Po Deltasında Bir Rönesans Şehri – Ferrara Gezi Rehberi

0

Kale Şehir Ferrara – Ferrara Gezi rehberi

Bologna sınırına yakın 50 km, Venedik‘e 112 km mesafede bulunan, İtalya‘nın Rönesans merkezlerinden, İtalya‘nın güzel ve küçük şehirlerinden biri olan Ferrara‘yı Ferrara Gezi Rehberi yazımda göreceğiz.

İtalya tüm dünyadan ziyaretçi akınına uğrayan bir ülkedir. Bunun nedenine tarihten beri birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olması veyahut dünyaca bilinen tarihi olaylara sahne olmuş olduğundan diyebiliriz.

Nedeni ne olursa olsun bu güzel ülkenin kuzeyindeki en önemli şehirlerinden birini gelin hep beraber inceleyelim.

Ferrara Hakkında

Ferrara, İtalya‘nın kuzeyinde, İtalya‘nın orta bölgesine açılan bir kapısıdır ve Emilia-Romagna eyaletinde yer almaktadır Ferrara şehri. Şehir, Po Nehri’nın deltasında ve kollarından biri olan Boicelli Kanalı’nın yanında kurulmuş bir şehirdir. Ferrara kenti Orta Çağ ve Rönesans devrinden kalma kentin planının korunması ve Po Deltası’nın korunan doğal yapısı nedeni ile 1995‘ten bu yana UNESCO Dünya Kültürel Mirası Listesi‘nde yer almaktadır.

Ferrara, 2010 yılında 135.149 şehir nüfusu ile Ferrara, Emilia-Romagna Bölgesi’ndeki en kalabalık yedinci kent bölgesidir.

İtalya‘nın başkenti Roma‘nın yaklaşık 420 kilometre kuzeyinde yer almaktadır. Bundan dolayı Kuzey İtalya‘yı kapsayan bir rota çizecekseniz dahil etmeniz mantıklı bir seçenek olacaktır.

Ferrara‘ya En Ekonomik Nasıl Ulaşılır?

Türkiye‘den bu turu yapabilmek için İstanbul – Roma uçuşunu gerçekleştirdik. Roma‘ya indiğimiz gibi havaalanında arabamızı kiralayıp Roma‘yı 3 gün gezdikten sonra soluğumuzu Toskana Bölgesin‘de alıyoruz. Ardından Ferrara‘ya uğradık. Dilerseniz İtalya’daki yaygın tren ağı ile de bu şehre varabilirsiniz. Ayrıca Toskana Bölgesi hakkındaki yazımı da şuraya bırakıyorum merak edenler için. Rönesans’ın Merkezinde Yolculuk – Toskana Bölgesi

İtalya‘ya defalarca gitmiş, her bölgesinde birçok şehri gezmiş biri olarak bu ülkede en güzel gezebilme yolunun araba kiralamaktan geçtiğini söyleyebilirim. Araba nasıl kiralanır diye sorarsanız bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Yurtdışında Sorunsuz Nasıl Araba Kiralarım?

Ayrıca İtaya‘da araba kullanırken bilmeniz gereken en önemli bilgileri daha önceden yazmış olduğu ZTL yazımda bulabilirsiniz. okumanız için linkini şuraya bırakıyorum. İtalya’da Araba Kullanırken ZTL’e Dikkat!

