Roma Çıkışlı Turlar : Toskana Bölgesi Rotası (Orta İtalya)

0

Toskana Bölgesi

Günümüz dünyasının kültür, bilim ve sanat temellerinin atıldığı orta İtalya’nın en önemli yerlerindendir. Toskana bölgesini keşfetmenize yardımcı olacak bir yazımı sizlerle paylaşıyorum. Bu yazımda gittiğim coğrafyaları keşfetmek için en büyük kolaylık olan araba kiralayarak Toskana bölgesinde nerelere gidip görmeniz gerektiği konusunda bilgi vereceğim.

Toskana Nerede?

Roma Çıkışlı Turlar : Toskana Bölgesi Rotası (Orta İtalya)Toskana İtalyanın merkezi diyebileceğimiz bir konumda bulunmaktadır. Bundan dolayıdır ki çeşitli kültürlerden etkilenmişlerdir. Toskana Bölgesinin merkezi olan Firenze Roma’ya karayolu ile 275 km, uçak ile 50 dk’lık bir uçuş mesafesinde, tren ile 1 buçuk saatlik bir yolculuk mesafesinde bulunmaktadır. Ama bu yol üstünde ve çevresinde trenlerin veya uçakların uğramadığı büyük – küçük birçok yerleşim yeri bulunmaktadır. İsimlerinin pek duyulmuş olmamasına rağmen içlerinde bir çok önemli yapı bulunmaktadır. Bu pek az kişinin gidebildiği güzellikleri görebilmeniz için rotamı sizlerle paylaşacağım.

 

Nasıl gitmeli?

İstanbul’dan hergün defalarca uçuş olan Roma’ya gelerek burdan araba kiralayabilirsiniz. Bu sayede hem yol üstündeki güzellikleri keşfetme fırsatınız olur hem de daha uygun fiyatlı uçak bileti bulabilirsiniz.

Özellikle en az 2 en çok 6 kişi olan grupların böyle bir geziyi araba kiralayarak yapmasını öneririm. Ben ve arkadaşlarım Roma’ya indiğimizde arabamızı kurumsal bir firmadan kiralamıştık. Bu sayede vakit, para ve konfor kaybetmedik. Yani başımız ağrımadı. Yurtdışında araba kiralama konusundaki yazımdan nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda bilgiye ulaşabilmeniz için linkini aşağıda paylaşıyorum.

Yurtdışında Araba Kiralama

Ama iş araba kiralamak ile bitmiyordu. Zira yurtdışında ve özellikle kuralların uygulandığı ülkelerde araba kullanmak istiyorsanız tüm bilgileri edinmeniz gerekir. Zira gelişmiş ülkelerde bizim ülkemizdeki gibi araba kullanan birçok kişi yüzlerce EURO para cezası almaktadır. Özellikle İtalya’da araba kiralayan bu dikkatsiz arkadaşlar araba kiralama firmalarının haksız yere kendilerine ceza yazdığını söylemektedirler. Dikkat etmedikleri birşey var ki o da İtalya’da “ZTL” denen bir kamera denetleme sisteminin kullanılmasıdır. Eğer siz de İtalya’dan ceza almadan dönmek istiyorsanız ZTL konusunda yazdığım yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Yazımın linkini aşağıda bulabilirsiniz.

İtalya’da Araba Kullanırken ZTL’e Dikkat!

 

Şimdi Toskana Bölgesi rotamızı tanıyalım.

Roma Çıkışlı Turlar : Toskana Bölgesi Rotası (Orta İtalya)Rota: Roma – Arezzo – Firenze(Floransa) – Lucca – Pisa – Volterra – San Gimignano – Siena – Orvieto – Roma

Toskana Bölgesi Rotası
  • Güzergah Uzunluğu: 781 Km
  • Durmadan Sürüş süresi: 11 Saat
  • Ortalama gezi süresi: 9 – 11 Gün

 

Roma – Arezzo: 217 Km

Roma Çıkışlı Turlar : Toskana Bölgesi Rotası (Orta İtalya)İstanbul’dan Roma’ya yaptığımız uçuş sonucunda Roma Fiumicino – Leonardo da Vinci Havalimanı’na iniyoruz. Önceden kurumsal bir firmadan rezerve ettiğimiz aracımızı kiralayıp navigasyonumuzu açıp yola Toskana bölgesi gezimizdeki ilk nokta olan Arezzo şehrine varıyoruz.

Dünyaca ünlü sanatçı “Michelangelo”‘nun doğmuş olduğu bu şehirde Piazza Grande meydanında tur atmadan dönmeyin.

