Kuzey İtalya Rotası 1 | Milano Çıkışlı Turlar

0

Kuzey İtalya Rotası 1 | Milano Çıkışlı Turlar

Kuzey İtalya: Günümüz dünyasında en çok moda, tarih ve kültür birikimi ile anılan İtalya’nın en önemli ve zengin yerlerindendir. Kuzey İtalya ‘yı keşfetmenize yardımcı olacak bir yazımı sizlerle paylaşıyorum. Bu yazımda gittiğim coğrafyaları keşfetmek için en büyük kolaylık olan araba kiralayarak Kuzey İtalya’da nerelere gidip görmeniz gerektiği konusunda bilgi vereceğim.

Kuzey İtalya

Kuzey İtalya Rotası

Kuzey İtalya, Avrupa’nın güneyinde bulunmaktadır. Buraya geçmişte İtalyanlar dışında farklı uygarlıklar da hükmetmiştir. Bundan dolayıdır ki çeşitli kültürlerden etkilenmişlerdir. Kuzey İtalya’nın en büyük şehri olan Milano Roma’ya karayolu ile yaklaşık 600 km, uçak ile 1 saatlik bir uçuş mesafesinde, tren ile 3 saatlik bir yolculuk mesafesinde bulunmaktadır. Ama bu yol üstünde ve çevresinde trenlerin veya uçakların uğramadığı büyük – küçük birçok yerleşim yeri bulunmaktadır. İsimlerinin pek duyulmuş olmamasına rağmen içlerinde bir çok önemli yapı bulunmaktadır. Bu güzelliklerin bir kısmını görebilmeniz için rotamı sizlerle paylaşacağım.

Nasıl Gitmeli?

İstanbul’dan hergün defalarca uçuş olan Milano’ya gelerek buradan araba kiralayabilirsiniz. Bu sayede hem yol üstündeki güzellikleri keşfetme fırsatınız olur hem de daha uygun fiyatlı uçak bileti bulabilirsiniz.

 

Özellikle en az 2 en çok 6 kişi olan grupların böyle bir geziyi araba kiralayarak yapmasını öneririm. Ben ve arkadaşlarım arabamızı kurumsal bir firmadan kiralamıştık. Bu sayede vakit, para ve konfor kaybetmedik. Yani başımız ağrımadı. Yurtdışında araba kiralama konusundaki yazımdan nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda bilgilere ulaşabilmeniz için linkini aşağıda paylaşıyorum.

Yurtdışında Araba Kiralama

Ama iş araba kiralamak ile bitmiyordu. Zira yurtdışında ve özellikle kuralların uygulandığı ülkelerde araba kullanmak istiyorsanız tüm bilgileri edinmeniz gerekir. Zira gelişmiş ülkelerde bizim ülkemizdeki gibi araba kullanan birçok kişi yüzlerce EURO para cezası almaktadır. Özellikle İtalya’da araba kiralayan bu dikkatsiz arkadaşlar araba kiralama firmalarının haksız yere kendilerine ceza yazdığını söylemektedirler. Dikkat etmedikleri birşey var ki o da İtalya’da “ZTL” denen bir kamera denetleme sisteminin kullanılmasıdır. Eğer siz de İtalya’dan ceza almadan dönmek istiyorsanız ZTL konusunda yazdığım yazıyı mutlaka okumalısınız. Yazımın linkini aşağıda bulabilirsiniz.

İtalya’da Araba Kullanırken ZTL’e Dikkat!

Şimdi Kuzey İtalya rotamızı tanıyalım.

Kuzey İtalya Rotası

  • Güzergah Uzunluğu: 1200 Km
  • Durmadan Sürüş süresi: 14 Saat
  • Ortalama gezi süresi: 11-13 Gün

Milano – Como: 51 Km

Kuzey İtalya
Kuzey İtalya Rotası : Milano – Como

İstanbul’dan Milano’ya yaptığımız uçuş sonucunda Milano Malpensa Havalimanı’na iniyoruz. Önceden kurumsal bir firmadan rezerve ettiğimiz aracımızı kiralayıp navigasyonumuzu açıp yola Kuzey İtalya bölgesi gezimizdeki ilk nokta olan Como şehrine varıyoruz.

