Zamanın Yavaşladığı Yer – Göynük Gezi Rehberi

0

Sakin Şehir Göynük

Bolu’nun şirin ilçesi Göynük hem şehrin kaosundan uzaklaşmak hem de doğayla iç içe vakit geçirmek isteyenler için adeta biçilmiş kaftan. Zamanında İpek Yolu üzerinde bulunan bu yerleşim; etrafı yemyeşil tepelerle çevrili, içinden Göynük Çayı’nın geçtiği bir vadiye kurulmuş. Etkileyici mimariye sahip evleri, bozulmamış tarihi dokusu, kültürel ve doğal güzellikleriyle ülkemizin nadide ilçelerinden biri. Ender görülen bir şekilde korunmuş olan bu tarihi evler arasında ve ruhunu kaybetmemiş sokaklarda dolaşırken insan kendini adeta zamanda yolculuğa çıkmış gibi hissediyor. Bu eşsiz güzelliği ziyaret etmeden evvel Göynük Gezi Rehberi’ni okumaya buyrun! 🙂

Zamanın Yavaşladığı Yer - Göynük Gezi Rehberi
Eşsiz Göynük manzarası – Göynük Gezi Rehberi

Göynük aynı zamanda Cittaslow unvanına sahip olmasıyla da dikkatleri üzerine çekiyor. Peki nedir bu Cittaslow?  Kelime kökeni İtalyanca citta (şehir) ve İngilizce slow (yavaş) kelimelerinin birleşmesinden türetilmiş Cittaslow, “sakin şehir” anlamını taşıyor. Cittaslow (sakin şehir) insanların birbiriyle daha çok iletişim kurduğu, doğasına, tarihine, el sanatlarına, gelenek ve göreneklerine sahip çıkan; trafiğin, sanayinin ve alt yapı sorunlarının olmadığı şehirler için kullanılıyor. İşte Göynük’te de zaman Cittaslow’un gerektirdiği şekilde akıyor.

Ve doğası, tarihi, sakinliği ile kendine hayran bırakan Göynük hafta sonu kaçış rotası olarak sizleri bekliyor.

Göynük Tarihi

Göynük’ün bilinen en eski adı Koinon Gallicanon’dur. Göynük’ün tarihi milattan önceye kadar dayanırken, bilinen ilk yerleşimcileri ise İskitler ve Traklardır. Frigya, Bitinya daha sonra Büyük İskender, Roma, Bizans, Selçuklu egemenliği altında olan Göynük 1292 yılında ise Osman Gazi’nin bu toprakları fethetmesiyle Osmanlı egemenliğine geçmiş.

Ayrıca Friglere ait kaya yazıtının 1966 yılında Göynük’ün Soğukçam (Germenos) köyünde bulunmuş olması da bir dönem bu yörede Friglerin yaşadığını kanıtlıyor.

Göynük’e Nasıl Gidilir?

Göynük Bolu il merkezine 98 kilometre, İstanbul’a yaklaşık 233 kilometre, Ankara’ya ise yaklaşık olarak 232 kilometre uzaklıkta.  İstanbul’dan gelenler Anadolu otoyolunu kullanarak Bilecik-Eskişehir yönüne döndükten sonra Geyve -Taraklı – Göynük istikametinden ilerleyerek Göynük’e ulaşabilirler. Ankara’dan gelenler ise Ayaş – Beypazarı – Nallıhan istikametini takip etmeliler. Nallıhan’ı 20 kilometre kadar geçtikten sonra Göynük istikametine dönerek Göynük’e ulaşabilirler.

Göynük’te Gezilecek Yerler

Zafer Kulesi

Göynük’ün simgesi haline gelen Zafer Kulesi mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Altıgen taş temel üzerine, 3 katlı ahşap olarak 1923 yılında Cumhuriyet döneminin ilk kaymakamı Hurşit Bey tarafından inşa ettirilmiş. İlçenin milli mücadeleye vermiş olduğu desteğin ve Kurtuluş Savaşı’nın başarısı adına inşa edilen bu kule bölgenin en güzel manzarasına sahip noktada adeta gelenleri selamlıyor. Zafer Kulesi’nin bulunduğu bu noktadan tarihi Osmanlı evlerinin güzelliğini ve panoramik Göynük manzarasını seyretmek mümkün. Tabii bu huzur dolu manzaraya ulaşmak için öncelikle yokuşları tırmanmanız ve merdivenleri çıkmanız gerekiyor.

Zamanın Yavaşladığı Yer - Göynük Gezi Rehberi
Zafer Kulesi – Göynük Gezi Rehberi

Akşemseddin Hazretleri Türbesi

Fatih Sultan Mehmet’in hocası ve ilim adamı olarak bilinen Akşemseddin Hazretleri’nin türbesi Göynük’te Gazi Süleyman Paşa Camii’nin hemen yanında bulunuyor. Akşemseddin bir yolculuğu esnasında Göynük’ü çok beğenir ve yaşamının geri kalanını burada geçirir. 1459 yılına kadar Göynük’te yaşayan Akşemseddin için hocasını çok seven Fatih Sultan Mehmet 1464 yılında bu türbeyi inşa ettirir. Altıgen şeklinde inşa edilen türbe içerisinde oğullarının sandukaları da bulunuyor.

