alabilirsiniz.

4. Alberobello, Bari

Haydi daha güneye inelim ve İtalya renklerinden biraz arınarak farklı güzelliklerini görelim. Pitoresk görüntüsüyle çizmenin topuğunda yer alan Bari’ye bağlı bir köy Alberobello.

Mutlaka gezmeniz gereken 7 masal diyarı İtalya köyü - Alberobello
Mutlaka gezmeniz gereken 7 masal diyarı İtalya köyü – Alberobello

Yerel kireçtaşından yapılmış, UNESCO tarafından korunan bu ilginç görünümlü trullo olarak adlandırılan yapılar, barlardan, butiklerden, kiliselere, müzelere ve pansiyonlara kadar her şeye dönüştürülmüş ve köyün tarihi merkezine tuhaf ve hikaye kitaplarından fırlamış bir görüntü veriyor.

Söylemeye gerek yok, buraya geldiğinizde mutlaka denemeniz gereken şey yerel pizzaları.

5. Procida, Napoli – Gezmeniz Gereken 7 İtalya Köyü

Gelelim The Talented Mr.Ripley filminin çekildiği yer olan Procida köyüne. Napoli’ye oldukça yakın olan bu yer de diğer İtalyan köyleri gibi rengarenk ve hareketli.

Mutlaka gezmeniz gereken 7 masal diyarı İtalya köyü - Procida
Mutlaka gezmeniz gereken 7 masal diyarı İtalya köyü – Procida

Peki burada ne yapılır derseniz, bir tabak Spaghetti Napolitan ve Aperol-Spritz’iniz ile kıyıdaki botlarda manzaranın ve denizin keyfini çıkarın.

6. Positano

Amalfi Sahili’nde durmadan İtalya’ya bir gezi düşünülemez. Positano’ya gitmemek ve orada günde 3 öğün makarna yememek haksızlık olur. Positano ise bu bölgenin mücevheri. Jet sosyeteden gösterişli ziyaretçileri sizi caydırmasın.

Mutlaka gezmeniz gereken 7 masal diyarı İtalya köyü - Positano
Mutlaka gezmeniz gereken 7 masal diyarı İtalya köyü – Positano

Gittiğinizde bol miktarda narenciye ve el yapımı çanak çömlek ve sandalet satan dükkanlarla kaplı dar, dolambaçlı yolların ve Chiesa di Santa Maria Assunta kilisesinin ünlü kiremitli kubbesinin tadını çıkarın.

7. Santa Maddalena – Gezmeniz Gereken 7 İtalya Köyü

Haydi daha kuzeye! Dolomites’teki bu küçük dağlık köy Alplerin eteklerinde yer aldığı için size İsviçre’yi hatırlatabilir. Çok az sayıda restoranda bulacağınız harika yemeklerdeki kültürel karışım damağınızda yerini alacak ve bu doğal kasabada kayakçılar için kış daha güzel geliyor. Diğer bir yandan gece hayatıyla iç içe fakat çok sayıda otel bulunmuyor. Güzel bir doğa yürüyüşü yapmadan dönmeyin.

Mutlaka gezmeniz gereken 7 masal diyarı İtalya köyü - Santa Maddelena
Mutlaka gezmeniz gereken 7 masal diyarı İtalya köyü – Santa Maddelena

Dünya’nın Küçük Köşeleri yazı dizimizin 3. Yazısında görüşmek dileğiyle.

Yazı dizimizin ilkine ulaşmak için buraya, İtalyan yemek kültürüyle ilgiliyseniz sizi Kuzey İtalya’da Ne Yenir? – İtalya Yemek Tavsiyeleri yazımıza alalım.

@deryaata

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here