En İyi 2. Dünya Savaşı Filmleri – 20 Muhteşem Başyapıt

3

En İyi 2. Dünya Savaşı Filmleri

İnsanlık tarihi boyunca en çok kayıp verilen, neredeyse tüm ülkelerin içinde olduğu, atom bombalarının atıldığı, soykırım kamplarının ortaya çıktı ve daha bir çok insanlık dışı olayın meydana geldiği 2. Dünya Savaşı’na Türkiye’nin katılmamış olması gerçekten bizler açısından büyük şans. Ancak o dönemde yaşananlar herkes tarafından bilinmesi gereken olaylardı. Çünkü insanoğlunun bunlardan ders alması gerektiğine inanılıyordu. İşte başta bu amaçla, bu savaş ile alakalı yüzlerce film çekildi. Hoş şu ana kadar böyle bir dersi maalesef almış gibi görünmesek de bu muhteşem filmleri kendi adımıza dersler çıkarmak ve tarihsel bir yolculuğa çıkmak için izlemeliyiz. En İyi 2. Dünya Savaşı Filmleri bu yazıda…

En İyi 2. Dünya Savaşı Filmleri - 20 Muhteşem Başyapıt
Schindler’s List – En İyi 2. Dünya Savaşı Filmleri

1- Schindler List – Schindler’in Listesi (1993)

2. Dünya Savaşı’nın en trajik olaylarından biri olan Yahudi Soykırımını en iyi anlatan ve 1993 yılında çekilmesine rağmen siyah beyaz çekim tekniğinin kullanıldığı bir Steven Spielberg imzalı gerçek bir film. Bir Alman ve Nazi Partisi üyesi olan Oscar Schindler’in, yüzlerce yahudiyi ölümden kurtarışını ve gerçek bir olayı anlatan 7 Oscarlı bu filmi mutlaka izlemelisiniz.

Schindler List – 197 Dakika – IMDB Puanı: 8.9

 

Bu arada filmin bazı sahnelerinin de geçtiği Krakow ve Auschwitz – Birkenau yahudi kampı videolarını da aşağıya bıraktım. İyi seyirler

 

2 – Empire of the Sun – Güneş İmparatorluğu (1987) 

Sinema dünyasının Christian Bale ile tanıştığı film. İleride nasıl mükemmel bir aktör olacağını daha bu filmde ve 13 yaşında gözler önüne sermiş. Japon saldırısına uğrayan Şanghay’dan ailesi ile kaçmaya çalışan bir çocuğun yaşadıklarını anlatan bir film.

Empire of the Sun – 154 Dakika – IMDB Puanı: 7,7

 

3. La Vita e Bella – Hayat Güzeldir  (1997)

Sırada muhteşem bir traji-komik film var. Bu filmi komedi kategorilerine almalarının sebebi Yahudi soykırımına maruz kalan İtalyan bir ailedeki babanın oğluna esir kampını ve savaşı sonunda oyuncak bir tank hediyesi olan bir oyun olarak anlatması üzerine geçiyor.

La Vita e Bella – 122 Dakika – IMDB Puanı: 8,6

 

4-  Fury (2014) – En İyi 2. Dünya Savaşı Filmleri

Son zamanlarda çekilmiş en iyi savaş ve aksiyon filmlerinden biri olan Fury görsel efektleri ve konu itibariyle son derece sürükleyici bir film. Filmde Brad Pitt ve Shia Labeouf’un olması da izlemek için ayrı bir etken. Bir tankın ve içindeki askerlerin savaşın gidişatının değişmesini sağlayan savunmalarını anlatan bu filmi beğeneceğinize eminim.

Fury – 135 Dakika – IMDB Puanı: 7,6

 

5- The Pianist – Piyanist (2002)

Sırada beni en çok etkileyen filmlerden biri olan ve savaşın insan üzerindeki etkisini en iyi anlatan filmlerden biri olan filmde. Trajedi dolu bu Roman Polanski filmi piyanist Wladyslaw Szpilman’ın gerçek hayat hikayesini anlatıyor. Gözyaşlarınızı tutamayacağını bir film. 7 Dalda Oscar’a aday olan ve en iyi yönetmen ve en iyi erkek oyuncu ödülleri başta olmak üzere 3 Oscar kazanan bu film 2. Dünya Savaşı Filmleri arasındaki en iyi filmlerden. Adrien Brody’nin de muhteşem oyunculuk performanı da unutmamak lazım.

