Prag Çevresinde Gezilecek Yerler – Prag’ın Doğusu, Batısı, Güneyi

4

Prag Çevresinde Gezilecek Yerler- Prag’ın Doğusu, Batısı, Güneyi

Prag’da ne kadar kalırsam kalayım ‘Keşke bir günüm daha olsaydı.’ diyebileceğim bir şehir. Bu şehirle birbirimizi sevdiğimize eminim. Astronomik Saat Kulesi, Karl Köprüsü, Lennon Duvarı, Prag Kalesi ve Kafka Müzesi gibi turistik noktalar görüldü ve gezildiyse, bir de trdelnik yendiyse ve de fazladan bir gününüz daha varsa size günübirlik gidebileceğiniz alternatifler sunacağım. Prag çevresinde gezilecek yerler listemizin başında Karlovy Vary var. İkinci alternatif Cesky Krumlov. Üçüncüsü ise benim de gitmeye zamanımın olmadığı ama aklımda kalan Kutna Hora. Eğer Prag’a gidecek olursanız bu seyahate fazladan birkaç gün eklemeye çalışın çünkü Prag çevresinde gezilecek yerler çok fazla. Sadece bir gün fazlanız varsa buyurun seçin birini; Prag’ın doğusu, batısı, güneyi sizi bekliyor.

Prag Çevresinde Gezilecek Yerler - Prag’ın Doğusu, Batısı, Güneyi
Market Collonade

Karlovy Vary – Prag’ın Batısı – Prag Çevresinde Gezilecek Yerler

Banyolar Şehri mi desem Çeşmeler Şehri mi yoksa Kaplıcalar Şehri mi?

Karlovy Vary, Prag’ın yaklaşık 130 km batısında bulunan aşırı klas bir Bohemya şehridir. Açıkçası gitmeden önce bu kadar karizmatik bir şehir beklemiyordum. Şehrin sokaklarından, binalarından, havasından, suyundan asalet akıyor adeta. Karlovy Vary kralın banyosu anlamına geliyor. Atatürk ve Karl Marx’ın da bu şehre geldiklerini belirtmek isterim. Kaplıca suları içilebilir ve şifalı olduğu için şehre sadece sağlık amacıyla bile gelen turistler vardı.

Prag’dan Karlovy Vary’ye UlaşımPrag Çevresinde Gezilecek Yerler

Bu 130km’yi gitmek için birçok seçenek mevcut. Araç kiralayabilir, günübirlik turlara katılabilir ya da trenle gidebilirsiniz. Biz tabi ki en ekonomik alternatif olan otobüsü tercih ettik, Otobüsle yaklaşık 2 saat sürüyor. Prag’ın ana otogarı olan UAN Florenc’den kalkan birçok otobüs firmasının Karlovy Vary’ye seferi mevcut. Bunların arasında da en ekonomik olanları ise FlixBus ve RegioJet. Karlovy Vary’de indiğiniz nokta, yeni şehir merkezinde ve eski şehir merkezine yürüme mesafesinde. Şehir içinde ise ihtiyacınız olan ulaşım aracı sadece ayaklarınız =) (2019 FlixBus tek yön bileti; 3,99 euro)

Karlovy Vary Gezilecek Yerler

Prag çevresinde gezilecek yerler listemizin ilk sırasında bulunan Karlovy Vary benim bu listedeki en sevdiğim nokta oldu. Açıkçası bu şehirde sadece sokakları gezseniz bile yeter. Adım başı bir kaynak suyuna denk geleceksiniz. Şehirde tam 15 adet çeşme bulunuyor. Sıcaklıkları ise 14,2 ve 73,4 derce arasında değişiyor, çoğunluğu ise 50 derecenin üzerinde. Hotellerin çoğunda da kaplıca havuzları mevcut. Bu şehirde bir gece konaklarsanız günün yorgunluğunu atmak için mutlaka havuzlu bir hotel tercih edin.

Şehre ilk gittiğimizde bir porselen dükkanında ibrikli kupa gibi adını bilmediğimiz ama bir sürü çeşidi olan o porselen bardakları gördük. Bu ne ola ki derken eski şehir merkezine inince anladık. Herkesin elinde bu kupalardan var ve her çeşme başında kaynak sulardan doldurup içiyorlar. Bu arada Karlovy Vary’nin porseleni de meşhur olduğu için hem de orada kullanacağınız için iyi bir hatıra olabilir. Sulardan içmenin başka yolu yok ne yazık ki, suyun sıcaklığı fazla olduğu için ne pet şişeye doldurabilirsiniz ne de elinize alıp içebilirsiniz. Biz bir iki çeşmeden suların tadına baktık, tuzlu ve kokuluydu. Yani pek lezzetli değil ama sağlık açısından oldukça faydalı.

