Mutlaka Okunması Gereken 10 Çocuk Kitabı | Okumak Güzeldir!

0

Mutlaka Okunması Gereken 10 Çocuk Kitabı

Uzaktan eğitime devam ettiğimiz bugünlerde küçük okurlarımızın evde daha kaliteli vakit geçirmeleri için hepsi birbirinden güzel kitap önerilerimiz var. Çocuklarınızı okurken eğlendirecek Mutlaka Okunması Gereken 10 Çocuk Kitabı bu yazıda. 

Mutlaka Okunması Gereken 10 Çocuk Kitabı | Okumak Güzeldir!

1. Keçi Masalı – Ayla ÇınaroğluMutlaka Okunması Gereken 10 Çocuk Kitabı | Okumak Güzeldir!

Kadir Ağa adında bir köylünün, canı gibi sevdiği çok inatçı bir keçisi vardır. Fakat köydeki herkes bu inatçı keçiden yakınmaktadır. Çünkü köyde girmediği tarla, tos vurup kolunu bacağını kırmadığı kimse kalmamıştır; fakat Kadir Ağa’yı sevdikleri için bir şey diyememektedirler. Bir gün keçisi, ağanın elinden kurtulup önce yaşlı ve zor yürüyen bir kadına tos vurur, ardından köydeki diğer insanlara zarar vermeye başlar. Bunun üzerine Kadir Ağa keçisini kesip köy halkına dağıtmaya karar verir. Keçi kesildikten sonra herkese pay edilir. Fakat sıra pişirmeye gelince et bir türlü pişmek bilmez.

Mutlaka Okunması Gereken 10 Çocuk Kitabı
Mutlaka Okunması Gereken 10 Çocuk Kitabı

Köy halkı üç gün ocaklarını yakarlar bu iş için. Hâlâ etin sert olduğunu görünce artık piştiği kadar yemeye karar verip dişleri döküle döküle yerler. Fakat kısa bir süre içinde köy halkı değişmeye başlar. Herkes keçi gibi inatçılaşıp sadece kendini dinlemeye ve kendine inanmaya başlar. Sudan sebeplerle birbirleriyle sürekli kavga ederler ve inatları yüzünden kimse geri adım atmadığı için köyde dirlik ve düzen kalmaz. Bir tek keçinin etini yemeye eli varmayan Kadir Ağa iyi huylu kalır. Bu sorunu çözmek için Bilgekişi’ye gider. Bilgekişi’nin önerisiyle azgın bir boğayı köy meydanına salar. Köyden hiç kimse boğayla tek başına mücadele edemeyeceği için birlik olmanın önemini anlarlar.

2. Mutlukent’in Yöneticisi – Emin Özdemir

Anadilini doğru, güzel, etkili kullanma insanın başarısını nasıl etkiliyor? Mutlukent’in Yöneticisi bu soruyu değişik yönleriyle yansıtan bir masal. Ama öyle sıradan, alışılmış, dümdüz bir masal değil. Masal içinde masal yöntemiyle yazılmış. Kitapta Emircan’ın bilge babası, bir kitap yazmış onun için. Bu kitabı okuyor; Söylenenleri eksiksizce yerine getiriyor Emircan. Dilini, duygu ve düşünce dünyasını geliştiriyor. Dertli bir kente yönetici seçmek için düzenlenen büyük bir yarışmaya katılıyor. Nice soruların doğru yanıtını bularak yönetici oluyor kente. Kitabı okurken Emircan’la birlikte siz de bu soruları yanıtlayacak, yarışmanın heyecanını yaşayacaksınız. Yalnız çocukların değil, annelerin, babaların, öğretmenlerin de tat alarak okuyacakları bir kitap…

3. La Fontaine Orman Mahkemesinde – Yalvaç Ural

Bir gün hayvanlar kendileriyle ilgili gülmece öyküleri yazan La Fontaine´i ormanda yakalayıp yargılamak üzere orman mahkemesine çıkarırlar. Neden kendilerini akıllılar aptallar, iyiler kötüler, tembeller çalışkanlar diye sınıflandırdığını sorgularlar. Mahkeme yargıç Aslan´ın başkanlığında hem hayvanları hem La Fontaine´i dinler ve bir sonuca varır…  Bu kitabı okumadan önce La Fontaine masallarının okunmasını tavsiye ederim. La Fontaine’i daha önce okumuş çocuklar için çok daha eğlenceli olur okumak çünkü bir çok masalına  göndermeler var.

