Dünyanın Küçük Köşeleri – Part 1: Gezmeniz Gereken 9 Asya Köyü

0

Dünyanın Küçük Köşeleri – Part 1: Mutlaka Gezmeniz Gereken 9 Masal Diyarı Asya Köyü!

Dünya’nın Küçük Köşeleri yazı dizimizin ilki olan 9 muhteşem Asya köyü ‘ne hoş geldiniz. Siz de benim gibi etnik, gezdiğiniz yerlerin kültürünü buram buram hissettirecek ve sizi teknoloji çağından biraz olsun uzaklaştırarak geçmişe götürecek büyüleyici mekanları seviyorsanız, bu yazı tam sizlik!

1. Shirakawa, Japan

Gördüğünüzde Bungalov evlere benzeteceğiniz, yoğun kar yağışı ağırlığından kurtulmak için inşa edilmiş dik gassho-zukuri dokusu ile sizi Ortaçağ’a götürecek masalsı bir köy. Başka yerde bulamayacağınız geçmiş bir çağın çiftlik yaşamını tekrar deneyimleyebileceğiniz henüz Amerikalılar tarafından keşfedilmemiş bir yer. Japonya’nın hatta dünyanın en yoğun kar yağışı alan bölümlerinden biri olan Shogawa nehri vadisinde yer alıyor. Mimari’de de önemli bir yeri olan gassho-zukuri tarzı binaların dua edilen ellere benzetilerek tasarlandığı iddia ediliyor.

Mutlaka gezmeniz gereken 9 masal diyarı Asya köyü - Shirakawa, Japan
Mutlaka gezmeniz gereken 9 masal diyarı Asya köyü – Shirakawa, Japan

2. Penglipuran, Indonesia

Bali seyahatinizde mutlaka listeye eklemeniz gereken bir yer Penglipuran. Aktif bir volkanın eteğinde yer alan bu gerçek Balinese köyünde, iyi korunmuş geleneksel binaların yanı sıra büyük bir de tapınak bulunuyor ve evlerin tamamı bu tapınağa bakan sarmal yolların etrafına konumlandırılmış.

Mutlaka gezmeniz gereken 9 masal diyarı Asya köyü - Penglipuran, Indonesia
Mutlaka gezmeniz gereken 9 masal diyarı Asya köyü – Penglipuran, Indonesia

Günümüzde süpermarket, teknoloji mağazası vb yapılar  kurulmuş olmasına rağmen sizi zamanda sıçrama yaşatacak bu pitoresk yere uğramayı ihmal etmeyin!

3. Sapa, Vietnam

Kuzey Vietnam dağlarında yer alan Sapa pirinç tarlalarının içinde yer alıyor.  Dağları yaran ve pirinç terasları arasında kıvrılan yürüyüş parkurları kurularak Vietnam turizminde önemli bir yere sahip olması sağlanmış. Sakin bir yer arayanlar için bulunmaz bir yer olan kasabaya Hanoi’den kolayca ulaşılabiliyor.

Mutlaka gezmeniz gereken 9 masal diyarı Asya köyü - Sapa, Vietnam
Mutlaka gezmeniz gereken 9 masal diyarı Asya köyü – Sapa, Vietnam

4. Cua Van, Vietnam

Doğal güzelliği ile ön plana çıkan Cua Van, Ha Long Körfezi boyunca uzanan balıkçı köylerinden sadece bir tanesi ancak en popüleridir. Dağlarla çevrili zümrüt yeşili bir koyda bulunan, egzotik ve sakin deniz yaşamına tanık olacağınız Cua Van çevresinde keşfedilecek mükemmel mağaralar bulunuyor.

Mutlaka gezmeniz gereken 9 masal diyarı Asya köyü - Cua Van, Vietnam
Mutlaka gezmeniz gereken 9 masal diyarı Asya köyü – Cua Van, Vietnam
  1. Ping’an Village, China

Bir diğer pirinç terasları tepesindeki doğa harikası köyümüz de Ping’an Köyü. Deniz seviyesinden 1200 metre yükseklikte, Longsheng İlçesi’nin ünlü Longji pirinç teraslarının zirvesinde yer alıyor. Ping’an, eski geleneklerin ve yerel kültürün çok belirgin ve korunmuş olduğu pirinç çiftçilerinden oluşan küçük bir topluluğun adı. Zirveye çıkan doğal dar dağ yolları ve farklı teras seviyeleri farklı şekillere göre yerli halk tarafından takma adı verilen inanılmaz geniş pirinç tarlaları arasında huzur bulunacak bir yer.

