Renklerin ve Kanalların Şehri Venedik  – Venedik Gezi Yazısı

4

 

Renklerin ve Kanalların Şehri Venedik – Venedik Gezi Yazısı 

 

Şehre adımınızı attığınız andan itibaren bambaşka bir dünyanın kapısının size açıldığını hissedeceğiniz yerlerden biridir Venedik. Yolların yerini almış su kanalları, daracık sokakları, rengarenk panjurlu pencereleri ile masalsı diyarlardan biri. Bazen romantik, bazen sıra dışı ama değişmeyen bir şey varsa o da her zaman sürprizlerle dolu oluşu. İşte bu güzel şehri hikaye tadında anlattığım Venedik Gezi Yazısı

Renklerin ve Kanalların Şehri Venedik  - Venedik Gezi Yazısı
San Giorgio Maggiore- Venedik Gezi Yazısı

 

Bir Meydan’dan Fazlası: Piazza San Marco

Küçük ve aynı zamanda turistlerden dolayı zaman zaman kalabalık olan Venedik aslında bir güne rahatça sığdırabileceğiniz rotalardan biri. Fakat kendinizi kaptırıp, her köşe başında güzel evlerini ve şarkı söyleyerek ilerleyen gondolcularını izlemeye kalkarsanız, işte bu biraz zor. Zamanı güzel değerlendirmek için 9. Yy’a dayanan Piazza San Marco ilk durağımız. Bu devasa meydanı daha büyüleyici ve görkemli bir hale getiren Basilika di San Marco görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Renklerin ve Kanalların Şehri Venedik  - Venedik Gezi Yazısı
Sana Marco Bazilikası – Venedik Gezi Yazısı

Eşsiz altın yaldızlı tavanlarına bakmaktan boyun tutulması yaşayacağınız, Bizans ve gotik mimarinin en güzel örneklerini sunan bu Bizans dönemi eseri şehrin simgelerinden. Bizans ve gotik mimarinin en güzel örneklerinden biri olan Basilika di San Marco’nun eşsiz altın yaldızlı tavanlarına bakmaktan size boyun tutulması yaşatacaktır. Dünyanın en ünlü saraylarından biri olan ve “Cehennem ve Kutsanmışın Göğe Yükselişi ” gibi dünyaca ünlü eserleri barındıran Palazzo Ducale (Doge’s Palace), mavi ve turuncu ile bütünlemiş şehrin manzarasını 360 derece olarak imkanı veren San Marco çan kulesinin yanında diğer birçok müze, galeri ve görülmesi gereken mekanlar yine bu meydanda size görsel bir şölen yaşatacaktır.

 

Kanalları Taçlandıran Muhteşem Köprüler

Dünyanın en ünlü kanal şehirlerinden biri olan Venedik’te 400’e yakın kanal ve 150 adet köprü bulunuyor. Altından gondollarla geçerken büyülendiğiniz, üstünden geçerken labirent gibi şehirde sizi başka güzelliklere götüren bu köprülerden bazılarının hikayesi ve önemi daha bir başka. 17.yy’dan kalma ve mahkumların hücrelerine götürülmesi için kullanılan Ponte dei Sospiri (Ahlar Köprüsü) Venedik’in en çok ziyaret edilen ve fotoğraflanan 2 köprüsünden biri. Mahkemede yargılandıktan sonra haklarında hüküm verilen mahkumların, Venedik’i son kez bu köprüden geçerken görmelerinden dolayı köprü bu adı almıştır.

Renklerin ve Kanalların Şehri Venedik  - Venedik Gezi Yazısı
Rialto Köprüsü – Venedik Gezi Yazısı

Bir diğer köprü olan Rialto Köprüsü Venedik’in en büyük kanalı olan Grand Canal’daki en büyük ve en eski köprü. Fotoğraf çektirmek isteyenlerle yoğun bir mücadeleye gireceğiniz bu köprüden geçerken her iki tarafta bulunan butik mağazalar ve sokak sanatçılarının eşliğinde Venedik’in büyüsüne kendinizi daha çok kaptırabilirsiniz.