Ferrara’ya Ne Zaman Gidilmeli ? 

italya‘nın kuzeyi sayılabilecek bir yerde bulunduğundan dolayı bölgede karasal iklimin özellikleri görülmektedir. Bundan dolayı kış aylarında kar yağışı alan ve soğuk olan bu şehri en güzel gezebileceğiniz tarihler Nisan sonu ve Ekim ayı başı arasıdır diyebilirim. Ben gittiğimde yıl başı dönemiydi şansımıza hava günlük güneşlikti 🙂

Ferrara’da Nereye Gidilmeli ? – Ferrara Gezi rehberi

Estense Kalesi (St. Michael Kalesi)

Ferrara Kalesi - Ferrara Gezi rehberi
Ferrara Kalesi ve Zıplayan Reshontheway 🙂 – Ferrara Gezi rehberi

St. Michael Kalesi olarak da bilinen Estense Kalesi, Orta Çağ’dan beri olduğu gibi korunarak gerçekten mükemmel bir görüntü oluşturmaktadır. Eski kentin tarihi merkezinde yer alan Estense Kalesi, bir hendekle çevrilidir ve kendi adasında bulunmaktadır. Bu kompleksin en önemli mimarisi, sudaki mükemmel koruma kuleleridir. 14. yüzyılda inşa edilen bu kale, yüzlerce yıldır Ferrara için bir güç kaynağı olarak durmakta. Bugün güzel dış cepheye hayran kalacaksınız, ancak kalenin içine girmek de mümkün. 5 euroluk bir ücret karşılığında kaleyi gezebilirsiniz. Ayrıca bebek arabanız varsa giriştekiler sizlere bu konuda yardımcı olmaktalar. Kalenin duvarları içinde Şafak Odası, Ducal Şapeli ve Zindanlar gibi bir dizi zengin dekore edilmiş oda bulabilirsiniz.

Ferrara Katedrali (St. George Katedrali)

Ferrara Katedrali - Ferrara Gezi rehberi
Ferrara Katedrali – Ferrara Gezi rehberi

St. Geroge Katedrali olarak da bilinen bu çarpıcı yapı, güzel mimarisi ve iç tasarımı ile ünlüdür. Bu hayranlık uyandırıcı binayı, UNESCO tarafından Kültür Mirası Listesi‘ne dahil edilen Ferrara‘nın tarihi merkezinin kalbinde ve içinde bulunduğu meydanda birçok ilginç bina ile bir arada bulunmaktadır. Katedralin ön cephesi, Romanesk ve Rönesans stillerinin bir birleşimine sahiptir ve bir dizi süslü kemer ve dekorasyona sahiptir. Kilisenin içindeki dekorasyon sade bir şekilde görkemli ve ferahtır. Tavan, duvarlar ve kubbeler, çeşitli Rönesans sanatçılarının zengin eserleri, dini kabartmaları ve freskleri ile kaplıdır.

Katedral Müzesi

Ferrara Katedrali‘nin müze kısmı da denilebilir. Bu müze, katedrale ve Ferrara‘daki diğer dini yapılara büyüleyici bir görünüm ve Rönesans döneminde bu kentin nasıl zenginleştiğine dair bir bakış açısı sunuyor. Burada organ parçaları, servis kitapları ve sunak haçları da dahil olmak üzere bir dizi güzel dini sanat, eser ve eserleri bulacaksınız. Müzenin merkezinde bir dizi süslü kemer ve eski bir kuyu bulunan muhteşem bir avlu bulunmakta.

San Cristoforo alla Certosa Kilisesi

San Cristoforo alla Certosa Kilisesi - Ferrara Gezi rehberi
San Cristoforo alla Certosa Kilisesi – Ferrara Gezi rehberi

Ferrara‘nın kuzeyindeki anıtsal kompleksin bir parçası olarak San Cristoforo alla Certosa Kilisesi ve alanı ziyaret edilebilecek etkileyici bir alandır. Önünde bakımlı bitkiler bulunan büyük, yarı dairesel bir koloninin önünde ağaçlar vardır. Buradan geçtikten sonra kilisenin önünde bulacaksınız kendinizi. Dış kısmı sade ve bitmemiş gibi, içi ise Carracci ve Fillippi gibi yerel sanatçılar tarafından oluşturulan bir dizi ayrıntılı kabartma ve detaylarla dekore edilmiş. Kilise dışında, mezarlığın etrafında dolaşmak da ilginç.

