Türkiye’de Sevgililer Günü Rotaları | İstanbul’a Yakın 7 Destinasyon

0

Türkiye’de Sevgililer Günü Rotaları | İstanbul’a Yakın 7 Destinasyon

Sevgilisi olanların tatlı belası 14 Şubat Sevgililer Günü =) Doğum günüydü, yıl dönümüydü, yılbaşıydı derken bir de sevgililer günü geliyor diye strese girip ne yapacağını haftalar önceden düşünmeye başlayanlar! Merak etmeyin, derdinize derman olacak Sevgililer Günü Önerileri ile buradayız. Kırmızı gül, pofuduk ayıcık, parfüm, saat, mum eşliğinde romantik bir yemek…

Sevgililer Günü Rotaları
Şile – Sevgililer Günü Rotaları

Tüm bu klişeler ne kadar da can sıkıcı ve komik geliyor. Eee ne yapacağız? Tabi ki de gezeceğiz! Gezmenin yanı sıra sevgilinize mümkünse anısı olacak ya da ihtiyacı olan mantıklı bir hediye de alırsanız cabası. Aşağıda sıralayacağım listedeki tüm noktalara gitmek için kontağı çevirmeniz yeterli olacaktır (İstanbul’da yaşayanlar için). Bu sebeple uçak biletini dert etmenize gerek yok. Sadece bir gecelik konaklama rezervasyonu yapın, hatta erkenden yola çıkarsanız akşam evinize dönmüş bile olabilirsiniz ve gerisini bu 7 şehrin akışına bırakın.

1- Edirne / Merkez – Sevgililer Günü Rotaları

Osmanlı’ya başkentlik yapmış canım şehrim Edirne’de, bu özelliğinden sebep bolca tarihi eser mevcut. Türkiye’nin en güzel camisi Selimiye Camii bu şehrin kalbinde sizi bekliyor. İstanbul’dan 250 km uzaklıkta olan Edirne’nin gezilecek yerleri;

Selimiye Camii ve Külliyesi, Eski Camii, Üç Şerefeli Camii, Sveti Konstantin-Elena Bulgar Kilisesi, Edirne Büyük Sinagougu, 2. Beyazıd Külliyesi, Selimiye Arastası, Bedesten, Alipaşa Çarşısı, Karaağaç, Meriç Köprüsü ve Saraçlar Caddesi.

Edirne’ye gitmişken meşhur Edirne Ciğeri yemeden, Karaağaç’ta da kahvaltı yapmadan ve badem ezmesinin tadına bakmadan dönmeyin lütfen. Tek pişmanlığınız aldığınız kaloriler olacak =)) Meriç kenarındaki mekanlarda çay, kahve ya da salep içip gün batımının tadını çıkarabilirsiniz. Edirne’nin gece hayatı da oldukça canlıdır benden söylemesi. Daha fazla Edirne için Edirne Gezi Rehberi’ni okuyunuz.

Türkiye'de Sevgililer Günü Rotaları | İstanbul'a Yakın 7 Destinasyon
Edirne

2- Kırklareli / İğneada

Doğanın içinde kaybolmaya hazır olun! (Biz longozda gerçekten kaybolmuştuk neyse ki Google harita konumumuzu gösteriyordu=)) İstanbul’dan 240 km uzaklıkta küçücük bir belde olan İğneada aslında daha çok bahar ve yaz aylarında gidilesi bir destinasyon. Sevgililer Günü için de çok güzel olur bence, özellikle kafa dinlemek isteyenler için biçilmiş kaftan. Longoz ormanının içi bu mevsimde biraz ıslak olabilir ama çok içerilere girmeden sevgilinizle ormanda güzel bir yürüyüş yapıp ardından o minik merkezde bol bol et yemeklerine yumulabilirsiniz =)

Türkiye'de Sevgililer Günü Rotaları | İstanbul'a Yakın 7 Destinasyon
İğneada

Trakya’nın etleri kesinlikle çok lezzetli ve tazedir. Daha sonra sahil tarafında Karadeniz’e nazır kahvelerinizi yudumlayıp, deniz havası alabilirsiniz. Hava şansınıza açık ve güneşliyse Mert Gölü’nde kano turu yapmak da bir alternatif. Aslına bakarsanız bu nokta tam olarak kafa dinleme noktası olarak düşünülebilir. Oradan oraya gezmek değil de, 2 günlüğüne hayatınızı yavaşlatacak İğneada. Daha fazla İğneada için İğneada Gezi Rehberi‘ni okuyunuz.

