Karantinada Kitap – En Sürükleyici 10 Roman // #evdekal

0

Karantinada Kitap – En Sürükleyici 10 Roman // #evdekal

Evde kaldığımız bu zor ve sıkıntılı zamanlarda daha nasıl verimli vakit geçirebiliriz diye düşünürken benim de aklıma okuduğum ve inanılmaz sürükleyici bulduğum romanlar geldi ve sizler için derledim. O zaman hemen başlayalım! İşte benim gözümden En Sürükleyici 10 Roman 

İtiraflarım – Tolstoy / En Sürükleyici 10 Roman

Tolstoy, İtiraflarım romanında kendi yaşamını,hayatın karmaşıklığını,bunalımı,intiharı,var oluşu arıyordu.
Tolstoy, bildiğinin aksine ne varsa bir kenara bırakıp kendine yepyeni tertemiz sorular sorup soruların cevaplarını diğer insanların inanıp verdiği cevaplarla mukayese ediyor.

Sonrasında bulduğu şey;
“Böylelikle intihar etmekten kurtuldum.” diyebilecek bir aydınlığa erişiyor

Karantinada Kitap -  En Sürükleyici 10 Roman // #evdekal
Tolstoy- İtiraflarım

Kürk Mantolu Madonna – Sabahattin ALİ

Romanın esas konusu Rasim’in iş yerinde aynı odayı paylaştığı Raif efendinin Almanya’da yaşadıklarıdır.Babasının isteği üzerine Almanya’ya gelmiştir ve Almanya’da katıldığı resim sergisinde bir kadın portresi görür. İşte bu resim romanın konusu niteliğindedir.

“Bir şey noksandı, fakat bu neydi? Evden çıktıktan sonra bir şey unuttuğunu fark ederek duraklayan, fakat unuttuğunun ne olduğunu bir türlü bulamayarak hafızasını ve ceplerini araştıran, nihayet, ümidini kesince, aklı geride, ileri gitmek istemeyen adımlarla yoluna devam eden bir insan gibi üzüntülüydüm.”

Karantinada Kitap -  En Sürükleyici 10 Roman // #evdekal
SABAHATTİN ALİ-kürk mantolu madonna

Kendine Ait Bir Oda – Virginia WOOLF

Virginia Woolf’un kitabındaki konu çok somuttur. “Kadın ve Edebiyat”
Erkeklerin usanmadan kadınlara kullandıkları “ezeli” ve de “ezici” soruları. Kitapta sözde “Eşitlik” tartışmasının cevabını tarihten alıntılar yaparak yanıtlıyor.

Ve Woolf kadınlara şöyle sesleniyor;

“Para kazanın, kendinize ait ayrı bir oda ve boş zaman yaratın.Ve yazın, erkekler ne der diye düşünmeden yazın.”

Karantinada Kitap -  En Sürükleyici 10 Roman // #evdekal
VIRGINIA WOOLF – Kendine Ait Bir Oda

Firarperest – Elif ŞAFAK / En Sürükleyici 10 Roman

Elif Şafak, Firarperest adlı denemesinde kendi ruhunun içinde sıkışıp kalmış insanların kendi öz benliklerine “firar” edip kendilerine daha yakından bakmayı anlatmaktadır.

“Çakılı kalmamak sırf alışkanlıklardan ötürü demir attığın koylara. Çıkmak oralardan, geçmek dalgakıranların beri tarafına, bilmediğin memleketlere varmak, tatmadığın yemekler yemek, sözlerini anlamadığın şarkılarla içlenmek, risk almak, dağılmak ve parçalanmak ve hasret çekmek buram buram, gurbetin tadına bakmak ve kendini yabancının gözünden görmek, şaşırmak yeniden, şaşırmak bir çocuk gibi dünyanın hallerine, çeşitliliğine, güzelliğine, acımasızlıklarına… şaşırmak ölene kadar… Şaşırma kabiliyetini hiç yitirmemek… Budur son tahlilde Âdemoğullarına, Havva kızlarına kendilerini keşfettirten serüven.”

Karantinada Kitap -  En Sürükleyici 10 Roman // #evdekal
ELİF ŞAFAK- Firarperest

Kuşlar da Gitti – Yaşar KEMAL

Kuşlar da Gitti, İstanbul’un kirlenen, puslu yüzünün ve tabii insanlığında İstanbul ile birlikte çöküşün hikayesi. Kuşların bir zamanlar mekan tuttuğu İstanbul’da çocuklar onları yakalayarak cami, kilise ve sinagogların kapılarında “azat buzat beni cennet kapısında gözet” diyerek satarlar ama artık kimsesin kuş azat etmek istemediğini gördüklerinde benliklerine yabancılaşırlar.

“Saklanacak, tekrar tekrar okunacak, üstünde günlerce düşünülecek, bütün zamanların, bütün ülkelerin en güzel edebiyat yapıtlarının yanına konacak bir kitap…”
Jeremy Brooks, The Independent, (İngiltere)

Karantinada Kitap -  En Sürükleyici 10 Roman // #evdekal
YAŞAR KEMAL – Kuşlar Da Gitti – En Sürükleyici 10 Roman

Çocukluğum – Maksim GORKİ

Gorki‘nin çocukluğum adlı otobiyografisi babasını küçük yaşta kaybettikten sonra taşındığı dedesinin evinde geçirdiği yılları anlatır. Doğumlar, ölümler tanık olduğu ve bizzat yaşadığı şiddet küçük Aleksey’in artık alıştığı ve sıradan olaylardan birkaç tanesiydi sadece.

