En iyi 10 Kişisel Gelişim Kitabı – Karantinada Vaktimizi Nasıl Geçiriyoruz?

0

Kendini Geliştirmek İsteyenlerin Okuması Gereken En iyi 10 Kişisel Gelişim Kitabı

Karantina da evde geçirdiğimiz bu günlerde, vaktimizi daha iyi değerlendirme çabaları içindeyiz. Hobilerimize yöneldik, Daha fazla kitap daha fazla diziler izledik. Peki kendimizi geliştirecek daha ne yapabiliriz ? Kişisel Gelişim Kitapları işte tam bu noktada devreye giriyor 🙂 En iyi 10 Kişisel Gelişim Kitabı

Kişisel gelişim kitapları bazen çok sıkıcı olabiliyor.  İyi bir kişisel gelişim kitabı okursanız, bir çok şeye bakış açınız tamamen değişebiliyor. Bu süreci daha verimli geçirmek için sizlere kişisel gelişim kitaplarından okumuş olduğum ve beni etkileyen 10 kitaptan bahsedeceğim.

Her Şey Seninle Başlar – Mümin Sekman

Bu kitap benim başucu kitaplarımdan biri. Mücadele gücünü arttırmanın, birçok kez deneyip başaramadığınız herşey için bir daha denenmesini anlatıyor. En önemli şeyin eylem insanı olmak, hep denemek, istenilen şeyi elde edene kadar uğraşmak ortamları zorlamak olduğunu bilmemizi sağlaya çalışıyor.
Kendisine, yeni farkındalıklar katmak isteyen ve kişisel gelişim tutkunlarına önerimdir. Bu kitap sadece bir kişisel gelişim kitabı olarak algılanmamalıdır. Hayatınıza yeni bakış açısı getirecek. Farklı açılardan bakmanızı sağlayacak bir kitap.

Kitaptan Alıntı :

‘Yeni bir hayat için gereken, yeni bir akıldır. Doğru şeyi yapmak için yanlış zaman yoktur. Rüzgârı suçlamayı bırak, yelkenleri kullanmayı öğren! Seyirci koltuğundan sıkıldıysan, sahneye çık. Zirvede her zaman bir kişiye daha yer var. Her şey seninle başlar! Başkaları yapabildiyse, sen de yaparsın.

Hayatta ya tozu dumana katarsın, ya da tozu dumanı yutarsın.’

Her Şey Seninle Başlar - Mümin Sekman - En iyi 10 Kişisel Gelişim Kitabı
Her Şey Seninle Başlar – Mümin Sekman – En iyi 10 Kişisel Gelişim Kitabı

Bir Ömür Nasıl Yaşanır?- İlber Ortaylı

Bir kişisel gelişim kitabı olarak tanımlarsak, söyleşi ve tecrübe paylaşımı olarak ilerleyen bir kitaptır. İnsanın hayatımızın anlamını nasıl aramalıyız?  zorluklarla karşılaşıldığında  nasıl mücadele etmeliyiz, hayatımız kaç dönemden oluşur ve hangi dönemde neleri deneyimlemek gerekir, Kimden ne öğrenebilir, kendini nasıl yetiştirebilir gibi soruların cevaplarını bu kitapta sizlere yol gösterici oluyor. İlber Ortaylı’nın nın yaşadığı, gördüğü ve tecrübe ettiği konulardan bahsediyor. Yaşı ve tecrübelerinin değerli olduğu yadsınamaz bir gerçek. Sade ve akıcı bir kitaptır. Ne zaman bittiğini anlamayacaksınız. Ayrıca kitapta güzel film, müzik önerileri ve Avrupa ülkelerinden güzel önerilerde var.

Kitaptan Alıntı :

Cesur olun. Kendinizi rahat hissettiğiniz alanın dışında pencereler açın. Farklı dünyalarla ancak böyle tanışırsınız. Ben hep yerimde dursaydım, dünyamı değiştirecek insanları aramasaydım, bugün tanıdığınız ben olmazdım. Bir insanın bittiği an, miskinliğe esir olduğu andır. İnsan, konforundan vazgeçmeyi göze almalıdır. Kendi dünyasını yerinden kendisi oynatmalıdır.”

Bir Ömür Nasıl Yaşanır?- İlber Ortaylı - En iyi 10 Kişisel Gelişim Kitabı
Bir Ömür Nasıl Yaşanır?- İlber Ortaylı – En iyi 10 Kişisel Gelişim Kitabı

Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı – Mark Manson

Bu kitap ; Amerikalı bir bloggerın kendi deneyimlerinden yola çıkarak, etrafını gözlemleyip, bakış açılarından derleyerek oluşturduğu bir kişisel gelişim kitabı.