Ferrara Şehir Duvarları

Ferrara, birçok Rönesans savunma duvarı gibi, bu yapı birkaç sivri uçlu kavisli bir yıldız yapılandırmasına sahip. Bugün antik kent surlarının birçoğu hala ayakta ve bu savunma ağının Avrupa‘nın en iyi korunanlarından biri olduğu düşünülmektedir. Surun dikkat çekici bölümleri Via Quartieri‘deki kentin güney tarafını ve Gramicia Caddesi boyunca kentin batı kısmını içermektedir. İyi korunmuş bir patika, şehir surlarının etrafında dolaşmakta ve dilediğiniz takdirde 8-10km’lik bu mesafeyi yürüyerek veya yereldeki birçok insan gibi bisiklet kiralayarak gezebilirsiniz. Bu arada Ferrara‘da kişi başı 2.5 bisiklet düşmekte. 🙂

Ulusal Arkeoloji Müzesi

Ferrara Ulusal Arkeoloji Müzesi – Ferrara Gezi rehberi

Ulusal Arkeoloji Müzesi, arka tarafında güzel peyzajlı bahçeye sahip muhteşem bir yapıdır. Bu ilginç yeri tarihi şehir merkezinin güney kesiminde bulabilirsiniz. Bu müzenin ilk göze çarpan özelliği, şaşırtıcı düzeni ve binanın mimarisidir. Özgün tasarımının büyük bir bölümünü elinde tutar ve başlı başına muhteşem bir yapıdır. Bunun yanı sıra, müzede ayrıca Spina‘nın yakın zamana ait antik tarihi yerlerinden oluşan sayısız arkeolojik buluntu bulunur. Müze eşyalar, vazo, çanak – çömlek, altın ve gümüş süs eşyaları ve hatta iki eski yelkenli tekneyi içermekte.

Ferrara Savaş ve Direniş Müzesi ( Direniş Müzesi)

Ferrara Savaş ve Direniş Müzesi – Ferrara Gezi rehberi

2. Dünya Savaşı ve aslında tarih boyunca, rejimlere ve hükümetlere karşı olarak zaman zaman karşıt hareketler yapılmış. İtalya’da 2. Dünya Savaşı sırasında, Mussolini’nin Faşist rejimine karşı çıkan çeşitli direniş grupları vuku bulmuş. Risorgimento ve Direniş Müzesi, Ferrara‘daki yerel direniş gruplarına ve onların meydana getirdiği olaylara bu sıkıntılı dönemlerden kalan hatıralara saygı göstermek üzere kurulmuş. Müzede, direniş tarihini, daha birçok eseri ve bu döneme ait eserleri anlatan çok çeşitli sergileri bulabilirsiniz. 2. Dünya Savaşı ve 1940‘ların İtalya‘sı ile ilgilenen herkes için ziyaret etmek büyüleyici bir keyif.

Diamanti Sarayı Sanat Galerisi (Pırlanta Sarayı)

Diamanti Sarayı Sanat Galerisi – Ferrara Gezi rehberi

Palazzo dei Diamanti‘nin ön cephesi gerçekten etkileyici bir görsel yaratıyor. Bu olağanüstü yapıyı Massari Park‘ın yanında bulabilirsiniz ve bu iki yeri birlikte ziyaret etmek için birleştirebilirsiniz. Binanın içinde, 13. ila 17. yüzyıllardan kalma eserler içeren harika bir sanat galerisi var.

Po Nehri Tekne Turu

Ferrara Kanal Turu – Ferrara Gezi rehberi

Po Nehri, İtalya‘daki en uzun nehir ve Venedik‘in güneyindeki Adriyatik Denizi‘ne doğru uzanarak oraya akmaktadır. İnsan yapımı bir kanal olan Boicelli Kanalı, Po Nehri birleşir. Tekne gezisi Ferrara‘yı çevreleyen muhteşem kırsal bölgeyi görmenin harika bir yoludur.

Ferrara’da Ne Yenir ?