Gezilecek yerleri konum sırasına göre yazıyorum, bu listeyi alıp doğruca Karlovy Vary’ye gidebilirsiniz =)

Prag Çevresinde Gezilecek Yerler - Prag’ın Doğusu, Batısı, Güneyi
Karlovy Vary
Jan Becher Museum

Bölgenin meşhur baharatlı likörü olan Becher’in fabrikasını müzeye dönüştürmüşler. Öncelikle minik ve üzeri kapalı bir avluya BecherPlatz’a giriş yapıyorsunuz. Avluda bir iki hediye dükkanı ve likörü tadabileceğiniz bir kafe mevcut. Pazartesi hariç her gün 09:00-17:00 arası açık olan müze girişi 180 czk (18 yaş altı tadım yapmak yasak)

Becherova Vila

Karlovy Vary’nin sanat galerisi olan villa. Giriş ücreti 40 czk. (Her ayın ilk çarşambası ücretsiz.)

Saint Peter ve Paul Katedrali

Ülkenin en büyük ve en önemli Rus Ortodoks kiliselidir. Zaten dışından bakınca bu kesin Ortodoks diyorsunuz. Beyaz, mavi ve altın sarısının kubbelerle buluştuğu şahane bir yapı. Her gün 09:00-18:00 arası ziyarete açık.

Male Versailles

Aslında ziyaret noktası değil, kahve molası =) Hotel ve restoran olan Male Versailles’in çok güzel bir bahçesi, önünde huzur verici bir gölet ve karşısında da yukarıya uzanan ormanlık var.

Socha Karla Marxe

Karl Marx anıtıdır. Kendisi de bu şehre geldiği için bir heykeli yapılmış.

St. Luke Wax Museum

Balmumu heykeli müzesi ve içeride fotoğraf çektirmek yasak. Giriş 150 czk.

Park Colonnade (Park Sütunu)

Biz gittiğimizde ne yazık ki tadilattaydı, içinde Yılanlı Bahar olarak adlandırılan bir çeşme mevcut.

Spring Number 11 (Pramen Svoboda/Özgürlük Çeşmesi)

İlk ziyaret ettiğimiz çeşme ve kapalıydı. Bu arada pramen kaynak demek. Bütün çeşmeler pramen adıyla geçiyor. Çeşmenin sıcaklığı 62,4 derece.

Mill Colonnade (Değirmen Sütunu)

Şehrin geleneksel sembollerinden biri olan Mill Colonnade, sütunlu yapısının içinde birkaç çeşmeye ev sahipliği yapıyor. İçerisinde bulunan çeşmeler; Mlýnský pramen (Değirmen Baharı), Pramen Rusalka (Rusalka Baharı) , Pramen Knížete Václava (Prens Wenceslas Baharı), Pramen Libuše (Libuše Baharı) ve Skalní Pramen (Kaya Baharı)

Market Colonnade (Market Sütunu)

İçinde üç tane çeşme olan, İsviçre tarzı inşa edilmiş yapıdır. İçerisindeki çeşmeler; Pramen Karlav IV. (IV. Charles Baharı), Dolní zámecký Pramen (Aşağı Kale Baharı) ve Tržní Pramen (Pazar Baharı)

Hot Spring Underground

Pazartesi, Salı ve Çarşamba günleri kapalı olan kaplıca mağarası. Market Colonnade’nin tam karşısına baktığınızda bir buhar yükseldiğini göreceksiniz, işte tam orası =) Mağara girişi 160 czk.

Vridelni Colonnade

Meydanda bulunan, bu sefer içilmeyen sadece izlenen fıskiyeli çeşme.

Diğer ziyaret edebileceğiniz noktalar ve yapılacaklar; St. Mary Magdalene’s Kilisesi, Stara Louka Caddesi, Diana Feniküleri ile Butterfly House’a çıkmak, Japanese Zen Garden. Biz yemek hakkımızı Goethe’s Beer House’dan yana kullandık, çok güzel tavuk ve biraları var.

Prag Çevresinde Gezilecek Yerler - Prag’ın Doğusu, Batısı, Güneyi
St. Peter and Paul Katedrali/Vridelhi Colonnade/Market Colonnade

Cesky Krumlov – Prag’ın Güneyi

Prag çevresinde gezilecek yerler listemizin ikinci sırasında yer alan Cesky Krumlov’un o minik ve renkli evlerini yukarıdan görünce tam bir ‘Minnoş Avrupa Köyü’ diye düşündüm, küçük şehrin içine girince öyle olduğuna emin oldum. Ortasından S şeklinde geçen (Nal şeklinde de diyorlar) Vltava nehri şehrin en güzel özelliği bence. Güney Bohemya bölgesinde bulunan şehir 1992’de Unesco Dünya Mirası Listesi’ne girmiş. Şehri görseniz zaten korunmaya alınmaması imkansız, çizgi filmlerden fırlamış gibi.

