Prag Fotoğraf Önerileri-En İyi 10 Fotoğraf Noktası

Prag Fotoğraf Önerileri – En İyi 10 Fotoğraf Noktası

Önbilgi-İstediğiniz Kareyi Yakalamak İçin Tüyolar-Prag Fotoğraf Önerileri

Malumunuz hepimizin ortak derdi, gezdiğimiz yerlerde en güzel fotoğrafları çekme isteğimiz. İnstagram da sağ olsun hepimizi bu çılgınlığa teşvik edip, hiç fotoğraf çekmeyen insanları bile amatör fotoğrafçı yaptı =) Ben oldum olası fotoğraf çekmeyi seven biriyim, çekerken değil ama fotoğraf çektirirken türlü türlü sorunlar yaşıyorum. Bence bunu herkes yaşıyordur. Prag‘a gidecekler için sade bir Prag Fotoğraf Önerileri listesi oluşturmak istedim, en azından listeyi alıp sadece çekeceğiniz fotoğraflarınıza odaklanırsınız =) Prag‘ın en iyi 10 fotoğraf noktası listesine geçmeden önce size iki minik tavsiyede bulunacağım.

Prag Old Town Starbucks – Prag Fotoğraf Önerileri

Size önerim; birine şu açıdan şöyle çek, arkadaki insanların geçmesini bekle boş çıksın, ışıktı gölgeydi anlatıp anlatıp sonra da çektirdiğiniz fotoğrafa bakıp ‘Bu ne yahu?’ demek yerine mini bir tripod taşımanız. Telefon takabileceğiniz, sırt çantasına sığabilen, hafif ve kurulumu kolay tripodlardan bir tane edinirseniz kimseye istediğiniz kadrajı anlatmakla vakit kaybetmezsiniz.

İkinci önerimse doğru noktada doğru saatte bulunmanız gerekli. Fotoğrafın en önemli noktası ışıktır. Manzara çekeceğiniz bir konumda, o en güzel ışığı yakalayacağınız saati bilmezseniz ne yaparsanız yapın olmaz. Bir de turistik noktaların kalabalık zamanlaması var tabi =) En boş saatleri yakalamak için uykunuzdan biraz fedakarlık yapmanız gerekecek. Prag’a gitmişken şu güzelim Prag Fotoğraf Önerileri’mi okumadan gitmeyin, sonra ‘Ahhh benim niye burada hiç fotoğrafım yok!’ demeyin =)

Prag’ın En İyi 10 Fotoğraf Noktası- Prag Fotoğraf Önerileri

Neyse efendim bu minik tüyolardan sonra gelelim canım Prag’ın en fotografik noktalarına. Yazacağım 10 noktada ücretsiz yani müze girişi, kule girişi gibi ücretler ödemeden en güzel fotoğraflara sahip olacaksınız. Hepsinde ne zaman bulunmanız gerektiğini de ekleyeceğim çünkü en zor kısmı turist akınına maruz kalmadan rahat rahat fotoğraf çekmek/çektirmek. Yedek bataryaları, powerbankleri ve en renkli kıyafetleri hazırlayın, Prag Fotoğraf Önerileri geliyoooorrr =)

Prag
Karl Köprüsü/Astronomik Saat Kulesi/Hotel U Prince – Prag Fotoğraf Önerileri

1-Karluv Most (Karl Köprüsü)

Prag fotoğraf önerilerimin liste başını Karluv Most çekiyor. Kim bilir kaç tane harika fotoğrafıyla karşılaştınız bu köprünün? Ama ben çekince niye böyle çıkmıyor demeyin, onlar hep profesyonel çekimler. Bir de fotomontaj eklenince işin içinden çıkamazsınız. Biz elimizden geldiğince en güzel açıda ve en boş anında çekebildiğimizi çekeceğiz. Karl Köprüsü’nde en iyi fotoğrafı yakalamak için sabah daha gün doğmadan, karanlıkta orada hazır olmanız gerekir ki o saatte bile sizin gibi düşünüp gelen insanlar olacaktır. Gün doğumuyla çekimlerinizi yapmaya başlayın. Hem ışık güzel olacak hem de köprüyü boş yakalamış olacaksınız. Gün doğduğu anda köprünün ışıklarını kapatıyorlar, ışıklar açıkken loş halini yakalayın derim. Konum Karluv Most.

2-Astronomik Saat Kulesi

Önü her daim tıklım tıklım olan Prag’ın sembolü haline gelmiş bu saatin önünde, günün herhangi bir zamanında fotoğraf çektirmek işkenceye dönüşebilir. Saatin önünde durup karşıya tripodunuzu koydunuz, önünüzden arkanızdan geçenler, size çarpanlar hatta tripodu devirenler bile olacaktır. Şunu da unutmayın ki saat başı yaklaşınca kalabalık iyice artıyor çünkü her saat başı olan mini kukla gösterisini izlemek için toplaşıyor insanlar. Biz n’apıyoruz? Sabahın köründe Karl Köprüsü’nde fotoğraflarımızı çektikten sonra oyalanmadan soluğu Astronomik Saat Kulesi’nin önünde alıyoruz. Meydanda sadece restoranlara mal getiren araçlar ve işine yetişmeye çalışan birkaç insan oluyor. Tabi o saatte bizim gibi fotoğraf çektirmeye gelen de vardı ama çok da sorun olmuyor. Unutmayın! Günün ilk ışıklarında tripodunuz kurulmuş olsun. Konum Astronomik Saat Kulesi.

