Belgrad Gece Hayatı – Güzel ile Başlayan Gece Tatsız Bitti

3

Belgrad Gece Hayatı

Sizlere Sırbistan’ın Başkenti Belgrad ‘da eğlenelim diye çıktığımız gecenin sonunda  başımıza geleni anlatmak istiyorum. Artık şanssızlık mı, bilgisizlik mi, sizin neyinize eğlence mi dersiniz orasının bilmem. Parti, gece hayatı dendiği zaman Avrupa’nın en önde gelen ülkelerinden biri olma gibi bir üne sahip Belgrad Gece Hayatı.

Belgrad Gece Hayatı - Güzel ile Başlayan Gece Tatsız Bitti

Bahar ve yaz ayları gece hayatının en renkli yaşandığı zamanlar. Neredeyse İbiza ile eş değer tuttukları bir gece hayatları var. Gelmişken görmeyelim mi? Buralara kadar geldik eğlenmeyelim mi? İbiza’ya gidemediysek Belgrad’da tadına bakarız bu eğlencenin diye düşündük.

Araştırmadan Gidilirse Böyle Olur! – Belgrad Gece Hayatı

Her yeri, her şeyi çok araştıran ben(!) Nasılsa her yer çok eğlenceliymiş,  hoşumuza giden bir yere gireriz düşüncesiyle mekan bakmadan attık kendimizi Belgrad sokaklarına. Ses nereden gelirse biz oraya doğru.

Dipnot! Nereye gideceğimizi araştırmadım ama gece kulüplerine giriş ücretsiz olduğunu biliyorum. Rezervasyon yapmış olmamız halinde sadece içtiğiniz içkileri ödüyorsunuz. O yüzden kafamız rahat beğenmezsek çıkar başka yere gideriz sonuçta değil mi?

Sabaha kadar eğlenelim diye attık kendimizi dışarı. Tüm gün Belgrad sokaklarında gezdik yorulduk diye otele gidip biraz uyuyup dinlendik ayrıca. Neden? Çünkü gece sabaha kadar eğleneceğimizi zannediyoruz!

Nitekim bizim eğlence o kadar da uzun sürmedi.  O zaman lafı fazla uzatmadan olay anına gidelim.

Belgrad Gece Hayatı - Güzel ile Başlayan Gece Tatsız Bitti
Şehrin en alıcı noktası, Kalemegdan

Knez Mihailova Caddesi’nden Kalemegdan’a doğru keyifli bir yürüyüş yaparak müziğin geldiği yöne doğru yolumuzu tuttuk. Bir kafeden gelen sese doğru gittik. (adını maalesef hatırlamıyorum ama kalenin tam girişinde bulunan tenis kortlarının yanından geçiyorsunuz, hemen orada) Night Club havasında canlı konsere denk geldik. Hem de  ücretsiz, daha ne olsun. Hemen girdik içeri. Gayet güzel müzik ve ortam var ama ben bir türlü eğlenmiyorum. Beni kesmedi bu ortam daha Club gibi olsun istiyorum.  Çünkü başımıza gelecek var sonuçta! Belgrad Gece Hayatı

Burası bizi kesmeyince kendimizi ışıkların süzüldüğü,  son ses cıstak cıstak müziğe doğru ilerlerken bulduk. Bu gece eğlenmeden bitmeyecek!

Buraya Kadar Her Şey Gayet Normal 

Kalemegdan’ın içinde renkli ışıklar ve müzik bizi çağırıyordu. Kapıda güvenlikler var. Girişte bu kadar önlem varsa güvenilir bir yerdir diye içeri girmeye kalktık. Hop durdurdular bizi giriş ücretli! Neyse girelim dedik. Bide üstüne kişi başı 800 dinar verdik iyi mi! İçeri girdik biraz ortamı süzdük. Okul mezuniyeti havasında, daha çok genç ve  ergen grupların bulunduğu ve saçma sapan müziklerin çaldığı bir yere düşmüştük. Hem girişte o kadar para verdik hem de eğlenmeden dönmek istemediğimiz için 1-2 saat takılalım diye şans tanımak istedik. Ama maalesef umduğumuzu bulamayarak ve daha fazla da dayanamayacağımızı anlayınca çıkmaya karar verdik. Olan 1600 Dinarımıza ( güncel kura göre 80 TL) oldu tabii. Saat gece 03.00 olmadı ama artık daha da zorlamayalım bu gece diye düşünüp otelimize gitmeye karar verdik. Kalemegdan Detaylı Bilgi