1240’lardan beri ayakta olan kale, 14. ve 17.yy.’larda oluşan yerleşim alanı ile Cesky Krumlov Almanya ve Çekoslavakya arasında gidip gelmiş ve en sonunda Çeklere kalmış. Çekoslavakya’nın komünist döneminde harabeye dönüşen şehir 1989 Velvet Devrimi’nden sonra restore edilip bugünkü haline gelmiş. 2002’de Vltava nehrinin taşmasıyla şehir sular altında kalmış ama bugün tüm parlaklığıyla karşımızda.

Prag Çevresinde Gezilecek Yerler - Prag’ın Doğusu, Batısı, Güneyi
Seminarni Zahrada

Prag’dan Cesky Krumlov’a Ulaşım

Karlovy Vary’de yazdığım seçeneklerin aynısını söyleyebilirim. Tek farkı mesafe biraz daha uzun. Otobüsle 171km’lik mesafe 3 saatten fazla sürdü. Sabah erkenden gidip akşam en son sefere bilet almak en mantıklısı. Cesky Krumlov’da otobüsler için 2 tane durak var ilki kuzeyde ve şehre daha yakın, birkaç adımla hemen eski şehrin içinde buluyorsunuz kendinizi. İkinci ve son durak ise şehrin doğusunda, orası biraz daha uzak ama yine de yürünebilir.

Cesky Krumlov Gezilecek Yerler – Prag Çevresinde Gezilecek Yerler

Liste çok uzun ama şehir tahmin ettiğinizden daha küçük. Bu nedenle gezilecek noktalar birbirine çok yakın. Ben yine konum sırasına göre şehrin tam ortasından başlayan bir liste oluşturmuştum ama otobüsten kuzeydeki durakta inmeye karar verince liste karıştı =) Aşağıya listeyi bırakıyorum artık sıralamasını duruma göre kendiniz yapın.

Prag Çevresinde Gezilecek Yerler - Prag’ın Doğusu, Batısı, Güneyi
Vltava Bridge
Regional Museum in the Chech Krumlov

Cesky Krumlov’un Alman tarih müzesi, giriş ücret 60czk. Pazartesileri hariç her gün 09:00-17:00 arası açık.

Seminarni Zahrada

Regional Museum’un hemen yanında bulunan manzara seyir terası diyebiliriz. Cesky Krumlov’un kibrit kutusu evlerini buradan fotoğraflayabilirsiniz.

Church of St. Vitus

Dışından çok içinin ihtişamlı olduğu gotik mimari kilise.

Svornosti Square

Şehrin ana meydanı. Bu meydanda görülmesi gereken yerler;

Fountain and Plague Column (Meydandaki çeşme ve sütun),

Museum of Commerce (Ticaret Müzesi) 18. ve 19.yy.’dan kalma eski yazarkasalar, alışveriş temsilleri, tabelalar gibi alışverişle ilgili şeyler var, bir de vintage eşyaların satıldığı dükkanı var, müzeye dükkandan giriş yapıyorsunuz. Girişi ücretsiz, her gün 10:00-18:00 arası açık.

Fairytale House- Puppet Museum (Kukla Müzesi, 80czk), 3D Museum (100czk), Museum of Torture (İşkence Aletleri Müzesi, 130czk) meydanda diğer gezilecek yerler.

Museum Fotoatelier Seidel

Fotoğraf Atölyesi Müzesi, giriş 120czk. Bu müze ilginizi çekmese bile bahçesine bir girip bakın, bina çok güzel.

Egon Schiele Atelier

Aslen Avusturyalı olan ama Çeklerce oldukça saygı duyulan ve burada yaşamış olan ilginç (bence ilginç bir adam) bir ressamın atölyesi. Bu küçük binada yaşamış ve çalışmalarını yapmış. Ne yazık ki sadece sergi zamanları halka açık, dışarıdan bakmakla yetineceksiniz.

Egon Schiele Art Centrum

Burası Egon’un resimlerini görebileceğiniz galeri, giriş 200czk.

Synagogue Chech Krumlov

Cesky Krumlov Sinagogu. Çok meraklısı değilseniz ya da vaktiniz azsa buraya kadar yürümeyin derim, biz gittiğimizde kapalıydı.