The Pianist – 150 Dakika – IMDB Puanı: 8,5

 

6- Enemy at the Gates – Kapımdaki Düşman (2001)

2. Dünya Savaşı filmleri genellikle Yahudiler, Amerika ve Almanya odaklı ilerler. Ancak bu savaşın bir dünya savaşı olduğunu düşünürsek pek çok ülkedeki kahramanları, olayları anlatan filmler de çekildi. Bunlardan biri de ünlü Rus keskin nişancı Vassili Zaitsev’in Alman keskin nişancı Konig ile olan mücadelesini anlatan Kapımdaki Düşman filmi. Jude Law ve Rachel Weisz’in güzel bir uyum yakaladığı bu filmi de izlemeniz gerekenler listenize eklemelisiniz.

Enemy at the Gated – 131 Dakika – IMDB Puanı: 7,6

 

7- Saving Private Ryan – Er Ryan’ı Kurtarmak (1998)

Er Ryan'ı Kurtarmak - En İyi 2. Dünya Savaşı Filmleri
Er Ryan’ı Kurtarmak – En İyi 2. Dünya Savaşı Filmleri

Bu filmi izlerken çekildiği yıla bakarak göz önünüze almanızı tavsiye ederim. Bundan 22 yıl önce çekilmesine rağmen şu ana savaş sahneleri bu kadar gerçekçi olan, aksiyonu hiç bitmeyen, kendinizi her an savaşın ortasında hissedebileceğiniz başka bir film çekilmedi. Tom Hanks’in yanı sıra Matt Damon, Vin Diesel’in ilk film deneyimlerinden biri olan bu film bir Spielberg eseri ve 11 dalda Oscar’a aday gösterilip 5’ini kazandı.

Saving Private Ryan – 170 Dakika – IMDB Puanı: 8,6

 

8- The Great Escape – Büyük Firar (1963)

Sırada çoook eski bir film var. İkinci dünya savaşında esir düşen bir grup askerin kaçma öyküsünü anlatıyor. IMDB’de en iyi 250 film arasında 99. sırada bulunan bu film özellikle nostalji severlerin oldukça ilgisini çekecektir.

The Great Escape – 173 Dakika – IMDB Puanı: 8,2

 

9- Bitva za Sevastopol (2015)

Sırada Kadın savaş kahramanları denince akla gelen ilk isimlerden biri olan, 36’sı Alman keskin nişancısı olmak üzere 309 Alman askerini öldüren Lüdmila Pavliçenko’nun hayatını anlatan bu filmi kesinlikle tavsiye ederim. Kadınların aslında neler yapabileceğini bu filmde tekrar görebilirsiniz.

Bitva za Sevastopol – 122 Dakika – IMDB Puanı: 7,1

 

10 – Downfall – Çöküş (2014)

Downfall - En İyi 2. Dünya Savaşı Filmleri
Downfall – En İyi 2. Dünya Savaşı Filmleri

Joachim Fest’in aynı adlı kitabın sinemaya uyarlanan Çöküş filmi  2. Dünya Savaş’ının son günlerinde Hitler’in sığınağında olanları anlatan dokunaklı bir savaş filmidir. Hitler rolüne can veren Bruno Ganz’ı izlerken ancak bu kadar Hitler’e benzetilebilirdi diyeceksiniz. Savaşı bir de karşı tarafın gözünden izlemek de lazım.

Downfall – 156 Dakika – IMDB Puanı: 8,2

 

 11- Dunkirk – (2017) – En İyi 2. Dünya Savaşı Filmleri

Tom Hardy, Harry Styles gibi oyuncu kadrosu ve Christopher Nolan’ın 2. Dünya Savaşı filmi çekeceğini ilk duyduğum gün merakımdan çatlamıştım ve 2 sene boyunca bu filmin vizyona girmesini beklemiştim. Ancak film beklediğimden çok uzaktı. 2. Dünya Savaşı’nın dönüm noktalarından biri olan ve Almanlar tarafından sıkıştırılan 350.000 askerin kurtarılmasını anlatan bu filmi bakalım siz beğenecek misiniz?