Diğerler Kişisel gelişim kitapları gibi “Polyana gibi  davran” yaklaşımından  uzak bir anlatımı var. Bu kitap size “çabalamayı bırak” diyor. Aslında size tam olarak ; hayat her zaman sana iyi davranmaz ve zaten hayat dediğin şey adil de değildir, bunu kabullenmemiz gerektiğine inanıyor ve  içinde bulunduğun koşullara göre en iyi seçimleri yapmamızı  ve artık bu seçimi  uygula diyor. Sürekli geriye dönüp o anı yaşamaya devam etmenin gereksiz olduğunu vurguluyor.

Kitaptan Alıntı ;

“Değmeyecek şeylere gerçekten kafayı takma ve kafayı takacağın şeyleri seçmekte zaten senin elinde. Seçim gücünü doğru kullan, gerçekten değmeyecek şeylere kafayı takmamayı tercih ettiğinde bak göreceksin hayatın daha yaşanabilir hale gelecek.”

Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı - Mark Manson
Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı – Mark Manson

Bilinçaltının Gücü – Joseph Murphy – En iyi 10 Kişisel Gelişim Kitabı

İnsana yepyeni bir bakış açısı kazandıran kitaplardan biri daha. Bu kitap düşüncelerinizi değiştirirseniz kaderinizi de değiştirirsiniz mottosuyla yazılmış.
Bilinç altına gönderdiğimiz yanlış talimatların daha sonra hayatımızda gerçekleştiğini onun için bilinç altının olumlu düşüncelerle temizlenmesi gerektiğini anlatmış. Çok beğenerek ve zevk alarak okumuştum. Yaşadıklarımız ve  olaylar karşısında kendimizi  sürüklenen bir kurban olarak görmemizin doğru olmadığını , insanın içinde ki gücü anlamasını sağlayan bir kitap. Daha ne olsun 🙂

Bilinçaltının Gücü - Joseph Murphy - En iyi 10 Kişisel Gelişim Kitabı
Bilinçaltının Gücü – Joseph Murphy – En iyi 10 Kişisel Gelişim Kitabı

Ferrari’sini Satan Bilge – Robin Sharma – En iyi 10 Kişisel Gelişim Kitabı

Kitap,  yetişkin bir bireyin hayatını ne kadar kaliteli yaşadığını sorgulamaya itiyor. Kaliteli bir yaşamın sırlarına erişilebileceğini okurlarına anlatıyor. Zihinimizi nasıl  yönettiğimiz , yaşadığımız anın değerini bilme, hayatımıza gerçek bir amaç edinme gibi eylemlerin  gerçekleştirilmesi ile bir bütün halinde anlatıyor.

Kitapta o kadar güzel cümleler var ki, bol bol sorgulayacağınız  ve diğer kitaplardan farklı olduğunu size hissettirecek  cümleleriyle ” Ferrari’sini Satan Bilge” okunmaya değer bir kitap.

Kitaptan Alıntı;

“Hayatı, size gülmeyi unutturacak kadar ciddiye almayın.”

Ferrari'sini Satan Bilge - Robin Sharma - En iyi 10 Kişisel Gelişim Kitabı
Ferrari’sini Satan Bilge – Robin Sharma – En iyi 10 Kişisel Gelişim Kitabı

Kendi Everest’inize Tırmanın-Nasuh Mahruki

Altını çize çize,Sindire sindire okuduğum kitaplardan biri. .Bazı yerlerini aklıma kazırcasına okumuştum. Kişisel gelişim kitapları arasındaki en değerli eserlerden biri olduğunu düşünüyorum. Kendi potansiyelinizi keşfetmeniz de size yardımcı olacak güzel bir başucu kitabı. Dağcılık kitabı olarak algılanıyor ama aslında öyle değil. Nasuh Mahruki’nin kendi deneyimlerini paylaştığı başyapıt. Kitapta fotoğraflar, gazete küpürleri de kullanılmış ve zenginlik katmıştır.

En iyi 10 Kişisel Gelişim Kitabı - Karantinada Vaktimizi Nasıl Geçiriyoruz?
Kendi Everest’inize Tırmanın – En iyi 10 Kişisel Gelişim Kitabı

Incognito – Beynin Gizli Hayatı – En iyi 10 Kişisel Gelişim Kitabı

Beynimizin işleyişinin ne kadar karmaşık olduğunu anlatan ve sıkmadan her bir sayfasında hayretlere düşüren kitaplardan. Daha önce hiç Beynin içinde neler olduğunu merak etmiş miydiniz ? Merak etmeseniz bile okurken merak duygusu yaşayacağınızı garanti edebilirim. Konu üzerinde bilgisi olmayan insan bile kolaylıkla anlayabilir. Akıcı bir dille yazılmış. Okurken sıkılmadan öğrenerek okuyabilirsiniz. Şahane bir kitap.