Mutlaka gezmeniz gereken 9 masal diyarı Asya köyü - Ping’an Village, China
Mutlaka gezmeniz gereken 9 masal diyarı Asya köyü – Ping’an Village, China

6. Fenghuang Ancient Town, China

Bir dağın eteğine ve Tuojiang Nehri kıyısına kurulmuş eski bir kasaba olarak karşımıza çıkan Fenghuang, eski Çin’e dair size fikir veriyor. Dünya olarak çok detayını bilmiyor olduğumuz Çin kültürü ile ilgiliyseniz mutlaka görmeniz gerekenler listesinde yer alıyor.

Mutlaka gezmeniz gereken 9 masal diyarı Asya köyü - Fenghuang Ancient Town, China
Mutlaka gezmeniz gereken 9 masal diyarı Asya köyü – Fenghuang Ancient Town, China

7. Palangan, Iran

Gelelim biraz daha yakınlara, Palangan 1000 kişiyi aşan nüfusu ile az bilinen kırsal bir İran köyü. Vadiden içeri akan Tangi Var Nehri ile eğimli vadi kenarına pirinç terasları mimarisiyle yapılmış sıkışık görünümlü, verandalı evleriyle oldukça etnik ve biraz da Türk korku filmlerinde yer alabilecek bir görünüme sahip. Yerel halk, kültürel miraslarını koruyor. Sık sık yerel dansları ve şarkılarıyla eğlenerek ve nehir kıyısındaki piknik yaparak vadi hayatının tadını çıkarıyorlar.

Mutlaka gezmeniz gereken 9 masal diyarı Asya köyü - Palangan, Iran
Mutlaka gezmeniz gereken 9 masal diyarı Asya köyü – Palangan, Iran

8. Larung Gar, Tibet

Tibet Özerk Bölgesi’nin doğu ucunda, dünyanın en büyük Tibet Budist enstitüsü olarak geçen manastır kasabası Larung Gar, bu listedeki köyler arasında en ilginç görünüme sahip olanı. Fakat bu ilginç kasaba zorunlu göç ve yıkım tehdidiyle karşı karşıya. Modernleşme hareketi sebebiyle yok olmak üzere.

Mutlaka gezmeniz gereken 9 masal diyarı Asya köyü - Larung Gar, Tibet
Mutlaka gezmeniz gereken 9 masal diyarı Asya köyü – Larung Gar, Tibet

9. Suzdal, Russia

Moskova çevresindeki küçük kasabalar içerisinde en güzel olanı olarak geçen sakin kasaba Suzdal, Kremlin’e benzer mimaride katedrali ile karşılıyor sizleri. Suzdal’ın birçok büyüleyici manzarasından sadece biri olan 13. yüzyıl Doğuş Katedrali’nin yanında, Saint Euthymius Manastırındaki Ogle antik fresklerini, bir çayırda süslü oyulmuş ahşap Başkalaşım Kilisesi’ni ziyaret etmelisiniz. Arıcılığın yapıldığı bu kasabada, ballarını denemeden ayrılmamanız öneriliyor.

Mutlaka gezmeniz gereken 9 masal diyarı Asya köyü - Suzdal, Russia
Mutlaka gezmeniz gereken 9 masal diyarı Asya köyü – Suzdal, Russia

Uzak Doğu seyahatleri ile ilgiliyseniz sizi Japonya Gezi Rehberi yazımıza alalım. Uzak Doğu sevenler, Dünya Kültürlerinden Bitki Çayları yazımızı da okumadan geçmeyin derim!

Dünya’nın Küçük Köşeleri yazı dizimizin 2. yazısında görüşmek üzere..

@deryaata

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here