Durnkirk – 106 Dakika – IMDB Puanı: 7,9

 

12- The Imitation Game – Enigma (2014)

Biraz da cephe arkasındaki hikayelerden bahsedelim. 2. Dünya Savaşı sırasında Alman kodlarını kırmasıyla tanınan İngiliz Matematikçi ve Bilgisayar Bilimcisi Alan Turing’in yaşamının beyaz perdeye uyarlandığı film. Başrollerde Benedict Cumberbatch ve Keira Knightley’in oynadığı sürükleyici bir film.

The Imitation Game – 114 Dakika – IMDB Puanı: 8

 

13- Inglourious Basterds – Soysuzlar Çetesi (2009)

Soysuzlar Çetesi - En İyi 2. Dünya Savaşı Filmleri

Ya Hitler savaşın ortasında bir suikaste kurban olup gitseydi acaba ne olurdu diye düşündünüz mü hiç? İşte bu soruma cevap bulabileceğiniz harika bir film. Filmdeki şiddet sahnelerinin gerçekçiliğine bakınca Tarantino imzası olduğunu anlamak zor olmayacak. Brad Pitt yine savaş filmlerine ne kadar yakıştığını ispatlarcasına bir performans gösteriyor. Konu gerçek olmamasına rağmen filmi izlerken gerçekmiş gibi sevinebilirsiniz 🙂

The Inglourious Basterds – 153 Dakika – IMDB Puanı: 8,3

 

14- The Book Thief – Kitap Hırsızı (2013)

Sıradaki film, savaşa çok farklı bir açıdan yaklaşan bir fim.. Kitapların yakıldığı bir coğrafyada, kırıntılarını toplamaya çalisan küçük bir kız çocuğunun hikayesini anlatan bu filmi izlemeden önce kitabını okumanızı tavsiye ederim. İnanılmaz duygu dolu anlar yaşatan bir film.

The Book Thief – 135 Dakika – IMDB Puanı: 7,6

 

15- Letters From Iwo Jima – Iwo Jima’dan Mektuplar (2006)

Clint Eastwood, Flags of Our Father’s filmini çekerken, çekimin yarısında bu filmi de çekmeyi karar verir ve filmi tamamen Japonca çekerek Oscar’a 2 farklı kategoriden aday gösterilen ilk yönetmen olma amacıya çeker. ABD-Japon savaşını harika bir açıdan anlatan bu film, ABD ordusunun Japonların elinde bulunan Iwo Jima adasına yaptığı çıkarma meydana gelen olayları anlatıyor.

Letters From Iwo Jima – 141 Dakika – IMDB Puanı: 7,9

 

16- Darkest Hour – En Karanlık Saat (2017)

Darkest Hour - En İyi 2. Dünya Savaşı Filmleri
Darkest Hour – En İyi 2. Dünya Savaşı Filmleri

Sırada Winston Churchill rolüyle Gary Oldman’a 2018’de en iyi erkek oyuncu Oscar’ını kazandıran, 2. Dünya Savaşı sırasında İngiltere’nin Almanya ile olan zorlu bürokrasi sürecini anlatan otobiyografi tarzında bu film diğerleri kadar aksiyon açısından hareketli olmasa da sürükleyiciliğinden şüphe yok.

Darkest Hour – 121 Dakika – IMDB Puanı: 7,4

 

17 –  The Boy in the Striped Pyjamas – Çizgili Pijamalı Çocuk (2008)

İrlandalı romancı John Boyn’un aynı adlı romanından uyalanan Holokost filmi. Bir çocuğun gözünden 2. Dünya Savaşı’nı anlatan film oldukça duygu yüklü sahnelere sahip. Kitabını daha çok sevmiştim ama filmi de gayet etkileyici.

The Boy in the Striped Pyjamas – 94 Dakika – IMDB Puanı: 7,8

 

18- Hotaru no Haka- Ateşböceklerinin Mezarı (1988)

Sinema tarihinin en sarsıcı animasyonlarından biri olan Hotaru no Haka isminden de anlaşılabileceği gibi bir Japon filmi.  Akiyuki Nosaka‘nın, II. Dünya Savaşı’nda açlıktan ölen kızkardeşinden özür dilemek amacıyla yazdığı Hotaru no Haka (animasyon Japonya’da aynı isimle yayınlandı) isimli kısmi otobiyografik romanından uyarlandı. İnanılmaz etkileyici bir animasyon.