Como’ya gelip eşsiz manzaranın tadını çıkartmadan dönmeyin, pişman olursunuz.

Ayrıca Milano’da nereleri görmeniz gerektiği ile ilgili bilgiyi aşağıdaki yazıda bulabilirsiniz.

Milano Gezi Rehberi – İtalya’nın En Şık ve Tasarım Şehri

Como – Verona – Vicenza: 252 Km

Kuzey İtalya Rotası : Como – Verona – Vicenza

İtalya’nın en çok ziyaret edilen turistik merkezlerinden biri de Verona’dır. Bunun sebebi William Shakespeare’in dünyaca ünlü oyunu olan Romeo ve Juliet’in hikayesinin bu şehirde geçmesidir. Romeo ve Juliet evini görmeden meydandaki tarihi arenanın arkasında bulunan tarihi sokaklarda gezinmeden buradan ayrılmayın.

Vicenza – Venedik: 75 Km

Kuzey İtalya Rotası: Vicenza – Venedik

Güzergahımızdaki bir diğer İtalyan ili de Vicenza’dır. Rotamızdaki diğer şehirler kadar öenmli yapılara sahip olmasa da sakinliği ve göz estetiğine uygun yapılan binaları ile adeta sizi diyardan diyara geçiren bir kapı görevinde bulunacaktır. Vaktiniz var ise buraya da uğramanızı öneririm.

Venedik!! Bu şehirle ilgili o kadar yazı yazılmış filmler çekilmiş ki tutup ta burada anlatmaya kalksam ayıp olur. Ama sizlere ipucu vermek için aşağıdaki yazımızdan detaylı bilgiyi edinebilirsiniz.

Renklerin ve Kanalların Şehri Venedik  – Venedik Gezi Yazısı

Venedik – Padova – Ferrara – Bologna: 170 Km

Kuzey İtalya Rotası : Venedik – Padova – Ferrara – Bologna

İtalya’nın kanallar şehri Venedik’ten Erasmus şehri Bologna’ya giderken yol üstünde uğramanızı tavsiye edeceğim 2 yer var. Bunlar Padova ve Ferrara. Padova şehrinin girişinden itibaren hissedilen o ruhani havası, insanı alıp orta çağda federal kralların arasında dolaştırıyor. Bu arada burası Padua olarak da geçmekte. Yani bir yerlerde Padua diye duyarsanız şaşırmayın.

Ferrara adından da anlaşılacağı gibi Ferrari’nin merkezinin olduğu yer dersem inanmayın. Zira sadece isim benzerliği var. Ama buraya yılbaşına yakın giderseniz şehrin içindeki hendekli kalenin etrafındaki meydanda bulunan marketlerden birçok yerel ürün alabilirsiniz. Neyse lafı fazla uzatmıyorum ve burası ile ilgili yazımın linkini bilgi edinmeniz için aşağıya bırakıyorum.

Po Deltasında Bir Rönesans Şehri – Ferrara Gezi Rehberi

Bologna şehrini bilmeyen yoktur. Özellikle Erasmus öğrencileri. Zira italyadaki en çeşitli üniversite öğrencisi portföyü bu şehirde bulunmakta. Buraya gittiğinizde Bolognese Pasta veya Bolognese Pizza yemeden dönmeyin. Ayrıca şehrin en ünlü simgelerinden olan ikiz kulelere de çıkın derim. Yalnız dikkat asansör yok, çıktığınız sağlıkta aşağıya inemeye bilirsiniz.

Bologna – Modena – Parma: 110 Km

bologna - modena - parma
Kuzey İtalya Rotası: Bologna – Modena – Parma

Bologna’dan ayrılıp kendimizi dünya ve İtalya otomotiv sektörünün kalbi olan Modena’ya atıyoruz. Bu şehirde gezilecek yerler otomotiv markalarının showroom’ları ve müzeleri. Burada hangi markalar var derseniz size şöyle söyleyeyim;

  • Dünya’nın en çok bilinen süperspor otomobillerinden Ferrari.
  • İtalya’nın estetik, zerafet, spor ve kalitenin birleştiği markası olan Meserati.
  • Dünyanın en pahallı markalarından olan, tamami ile el yapımı üretilen Egzotik Süperspor araba markası olan Pagani.