Müzelerle Bütünleşen Bir Şehir – Venedik Gezi Yazısı 

Venedik sahip olduğu tarihi ve kültürel birikimle hali hazırda bir açık hava müzesi. Ancak şehirde bazı müzeler var ki bu ambiyansı doruklara çıkacak cinsten. Alman Ressam Max Erste ile evli olan sanat koleksiyonları ile ünlü Peggy Guggenheim’in müzeye dönüştürülen evinde Picasso, Dali ,Kandinsky, Klee, Gorky gibi dünyaca ünlü sanatçıların eserlerini bulabilirsiniz. Bunun dışında Accademia, Correr, Mocenigo, Ca’ Rezzonico, Ca’ Pesaro yine görülmesi gereken müzelerden. Accademia Müzesi Websitesi

 

Dünyanın İlk Yahudi Mahallesi – Venedik Gettosu

Getto bir yerleşim şekli olup, Yahudilerin kentten tecrit edilerek yaşamaya zorlandıkları mahalleler olarak bilinir. Venedik bu tip yerleşim yerinin ilk kez kurulduğu şehir. 16 yy.’da kurulan bu bölgede Yahudilerin dini ve sosyal yapılarını gözlemleyebilirsiniz. Malum Venedik’te kanalların bölmediği geniş alan bulmak oldukça zor. İşte bu bu mahalle bu konuda biraz daha şanslı.

Renklerin ve Kanalların Şehri Venedik  - Venedik Gezi Yazısı
Venedik Gettosu – Venedik Gezi Yazısı

Bu mahalle bu konuda biraz daha şanslı. 7-8 katlı ve Venedik için gökdelen sayılabilecek rengarenk yapıları sadece bu bölgede görebilirsiniz. Venedik için gökdelen sayılabilecek 7-8 katlı rengarenk yapıları sadece bu bölgede görebilirsiniz. Bölgedeki ilk Sinagog da bu mahallede bulunuyor. Bölgenin ilk Sinagogu da bu mahallede bulunuyor. Gettoyu gezerken İtalyancanın yanı sıra İbranice, Yidiş ve Ladino lisanlarını da duyabilirsiniz. Yine burada bulunan restoranlar da Yahudi yemek kültürünün en güzel örneklerini deneyebilirsiniz.

 

Burano ve Murano Zamanı

Venedik’i gezmek için biraz daha fazla zaman ayırdıysanız bu adaları görmeden dönmek olmaz. Venedik sokaklarını gezerken her mağazada ve tezgâhta gördüğünüz cam objeler, gözlükler, avizeler, kolyeler Venedik’e 45 dakika uzaklıktaki Murano adasından geliyor. San Marco meydanının ilerisinde bulunan Vaporetto iskelelerinden bu adaya ulaşabilirsiniz. Camın cazibeli dünyasını hissettikten ve onlara hayat veren sanatçılara hayran kaldıktan sonra evinizin en güzel köşelerinde sergilemek için hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Hemen Murano’nun komşusu olan danteller adası Burano’da da rengarenk evler arasında dolaşarak İtalyan kültürünü sonuna kadar hissedebilirsiniz.

 

Ve Venedik Mutfağı – Venedik Gezi Yazısı 

İtalyan mutfağının dünya çapında üne kavuşmasında Venedik’in rolünün büyük bir etkisi vardır. Bu şehrin yüzyıllardır dünyanın en ünlü ticaret şehirlerinden biri ve turistik açıdan en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri olması, İtalyan lezzetlerinin kenti ziyaret eden tüm etnik kimlikler tarafından tanınmasını sağlamış. Durum böyle olunca şehir çapında hem Venedik’in ambiyansını doruk noktasına çıkartan şık restoranlarda hem de en güzel İtalyan lezzetleri sunan butik mekanlarda zaman geçirebilirsiniz. Her ne kadar lezzet açısından İtalya’nın diğer şehirlerindeki kadar iddialı olmasa da deniz ürünleri, Risotto ve tatlılar konusunda tatmin edici bir şehir.