4. Yuan Huan’ın Kulübesi – Miyase Sertbarut

Mutlaka Okunması Gereken 10 Çocuk Kitabı
Mutlaka Okunması Gereken 10 Çocuk Kitabı

İlhami, oyun olsun diye girdiği bir telefon kulübesinin ahizesinden tuhaf hikâyeler dinlemeye başlar. Geçmiş ile bugün arasında sıkışıp kalan işçi çocukların, parmaklıklar ardında büyüyen çocukların, hatta okula gitmek istedikleri halde gidemeyen çocukların gizemli hayatlarına tanıklık eden kahramanımızın aklına parlak bir fikir gelir. Dinlediği hikâyeleri Türkçe ödevi için kullanacaktır. Kitap okumayı sevmeyen İlhami için işler yoluna girmiş gibidir. Ancak unuttuğu önemli bir ayrıntı vardır. Ya okuduğu kitabı okula getirmesini isteseler? Peki, adını Yuan Huan olarak uydurduğu Çinli bir yazar gerçekte var mıdır? Bant kaydı sandığı sesin ardında yatan sır nedir? İlhami’nin zihni son hikâyeye kadar karmakarışıktır. Yoksa, anlattığı yalanlara artık kendi de mi inanmaktadır?..

Çocuklarınıza kitap okumayı sevdirmek ve kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için harika bir kitap.

5. Kim Takar Salatalıklı Kral’ı – Christine Nöstlinger

Mutlaka Okunması Gereken 10 Çocuk Kitabı | Okumak Güzeldir!

Birdenbire mutfağınızda salatalıktan bir kral ortaya çıksa, görün bakın neler olur! O acayip salatalık mutfaklarında ortaya çıkana dek, Hogelmann’lar sıradan bir aileydi. Kilerdeki Kumi-Ori lerin kralı olduğunu, ama isyan çıkaran hain halkı yüzünden onlara sığındığını ileri süren salatalık yaratık, kendisine Majesteleri demelerini istedi. Kısa sürede Bay Hogelmann´ı etkisi altına almayı başardı ve aile bireylerini gizliden gizliye izlemeye, olmadık yalanlar kıvırmaya başladı. Hogelmann´ların evinde artık hiçbir şey eskisi gibi değildi. Herkes huzursuz ve mutsuzdu. Eğer, gerçekten doğru dürüst bir aile olsalardı, böyle salatalıktan bir şey yüzünden huzurları kaçar mıydı? Dünya çocuk edebiyatının usta ismi Christine Nöstlinger’den , çocuklar için, toplumun yöneten-yönetilen ayrımına eğildiği bir kitap.

6. Güneşi Bile Tamir Eden Adam – Behiç Ak

Mutlaka Okunması Gereken 10 Çocuk Kitabı
Mutlaka Okunması Gereken 10 Çocuk Kitabı

Adanın ciğercisi Muammer Bey çok iddiacı ve alıngan biridir. Öyle ki, kardeşi çalışkan tamirci Kadir Bey’e de küsmüştür. Oysa her tür eşyayı, hatta kırık kalpleri bile onaran tamircinin bundan haberi yoktur. O, adalıların bozulan ne kadar eşyası varsa onarmakla uğraşır, eskileri değerlendirir, eşyaların geçmişini anlatır durur. Ancak, beyaz eşya satıcısı ve nalbur kazançlarına engel olan tamirciden hiç hoşlanmazlar. Adalılar da eski eşyadan bıkmış, yeni şeylere sahip olmak istemektedirler. Sonunda tamirciyi adadan uzaklaştırmaya karar verirler. Ama nasıl?.. Bu kitap çocukları günümüzün en büyük sorunlarından biri olan “tüketim çılgınlığı” üzerine düşündürürken eğlendiren ve yazarın kendi karikatür çizimleriyle sayfalarını renklendirdiği hem çocuklara hem de büyüklere hitap eden bir eserdir.

