Kuzey İtalya’da Ne Yenir? – İtalya Yemek Tavsiyeleri

0

Pizza’nın Anavatanı – Kuzey İtalya’da Ne Yenir?

Her gittiğiniz şehrinin ayrı bir makarnası, ayrı bir sosu ünlü. Pizzalarını da yemezsek olmaz! Bir de lazanya var, deniz ürünleri, atıştırmalıklar, paninileri derken kafanız yemek konusunda bir hayli karışacak İtalya ’da. Size Kuzey İtalya şehirleri için birkaç önerim Kuzey İtalya’da Ne Yenir? Yazımızda.

Maskeler Cenneti Venedik’te Pizza Tercih Edin!

Pizzeria Oke - Venedik, İtalya
Pizzeria Oke – Venedik, Kuzey İtalya’da Ne Yenir?

Venedik’te diğer şehirlere göre pizzalar, makarnalardan daha ön planda. Bu yüzden makarnaları denemeyi diğer şehirlere bırakın derim. Ben pizza için, orta bütçeli Pizzeria Oke’yi tercih ettim. Mantarlı pizzası ve pizza sosu harikaydı. Yanında bir Aperol Spritz ile leziz bir akşam yemeği geçirmiş olacaksınız.

Akşam yemeği için otantik bir seçenek arar iseniz; size sahibinin tavsiyesi üzerine keşfettiğim ‘Orient Experience’i öneririm. İtalya’da italyan mutfağı dışında bir şeyler yemek isterseniz (düşük ihtimal) falafel, babagannuş gibi Orta Doğu yemeklerini deneyeceğiniz harika ötesi bir restoran.

Kahvaltıda ne yiyeceğim diye sorarsanız, yine pizza diyeceğim: ‘Panificio Majer’ adlı fırında oturmak için yer bulamayabilirsiniz. Ama harika pizzalar bulacaksınız. Konsepti çeşitli hamur işleri yanında dilim pizzalar satmak olan bu fırın, dilim pizzaların üstünü adeta bir salatayla dolduruyor ve taze sebze ile pizzanın damağınızda bıraktığı harika tadı almış oluyorsunuz.

Panificio Majer - Venedik
Panificio Majer – Venedik / Kuzey İtalya’da Ne Yenir?

İçecek tercihinizi ise bu şehirde Limoncello ve Meloncello’dan yana kullanabilirsiniz.

İtalya’nın sanat başkenti Floransa ve trattoria sanatı..

Her köşe başında butik bir trattoria bulunduran, taze makarnaları ile gözlerinizi kalp kalp eden Floransa’da tercihiniz hep makarna türevleri olsun. Size birkaç trattoria ve makarna önerisi;

Lasagna - Spaghetti Carbonara / Kuzey İtalya'da Ne Yenir?
Lasagna – Spaghetti Carbonara / Kuzey İtalya’da Ne Yenir?

Cantinetta dei Verrazzano adlı şarap evi güzel sandöviç, meze ve italyan şarapları sunuyor. Bunun yanında çeşitli makarnalarıyla öğle yemeği için Piazza della Signoria yakınlarında gezmeye mola verebileceğiniz güzel bir yer. Biz denediğimiz Lasagna ve Spaghetti Carbonara’dan çok memnun kalmıştık. Merak edenler için Lasagna burada dana kıyma ile yapılıyor.

Pesto ve Peynir Soslu Gnocchi – Hot Pot Floransa / Kuzey İtalya’da Ne Yenir?

Akşam yemeği için tercihimizi merkezi olması sebebiyle Hot Pot’dan yana kullandık ve kesinlikle hayal kırıklığı yaratmadı. Çok çeşitli bir menüye sahip, italyan lezzetleri yanında dünya mutfağından da bir çok lezzetli seçenek bulabilirsiniz. Çalışanları ise oldukça kibar ve arkadaş canlısı.

Ve tabi ki dünyanın en güzel tiramisu’sunu yiyebileceğiniz Café Gilli, Piazza della Repubblica’da köşede yer alıyor. Denemeden dönmeyin listenizde Venchi dondurmaları ile beraber yer almalı.

Genova için açık ara fark ile tek bir mekan önerisiyle geleceğim, çünkü zaten Genova’da 1 günden daha fazla kalmanızı gerektirecek bir şey bulamayabilirsiniz. Cavour 21’de Genova’nın ünlü makarnası Trofiette al Pesto Genovese’i mutlaka denemelisiniz. Biraz ağır olduğunu baştan belirtmiş olalım. Porto Antico’ya yakın bir yerde yer alıyor.

Dikkat edin restoran yalnızca 12:00–14:30 ve 19:00–22:30 saat aralığında hizmet veriyor ve çok sıra olabiliyor. Ama denemeye değer, ayrıca pesto soslarından da satın alabiliyorsunuz.

Bir Diğer Gastro – İtalyan Şehri: Torino

Seafood Linguine - Antica Salumeria - Torino, İtalya
Seafood Linguine – Antica Salumeria – Torino, Kuzey İtalya’da Ne Yenir?

Şeytanın şehri Torino’da seçeneğiniz oldukça bol, ama yerlilerin önerisiyle Antica Salumeria ve Gli Amici del Tegamino adlı restoranları denedik ve ba-yıl-dık. Gli Amici del Tegamino’da ünlü kızarmış pizzasını, Antica Salumeria’da ise meze tabaklarını, burrata peynirini ve İtalya’nın ünlü şaraplarını deneyebilirsiniz. Ben deniz ürünlü linguine denemiştim, ki bu da Torino’nun ünlü makarna çeşidi diyebiliriz.

Son olarak Torino’dan ayrılmadan Caffe Al Bicerin’de kahve, sıcak çikolata, krema ve sütle hazırlanan Bicerin adlı içeceği mutlaka deneyin.

Kuzey İtalya rotaları ve şehirleri ile ilgili buradan bilgi alabilirsiniz.

Cafe Gilli - Floransa, Kuzey İtalya'da Ne Yenir?
Cafe Gilli – Floransa, Kuzey İtalya’da Ne Yenir?

Ama derseniz ki Italya’nın kuzeyinden güneyine geçelim o zaman sizlere önereceğim yazı aşağıda.

Rönesans’ın Merkezinde Yolculuk – Toskana Bölgesi

Başka yazılarda görüşmek üzere…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here