Dil Öğrenmeyi Kolaylaştıran Uygulamalar | 8 Ücretsiz Uygulama

0

Dil Öğrenmeyi Kolaylaştıran Uygulamalar | 8 Ücretsiz Uygulama

Günlük hayatımızda, hele ki şu pandemi döneminde evde yapılabilecek tüm aktiviteleri yaptığımıza hepimiz eminiz ancak hazır evdeyken kendi yabancı dil gelişiminize de katkı sağlamak aklınızdan geçmiş ama bir sebeple nereden başlayacağınızı bulamadıysanız, ben bu yazıyı büyük bir keyifle derledim, siz de sonrasında büyük bir keyifle dil öğrenmeye veya geliştirmeye başlayabilirsiniz diyebilirim.

Dil Öğrenmeyi Kolaylaştıran Uygulamalar
Dil Öğrenmeyi Kolaylaştıran Uygulamalar

Hem dizi izlerken keyifli zaman geçirmek hem de bu uygulama ve eklentilerle dil öğrenmenin mümkün olduğunu anlatmak için bir çok alternatifi bir araya toplarken umarım çoğu kişinin de yararına olacak bir iş yapmış olabilirim hevesiyle bir an önce aldım klavyeyi elime, yazdım yazdım yazdım….

1- Netflix ile Dil Öğrenme (Language Learning with Netflix)

Dil Öğrenmeyi Kolaylaştıran 8 Ücretsiz Uygulama listemizde ilk sırada; istediğiniz dilde film ve dizi izleyerek becerilerinizi kendi başınıza, etkili ve eğlenceli bir şekilde geliştirebileceğiniz bir Google Chrome eklentisi var.
Link üzerinden eklentiyi kurduktan sonra, Netflix web sitesinde video izlerken dil öğrenmek için ek özelliklere sahip olacaksınız.

• Altyazılar; orijinal ses ve metni kendi dilinizdeki bir çeviriyle karşılaştırmanıza olanak tanıyan iki dilde gösterilir.
• Uzantı, altyazıları birer birer dinlemenizi ve oynatma hızını değiştirmenizi sağlar.
• Sözlük kısmı öğrenmeniz için en önemli kelimeleri size önerir.

Dil Öğrenmeyi Kolaylaştıran Uygulamalar
Dil Öğrenmeyi Kolaylaştıran Uygulamalar

‘Pro’ Modu, altyazı çevirisi için ek seçenekler ve kelimeleri ve cümleleri kaydetme seçeneği sağlar.

Uzantı birçok dili öğrenmek için kullanılabilir. Öğrenmek istediğiniz dilde filmler ve diziler bulmak için buradaki özel kataloğa bir göz atın isterseniz. Ayrıca buradaki videoyu da izleyerek eklenti hakkında özet bir bilgiye de ulaşabilirsiniz.

Eklenti Windows ve MacOS işletim sistemine sahip masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda Google Chrome tarayıcısı üzerinden çalışır.  Tabii ki bunu kullanabilmek için öncelikli olarak aktif bir Netflix aboneliğine ihtiyacınız olacaktır.

2- Youtube ile Dil Öğrenme (Language Learning with Youtube)

Dil Öğrenmeyi Kolaylaştıran 8 Ücretsiz Uygulama listemizde ikinci sırada; başka bir sosyal medya uygulaması youtube var. Youtube’u dil öğrenme platformuna çeviren ise bu chrome eklentisi. Bu eklenti ile tüm videolara istediğiniz dilde ve istediğiniz sayıda alt yazı ekleyebilir ve kelimelerin nasıl telaffuz edildiğini öğrenebilirsiniz.

İzlediğiniz dilde videolarla becerilerinizi kendi başınıza, etkili ve eğlenceli bir şekilde geliştirirken, Youtube’da video izlerken dil öğrenimi için ek özelliklere sahip oluyorsunuz.

Dil Öğrenmeyi Kolaylaştıran 8 Ücretsiz Uygulama
Dil Öğrenmeyi Kolaylaştıran 8 Ücretsiz Uygulama

Bu uzantı, ‘Netflix ile Dil Öğrenme’nin kardeş bir eklentisi olduğu için kaydedilen sözcükler her iki uzantıda da tutulur, böylelikle iki platform ile öğreniminiz pekişmiş oluyor.

