Barselona’da Ücretsiz Yapılabilecek Aktiviteler – Ekonomik Barselona Seyahati

2

Barselona’da Ücretsiz Yapılabilecek Aktiviteler

Türkiye’de yaşayan ve çalışan seyahat severler olarak yurtdışına gitmek artık büyük bir masraf. Maalesef hem kurların durumu hem ülkemizdeki yaşam pahalılığı seyahatlerimizi planlarken karşımıza çıkan en büyük engel olan bütçe engelini ciddi anlamda tetikliyor. Biz de madem durumlar böyle ünlü şehirleri ayrı olmak üzere birkaç şehri ve ülkeyi bir araya getirerek oralarda yapabileceğiniz tüm ücretsiz aktiviteleri yazalım dedik. İlk şehir Barcelona. Şimdi Barselona’da Ücretsiz Yapılabilecek Aktiviteler yazısına şimdi bir göz atalım.

Placa de Espanya - Barselona'da Ücretsiz Yapılabilecek Aktiviteler
Placa de Espanya – Barselona’da Ücretsiz Yapılabilecek Aktiviteler

İSPANYA

İspanya tam bir turizm cenneti. Hemen hemen tüm şehirleri turizm cazibe merkezi haline gelmiş durumda. Durum böyle olunca gelen ziyaretçilerin ilgisini çekmek için bir hayli aktivite düzenleniyor. Sonuçta herkesin maddi durumu iyi olamayacağı ve öğrencilerin de yoğun seyahat etmesinden olayı ücretsiz aktivitelere de ağırlık verilmiş.

Öncelikle; İspanya genelindeki birçok barda içkinizi alırken yanında ücretsiz tapas (meze) verildiğini bilmelisiniz. Bu yüzden birkaç bara bakınıp öyle oturup, o muhteşem tapasları ücretsiz yiyebilirsiniz.

BARCELONA

Dünya’nın en güzel şehirlerinden biri olan Barselona‘da Gaudi‘nin eserleri ve müzelere giriş oldukça pahalı. Bu yüzden bu şehirde ücretsiz yapılabilecek tüm aktiviteleri dikkatlice

Ücretli Müzelerin Ücretsiz Zamanları

Barselona’da Pazar günleri 15.00-20.00 arası bazı müzeler ücretsiz. Bu müzeler:

Barselona Tarihi Müzesi

Her Pazar 15:00 ‘den sonra ve her ayın ilk pazar günü 09:00 – 19:00 arası giriş ücretsiz.

Picasso Müzesi:

Picasso‘nun eserlerinin sergilendiği bu müzeye Perşembe günleri 18:00-21:30 ve her ayın ilk pazar günü 09:00 – 19:00 arası giriş ücretsiz.

Katalonya Ulusal Sanat Müzesi (Nacional d’Art de Catalunya):

Her cumartesi 3’ten sonra ve her ayın ilk pazar günü ücretsiz.

La Virreina Centre de la Imatge:

Geçici sanat galerine ev sahipliği yapan bu mekana giriş ücretsiz. Mimarisine bayılacaksınız.

Palau Güell

Gaudi tarafından Katalon sanayici Eusebi Güell için tasarlanan bu muhteşem mekanı listenize ekleyebilirsiniz. Burası da her ayın ilk pazar günü ücretsiz.

Museu Marítim de Barcelona (Denizcilik Müzesi)

Her pazar 15.00-20.00 arası ücretsiz.

Barselona Caddeleri - Barselona'da Ücretsiz Yapılabilecek Aktiviteler
Barselona Caddeleri – Barselona’da Ücretsiz Yapılabilecek Aktiviteler
Jardí Botànic de Barcelona

Her Pazar 15:00 ‘den sonra ve her ayın ilk pazar günü 09:00 – 19:00 arası giriş ücretsiz.

Centre de Cultura Contemporània de Barcelona (CCCB) (Çağdaş Kültür Merkezi)

Her pazar 3’ten sonra ücretsiz

Frederic Marès Müzesi

Ünlü İspanyol Mimar Mares’in heykel ve diğer sanat eserlerinin sergilendiği bu müze, her Pazar 15:00 ‘den sonra ve her ayın ilk pazar günü 09:00 – 19:00 arası giriş ücretsiz.

Museu de la Música (Müzik Müzesi)

Dünya’nın dört bir yanından getirilen müzik aletlerinin sergilendiği bu müzeye her Pazar 15:00 ‘den sonra ve her ayın ilk pazar günü 09:00 – 19:00 arası giriş ücretsiz.

Museu Blau

Doğal tarih ve bilim müzesine ait eserlerin sergilendiği bu müzeye her Pazar 15:00’den sonra ve her ayın ilk pazar günü 09:00 – 19:00 arası giriş ücretsiz.