Hotaru no Haka – 93 Dakika – IMDB Puanı: 8,5

 

19- Hacksaw Ridge – Savaş Vadisi (2016)

Düşman da olsa insan öldürmeyi reddeden bir harp dokturunun hikayesi şu ana kadar yazdığım tüm filmlerin konusundan çok farklı bir konuda ilerliyor. Tek bir kurşun sıkmadan 75’e yakın kişiyi kurtaran kahramanın hikayesini ele alıyor.

Hacksaw Ridge – 139 Dakika – IMDB Puanı: 8,1

 

20 – Under Sandet – Mayın Ülkesi (2015) – En İyi 2. Dünya Savaşı Filmleri

En İyi 2. Dünya Savaşı Filmleri - 20 Muhteşem Başyapıt
Sandet – En İyi 2. Dünya Savaşı Filmleri

 

2. Dünya Savaşı hakkında az bilinen bir hikayeyi su yüzüne çıkartan Mayın Ülkesi filmi, Almanya’nın 2. Dünya Savaşı’nda teslim olmasından sonra Danimarka’ya gönderilen bir grup Alman savaş esirinin 2 milyona yakın mayını çıplak elle temizlemesini konu alıyor. Gerçek olaylara dayanan bu filmi mutlaka izlemelisiniz.

Under Sandet – 101 Dakika – IMDB Puanı: 7,8

 

2. Dünya Savaşı Temalı Diğer Filmler;

 • Das Boot, (1981) – IMDB Puanı: 8,3
 • Rome Open City, (1945) – IMDB Puanı: 8,1
 • Flags of Our Fathers, (2006) – IMDB Puanı: 7,1
 • Operasyon Valkyrie, (2008) – IMDB Puanı: 7,1
 • Defiance, (2008) – IMDB Puanı: 7,2
 • The Thin Red Line, (1998) – IMDB Puanı: 7,6
 • Come and See, (1985) – IMDB Puanı: 8,3
 • Pearl Harbor, (2001) – IMDB Puanı: 6,2
 • Kwai Köprüsü, (1957) – IMDB Puanı: 8,1
 • Stalingrad, (1993) – IMDB Puanı: 7,5
 • Windtalkers, (2002) – IMDB Puanı: 6,1
Önceki İçerikYeşil ile Mavinin En Güzel Tonu: Ordu – Giresun Gezi Yazısı
Sonraki İçerikSürükleyici Roman Önerileri | En Sürükleyici 10 Roman
Merhabalar ben Reşat Taman, Diyarbakır doğumlu, seyahat ve fotoğrafçılık tutkusu ile yanıp tutuşan, 14 senedir fırsat buldukça hayallerinin peşinden gitmek için Dünya’yı arşınlayan ve bu hayalleri gerçekleştirirken gittiği her yerde zıplayarak imzasını koyan, 32 yaşında kısmi zamanlı bir gezginim. Normalde fotoğraflarımdan bile anlayacağınız üzere, enerjimi işime de yansıtarak, Gaziantep’te İpekyolu Kalkınma Ajansı’nda 7 yıldan bu yana Yatırım Uzmanı ve Eğitmen olarak görev almaktayım. 14 senede 3 kıta ve 60 ülkeden 300'e yakın şehir gezdim. Hatta bazı şehirler/kasabalara ayak basan ilk Türk olduğum konusunda iddialıyım. Seyahatlerime başlarken önce bir kıtayı bitirip sonra diğerlerine başlayacağım demiştim. Bu yüzden ilk Avrupa kıtasını İzlanda hariç tamamen bitirdim. Son zamanlarda özellikle zaman ayırma anlamında seyahatin zor olduğu Afrika ve Asya kıtalarına başladım. Son olarak benim için işin en zevkli kısmı olan zıplama muhabbetinden de bahsetmek istiyorum. Ben oldum olası kadraj karşısında durup poz vermeyi ya da selfie çekmeyi bir türlü sevemedim. Ama sonuçta gittiğimiz yerlerde bir hatıramız olmalıydı. Ben de kendime bir imza bulmaya karar verdim. Bu imza öyle bir imza olmalıydı ki benim seyahate olan aşkımı, tutkumu ve enerjimi yansıtmalıydı. Sonunda gittiğim tüm şehirlerde ve kasabalarda zıplayarak yüzlerce imzadan oluşan bir koleksiyonum oldu. Seyahat tutkumuzun hiçbir zaman sönmemesi dileğiyle...
PAYLAŞ

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here