 Kaple Svateho Martina – Prag Çevresinde Gezilecek Yerler

Sinagogun hemen karşısında bulunan şapel, 1585 yılında ahşap malzeme ile mezarlık kilisesi olarak kurulmuş daha sonra 1717’de yenisi yapılmış. Kiliseden çok şapel diyebiliriz çünkü çok küçük.

Lazebnicky Bridge

Şehirden kale tarafına geçişi sağlayan tarihi ahşap köprü. Bu köprüden mutlaka geçeceksiniz merak etmeyin =)

Prag Çevresinde Gezilecek Yerler - Prag’ın Doğusu, Batısı, Güneyi
Cloak Bridge
Cesky Kumlov State Castle

Cesky Krumlov Kalesi, Çekya için Prag Kalesi’nden sonra gelen en önemli tarihi yapıdır. Kalenin dahilinde görülmesi gereken çok fazla nokta var, bunları size tek tek yazacağım ama vakti az olanlar için sadece ücretsiz kısımları gezmek bile yeterli olacaktır.

Ücretsiz Kısımlar;

Bear Moat : Ayı Hendeği olarak çevirdim =) aslında tam olarak da öyle. Kaleye girerken minik bir köprüden geçiyorsunuz ve altında bir hendek, hendeğin içinde de ayılar var.

Cloak Bridge (Pelerin Köprüsü): Bu köprünün orjinali 15.yy.’da ahşap olarak yapılmış, 1686’da ise yeniden yapımına başlanmış. Köprüden geçerken ve geçtikten sonraki küçük terastan şehri tepeden izleyebilir, güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Castle Garden; Kale’nin bahçesi. Oldukça geniş bir bahçe ama mevsim ilkbahar ya da yaz değilse pek keyifli değil. Girişi ücretsiz.

Kalenin kapısından girdikten sonra avlusunda ve açık alanlarında ücretsiz gezebilirsiniz. Ki bence bu kısımlar yeterli. Biz müze+kule kombinasyon biletini aldık ama kuleye çıkınca beklediğimiz manzarayı bulamadık. Yukarıdaki ücretsiz kısımları gezerseniz en güzel manzaraları yakalamış olacaksınız zaten.

Ücretli kısımlar için çeşitli kombinasyonlar oluşturulmuş. Mesela biz müze+kule girişine 150czk verdik. Detaylı fiyat bilgisi için www.castle.krumlov.cz adresi Guided Tours and Exhibitions sekmesinden ulaşabilirsiniz.

Budweiser Gate

Eski şehrin 9 kapısından geriye kalan tek kapıdır.

Şehirde gezebileceğiniz diğer noktalar; Wax Museum (Balmumu Müzesi 130czk), House of Mirrors (Aynalar Evi 90czk), Muzeum Historickych Motocyklu (Tarihi Motorsikletler Müzesi 100czk), Monastery of the Minorites (Kızıl Yıldızlı Manastır Atölyeler ücretsiz/Sergiler 150czk)

Prag Çevresinde Gezilecek Yerler - Prag’ın Doğusu, Batısı, Güneyi
Cesky Krumlov

Kutna Hora – Prag’ın Doğusu

Ne yazık ki gidemediğim ama bir günüm daha olsa asla es geçmeyeceğim Çekya şehri. Eğer bir gün yolum yeniden Çekya’ya düşerse ilk işim bu şehre gitmek olacak. Bence henüz pek revaçta olmayan ama Prag çevresinde gezilecek yerlerin ilk sıralarında olması gereken bir şehir. Tıpkı Cesky Krumlov gibi Unesco Dünya Mirası Listesinde yer alan Kutna Hora’ya gidemedim ama belki vaktim kalır da giderim diye mini bir liste yapmıştım.

Sedlec’in İskelet Kilisesi

Kutna Hora’nın en meşhur noktası. Kilisenin iç dekorasyonunda yaklaşık 40.000 kişinin iskeleti kullanılmış ve bu konuyla ilgili birkaç hikaye duydum. Mutlaka gidilmesi gereken yer =)

Azize Barbara Katedrali

Şehrin en görkemli katedrali, Unesco listesinde, Orta Avrupa’nın en ünlü Gotik kiliselerinden.

Kutna Hora’da diğer gezilecek yerler; St.Mary’s Church, Tyl House, Sancturin House, Italian Court, Plague Column, Chocolate Museum, Gothic Stone Fountain, Bohemian Museum of Silver, Jesuit College.

Prag gezilecek yerler için Prag Gezi Yazısı ve 2 Günde Prag Rehberi‘ni okuyabilirsiniz.

Diğer yazılarım için Kars Gezi Rehberi ve Plovdiv Gezi Rehberi’mi okuyabilirsiniz.

Eeeee ne duruyorsunuz? Çıkın çıkın gidin =)

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here