3-Tons of Swans (Kuğulu Park)

Ahhh sosyal medyada gördüğünüz o fotoğraflar hep fotomontaj arkadaşlar =) Hem o kuğular o kadar net çıkacak, hem suda yansıma olacak hem de Karl Köprüsü o kadar yakın ve net duracak… Fiziksel olarak imkansız ne yazık ki. Bizzat katıldığım çok meşhur bir İnstagram fotoğrafçısının eğitiminde kendisinden dinledim. Bu nokta için tam 3 fotoğrafı üst üste montajlayıp istediği görüntüyü anca elde etmiş. Yani Karl Köprüsü’nün bize yaklaşmasını beklemiyoruz =) Bu noktada günün her saati bulunabilirsiniz genelde boş oluyor, boş olmasa bile yan yana fotoğraf çekilen kişiler birbirinin kadrajına kolay girmiyor, merak etmeyin. Ama bence ışığın tam tepede olduğu öğlen saatlerinde giderseniz arkadaki köprü ve bina manzarası daha net çıkacaktır. Bir de kuğulara dikkat edin, elinizde bir şey varsa yiyecek sanıp peşinize takılıyorlar. Konum Tons of Swans.

Kuğulu Park
Kuğulu Park – Prag Fotoğraf Önerileri

4-Hotel U Prince Terası

Tam bir pazarlama stratejisi! Meydanda onlarca kafe ve hotel varken neden burası? Terasının küçücük bir köşesinden meydana doğru şahane bir kadrajı var. Astronomik Saat Kulesi, Tyn Kilisesi ve bütün meydanı içine alarak elinizde kadehinizle harika kareler yakalayabilirsiniz. Burası için şöyle bir sorun var; eğer yemek yiyecekseniz rezervasyonsuz almıyorlar ve yemek yiyenleri arkadaki terasa gönderiyorlar. Biz tamamen şans eseri girdik, sadece bir şeyler içeceğiz dedik (sadece içecek için rezervasyona gerek duymuyorlar) ve bizi tam da o istediğimiz taraftaki (meydana bakan taraf) masalardan birine oturttular. Günün her saati gidilebilir ama ışığın tam tepede olduğu öğlen saatlerini tercih etmenizde fayda var aksi halde fotoğraflarınız karanlık çıkabilir. İçeceklerin fiyatları da pahalı değil, çok keyifli bir mekan. Konum Hotel U Prince.

5-Starbucks Haritaları

‘Bu da ne?’ dediğinizi duyar gibiyim =) Prag’daki bütün Starbucks’ların içinde işaret koyabileceğiniz değişik renklerde haritalar var. Aslına bakarsanız bildiğimiz ilkokulda duvarda asılı olan dünya haritası ama emin olun çok güzel kareler çıkıyor. Bazı şubelerdeki haritalar daha eski, daha solmuş, sarımsı ama ben onları daha çok sevdim. Kalenin oradaki şubede bu eski haritadan vardı ama kalabalıktan fotoğraf çektiremedim, ana meydanın oradaki şubede boş bulunca orayı değerlendirdim, yeni haritada da güzel çıktı bence. Bu arada kalenin oradaki Starbucks’un şahane bir manzarası var, eğer hava güzelken giderseniz bahçesini değerlendirebilirsiniz, hava soğuksa içeride manzarası olan cam kenarlarına oturmaya bakın. Konum Kale Starbucks ve Old Town Starbucks.

6-Kale’ye Çıkış Merdivenleri (Zamecke Schody)

Bu kareyi en iyi hatırladığım yer puzzlelar. Sonra sosyal medyada her mevsimdeki halini görünce ‘Aaaa burası yapbozlara basılan o bildiğim yer!’ demiştim =) Ne yazık ki boş halini yakalamak zor ama imkansız değil. Prag’ın en çok ziyaret edilen noktası kale olunca haliyle buradaki insan trafiği de yoğun oluyor.  Turistlerin kale ziyaretini sabah saatlerinde yoğun olarak yaptığını göz önünde bulundurursak akşam üstü bu merdivenler biraz daha tenha oluyor. Geriye de tripodu kurup beklemek ya da eşinizi, dostunuzu fotoğraf çekmek için darlamak kalıyor =) Sokak lambalarının yanmasını beklerseniz kesinlikle çok daha güzel bir kare elde edeceksiniz. Vaktiniz olursa bir de gece çıkın. Kaleye çıkarken bir yönü bu merdivenlerden diğer yönü de Nerudova caddesinden yapın. O caddede bulunan binalar da çok güzel hem de farklı bir yerden inip/çıkmış olursunuz. Konum Zamecke Schody.