3- Çanakkale / Sevgililer Günü Rotaları

Ahhhh benim güzel şehrim! Bana göre Türkiye’nin en güzel, en yaşanabilir, en anlamlı, en en en şehri! Bir gün tası tarağı toplayıp, yaşamayı dilediğim şehir. Bu şehir resmen iyotlu tarih kokuyor, her yanı güzel! Çanakkale merkeze geçmeden önce mutlaka Gelibolu Yarımada’sındaki Çanakkale Şehitliği gezilmeli.

Türkiye'de Sevgililer Günü Rotaları | İstanbul'a Yakın 7 Destinasyon
Çanakkale

Sevgilinize vereceğiniz en güzel armağandır bu tarihi yarımada. Karşı kıyıda ise daha canlı bir hayat sizi bekliyor. Feribottan indiğinizde sizi Çanakkale Kordon ve kordonda bulunan Truva Atı karşılayacak. Bu ahşap at, Truva filminde kullanılıp daha sonra Çanakkale’ye hediye edilmiştir. Kordonda bolca yeme içme mekanları bulacaksınız.

İstanbul’dan yaklaşık 400 km uzaklıkta bulunan Çanakkale’nin gezilecek yerlerini sıralayacak olursam; Truva Antik Kenti, Çanakkale Deniz Müzesi, Troya Müzesi, Saat Kulesi ve Aynalı Çarşı başlıca gezilecek yerler. Çanakkale’de deniz ürünleri, yemek için en ideal seçenek olacaktır. Peynir helvasını yemeden asla dönmeyiniz, özellikle fırınlanmış olanı. Daha fazla Çanakkale için Çanakkale Gezi Rehberi’ni okuyunuz. Tarihi Gelibolu Yarımada içinse en kısa zamanda size bir rehber çıkaracağım.

4-İstanbul / Ağva

İşte tam olarak aradığınız o romantik Sevgililer Günü gezisi; karşınızda İstanbul’un romantik serserisi Ağva =) İstanbul’un merkezinden 100 km ötede, İstanbul’un içinde ama İstanbul gibi olmayan köyümüz her mevsim güzel her mevsim gidilesi. Ağva’daki konaklama seçenekleri genellikle küçük butik hotel tarzında. Bunların arasından mümkünse Göksu Deresi’nin kenarında olan hotellerden şömineli bir oda seçin, şarabınızı çantaya atın, en sevdiğiniz müzik listesini açın ve ayaklarınızı uzatıp bu tatilin keyfini çıkarın.

Türkiye'de Sevgililer Günü Rotaları | İstanbul'a Yakın 7 Destinasyon
Şile-Ağva

Ağva’da yapabileceğiniz en büyük aktivite Göksu Deresi’nde tekne gezintisine çıkmak olacak. Eğer trekking seviyorsanız Ağva’da bir iki trekking rotası da mevcut. Ertesi gün dönüşte de Şile’yi şöyle bir dolaşıp sahil yürüyüşü yaparsanız ohhh mis, bir sevgili daha ne ister ki? =) Daha fazla Ağva ve Şile için Ağva-Şile Gezi Rehberi’ni okuyunuz.

5- Bursa / Gölyazı – Sevgililer Günü Rotaları

Herkes bu mevsimde dağa çıkarken biz niye göle gitmeyelim ki? Gölyazı her ne kadar gerektiği ilgi ve bakımı göremese de Bursa’nın en güzel noktalarından biri bana göre. İstanbul’dan çıktınız, 150 km geldiniz, Bursa Merkezde Yeşil Türbe’yi, Irgandı Köprüsü’nü, Ulu Camii’yi gezdiniz, bir güzel iskender yediniz, çarşı pazar dolaşıp havlularınızı aldınız, Kozahan’da kahvenizi içtiniz, sevenlere de kestane şekerini paketlettiniz…

Türkiye'de Sevgililer Günü Rotaları | İstanbul'a Yakın 7 Destinasyon
Gölyazı

Geriye kalan seçeneklerden biri de Gölyazı. He diğerleri ne derseniz, Tirilye ve Cumalıkızık’ın da hakkını yememek lazım. Ama hangi noktada sazlıkların arasında, o minnoş mavi teknelerle huzurlu bir gezintiye çıkabilirsiniz? Ağlayan Çınar ve Aziz Panteleimon Kilisesi dışında gezilecek pek bir yeri olmayan Gölyazı’da en güzel aktivite sokaklarda kaybolmak. Adanın etrafını ve ara sokaklarını dolaşıp mavi teknelerin arasında bol bol fotoğraf çektirmek, işte bu! Yani adayı hem karadan hem de sudan turlayın =)

Zambak tepesinden Ulubat gölü ve Gölyazı eşliğinde gün batımını izleyip günü bitirebilirsiniz. Adada balık ürünleri ya da sizi zorla içeri sokmaya çalışan gözlemeci teyzelerin gözlemelerinden yiyebilirsiniz. Ama adını hatırlamadığım, Gölyazı’ya girince hemen oralarda olan bir çay bahçesinde yediğim kavun içinde dondurmanın tadını asla unutamıyorum. Belki yazın gidersiniz diye bunu da buraya ekleyeyim. Daha fazla Bursa için Bursa Gezi Rehberi’ni okuyunuz.

