Kiril Alfabesi Nasıl Okunur? – Seyahatlerde Dil Problemine Son

0

 Kiril Alfabesi Nasıl Okunur ?

Doğu Avrupa ve Kuzey Asya’ya kısacası eski adı ile Sosyalist Sovyetler Birliği olan ve Kiril alfabesi kullanan bu bölgedeki ülkelere gidince adres bulmak, yemek siparişi vermek bile zorlaşır. Bu nedenle bu bölgelere yapacağınız seyahatlarda işinize yaraması için Kiril alfabesi ile ilgili pratik bilgileri Kiril Alfabesi Nasıl Okunur adlı yazımızda okuyabilirsiniz.

Kiril Alfabesi Nasıl Okunur
Seyahatte Kiril Alfabesi – Source: Irina Baranova

Bildiğiniz gibi bu dilin kaynağı Slav kökenli devletlerdir. Kimi söylentiye göre doğuş yeri Makedonya, kimisine göre Bulgaristan olan bu dil, her nerede doğmuş olursa olsun esinlenildiği yerin Yunan alfabesi olduğu aşikardır. Zira Kiril alfabesini bilenler az çok Yunan alfabesini okuyabilirler. En azından ben bunu mozaiklerin üzerinde yazan yazıları okuyabildiğimi farkettiğimde öğrendim. ?

Kiril alfabesini okumak çok zor birşey değil aslında. Kiril Alfabesi Nasıl Okunur

Zor olan bu dil ile konuşulan dilin gramer özellikleri. Zira Türkçe kadar kolay bir gramerleri yok. En basit örneği kelimeler kadın-erkek olmak üzere ikiye ayrılıyor ve ona göre söylenmesi lazım. Şaka gibi ama gerçek. Ama temelde okumayı öğrenmek en fazla 1 hafta alır. Hatta okadar bile değiş. Benim elime referans almadan çevirmem 3. Günde olmuştu. Ama tabiki pratik önemli.

Dünyada şu anda 50’ye yakın dilde Kiril alfabesi kullanılmakta. Bu da kullanıldığı her dilde o dilin özelliklerine göre ek harf yaratılmasına neden olmuş. Yani bu ülkelere gittiğinizde Rus Kiril alfabesini bilmeniz durumunda yazılanların çoğunu okuyabilirsiniz. Diğer dile özgü olan harfleri de tahmin yada deneme yanılma yöntemi ile çözebilirsiniz.

Kiril Alfabesi Nasıl Okunur
Kiril Alfabesi Nasıl Okunur ? – Kiril Alfabesi Avrupa’da dağılımı

Kiril Alfabesinin Latince’de Karşılıkları 

Rus Kiril Alfabesinde 33 harf bulunmaktadır. Bunlardan 21’i sessiz 10’u sesli harftir. Ayrıca harfin vurgusunu değiştiren 2 adet tonlama işareti yazımlarda kullanılır. Şimdi Kiril alfabesinin Latin Alfabesi karşılıklarına bir bakalım.

Kiril
alfabesi
Türkçe
okunuş
Benzer
sesler
Kiril alfabesi ile yazılışı
А а A Anne Аннe
Б б B Balık, Belge Балык,Бельге
В в V Vazo, leVye Вазо,леВье
Г г G Gaf, Geyik Гаф,Ге(й)ик
Д д D Duman, Düdük Думан,Дюдюк
Е е YE* veya E YEngeç,
bellEk
Енгеч,беллЕк
Ё ё YO* veya Ö YOnca,
bÖrek
Ёнджа,бЁрек
Ж ж J Jaguar Жагуар
З з Z Zaman, Zil ЗаMан,Зиль
И и İ İsim Исим
Й й Y boY боЙ
К к K Kale Кале
Л л L daL,
eL
дaЛ,эЛь
М м M Masa Мaca
Н н N Nar Нap
О о O Omuz Омуз
П п P Para Пapa
Р р R Roman Ромaн
С с S Saat Сaaть
Т т T Tamam Taмaм
У у U Ufuk Уфук
Ф ф F Fındık Фындык
Х х H Halat Xaлaт
Ц ц TS yaTSı Яцы
Ч ч Ç Çember Чeмбеp
Ш ш Ş Şapka Шaпкa
Щ щ ŞÇ (klasik Rusça);
ŞŞ (günümüzdeki edebi Rusça)
iŞÇi иЩи
ъ sert işaret Türkçede karşılığı yok.
ы I mIzrak мЫзpaк
ь yumuşak işaret – kemal, saat кемaлЬ, caaть
Э э É[kapalı e] Edirne Эдиpнe
Ю ю YU* veya Ü YUlaf,
gÜzel
Юлaф,гЮзель
Я я YA* veya Ä (Açık E) YAşa, kErmes Яшa, кЯрмес
* – Sözcüklerin başında,
Ъ, Ь ve ünlülerden
sonra
Rusçada Д(D) ile Ж(J)harfleri yan yana gelince C olur. Cemile Джемиле

Kiril Alfabesi Nasıl Okunur

Şimdi tek yapmanız gereken yapboz gibi Kiril alfabesi yerine Latin alfabesi karşılıklarını getirmek. Ee tabiki bu ilk başta kolay olmayacak ama zamanla hızlanacaksınız. İlkokulda okumayı yeni öğrenen çocuklar gelsin aklınıza bu egzersizleri yaparken.

Kiril alfabesi zor mu diyorsunuz. O zaman siz bir de el yazısı ile yazılmasını görün. O yazı değil başka birşey. Uzaydan gelmiş sinyaller olabilir :p Bir de Kiril alfabesini öğrenmek için ingilizce bilenlerin hatta ingilizce menülerin olmadığı restorantlarda dolaşmanızda fazda var. Zira o zaman insan daha kolay pratik yapıp öğrenebiliyor bu dili okumayı.

Bir dönem yaşadığım ve hakkında gezi yazısı yazdığım 2. Evim Sumy’e ait olan yazının linkini de sizler için aşağıya bırakıyorum.

Kuzey Ukrayna’da Sıcakkanlı Bir Şehir: Sumy

Gittiğiniz yerlerde işinize yarayınca aklınıza geleyim diye dua edeyim bari. Aklınıza takılan sorular için bu yazıya yorum yaparak yada instagram hesabımdan ulaşarak sorabilirsiniz.

İyi gezmeler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here