Museu d’Art Contemporani (Çağdaş Sanat Müzesi)

Cumartesi öğleden sonra ise Museu d’Art Contemporani (Çağdaş Sanat Müzesi)’de her serginin açılış gününde giriş ücretsiz.

Park Guell

Hem park hem de açık hava müzesini andıran Park Guell’de, Monumental Zone alanı dışında her yeri ücretsiz olarak gezebiliyorsunuz. Parktan kuş bakışı olarak Barselona’yı görebilir, Antoni Guadi’nin eserlerini inceleyebilirsiniz. Ayrıca sabah 7-8 civarı giderseniz tüm parkı ücretsiz gezebilirsiniz.

Plajlar

Barselona’da sahil şeridi boyunca tüm plajlar ücretsiz. Bazı gecelerde plajda çılgın partiler ve festivaller yapılıyor. Bunların da birçoğuna giriş ücretsiz.

Ciutadella Park

Barselona'da Ücretsiz Yapılabilecek Aktiviteler - Ekonomik Barselona Seyahati
Ciutadella Parkı İçindeki Muhteşem Havuz – Barselona’da Ücretsiz Yapılabilecek Aktiviteler

Bu park şehir merkezinde bulunuyor. Haftasonları konserler ve çeşitli etkinlikler ve hatta çocuk animasyonları oluyor. Biraz yürüyüş yaptıktan sonra ağaçların altında piknik yapabilirsiniz.

Ücretsiz Yürüyüş Turları

Birçok şehirde bulunan bu turlardan Barcelona’da da var. Ücretsiz olarak rehber eşliğinde şehri öğrenebilirsiniz. Tek yapmanız gereken Google’dan “Barcelona Free Tours” yazıp, ne zaman nerelerde başladığına bakmak. Barcelona Free Tours

Film Festivalleri – Barcelona’da Ücretsiz Yapılabilecek Aktiviteler 

Sanatsal faaliyetlerin yoğun olarak yapıldığı Barselona’da film festivali düzenlendiği bir döneme denk gelirseniz ücretsiz olarak kumsalda açık hava sineması izleyebilirsiniz. Bunun için de internette gideceğiniz günlere göre arama yapmanız yeterli.

Bunkers del Carmel

Ücretsiz olarak gezebileceğiniz bu yapı İspanya iç savaşının sembolik yerlerinden biridir. Burada piknik yapabilir, ve gün batımını izleyebilirsiniz.

Yaz Sonu Festivalleri

Yerli ruhu yaşayabileceğiniz yaz festivallerine katılabilirsiniz.La Merce, Barselona’nın en kapsamlı en geniş en eğlenceli kendi festivali ismini şehrin koruyucusundan alıyor. 600’den fazla etkinliğe sahiplik yaparken birçok kültürel faaliyete de sahiplik yapıyor. Bir diğer ünlü aynı zamanda ücretsiz festival Ağustos ayının son haftasında düzenlenen Festa de la Merce Festivali. Caddeler festivale özgü dekore edilirken, tüm dış mekan konserleri ücretsiz.

– Ayrıca Barselona’da park yerleri üç farklı renge göre ayrılıyor. Bu renklerden beyaz olanı tamamen ücretsiz olanlar. Mavi otoparklar ise sabah 8 akşam 8 ücretlidir. Kalan diğer zaman dilimlerinde ücretsizdir.

Şehir Pazarları – Barselona’da Ücretsiz Yapılabilecek Aktiviteler 

İspanya pazarları ile de ünlü bir ülke. Hemen hemen her şehirde devasa kapalı pazarlar var ve bu pazar hem göze hem de mideye hitap edecek mekanlar. En taze meyveleri, sebzeleri, tatlıları, deniz ürünlerini ve mezeleri buralarda bulabilirsiniz. Hatta mezelerinizi ve içeceklerinizi alıp stantlarda yiyip içebilirsiniz.

La Boqueria - Barselona'da Ücretsiz Yapılabilecek Aktiviteler
La Boqueria – Barselona’da Ücretsiz Yapılabilecek Aktiviteler

Burada satılan ürünler dışarıya göre cidden çok ucuz. Barselona‘daki en ünlü yerler olan La Boqueria, Mercat de Santa Caterina‘yı veya Gràcia‘da Mercat de la Libertat‘ı ziyaret edebilirsiniz. 

Joan Miro’nun Heykelleri

Barselona‘nın en ünlü mimar ve sanatçılarından olan Joan Miro‘nun şehrin dört bir yanında sergilenen Miro heykellerini ve mozaiklerini görmeyi ihmal etmeyin. Özellikle Joan Miro parkında bulunan 22 metrelik Kadın ve Kuş heykeli, La Ramblas‘da bulunan devasa mozaiği ve Barselona Havaalanı Terminal 2‘nin dış yüzeyinde bulunan muazzam eserleri mutlaka görmelisiniz.