Karantinada Kitap -  En Sürükleyici 10 Roman // #evdekal
MAKSİM GORKİ – Çocukluğum – En Sürükleyici 10 Roman

Toprak Ana – CENGİZ AYTMATOV / En Sürükleyici 10 Roman

Roman, İkinci Dünya Savaşı (1939 – 1945) sırasında savaşta üç oğlunu, kocasını ve gelinini kaybeden bir kadının toprakla yaptığı söyleşiyi anlatıyor ve Cengiz Aytmatov her zamanki gibi benzersiz ve akıcı üslubu ve betimlemeleriyle bizleri yarattığı trajediyle adeta sarsıyor.

Karantinada Kitap -  En Sürükleyici 10 Roman // #evdekal
CENGİZ AYTMATOV – Toprak Ana – En Sürükleyici 10 Roman

Mecburiyet – Stefan ZWEIG / En Sürükleyici 10 Roman

Savaş karşıtı görüşleriyle tanınan Zweig, I. Dünya Savaşı boyunca bu görüşlerini yaymayı kendine misyon edinmişti. Avrupalı ve “dünya vatandaşı” kimliğine büyük değer veren yazar, yapıtlarında savaşın yıkıma uğrattığı “eski dünya”nın değerlerinin kayboluşunu büyük ölçüde dert edinmiştir.

Mecburiyet ‘te de Ferdinand ve eşi Paula savaş karşıtı görüşlere sahiplerdir ve bu nedenle ülkelerini terk edip İsviçre’ye yerleşirler. Burada mutludurlar. Bir gün konsolosluktan Ferdinand ‘ı askere çağıran bir mektup gelince ona kendini, savaşı, çaresizliği ve kendine güvenini sorgulamaya itecektir

Karantinada Kitap -  En Sürükleyici 10 Roman // #evdekal
STEFAN ZWEIG – Mecburiyet

Bir İdam Mahkumunun Son Günü – Victor HUGO

Bir İdam Mahkumunun Son Günü, idamı bekleyen bir adamın dilinden yazılmış olmasıyla etkileyici bir anlatıma sahip. Romantizm akımının en güçlü temsilcisi olan Hugo, ölüm korkusu ve merhamet duygularını okuruna sarsıcı bir empati ile hissettiriyor. Eser, ölüme yaklaşan bir insanın ruh halindeki değişimleri başarılı bir şekilde ortaya koyması sayesinde aynı zamanda psikolojik bir roman olma özelliği de taşıyor.

Romanın son kısmında yazar, okurunu cinayet suçu ile tutuklanan ve mahkemede beş hafta sonra idam edileceğini öğrenen bir adamın satırlarıyla baş başa bırakıyor. Mahkum edilmeden önceki yaşamına oldukça yabancılaşan anlatıcı, okura daha çok içe dönük bir durum hikayesi anlatıyor. Romanda bu nedenle birbirinin yerini alan iki duygu ağır basıyor: Umut ve korku. Eserin ana fikrini besleyen bir diğer çarpıcı yönünü ise mahkumun son anda insanlar hakkındaki düşünceleri oluşturuyor.

Karantinada Kitap -  En Sürükleyici 10 Roman // #evdekal
VICTOR HUGO – Bir İdam Mahkumunun Son Günü

Uçurtma Avcısı – Khaled HOSSEINI

İki arkadaş çocukluk arkadaşları hem çok yakınlardı birbirlerine hem de bir o kadar uzak. Bu roman o kadar iyi bir üslup ve betimlemelerle kaleme alınmış ki, insanı alıp götürüyor adeta.

Emir ve Hasan, Kabil’de monarşinin son yıllarında birlikte büyüyen iki çocuk… Aynı evde büyüyüp, aynı sütanneyi paylaşmalarına rağmen Emir’le Hasan’ın dünyaları arasında uçurumlar vardır. Uçurtma Avcısı arkadaşlık, ihanet ve sadakatin bedeline ilişkin bir roman.
Zengin bir kültüre ve güzelliğe sahip toprakların yok edilişini aşama aşama gözler önüne seriyor.
Uçurtma Avcısı‘nda anlatılan olağanüstü bir dostluk. Bir insanın diğerini ne kadar sevebileceğinin su gibi akıp giden öyküsü…

Karantinada Kitap -  En Sürükleyici 10 Roman // #evdekal

Sizler için derlediğim en sevdiğim zevk aldığım sürükleyici kitapları sizlerle paylaştım umarım beğenirsiniz. Sorularınız için bana Instagram sayfamdan ulaşabilirsiniz. Karantina döneminde ilgilenebileceğiniz diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz.

En iyi 10 Kişisel Gelişim Kitabı – Karantinada Vaktimizi Nasıl Geçiriyoruz?

Kendinizi Geliştirebileceğiniz 10 Faydalı Web Sitesi ve Uygulama

Karantinada Sanat – Evden Gezilebilecek Dünyaca 10 Müze

Görüşmek dileğiyle, hoşçakalın..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here