Renklerin ve Kanalların Şehri Venedik  - Venedik Gezi Yazısı
Venedik Lezzetleri – Venedik Gezi Yazısı

Venedik’e has bir makarna türü olan “Pasta a Fagioli”, başlangıç olarak birçok restoranda servis edilen, morina balığından yapılmış “Baccala Mantecato”, yine deniz ürünü temelli “Sardee in Saor”, Risotto’nun Çorba ile birleşmesi ile meydana çıkan “Risi e Bisi” ve yengeç severler için “Moleche” denenmesi gereken lezzetlerden. Madem büyüleyici bir şehirdeyiz anımızı daha da tatlandıracak olan İtalyan tatlılarını denemeden olmaz. İtalya’da nerede yerseniz yiyin tadına âşık olacağınız Gelato yani İtalyan dondurmasını bu şehirde yerken daha da mutlu olacaksınız. Venedik aynı zamanda Tiramisu’nun da çıkış şehri. Özellikle I Tre Mercanti pastanesi Tiramusu lezzeti bakımından Venedik’in en meşhur mekânı. Ben tatlımı tadarken keşfetmeyi seviyorum derseniz Frittelle Zabaione de tam size göre.

Sevgililer Gününde Gidilmesi Gereken Şehirler

İyi Seyahatler

Önceki İçerikİsveç Seyahat Rehberi – İskandinavya’nın İncisi Bir Viking Ülkesi
Sonraki İçerikKiev Seyahat Rehberi – Ukrayna’nın Görkemli ve Yeşil Başkenti
Merhabalar ben Reşat Taman, Diyarbakır doğumlu, seyahat ve fotoğrafçılık tutkusu ile yanıp tutuşan, 14 senedir fırsat buldukça hayallerinin peşinden gitmek için Dünya’yı arşınlayan ve bu hayalleri gerçekleştirirken gittiği her yerde zıplayarak imzasını koyan, 32 yaşında kısmi zamanlı bir gezginim. Normalde fotoğraflarımdan bile anlayacağınız üzere, enerjimi işime de yansıtarak, Gaziantep’te İpekyolu Kalkınma Ajansı’nda 7 yıldan bu yana Yatırım Uzmanı ve Eğitmen olarak görev almaktayım. 14 senede 3 kıta ve 60 ülkeden 300'e yakın şehir gezdim. Hatta bazı şehirler/kasabalara ayak basan ilk Türk olduğum konusunda iddialıyım. Seyahatlerime başlarken önce bir kıtayı bitirip sonra diğerlerine başlayacağım demiştim. Bu yüzden ilk Avrupa kıtasını İzlanda hariç tamamen bitirdim. Son zamanlarda özellikle zaman ayırma anlamında seyahatin zor olduğu Afrika ve Asya kıtalarına başladım. Son olarak benim için işin en zevkli kısmı olan zıplama muhabbetinden de bahsetmek istiyorum. Ben oldum olası kadraj karşısında durup poz vermeyi ya da selfie çekmeyi bir türlü sevemedim. Ama sonuçta gittiğimiz yerlerde bir hatıramız olmalıydı. Ben de kendime bir imza bulmaya karar verdim. Bu imza öyle bir imza olmalıydı ki benim seyahate olan aşkımı, tutkumu ve enerjimi yansıtmalıydı. Sonunda gittiğim tüm şehirlerde ve kasabalarda zıplayarak yüzlerce imzadan oluşan bir koleksiyonum oldu. Seyahat tutkumuzun hiçbir zaman sönmemesi dileğiyle...
PAYLAŞ

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here