FerraraDünya Mirası Alanı olarak, zengin kültürel ve tarihi mirasını mutfağında da bulundurmaktadır. İtalya‘da birkaç günlük seyahat için mükemmel bir şehirdir ve  geleneksel Emilia-Romagna Mutfağı, kentte gastronomik olarak eşsiz bir dokunuş getiriyor.

Ferrara Pizza – Ferrara Gezi rehberi

Ferrara’da tadmanız geren lezzetler;

Ferrara‘da Emilia-Romagna bölgesinde nereye giderseniz gidin bulabileceğiniz lezzetleri burada da bulabilirsiniz. Ama  benden size tavsiye söz konusu İtalya olunca Pizza ve Makarna yemeden, yörenin yerel şaraplarını denemeden dönmeyin.

Ferrara’da Konaklama

Ferrara çok büyük bir şehir olmadığından ve sapa bir yer kaldığından olsa gerek şehirde çok fazla konaklama çeşitliliği yok. Bundan dolayı burada konaklama yapmak istiyorsanız size tavsiyem ilk yapmanız gereken şey bir otel rezervasyonu yapmanızdır. Veya Bologna‘da konaklayıp burayı günü birlik gezebilirsiniz.

Ferrara Festivalleri – Ferrara Gezi rehberi

Kültürel festivaller, sanat festivalleri ve şehir genelinde ve yıl boyunca gerçekleşen çok çeşitli diğer etkinlikler Ferrara‘daki hayatın önemli bir parçasıdır. Yılın her döneminde büyüklü küçüklü festivallere denk gelebilirsiniz.

Aşağıdaki festivallerin yanı sıra, Ferrara‘nın eşsiz sanat festivalleri konusundaki geniş gündemine bakın; herkes için bir şeyler var!

Ferrara Buskers Festivali (Ağustos – Eylül Ayları)

Ferrara Buskers Festivali – Ferrara Gezi rehberi

Ferrara Buskers Festival“, İtalya‘daki müzik ve sokak sanatına dayanan en önemli uluslararası etkinliktir. Güzel manzarasıyla, UNESCO Dünya Kültür Mirası kenti olan Ferrara, 35 farklı ülkeden gelen binlerce sanatçı için 200.000 metrekarelik bir sahne sunuyor. Ferrara Buskers Festivali, İtalya‘da sokak müziği için en etkileyici Dünya etkinliği ve Avrupa‘nın en iyi bilinen halk festivallerinden biri haline gelmiş.

Buskers Festivali’ne katılımcı olarak 20’ye yakın müzik grupları ve yaklaşık 300’ü kadar sanatçılar katılmaktadır. bunlar dansçılar, palyaçolar, jonklörler, hokkabazlar ve çok farklı gösteriler sunan sanatçılardır.

Buskers Müzik Festivali, duygular ve eğlenceye dayalı harika bir etkinliktir. yaşlılardan gençlere, müzik hayranlarına, 9 günlük bir sihir hissi yaşamak isteyenlere kadar geniş bir katılımcı kitlesi vardır. Ayrıca bu festivalde her şey sokaklarda olmakta olup ücretsizdir. 🙂

Palio Yarışları (Mayıs Ayı)

Ferrara Palio – Ferrara Gezi rehberi

Palio Yarışları’nın kökeni 1279’a dayanmakta. İtalya’nın birçok şehrinde ve bölgesinde hızla görkemli ve büyüleyici bir Rönesans sembolü haline gelmiş. Bu yarış Ferrara’nın koruyucu azizine adanmıştır. Mayıs ayında yapılan bu etkinlikte şehir merkezinin caddelerinde geçit töreni yapılarak ve at yarışından oluşmaktadır. Bu festivalde farklı kostümler giyen figüranlar Piazza Ariostea‘daki muhteşem at yarışına katılan zorlu bayrak fırlatma yarışmalarını gerçekleştirmektedir.

Başka yazılarda görüşmek üzere iyi geziler…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here