Evora Gezi Rehberi – Portekiz’in UNESCO Bahçesi

0

1400’lerdeki Kralın Şehri – Evora Gezi Rehberi

Portekiz anakarasının en iyi turistik yerleri nerelerdir? diye sorarsam acaba nereleri sayarsınız. Portekiz‘in cazibesini yansıtan ve büyüleyici turistik cazibe merkezi olan en keyifli şehirlerinden birini Evora Gezi Rehberi ‘nde sizler için anlattım.

Kısa olarak Evora‘ya gitmeli miyim? Diye sorarsanız, sadece burası için gidilmez ama yakınından geçecekseniz kesinlikle uğramayı unutmayın derim. Neler yok ki Evora’da Roma İmparatorluğu’ndan kalma antik siteler, Kemiklerden dekore edilmiş kilisesi, Dünyanın en eski üniversitelerinden olan Evora Üniversitesi. ve daha neler neler. O zaman yazıma başlıyorum. Telefonunuzun ekran ışığını arttırıp, şarjı az olanlar şarja taktıktan sonra buyrun efendim benim Evora Gezi Rehberi yazıma.

Evora Gezi Rehberi - Portekiz'in UNESCO Bahçesi
Evora Gezi Rehberi

Evora’ya Nasıl Gidilir? Evora Gezi Rehberi

Portekiz‘in güneyinde kalan UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde yer alan Evora‘ya nasıl idilir diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Ülkenin güneyinde yer almasından dolayı diğer Portekiz şehirlerinden yola çıkarak Evora‘ya seyahat etmek istiyorsanız, kullanabileceğiniz ulaşım aracı ne olursa olsun, hem kolay hem de hızlı olacaktır: kiralık araba (veya kendi aracınız), otobüs, tren, vb.

Peki toplu taşıma ile Evora‘ya nasıl ulaşırım? dediğinizi duyar gibiyim. Bu sorunuzu da yanıtlamazsam içim rahat etmez 🙂 öncelikle Lizbon’dan buraya toplu taşıma ile gelmek ucuz, konforlu ve hızlıdır. Detayları ise şöyle;

Tren

Lizbon‘dan Evora‘ya tren yolculuğu 1 buçuk saat sürmekte. Bu servis için ortalama fiyat seçtiğiniz bilet tipine göre değişir. Avrupada enflasyon yüksek olmadığından uzun yıllar bu fiyatların yakınında gezinir 🙂

Lizbon’dan (Oriente, Entrecampos, Sete Rios, Pragal istasyonları) Kalkış.
Tek kişilik (1. sınıf) – 16,20 €
Tek kişilik (2. sınıf) – 12,20 €
Gidiş – Dönüş (1. sınıf) – 29,50 €
Gidiş – Dönüş (2. sınıf) – 22,00 €

Otobüs

Lizbon‘dan Evora‘ya Şehirlerarası otobüsler(Rede de Expressos) aracılığı ile de gidebilirsiniz. Lizbon’dan Evora’ya otobüs ile gitmek 1 saat 45 dakika kadar sürmekte. Normal bir otobüs biletinin fiyatı ise yaklaşık 12 € (tek) ve 21 € (gidiş – dönüş) kadardır.

Ya da ben araba kiralayıp gideceğim diyorsanız, sizlere bu konuda yazdığım diğer yazıyı okumanızı öneririm. Linkini buraya bırakıyorum sizler için ?

Yurtdışında Sorunsuz Nasıl Araba Kiralarım?

Evora’da Nerelere Gidilmeli? – Evora Gezi Rehberi

Evora Surları

Evora‘ya varır varmaz, Turizm Bilgilendirme Ofisi‘ne uğrayın; bu da size şehirdeki görülmesi gereken yerler için en iyi noktaların kullanışlı bir haritasını verecektir. Şimdi göründükleri gibi, bu duvarlar, kuleler ve kapılar 1300’lerde 4. Afonso Krallığı’nın saltanatına aitmişler, ancak kökenleri ve rotaları 3. yüzyıla kadar uzanıyor ve aynı zamanda erken orta çağlardan Mağribi izlerini de görebiliyorsunuz. Kısacası Endülüsler temel atmış, Portekizliler fethedince üstüne devam etmiş. Evora Surları‘nın uzunluğu yaklaşık 2 KM. Nerede Diyarbakır Surları, Nerede Evora Suru 🙂

Kemikli Kilise Şapeli – Capela dos Ossos

Capela dos Ossos - Evora Gezi Rehberi
Capela dos Ossos – Evora Gezi Rehberi

Sao Francisco Kilisesi‘ne bağlı olan bu şapel, midesi hemen bulunanlar için uygun değil ben şimdiden söyleyeyim. Adamların içinden gelerek yaptıkları bu düzenlemelerde kemikler ve kafatasları ile kaplı duvarları, kemerleri ve destek direkleri olan bir çeşit ossuary(Ölü kemiklerinin koyulduğu yer). Bunlar, 16. yüzyılda kilisenin bodrumunda bulunan ve mezarlıktan kurtarılan keşişlerin kemikleri.