Bu markaları görünce kalbi küt küt atanların kutsal şehri diyebiliri burası için. Yanlız bayramlarda gitmeyin, zira müzeler kapalı oluyor. Anca bina önünde fotoğraf çekersiniz.

 

Benim neslimin futbol takımından tanıdığı bu şehri günümüzde bilen pek olmasa da burada üretilen coğrafi işaretli ürünleri kesin bilirler. Mesela kendinize sorun. Parma hakkında ne biliyorsunuz? İtalya’da olduğu bilgisinden başka bilgi bilmiyorsanız size bildiğinizi ispatlayabilirim. Bu bölgede üretilen coğrafi işaretli ürün olan en meşhur şey tabiki “Parmigiano” yani bizim bildiğimiz söylenişle “Parmesan Peyniri”. Şimdi bunu da bildiğinizi hatırladığınıza göre diğer rotamıza geçebiliriz.

Parma – Cinque Terre – Portofino – Cenova: 270 Km

parma - cinque terre - portofino - cenova
Kuzey İtalya Rotası : Parma – Cinque Terre – Portofino – Cenova

Cinque Terre – Portofino isimleri bile kulağa güzel geliyor, kendileri nasıl güzel olmasın. İtalya’nın deniz keanrında bulunan bu kasabalarına uğramadan gitmeyin. Zira buraları gördüğünüzde renklerin ve mavinin yanyana olduğu o an size huzur verecektir. Saatlerce izleme isteği uyandıracak bu romantik anı çift olarak gidenler daha yoğun hissedecektir.

Vu rota’nın en büyük şehri olan Cenova’ya uğranmadan gidilmez. Zira bizim bildiğimiz ismi ile Cenevizliler tarihte bu bölgede yaşamışlardır. Yani anadolu tarihinin şekillenmesinde rol oynayan medeniyetlerden birinin merkezini görmemek büyük ayıp olur. Ayrıca Cenova bu geçmişinden dolayı birçok tarihi yapıya evsahipliği yapmaktadır. Adeta saraylar ve kaleler şehridir. Buraya gidip Cenova Palazzo Doria Tursi( Belediye Sarayı), Palazzo Ducale(Düklük Sarayı), Cenova Kraliyet Sarayı, Porta Soprana Kalesi, kulesi ve kapıları, Cenova Sperone kalesi, Cenova Forte Diamante kalesi’ni ve daha fazlasını görmeden gitmeyin.

Cenova – Torino – Milano: 313 Km

cenova - torino - milano
Kuzey İtalya Rotası : Cenova – Torino – Milano

Kuzey İtalya Rotamızın son gezisine geldi sıra. Torino (Kimi yerde Turin olarak geçmektedir.) denince kış oyunları ve futbol takımı gelir genellikle akla. Ama şunu söyleyeyim, avrupadaki derebeylikler zamanında Torino bir şehir devletiymiş. Küçük olduğuna bakmayın, baya zenginlermiş. Ben hiç duymadım derseniz Savoy Hanedanlığı yada ingilizcesi ile “House of Savoy” diye aratabilirsiniz. Torino Alplerin yamacına kurulmuş olan bir şehirdir. Bundan dolayı kışları şehrin ışıklandırılması ve dağlardaki karlar çok güzel bir manzara oluşturmaktadır. Torino’ya gittiğinizde uğramanız gereken uzunca bir liste var. Bunlardan birkaçı; Palazzo Reale(Kraliyet Sarayı), Torino Katedrali, Torino Stupinigi Av Kosku, Torino Superga Basilikasi’nı görmeden dönmeyin.

Ayrıca İtalya’nın ortasında bulunan rönesans diyarı olan Toskana bölgesi gezi ve rota yazılarının linkini de bulabilmeniz için aşağıya burakıyorum.

Roma Çıkışlı Turlar : Toskana Bölgesi Rotası (Orta İtalya)

Rönesans’ın Merkezinde Yolculuk – Toskana Bölgesi

Sormak istediğiniz soruları bu yazının altına yorum yaparak yada Instagram sayfamdan bana sorabilirsiniz.

Her gezinizin bukadar etkileyici diyarlarda olması temennisi ile Chiao…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here