7. Türk İkizleri –Cahit Uçuk

Anadolu’nun şirin bir köyünde yaşayan babasızlığın ezikliğini kalplerinde duyan ama hayata dört elle sarılan ikiz kardeşler Durak ve Parlak’ı tanıyıp da sevmemek mümkün mü? Fatma bibi ve ikizlerin hikayesi öylesine güzel, öylesine seçkin ki, ülkemiz sınırlarını aşıp dünya edebiyatına mal olmuş. Hepimizin böyle sıcak, sevgi ve dostluk yüklü satırları okumaya ihtiyacı var.

8. Hayri Potur Harry Potter’a Karşı – Muzaffer İzgü

Böyle bir liste yapıp bu listede Muzaffer İzgü’ye yer vermemek olmazdı. Harry Potter, İngiliz kadın yazar J.K. Rowling tarafından yedi kitap olarak yazılan bir seri. Kitaplar dünya çapında 8.3 milyon sattı. Sihir yapabilen Harry Potter çocukları fethetti. Türk edebiyatında özellikle çocuklar için yazdığı kitaplarla tanıdığımız  Muzaffer İzgü de  Hayri Potur karakterini yarattı.Hayri şıp demiş Harry’nin burnundan düşmüş. Fakat Potur’un Potter’dan farkları da az değil. Onun sihir güçleri yerine düşleri var. En yakın arkadaşları büyücülük okulunda değil kendi ailesinde, babaannesi Hayriye. Hayri şimşekler çaktıramıyor ,sihir yapamıyor onun yerine çiğ köfte ve tarhana çorbası kullanıyor. Uzun bir hayal yolculuğuna hazır olun !

9. Şimugula – Sevgi Saygı

Mutlaka Okunması Gereken 10 Çocuk Kitabı
Mutlaka Okunması Gereken 10 Çocuk Kitabı

Mutlaka Okunması Gereken 10 Çocuk Kitabı | Okumak Güzeldir!

Anne ve babasının ona yeterince zaman ayırmadığını, hatta onu küçük kardeşi kadar sevmediklerini düşünen Levent, hayal gücü geniş, ele avuca sığmaz bir çocuktur. Kendine görünmez bir arkadaş edinmiş, onunla konuşup dertleşmektedir. Okuldaki kankası, sihirbazlığa meraklı İzi’yle birlikte yaptıkları yaramazlıklar ailelerini çılgına çevirir. İki kankanın mahalle parkında rastladıkları ressam ve ardından gelişen olaylar, ortalığı birbirine katacaktır…Çocukların isminden, kitabın  içeriğini  kolay kolay tahmin edemeyecekleri ve onlarda merak duygusu uyandıracak  bir benzerini okumadıkları güzel bir kitap.

10. Kitap Doktoru – Rıfat Batur

Neden kitap okuruz? İlk bölüm bu soru ile başlıyor ve devam eden yirmi bölümün her birinde kitaplara dair ayrı bir soru bölüm başlığı olarak karşımıza çıkıyor. Başlıklardan bazıları şöyle: Hangi kitabı okumalıyız? Ne zaman kitap okumalıyız? Boş zaman nedir? Kitabı kim yazar? Kitap nereden alınır? Kitap nasıl okunur?

Kitaplar ve kitap okumaya dair bir kitap. Her bölümde konu başlığı soru hakkında cevaplar sıralanıyor. Yer yer absürt cevapların arasında son derece akılcı ve yerinde önerilerle karşılaşıyoruz.Çocuklara kitap okuma konusunda iyi bir rehber niteliğindedir.

MEB tarafından öğretmenlere tavsiye edilen kitaplar için: Tıklayın

Diğer kitap yazımız olan Sürükleyici kitaplar listesi için: Tıklayın

Keyifli Okumalar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here