Yapmışlar ama neden yapmışlar? Bir de bunu sormak lazım bence olayı anlamak için. Kilisesinin ardındaki fikir, yaşamın geçici olduğunu yaşayanlara birkere daha hatırlatmak. Ve tapınmayanları bu konuda uyarmak. Bu şekilde anlamayanlar çıkmış ki girişine bir de Latince yazı asmışlar adeta BİRİ’ne anlatır gibi 🙂 “Biz kemikler, buradayız, sizleri bekliyoruz!” Artık bunla da anlamayanın kemiklerinden zambır yapsınlar diyeyim :p

Tarihi Şehir Merkezi

Evora’nın Dünya Mirası Listesi‘nde bulunan şehrin tarihi surlarının içindeki eski şehrin tamamı Katedral‘e ve Roma Tapınağı‘na kadar uzanmakta. Dinlenmek yada keşfetmek isterseniz burası bi başlangıç merkezi gibi. Bulunan binaların çoğu 1400-1700 yılları arasından kaldığı için sokakta kimse yokken kendinizi adeta geçmişe ışınlanmış hissettiğiniz bir yer. Labirent sokaklarının her birinde fotoğraflanmayı bekleyen bir çok bina ve süslemeler mevcut.

Evora Üniversitesi

Portekiz’in en eski ikinci üniversitesi Evora’dadır. Birincisi nerededir? Bir önceki yazım olan Coimbra‘da efendim, tekrardan hatırlatıyorum. 1500’lerde hem Papa Paul hem de o zamanlar kardinal olan gelecekteki Kral 1. Henry tarafından kurulmuştur. Eğitim böyle işte. bugün şunu yaptım dersiniz yarın bir baktınız kral olmuşsunuz 😛

Buraya gidince dersliklerin bazılarını görme şansını kaçırmayın, çünkü bunlar öğretilen alanlara göre değişen azulejos(İber kültürüne has bir çeşit seramik) ile süslenmiştir. Benim okuduğum üniversitede ise düz betondu. Adamların her dersliğe, dersin konusuna göre seramik döşemesi de şöyle mesela Aristo, Büyük İskender ya da Platon‘un vb. önemli olaylarını tasvir etmişler. Ben okulu beton olmasına rağmen uzattım, burada kesin memur kadrosu verirlerdi bana 😀

Evora Katedrali

Kentin tepesinden gelip geçene selam veren kasvetli duruşu ile şehrin komutanı denilen granitten yapılmış bu katedralin en önemli özelliği konik kuleleri. Bu bina, 13. yüzyılın başlarından itibaren aşamalarla tamamlanmış. Bu Katedral Anıt ziyaretçilere tamamen açık. Ayrıca içinde küçük bir hazine müzesi var.

Roman Kalıntıları

Roma Kalıntıları - Evora Gezi Rehberi
Roma Kalıntıları – Evora Gezi Rehberi

Evora’nın eski forumunun bir zamanlar olduğu şehrin en yüksek noktasında bulunan bu kalıntılar, Portekiz’in en büyük Roma anıtı şeklinde tabir edilebilir. Bu Roman Tapınağı 1. yüzyılda inşa edilmiş ve denilene göre Diana‘ya da bizim bildiğimiz adı ile Artemis‘e adanmış. Bu anıt çok iyi ayakta kalmış. Bunun nedeni olarak da orta çağda burada sütunları arasını duvarla doldurarak küçük bir kale yapmışlar. 1870’teki restorasyonu sonucu şimdiki görüntüsüne kavuşmuş.

Evora’ya Ne Zaman ve Kaç Günlüğüne Gidilmeli?

Mevsimsel olarak ise en uygun aralık Mart ve Kasım ayları arası. Zira bu dönemde hava hem ısınmış oluyor hem de yağış oranları düşüyor. Bu tarihler ararası en sıcak ortalaması 31.1 ile Ağustos ayı, en serin ortalama ise 17.1 ile Nisan ayı. Yani bizim güney illerinden gidenleri üşütür dereceler :p Ayrıca Evora‘yı gezmek için ne kadar vakit ayırayım diye sorarsanız, biz İspanya‘dan Lizbon‘a giderken geçmiştik. Geçerken bi uğrayalım da gezelim dedik ve yarım günde gezdik bitti şehir. Ama gezme alışkanlığı ve hızınıza bağlı olarak 1 gün de sürebilir. Ama yarım gün ile 1 gün arası diyeyim de herkesin gönlü olsun bari.

