Doğu Anadolu Bölgesi Milli Parkları – Türkiye’deki Milli Parklar

0

Doğu Anadolu Bölgesi Milli Parkları

Türkiye’deki Milli Parkları bölge bölge yazdığım serinin ikinci ayağındayız ve kültürüyle çok zengin olan, bana oldukça ilgi çekici gelen Doğu Anadolu Bölgesi Milli Parkları ile devam ediyoruz. Akdeniz Bölgesi Milli Parkları ile başladığım yazı serisinin ilk yazısında da belirttiğim gibi ülkemizde toplamda 44 adet Milli Park yer almaktadır. Bunlardan çok değerli beş tanesi ise Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunuyor. Ağrı, Muş, Tunceli, Erzurum ve Kars illerinin sınırları içinde yer alan milli parkları turistik noktaları, keşfetmeye değer alanları ve olanakları ile birlikte aşağıdaki bulabilirsiniz. Keyifli okumalar 🙂

1. Ağrı Dağı Milli Parkı – Doğu Anadolu Bölgesi Milli Parkları 

2004 yılında Milli Park ilan edilen Ağrı Dağı bu unvan dışında Nuh Tufanı, Türkiye’nin en büyük buzul dağı olması ve meteor çukuru ile de fazlasıyla bilinir. Ağrı Dağı Milli Parkı, Türkiye, İran, Nahcivan ve Ermenistan sınırlarının kesişiminde konumludur.

Doğu Anadolu Bölgesi Milli Parkları - Türkiye’deki Milli Parklar

Ağrı Dağı ile birlikte Küçük Ağrı Dağı da park sınırları içinde yer almaktadır. Nuh’un Gemisi’nin kalıntılarının da Doğubeyazıt sınırları içinde olduğu düşünülmektedir ve bu alan koruma altına alınmıştır. Bunlara ek olarak parkta Buz Mağarası ziyaret edilmesi gereken en güzel noktalardan biridir. Park alanı faunası ve florası ile de dikkat çekmektedir çünkü bölge buzul, kuş ve bitki çeşitliliğine sahiptir.

Dağcılık, doğa yürüyüşü, fotoğrafçılık, olta balıkçılığı ve yamaç paraşütü yapmak için tercih edebileceğiniz bölgelerdendir.

2. Malazgirt Meydan Muharebesi Milli Parkı

Muş ilinde konumlu olan alan 2018 yılında Milli Park ilan edilmiştir. Türkiye’nin tarihi açısından çok ama çok önemli bir değere sahiptir. 1071 yılında Selçukluların Bizans İmparatorluğu karşısında aldıkları zafere tanıklık eden ve ev sahipliği yapan bölgede sembolik olarak kurulmuş bir anıt şeklindedir.

Malazgirt Meydan Muharebesi Milli Parkı’nda fetih yolu, merasim alanı, meydan, toplanma ve ikram alanı, Malazgirt Meydan Muharebesi canlandırma alanı, anıt, ziyaretçi tanıtım merkezi, müze ve minyatür, rekreasyon alanı yer almaktadır.

3. Munzur Vadisi Milli Parkı

1971 yılında milli park ilan edilen ve 42000 hektar bir alana yayılmış olan Munzur Vadisi Milli Parkı’nın en önemli özellikleri eşsiz akarsuları, endemik bitki türleri, yöreye özgü hayvan çeşitliliğidir. Park sınırı, Tunceli şehir merkezine 8 km uzaklıktan başlayarak Munzur Dağları’na kadar uzanmaktadır.

Doğu Anadolu Bölgesi Milli Parkları - Türkiye’deki Milli Parklar
Munzur Vadisi Milli Parkı

Parkın kuzeyinde bulunan Munzur Dağları’nın bazı zirvelerindeki krater gölleri, Ovacık düzlüğündeki kanyonlar, vadideki şelaleler bu bölgenin dikkat çeken doğal güzelliklerinin başlıcalarıdır. Aynı zamanda sadece bölgeye özel görülebilen bitki ve ağaç türleri de doğal zenginliğin en önemli parçalarıdır. Huş ağacı bunlardan sadece biri olarak örnek gösterilebilir.

4. Nene Hatun Milli Parkı – Doğu Anadolu Bölgesi Milli Parkları 

1877–1878 Osmanlı-Rus Savaşı’nda çok önemli bir yere sahip olan Nene Hatun’dan adını alan bu milli park tarihi bir döneme gönderme yaptığı için ülkemiz adına önemli bir değerdir. Aziziye Tabyası’nda, Nene Hatun önderliğinde başlatılan hareket sonucunda geri alınan tabyalar, 20 yaşındaki bir kadının gösterdiği cesaretin en büyük göstergesi ve kazanımıdır.

Doğu Anadolu Bölgesi Milli Parkları - Türkiye’deki Milli Parklar

Yolunuz Erzurum’a düşerse, tarihimize, cesur Türk kadınına kısa bir ziyarette bulunmak isterseniz anıta uğramadan geçmeyin derim.

5. Sarıkamış-Allahuekber Dağları Milli Parkı

Erzurum ve Kars illerinin sınırında bulunan ve 2004 yılında milli park ilan edilen Sarıkamış-Allahuekber Dağları Milli Parkı hem tarihi hem de doğal açıdan ülkemiz için önemli bir değer ve semboldür.

Sarıkamış Harekatı ve bölgenin doğal zenginliği bu alanın milli park ilan edilmesinde en önemli nedenlerdendir. Sarıçam ormanları, şehitlikler ziyaret edilebilecek alanlarken, bölgede aynı zamanda kış ve doğa sporları da yapılabilir. Kampçılık ve günübirlik ziyaretlere de olanak sağlayan park alanında konaklama için tesisler de yer almaktadır. Kayak tutkunları için ise pist ve telesiyej de yine bölgede yer alan önemli özelliklerdendir.

Doğu Anadolu Bölgesi Milli Parkları - Türkiye’deki Milli Parklar

Milli Parklar yazıma diğer bölgeler için de devam edeceğim. Seyahatlerinizden önce mutlaka gittiğiniz il sınırları içinde veya yakınında böyle alanlar olup olmadığını kontrol etmenizi tavsiye ederim. Böylece seyahatleriniz çok daha dolu geçecektir. Takipte kalın, sevgiler..

Ezgi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here