En iyi 10 Kişisel Gelişim Kitabı - Karantinada Vaktimizi Nasıl Geçiriyoruz?
Incognito- Beynin Gizli Hayatı – En iyi 10 Kişisel Gelişim Kitabı

Vazgeçebilmek- Guy Fınley

Aslında bu kitap okuması biraz zor kitaplardan. İlk Etapta O sıkıcı kişisel gelişim kitapları gibi gelebilir ama okuduktan sonra alınması gereken dersleri belirlediğiniz, kitap bittiğinde geri dönerek okuyarak kendinizi rahatlatabileceğiniz, yol gösterici bulduğum aslında vazgeçmenin ne olup ne olmadığı, mantığını çok güzel oturtan akıcı bir kitap haline geliyor.  Kitabın en güzel yanlarından biri  kendinize sorular sormanızı sağlayacak kendinize verdiğiniz cevaplarla rahatlayacağınız çok güzel sorular içeriyor.  Kitabı sabırla okumakta fayda var.

En iyi 10 Kişisel Gelişim Kitabı - Karantinada Vaktimizi Nasıl Geçiriyoruz?
Vazgeçebilmek – Guy Fınley – En iyi 10 Kişisel Gelişim Kitabı

Beden Dili (Eski FBI Ajanından İnsanların Bedenini Okuma Rehberi) – Joe Navarro

Bu tarz kitaplar her zaman  ilgimi çekmiştir. İnsanların hâl ve hareketleri, beden dili  ne anlatıyor hep çekici gelmiştir bana.  Bu yüzden severek okuduğum bir kitap oldu. Eski FBI ajanı olan Joe Navarro,  mesleğinde suçluları sorgularken yakaladığı beden dili hareketlerini  resimlerle ve örneklerle anlatmakta.

Davranışlarımızın, sessiz olan beden dilimizden öğreneceğimizi ve bu zenginliğin hayatımızın her evresinde bize yol göstereceğini, olaylara yüzeysel değil daha derinden bakıp farklı algılayabileceğimizi anlatan bu kitap, bu bilgilerle herkesin ne söylediğini (Beden Dili) biliyor olmamızın keyfini çıkarmamızı öğütlüyor..

En iyi 10 Kişisel Gelişim Kitabı - Karantinada Vaktimizi Nasıl Geçiriyoruz?
Beden Dili (Eski FBI Ajanından İnsanların Bedenini Okuma Rehberi) – Joe Navarro

Hayat Cesurlara Torpil Geçer- Bircan Yıldırım

Bu kitap , karşılıklı diyaloglar halinde geçen kişinin kendini bulma yolundaki aldığı yardımların ve önerilerin, yer yer ayetlerin yer aldığı kısa ama akıcı olan bir kitap.

Ben her türden ve her görüşten kitap okunması taraftarıyım bundan dolayı okumanızı öneririm ama beklentinizi büyütmeyin genel anlamda orta düzey bir kitaptır. Kitabın son sayfalarındaki notlar hatırlatma niteliği açısından da hoş olmuş.
İçinizde halledemediğinizi düşündüğünüz, içinizi sıkan şeyler varsa,sade anlatımıyla iyi de gelebilir.
Anlayacağınız tamamen ne almanız gerektiğine bağlı.
Kitap okumaya da böyle bakılmalı bana gerekirse almanız gereken tek bir cümle sizde büyük bir sıçrayışa neden olabilir.

En iyi 10 Kişisel Gelişim Kitabı - Karantinada Vaktimizi Nasıl Geçiriyoruz?
Hayat Cesurlara Torpil Geçer- Bircan Yıldırım

Beni instagram hesabımdan takip etmek isterseniz @gezceyy bu likten ulaşabilirsiniz.?

Ayrıca Karantinada yapabileceklerinizle ilgili diğer birkaç yazının linkini de sizin için buraya bırakıyorum.

Karantinada Kendin Yap – DIY(Do It Yourself) Projeleri

Karantinada Kişisel Gelişim 2 – Kendinizi Geliştirebileceğiniz 10 Faydalı Web Sitesi ve Uygulama / #EvdeKal

Türkiye’deki Online Müzeler – Karantinada Müze Gezme Rehberi

Karantinada Sanat – Evden Gezilebilecek Dünyaca Ünlü 10 Müze / #evdekal

Keyifli okumalar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here