Evora Gezi Rehberi - Portekiz'in UNESCO Bahçesi
Evora Üniversitesi – Evora Gezi Rehberi

Evora’da Konaklama – Evora Gezi Rehberi

Evora‘nın İspanya ile Lizbon arasında olan konumu nedeni ile sürekli birileri gelip geçiyor bu şehirden. Bundan dolayı konaklama imkanları fazla, ama bi Lizbon, Porto yada Braga kadar da değil. Herkesin konaklama ve bütçe tercihleri farklı olduğundan dolayı sizlere şu otelde kalın diyemem. Bununla birlikte eğer araba ile ziyaret edecekseniz Lizbonİspanya güzergahında kaldığı için sabahın ilk saatlerinde Lizbon‘dan çıkıp buraya gelip gün boyu gezebilir, buradan da İspanya‘ya devam ettirip, orada konaklamanızı gerçekleştirebilirsiniz. En azından biz öyle yaptık denebilir. Sevilla‘dan sabahın erken saati çıkıp Badajoz üstünden Lizbon‘a doğru giderken buraya uğramıştık. Zira gezme hızınıza göre değişmekle birlikte 1 günde gezilebilecek bir şehir Evora. Konaklama konusunda yazılmış olan yazıların linklerini sizlere faydalı olması için aşağıya bırakıyorum.

Yurtdışında Konaklama Artık Daha Kolay – Ucuza Konaklama Rehberi

AIRBNB NEDİR? AIRBNB İLE NASIL KONAKLAMA YAPILIR?

AIRBNB REZERVASYONLARINDA DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

Couchsurfing: Seyahatlerde Uygun Konaklama ve Sosyalleşme İmkanı

Evora’da İnternet ve Telefon Hattı

Günümüz dünyasında gerek iş için olsun gerek eğlence için internet olmazsa olmazlarımızdan. Bundan dolayı gün içerisinde özgürce internete bağlanmak isteyenler bir simkart edinmeliler.

Portekiz‘de 3 büyük operatör mevcut. Bunlar Vodafone, Meo ve Nos. Kalite ve kapsama alanı açısından çoğu gezgin Meo‘u tavsiye etmekte. Kullanıcı sayısı ve kapsama alanı olarak en büyük operatör Meo, ondan sonra sırası ile Vodafone ve Nos geliyor. Nos‘un fiyatları uygun olsa da kapsama alanı zayıf olduğundan çok tavsiye edilmiyor dikkatinize. Bu hatları kullanmak için yapmanız gereken ise çok kolay. Telefon operatörlerinin standlarına giderek sizin için uygun olan paketi seçiyorsunuz. Kurulumunu oradaki görevli sizin için yapmakta. Hattı alabilmek için pasaport kopyanızı alıyorlar. Bu hattı kullanmak için kendi simcartınızı çıkartacağınızdan kaybetmemek için koyduğunuz yerin sağlam olduğuna emin olun. Sonra üzülürsünüz benden demesi. ?

Evora’da Hangi Para Birimi Kullanılır?

Portekiz‘de para birimi olarak Euro kullanılmakta. Bu para Eur olarak kısaltılıyor. 13 Aralık itibari ile güncel kur;

 • 1 ABD Doları = 0.90 Euro
 • 1 Euro = 1.11 ABD Doları
 • 1 TL = 0.15 Eur (Ve bu rakam giderek azalmakta malesef.)

  Evora Gezi Rehberi - Portekiz'in UNESCO Bahçesi
  Evora Katedrali – Evora Gezi Rehberi

Evora’da Yeme – İçme İmkanları – Evora’da Ne Yenir?

Portekiz Mutfağını ne oluşturu derseniz, size dünya mutfakları oluşturur derim. Zira dünyanın her tarafını etkilemiş ve etkilenmişler. Araplar‘dan, Latin Amerika‘dan, Uzak Asya‘dan esintiler yemeklerin hepsinde ayrı ayrı bulunur. Bundan dolayı ağzınıza tad verecek yemek bulmanız mümkün. Aynı zamanda çok farklı gelecek tadlar bulmanız da mümkün. Ama gelin sizin için verdiğim aşağıdaki tadları deneyin. pişman olmazsınız;

 • Sopa (Kısaca Çorba anlamına geliyor en güzeli “Caldo Verde” olan),
 • Francesinha (En meşhur olduğu yer Porto ama burada da fena değil),
 • Prego (Portekize ait bir çeşit biftekten hamburger köftesi),
 • Queijo (Buranın 12 çeşit peyniri tescil almış),
 • Pastel de nata (En güzeli Lizbon’daki Belem pastanesinde olsa da her yerde yenir :).

Daha önce yazdığım Portekiz’in Coimbra şehri ile ilgili yazımın linki burada;

Coimbra Seyahat Rehberi – Portekiz’in Öğrenci Şehri

Ayrıca Portekizle ilgili diğer birkaç yazının linkini de sizler için buraya bırakıyorum.

Portekiz’in Saklı Kalmış Cenneti: Sintra – Sintra Gezi Rehberi

Porto’da Gezerken Her Şeyi Unutacağınız Yer: Ribeira

Her şeyden Vazgeçip Erasmus ile Kendini Bulmak! – Porto’da Gezgin Yıldız

Sormak istediğiniz soruları bu yazının altına yorum yaparak yada Instagram sayfamdan bana sorabilirsiniz.

Başka yazılarda buluşuncaya kadar hepinize iyi seyahatler ?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here