Zamecke Schody – Prag Fotoğraf Önerileri

7-Lennon Wall

Bence fotoğraf çektirmek için dünyadaki en güzel duvar burası (Burada kalp emojisi var =)). Prag’a 3 yıl önce gittiğimde karmakarışık grafittiler ve tabi ki Lennon resmi çiziliydi. Bu son gidişimde değişmiş. Hem renkler, hem yazılar, hem grafittiler o kadar güzel yapılmış ki! ‘All you need is love’ ana tema olmuş ve bütün dillerde duvara yazılmış. Canlı mavi ve pembe renklerle dünya haritası çizilmiş ve Lennon’un resmi de yukarıdan size bakıyor. Önü hep kalabalık ama insanlar fotoğraf çektirmek için birbirini gerçekten saygı ve sabırla bekliyor. Işığın en iyi olduğu sabah ve öğlen saatleri burada fotoğraf çektirmek için en iyi zaman. Renkler capcanlı çıkıyor, karanlığa kalmayın. Konum Lennon Wall.

8-Dancig House (Dans Eden Ev)

Hiçbir tarihi değeri ve anlamı olmayan bu bina tamamen mimari tasarımından dolayı meşhur olmuş. Bina dans eden bir çifti simgeliyor. Kadını simgeleyen taraf da yamuk olduğu için, Pisa kulesi gibi eğlenceli karelere imkan sağlıyor. Karşı caddesine geçip kadrajınızı iyi ayarladığınız sürece çok eğlenceli fotoğraflar yakalayabilirsiniz. Zaten gidince saçma sapan hareketler yapan insanları göreceksiniz, gülmeyin çünkü 2 dakika sonra siz de o halde olacaksınız. Tekme atma, yumruk atma, dirsek dayama çeşitli örnekler, daha iyisi sizin yaratıcılığınıza kalmış. Günün her saatinde gidebilirsiniz ama gün batımı ve gün doğumunu seçmeyin ki ışık iyi olsun. Genelde kalabalık ama kalabalık sizi ilgilendirmeyecek, derinliği ve konumu iyi ayarlayın yeter. Konum Dancing House.

9-Letna Park

Son anda karar verip çıktığım park, gün batımında resmen görsel şölen sundu. Çıkarken bu kadar güzel kareler yakalayacağımı tahmin etmiyordum. Parkın öyle bir konumu var ki Prag’ın o güzelim köprülerinin hepsini sıra sıra görebiliyorsunuz. Gün batımında çıkıp da ‘Ya burası şu an ters ışık!’ deyip bana kızmayın, zaten güzel olan kısmı da bu bence. Siluetiniz ve arkada köprülerle günbatımı… Çıkışı iki taraflı merdivenle olan parkta tam fotoğraf çekeceğiniz nokta; o iki merdivenin arasındaki teras. Kadraja biraz da ağaç almayı unutmayın. Konum Letna Park.

Prag
Lennon Wall/Dancing House/Letna Park – Prag Fotoğraf Önerileri

10-Jaruselam Sinagogu (Jübile Sinagogu)-Prag Fotoğraf Önerileri

Prag’a gitmeden önce o kadar araştırma yaptım ama bu sinagogu hiçbir yerde görmedim ya da gözümden kaçtı. Ne yazık ki ben gidip de göremedim, döndükten sonra İnstagram’da bir fotoğrafını gördüm ve çok şaşırdım. Hemen konuma girip baktım çünkü bu yapının Prag’da olup da benim görmeden geçmeme imkan yoktu. Evet Prag’daydı, evet ben görmeden dönmüştüm ve evet çokkk güzeldiiiii =) Kırmızı-beyaz taşları, aradaki mavi ve turkuaz detayları, kemeri ve sütunlarıyla tam bir fotoğraf noktası. Sinagog, Art Nouveau (Yeni Sanat) sanat akımı ile inşa edilmiş ve Gaudi bu akımın önemli isimlerinden. Şimdi bu sinagogun görünüşünü daha iyi anlatmış oldum sanırım. Eğer bu yazıyı okuyup, Prag’a gidip, bu sinagogun önünde fotoğraf çektirirseniz beni etiketleyin olur mu? =)) Konum Jaruselam Sinagogu.

Prag’a gitmişken fazladan gününüz varsa Prag Çevresinde Gezilecek Yerler yazımı, Prag’daki diğer gezilecek yerler için Prag Gezi Rehberi’ni okuyunuz.

Prag seyahatimle ilgili daha fazla bilgi için İnstagram’daki hikayelerime de bakabilirsiniz. tulin.07

Eeee neyi bekliyorsunuz? Fotoğraf için darlanacak sevgilinizi, eşinizi, arkadaşınızı hiçbiri yoksa tripodunuzu alın, çıkın çıkın gidin =)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.