Ayrıca Diyar-ı Akşemseddin olarak bilinen Göynük’te her yıl Akşemseddin şenlikleri düzenleniyor.

Gazi Süleyman Paşa Camii

Göynük’te görülmesi gereken tarihi yerlerden biri de Gazi Süleymanpaşa Camii. Bu cami Orhan Gazi’nin oğlu Gazi Süleyman Paşa tarafından 1331-1335 tarihleri arasında yaptırılmış. Caminin en büyük özelliği ise bölgede bulunan ilk Osmanlı eserlerinin arasında en sağlamlarından biri olarak yer alması. Diğer bir özelliği ise Gazi Süleyman Paşa’nın adına yapılan ilk cami olması.

Gazi Süleyman Paşa Hamamı

Gazi Süleyman Paşa Hamamı, 1331-1335 tarihleri arasında yani cami ile aynı tarihlerde inşa ettirilmiş. Hamamın özelliği ise bölgede bulunan en eski ve en büyük hamam olması. Hatta Evliya Çelebi notlarında hamamın güzelliğini överken İstanbul’da bile böyle muhteşem bir hamamın yer almadığını belirtmiş.

Ömer Sıkkın Ve Tabak Dede Türbeleri

Hacı Bayram Veli’nin müritlerinden Ömer Sıkkın ve yüksek mertebe ermiş olduğu rivayet edilen Tabak Dede’nin türbeleri de Göynük’te ziyaret edilmesi gereken yerler arasında.

Göynük Evleri

Kentsel sit alanı ilan edilen Göynük’te 135 adet tescilli ev bulunuyor. Vadinin yamacına sıra sıra konumlanmış evler birbirinin ışığını kesmeyecek şekilde inşa edilmiş. Tarihi dokusunu korumayı başarmış beyaz renkli, kiremit çatılı ahşap evler sadeliği ve zarifliği ile insanı kendine hayran bırakıyor. Evlerin Arnavut kaldırımlı dar sokakları ise buram buram tarih kokuyor.

Zamanın Yavaşladığı Yer - Göynük Gezi Rehberi
Geleneksel Göynük evleri – Göynük Gezi Rehberi Kaynak

Buradaki evlerin içini merak edenler Müderrisler Konağı ve Akşemseddinoğlu Konağı’nı ziyaret edebilirler. Gazi Süleyman Paşa’nın yaşadığı ev olan Müderrisler Konağı bugün otel ve restoran olarak işletiliyor.

Çubuk Gölü

Tarihi yerlerden bahsettikten sonra sıra geliyor doğal güzellikleri anlatmaya. Göynük’ün doğal güzellikleri arasında şüphesiz beni en çok etkileyen Çubuk Gölü oldu. Göynük’e 11 kilometre uzaklıkta bulunan bu gölün hemen yanında birkaç haneden oluşan Çubuk Köyü yer alıyor. Manzara görenleri öyle çok büyülüyor ki insan böyle bir yerde doğmuş olmayı istiyor.

Gölün bir diğer kısmında bir film için inşa edilmiş yer değirmenleri bulunuyor. Renkli yel değirmenleri ise gölün manzarasına ayrı bir güzellik katmış.

Zamanın Yavaşladığı Yer - Göynük Gezi Rehberi
Çubuk Gölü – Göynük Gezi Rehberi

Gölde olta ile balık tutmak serbest. Gölün etrafında kamp ve piknik alanları mevcut. Ayrıca gölün çevresinde doğa yürüyüşü yapmayı sevenler için yürüyüş parkuru bulunuyor.

Sünnet Gölü

Sünnet Gölü, Göynük’e 27 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Derin bir vadide yer alan bu göl sessizliği ve doğal güzelliği ile Göynük’te görülmesi gereken yerlerden. Tabiat parkı olması sebebi ile giriş ücretli. Gölün etrafında piknik alanları ve yürüyüş parkurları mevcut.  Deneyimlemiş biri olarak söylüyorum ki şahane göl manzarası eşliğinde piknik yapmak  oldukça keyif verici.

Zamanın Yavaşladığı Yer - Göynük Gezi Rehberi
Sünnet Gölü

Kısacası doğayla kucaklaşmak ve zamanın ruhuna dokunmak istiyorsanız Göynük’e yolunuzu mutlaka düşürmelisiniz derim. Türkiye’nin diğer Cittaslow şehirlerini tanımak için Citta Slow Türkiye yazımıza göz atmayı unutmayın!

İyi seyahatler.

Evrim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here