Belgrad Gece Hayatı - Güzel ile Başlayan Gece Tatsız Bitti

İşte asıl macera tam bu noktadan itibaren başlıyor – Belgrad Gece Hayatı

Mekandan çıktık ve kalenin kapısına doğru yola koyulduk. Nehir tarafından kaleye doğru çıkmak için engebeli bir yoldan bilmem kaç tane merdiven çıkmamız gerekiyor. Ayrıca kaldığımız otele gitmek için kalenin içinden geçmemiz şart. Neyse biz çıktık merdivenleri, ulaştık kalenin girişine ve ne görelim; kalenin bir kapısı var ve kilitli! kocaman zincir vurulmuş ve kaleyi kilitleyip gitmişler. Gecenin bir yarısı ıssız mı ıssız kalenin giriş kapısında kaldık mı! Sağa sola bakıyoruz illa ki bir yerden giriş vardır ,var olmalı! Çalıların içinden  geçiyoruz, kaleye girecek bir yer arıyoruz, ama yok. Kaleye geçiş yok.  Ne kadar inanmak istemesekte kapı duvar !

Hiç tanımadığınız ve bilmediğiniz bir ülkede Kale gibi ıssız bir yerde gecenin bir yarısı kalmanın verdiği tedirginliği tarif etmek gerçekten zor. Mekana geri dönüp sabaha kadar bekleyelim diye düşündük ama daha yeni çıkmamıza rağmen bide bizi geri içeri almadılar! Kaldık mı ortada. Nehir yönüne doğru bir yol var ama ısssız mı ıssız. Otelimize gidebilmemiz için Kale’nin tam çevresinden dolaşarak yola çıkabilecektik. Hadi bir cesaret sende taşın altına koy elini…

Napalım tutuştuk elele düştük bu ıssız yola. Tam 45 dakika sonra kalenin çevresinden tam tur dolanarak otelimize gidebilecek bir yola çıkmıştık. Ve sonunda otelimize ulaştık. Kimsesiz sokaklarda yürümenin korkusu mu keyfi mi demek lazım bilemedim.

Belgrad Gece Hayatı - Güzel ile Başlayan Gece Tatsız Bitti
Belgrad Gece Hayatı – Kalemegdan Kapısı

Kıssadan hisse;

Belgrad’ın çok güvenli ve gençlerin sabahlara kadar sokakta olduğu bir yer olduğunu duymuş olsakta, gözlerimizle görmüş olduk. Türkiye’ de bu tarz bir yerden yürümek zorunda kalmayı düşünmek bile istemiyorum.

Siz siz olun araştırmadan bir yere gitmeyin. (aslında hala kalenin kaçta kapanıp kaçta açıldığına dair en ufak bir bilgi bulamadım )

Umarım kimsenin başına bu tip tatsız olaylar gelmez,

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere,

Belgrad ile  ilgili instagramdan benimle iletişime geçebilirsiniz.

Detaylı Belgrad Gezi Rehberi

İnstagram : gezceyy

3 YORUMLAR

  1. Bahsettiğiniz bölgenin birçok giriş-çıkışı mevcut. Gece 3’te sokağın ıssız olmasından şikayet etmek de biraz absürt olmuş. Bahsettiğiniz bölge Türkiye’deki çoğu yerden de güvenli bir bölge. Yine de bu olay yeni maceralardan caydırmasın sizi. İyi tatiller.

    • Kalenin içinde kaldığımız bölge de varsa da giriş çıkış biz bulamadık ilk kez gitmiştik 🙁
      Gece ıssız olmasından şikayetimiz yok. Gayet güvenli bir bölgeydi. Sadece ilk kez gittiğimiz biryer olduğu için ister istemez biraz gerildik 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here