6- Karabük / Safranbolu – Sevgililer Günü Rotaları

Türkiye’deki orijinal Osmanlı mimarisine sahip, Unesco Dünya Miras Listesi’nde olan Safranbolu İstanbul’dan yaklaşık 400 km uzaklıkta. Kış mevsiminde bacaları tüten cumbalı evleriyle ne de güzel gözüküyor bir bilseniz. Gezilecek yerler listesi şu şekilde efendim; Hıdırlık Tepesi, Cinci Han, Eski Çarşı, Kaymakamlar Gezi Evi, Safranbolu sokakları, Mencilis Mağarası ve Cam Teras (Tokatlı Kanyonu). Safranbolu’ya ilk gittiğimde bu cam teras yeni yapılmıştı ve ben de ilk defa böyle bir yerde yürüyecektim.

Girene kadar gösterdiğim cesaret, cama o ilk adımı attığım anda kanyondan süzülüp gitmişti =))) Çok güzel bir deneyim, Safranbolu’ya kadar gitmişken mutlaka gidilmeli. Vaktiniz varsa üşenmeyin kanyona da yürüyüşe inin lütfen. Bu taraflarda Safranbolu’dan daha çok sevdiğim ama Safranbolu gibi olan bir yer varsa orası da Yörük Köyü’dür. Evler çok eski ve restore edilmediği için köyde ikamet edenlerin sayısı çok az. Sokaklarda dolaşırken o boşluk bana huzur vermişti. Görülecek bir iki noktası var, köyü ve tarihini öğrenmek için Filiz Abla’yı bulun (Kime sorsanız tanır).Size hem köyü anlatacak hem de eğlendirecektir. Dipnot: Safranbolu’dan lokum almayı unutmayın. Daha fazla Safranbolu için Safranbolu Gezi Rehberi’ni okuyunuz.

Türkiye'de Sevgililer Günü Rotaları | İstanbul'a Yakın 7 Destinasyon
Safranbolu

7- Bartın / Amasra – Sevgililer Günü Rotaları

Deniz ürünü sevmeyenler bu kısmı okumasın ama ben ‘Denizden babam çıkarsa yerim.’ diyenlerdenim =)) Amasra’nın en güzel kısmı bence o sanat eseri salataları ve taze balıkları. Direk yemekten girdim ama n’apıyım, gidince siz de bana hak vereceksiniz. Karadeniz kıyısındaki bu şahsına münhasır ilçemiz İstanbul’dan yaklaşık 450 km uzaklıkta. Aslında bir gece konaklayacaksanız, seyahati bir gün Safranbolu bir gün de Amasra olarak planlayabilirsiniz. Bu plan sevgilinizi çok mutlu eder benden söylemesi. Amasra’da gezilecek yerler; Amasra Kalesi, Kemere Köprüsü, Amasra Müzesi, Barış Akarsu Parkı ve Ağlayan Ağaç.

Benim en sevdiğim nokta Ağlayan Ağaç olmuştu. Çayınızı alıp tepeden karşıdaki minik adaya doğru manzarayı izlemek çok keyifliydi. Sahilde yürüyüş yapmayı ve ara sokaklarda kaybolmayı da ekleyin tabi bu listeye. İlginiz varsa Kuşkayası Yol Anıtı’na da çıkabilirsiniz. Amasra’dan alınabilecek en güzel şey işlenmiş ahşaptır. El işçiliği ile yapılmış her türlü ahşap eşyayı burada bulabilirsiniz. Daha fazla Amasra için Amasra Gezi Rehberi‘ni okuyunuz.

Sevgililer Günü Rotaları
Sevgililer Günü Rotaları

Hadi sevgilinize sürpriz yapın ya da beraber planlayın ya da sabah erkenden kalkın ve sadece yola çıkın… Yeter ki çıkın çıkın gidin! Sevgili günleriniz olsun…
İnstagram: tulin.07

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here