3- Spotify ile Dil Öğrenme

Dil Öğrenmeyi Kolaylaştıran 8 Ücretsiz Uygulama listemizde üçüncü sırada; yine günlük hayatta da sıkça kullandığımız uygulamalardan bir olan Spotify var. Spotify içerisinde bulunan podcast yani dijital ses dosyalarını dinleyerek hem kalıpların hafızanıza daha kolay yer etmesini hem de telaffuzlara daha kolay adaptasyon sağlayabilirsiniz. Bunun için BBC radyo ve Plain English podcastlerini önerebiliriz 🙂

Dil Öğrenmeyi Kolaylaştıran Uygulamalar | 8 Ücretsiz Uygulama

4- Class Central ile Dil Öğrenme

Dil Öğrenmeyi Kolaylaştıran 8 Ücretsiz Uygulama listemizde dördüncü sırada; Class Central var. Sınırsız eğitim seçeneği ve en önemlisi de sonunda sertifika alabileceğiniz bir uygulama arıyorsanız Class Central’a buradan hemen kayıt olabilirsiniz.

5- Babbel ile Dil Öğrenme 

Dil Öğrenmeyi Kolaylaştıran 8 Ücretsiz Uygulama listemizde beşinci sırada; babbel uygulaması var. Bu siteden 15 farklı dili öğrenme amacınıza uygun şekilde öğrenme şansınız bulunuyor. Mesela tatilde kısa sürede bir kaç işinizi hızlıca halletmek için, yabancı arkadaşlarınızla daha iyi iletişim kurabilmek için, sadece keyif için veya işinizde kullanmak için gibi bir amaç belirleyerek bu amaca en hızlı ulaşabileceğiniz yöntemle dil öğrenmek mümkün oluyor.

Siteye tarayıcıdan ulaşabilir veya telefonunuza indirerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

6-Duolingo ile Dil Öğrenme – Dil Öğrenmeyi Kolaylaştıran Uygulamalar

Dil Öğrenmeyi Kolaylaştıran 8 Ücretsiz Uygulama listemizde altıncı sırada; Duolingo var. Dil öğrenmeyi günlük hayatınızda kısa bir süre ayırarak ve aynı zamanda eğlenceli uygulamalarıyla akılda kalıcı bir şekilde öğrenmek isterseniz bu popüler olan uygulama sizin için doğru bir seçim olacaktır.

Dil Öğrenmeyi Kolaylaştıran Uygulamalar | 8 Ücretsiz Uygulama
Dil Öğrenmeyi Kolaylaştıran Uygulamalar

7- Open Culture ile Dil Öğrenme

Dil Öğrenmeyi Kolaylaştıran 8 Ücretsiz Uygulama listemizde yedinci sırada; Open Culture var. Bu siteden tam olarak 48 farklı dilde ses dosyalarına ulaşabilir, bu dosyaları indirip veya farklı kaynaklardan dilediğiniz kadar dinleyebilirsiniz. Şimdiye kadar varlığından haberdar olmadığınız dilleri bile öğrenmek mümkün 🙂

Bir göz atmak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

8- Open Learn ile Dil Öğrenme

Dil Öğrenmeyi Kolaylaştıran 8 Ücretsiz Uygulama listemizde sekizinci ve son sırada; Open Learn var. Bu siteden ücretsiz dil öğrenmenin yanı sıra aslında bir çok konu başlığı için de ücretsiz bir çok kaynak bulunuyor. Sadece dil öğrenmenin dışında farklı merak duyduğunuz konular için de kaynak olarak kullanabilirsiniz.

Ücretsiz yabancı dil kaynakları bölümüne ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Dil Öğrenmeyi Kolaylaştıran Uygulamalar | 8 Ücretsiz Uygulama
Dil Öğrenmeyi Kolaylaştıran Uygulamalar

Yabancı dil öğrenmekle ilgili sitemizdeki diğer yazılarımıza da bir göz atmak isterseniz :

Yazımı okudun ama aklında sormak istediğin sorular mı var? Bana instagram adresim piecesofsera üzerinden her zaman ulaşabilirsin.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, takipte kalmayı unutma 🙂

Sevgilerle!

Sera

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here