Katalan Bağımsızlık Beşiği (The Born Centre Cultural) 

1714 yılında Kral V. Philip tarafından Katalonların bağımsızlığına müdahale edilerek yerle bir edilen pazar yerinin kalıntılarının sergilendiği ve Katalonlar için oldukça duygu yüklü bir yer olan mekanı Barselona tarihini öğrenmek açısından ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücretsiz.

La Cathedral – Barcelona Katedrali 

Hem iç hem de dış mimarisi ile görenleri kendine hayran bırakan ve Sagra De Familia‘dan sonra Barselona‘daki en ünlü dini yapı olan bu katedral aslında ücretli ama sabah saatlerinde ücretsiz. Böylece 8 € bir giriş ücretinden kurtulabilirsiniz.

Font Magica (Montjuïc’in Sihirli Çeşmesi)

Montjuic bölgesindeki Katalonya Ulusal Sanat Müzesi karşısında bulunan bu havuz Barcelona’nın simge mekanlarından. 1929’dan beri her akşam muhteşem gösteriler eşliğinde sularını en yukarıya fışkırtmaya devam ediyor.

Font Magica - Barselona'da Ücretsiz Yapılabilecek Aktiviteler
Font Magica – Barselona’da Ücretsiz Yapılabilecek Aktiviteler

Gelişen teknoloji sayesinde lazer, ses, ışık gösterileri ile de desteklenerek ziyaretçilerin unutulmaz bir gece yaşamasına yardımcı oluyor. Bu gösteriyi izlemek ücretsiz. Her akşam saat 21:00’de gösteri başlıyor. Bazen saatlerde değişiklik olabiliyor. Kısa bır soruşturmakta yarar var. Yılbaşı gecesi de kutlamalar yine bu bölgede yapılıyor.

Barselona Sokak Sanatları

Sokak sanatı denince akla ilk grafitler ve heykeller gelir ve Barselona bu sanatı Dünya üzerinden en başarılı sunan kentlerinden. El Raval ve Poblenuo caddelerinde bu eşsiz grafitilere tanık olabilirsiniz. Heykeller açısından da Barselona oldukça zengin bir kent. Modern sanatın en güzel örneklerini bu şehirde görebilirsiniz.

Barcelonata'da Bulunan Peix Heykeli- Barselona'da Ücretsiz Yapılabilecek Aktiviteler
Barcelonata’da Bulunan Peix Heykeli- Barselona’da Ücretsiz Yapılabilecek Aktiviteler

Devasa bir balık heykeli olan “Peix“, Port Vell‘deki 15 metrelik “Head of Barcelona” heykeli, Antoni Tapies‘in Picasso caddesinde bulunanHomage to Picasso heykeli, Del Raval caddesindeki devasa kedi heykeli görülmesi gerekenlerden bir kaçı.

Montjuïc Bölgesi

Az önce bu bölgede bulunan sihir çeşmesini anlatmıştım. Bu mekana ek olarak Montjuic bölgesine ayrı bir bölüm açmak istiyorum. Katalonya Ulusal Sanat Müzesi‘nin arkasından itibaren Eski Olimpiyat Stadı’na kadar olan bölgeyi mutlaka gezmelisiniz.

Barselona'da Ücretsiz Yapılabilecek Aktiviteler - Ekonomik Barselona Seyahati
Barcelonna Olimpiyat Stadı- Barselona’da Ücretsiz Yapılabilecek Aktiviteler

Burası muhteşem parklara, küçük müzelere, heykellere vs. ev sahipliği yapıyor. Zarif çeşmeler, mozaik kaplı rengarenk yollar ve bahçeler Mağribi mimarisinden ilham alınarak yapılmış. 1992 yaz olimpiyatlarının yapıldığı stadyuma da ücretsiz girebilirsiniz. Yani en azından ben bu bölgeyi tamamen ücretsiz gezmiştim.

El Born Bölgesi

Bu bölge sanat galeri ile ünlü bir bölge. Heyecan verici küçük sanat galerileri, butik mekanlar daracık sokaklarda sizi sanatla iç içe bir gezintiye çıkaracak. Bu bölgeye yakın olan Centre de la Imatge Palau de la Virreina ve Centre d’Art Santa Monica sanat galerindeki sergiler genellikle ücretsiz.

Barselona Gezi Rehberimiz Barcelona

İyi okumalar ve gezmeler.

2 YORUMLAR

    • Ben de sokak sanatları hayranı biri olarak benzerlerini sadece bir kaç şehrimizde görebildim. Eskişehir bu işin öncüsü ama Diyarbakır, Mardin, İzmir gibi bazı şehirlerde de örnekler görmek mümkün.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here