Roma – Arezzo Harita

Arezzo – Firenze(Floransa): 76 Km

Roma Çıkışlı Turlar : Toskana Bölgesi Rotası (Orta İtalya)İtalya’nın en çok ziyaret edilen turistik merkezlerinden biri olan Floransa Toskana Bölgesinin merkezidir. Michelangelo’nun ünlü Davut heykelinin bulunduğu bu şehire girerken uzaklardan beni bu şehre çeken ünlü Doumo tüm heybetiyle ben buradayım demektedir. Bu şehirde kesinlikle 2 gün ayırmanızı tavsiye ederim. Tüm gün sokaklarında yürümek Doumo’nun etrafında defalarca tur atıp her bir noktasını incelemek paha biçilemez.

Arezzo – Firenze(Floransa) Harita

Firenze – Lucca: 80 Km

Roma Çıkışlı Turlar : Toskana Bölgesi Rotası (Orta İtalya)Rönesans döneminden kalma oldukça iyi korunmuş surlarla çevrili bu şehirde Torre Guinigi’ye çıkıp eşsiz şehir manzarasını izlemeden dönmeyin. Bu şehirde konaklama imkanı az olduğundan dolayı konaklamanızı Floransa’da yapıp sabah erken saatlerde bu şehirde gezmenizi öneririm.

Firenze – Lucca Harita

Lucca – Pisa: 18 Km

Roma Çıkışlı Turlar : Toskana Bölgesi Rotası (Orta İtalya)Unesco kültür mirası listesindeki bu şehir rotamızdaki en meşhur şehirlerden birisidir. Pisa kulesi önünde yaratıcı bir poz vermeden dönmeyin.

Lucca – Pisa Harita

 

Pisa – Volterra: 67 Km

Roma Çıkışlı Turlar : Toskana Bölgesi Rotası (Orta İtalya)Milattan önce 7. yüzyılda tepelik arazi üzerine kurulmuş olan bu şehirin dar sokaklarında tarihi canlı yaşayacaksınız.

Pisa – Volterra Harita

 

Volterra – San Gimignano: 30 Km

Roma Çıkışlı Turlar : Toskana Bölgesi Rotası (Orta İtalya)İyi korunmuş ortaçağ kasabası olan San Gimignano’da zamanında 72 kule varmışsa da günümüzde 13 kule mevcuttur. Bu şehire gidip şarap almadan dönmeyin. Bu şehirde girdiğim anda aklıma gelen replik ise aşağıdaki linkte mevcuttur 🙂

Kuleden Dönmek

Volterra – San Gimignano Harita

 

San Gimignano – Monteriggioni: 26 Km

Roma Çıkışlı Turlar : Toskana Bölgesi Rotası (Orta İtalya)Video oyunları tutkunlarının yakından bildiği bu şehire özellikle Assassian Creed serisi hayranlarının uğraması gereklidir. Assassian Creed: Brotherhood oyunundaki Auditore ailesine ait olan surlarla çevrili bu kasaba sizleri oyunla gerçeklik arasında gidip gelmenize neden olacaktır.

San Gimignano – Monteriggioni Harita

 

Monteriggioni – Siena: 15 Km

Roma Çıkışlı Turlar : Toskana Bölgesi Rotası (Orta İtalya)Toskana bölgesinin bir diğer önemli şehri olan Siena’da  özellikle Palio yarışlarının yapıldığı festival döneminde gitmeniz durumunda tarihi yaşamak paha biçilemez. Bu şehire uğramadan Toskana’yı gezdik demeyin. Şehirle ilgili ayrıntılı bilgiyi sitede bulunan aşağıdaki linkten edinebilirsiniz.

SIRLARIN ŞEHRİ: SİENA – Siena Gezi Rehberi

Monteriggioni – Siena Harita

 

Siena – Orvieto: 120 Km

Roma Çıkışlı Turlar : Toskana Bölgesi Rotası (Orta İtalya)Dört tarafı uçurum olan volkanik bir tepe üzerine kurulmuş olan bu şehire yaklaşırken bile Yüzüklerin Efendisndeki “Dol Amroth”a gelmiş gibi sizi içine çekecektir.

Siena – Orvieto Harita

 

Orvieto – Roma: 122 Km

Roma Çıkışlı Turlar : Toskana Bölgesi Rotası (Orta İtalya)Roma’yı anlatmakla olmaz gidip yaşamak lazım.

Oriveto – Roma Harita

Toskana bölgesini gezdikten sonra iyiki buralara geldim diyeceksiniz. Bilmenizde fayda var bu şehrin şarapları dünya çapında ünlüdür. Dönerken birkaç şişe şarap almanız veya hediye olarak şarap düşünmeniz kesinlikle yakınlarınızı mutlu edecek yerinde bir karar olacaktır.

Her gezinizin bukadar etkileyici diyarlarda olması temennisi ile Chiao…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here