Cinque Terre Gezi Rehberi – İtalyan Rivierasındaki 5 Muhteşem Köy

4

Cinque Terre Gezi Rehberi

Cinque Terre Gezi Rehberi’nde, bir kez gördüm yetti denebilecek yerlerden değil, mümkün olsa müdavimi olabileceğiniz bir bölgeden bahsedeceğim. Beş köy, beşi de birbirine benziyor, beşi de apayrı muhteşem! Baştan söyleyelim; buradan ev almanız mümkün değil 🙂 Yani! Satılık ev bulursanız bana da haber verin.

Cinque Terre Gezi Rehberi
Cinque Terre Gezi Rehberi

Cinque Terre, “Beş Bölge/Toprak” parçası anlamına geliyor ve Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza ve Monterosso’dan oluşan 5 köylük bölgeye bu isim verilmiş. Ama bunların yanında bölge’de bu köylere benzer yine çok güzel köyler ve kasabalar mevcut. Genova yönüne giden trene bindiğinizde sahil boyunca tüm köyleri takip edebilirsiniz hepsi yaz tatili için birbirinden güzel vakit geçirilecek plajlara sahip; Portofino, Camogli ve Boccadasse bunlardan bazıları.

Cinque Terre ‘de Nerede Kalınır?

Eğer yazın gittiyseniz ve bir süre vakit geçirmeyi düşünüyorsanız La Spezia kalmak için güzel bir seçim olacaktır. Tren ile Cinque Terre bölgesine ve Portofino’ya kolayca ulaşım sağlanabiliyor. Günübirlik sınırsız Cinque Terre Card, 16 EUR değerinde. Tabi ki İtalya’daki diğer tüm biletler gibi bu bileti almadan da trenleri kullanmanız mümkün, özellikle kalabalık dönemlerde. Fakat yakalanırsanız 50-70 EUR arası cezayı ödemek zorunda kalıyorsunuz. Diğer bir seçenek tekne ile köyleri gezmek fakat bunun için biraz paraya kıymanız gerekiyor.

La Spezia’da kalmaya karar verdiyseniz Pisa Kulesi’ni de mutlaka görün çünkü oldukça yakın.

Eğer gelmişken sadece Cinque Terre’yi gezmeyelim diyorsanız Cenova’da kalabilirsiniz ve oradan Milano, Torino taraflarına geçebilirsiniz. Brignole istasyonuna yakın bölgeler konaklama için iyi bir bölge ve tren ile Cinque Terre, Camogli, Boccadasse, Rapallo, Sestri Lavante, Chiavari, Santa Margherita Ligure bölgelerinin tamamına ulaşabilirsiniz. Hepsi birbirine çok benzeyen İtalyan Rivierası kasabaları. Fakat Cenova’da çok fazla görülecek bir şey olmadığını belirtmiş olalım. Burayı bir durak gibi düşünmenizi tavsiye ederim. Ama alışveriş yapacaksanız Via XX Settembre üzerinde bir sürü mağaza bulabilirsiniz. Yemek yemek isterseniz açık ara farkla ünlü ve herkesin favorisi Cavour 21’de Genova’nın ünlü makarnası Trofiette al Pesto Genovese’i mutlaka denemelisiniz. Biraz ağır olduğunu baştan söyleyelim. Porto Antico’ya yakın bir yerde yer alıyor.

Dikkat edin restoran yalnızca 12:00–14:30 ve 19:00–22:30 saat aralığında hizmet veriyor ve çok sıra olabiliyor. Ama denemeye değer, ayrıca pesto soslarından da satın alabiliyorsunuz.

Ayrıca Bu bölgeye giderken başka nereleri gezebilirim diye düşünürseniz Kuzey İtalya ile ilgili rota yazımızın linkini aşağıya bırakıyorum.

Kuzey İtalya Rotası : Milano Çıkışlı Turlar

Hangi Köy En Güzeli? Hangi Köyde Ne Yapalım?

Monterosso aralarında en büyük ve en eski köy. Burada plaja girmenizi ve vakit geçirmenizi öneriyoruz. Uzun bir plajı ve güzel bir manzarası var. Sahil boyunca güzel pizzacılar ve restoranlar var. Yerliler çarşı bölgesinde bize pizza için ‘La Pia’ yı önermişlerdi Zaten gittiğinizde çok sıra olduğunu göreceksiniz.

Cinque Terre Gezi Rehberi
Cinque Terre Gezi Rehberi

Vernazza da çok tekne göreceksiniz ve marinamsı bir şeyi var. Burası fotoğraftan çok vakit geçirmelik bir yer diyebiliriz. Güzel bar ve trattoriaları var.

Corniglia diğerlerinden farklı olarak sahil kenarında değil biraz tepede kalıyor ve trenden sonra ya tırmanmanız ya da aktarma yapmanız gerekiyor. Burada ancak gün batımını izlemenizi tavsiye edebilirim.

Manarola ise en ikonik, en estetik ve en güzel fotoğrafları elde edebileceğiniz yer. İnsanlar çoğunlukla kayaların üzerinde güneşleniyor ve kayalıklar sebebiyle burada denize girecekseniz biraz dikkatli olmanızı öneririm, arkadaşım kayıp bileğini burkmuştu. Burada ayrıca focacia ve Fooderia Manarola’nın deniz ürünlü atıştırmalıklardan denemelisiniz.

Riomaggiore en küçük olanı, çok fazla vakit geçirmeyeceksinizdir ama ben buranın da Manarola kadar ikonik bir görüntüsü olduğunu düşünüyorum. Resimlere bakarak kararı siz verin.

Cinque Terre Gezi Rehberi - İtalyan Rivierasındaki 5 Muhteşem Köy
Cinque Terre Gezi Rehberi Sırasıyla: Monterosso Plajı, Manaroladaki suyun güzelliği, Manarola Foccaceria Pizzeria, Riomaggiore

Bana gezmek, tozmak yetmez. İtalya’da mutlaka yaşamak, çalışmak ya da okumak istiyorum derseniz, İtalya’da çalışan arkadaşımız Tuğba ile yaptığımız sohbeti mutlaka izlemenizi tavsiye ederiz. Aşağıdaki videodan bu güzel sohbete ulaşabilirsiniz.

Umarım yazımı beğenmişsinizdir.

Başka yazılarda görüşmek üzere…

İyi Seyahatler

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here