Ordu ‘da Hayata bir Mola – Karadeniz Havası İsteyenlere

0

Karadeniz‘in orta yerinde bir şehir Ordu. Yeşil ve mavinin tonlarının birlikte dans ettiği güzel Karadeniz şehirlerinden biri daha… Karadeniz’e yolunuz düşerse muhakkak uğramanız gereken sahil kenarındaki şehirlerinden biridir. Aslında bu sahil şeridi Samsun‘dan Trabzon‘a kadar devam etmektedir ve çok zevkli bir yolculuk olabilir. Tepelere doğru uzanan fındık ağaçları ve yeşilin farklı birçok tonunun verdiği huzuru içinizde hissetmemek mümkün değil. Havası o kadar temizdir ki Karadeniz’in, soludukça rahatlatır bedeni…

Büyükşehir havası ile birlikte doğayı, tarihi hissetmek isteyenlere tavsiyemdir. Ordu‘nun memleketim olması nedeni ile ayrıdır benim için yeri.

ORDU

Ordu’da bilinen ilk yerleşmelerin tarihçesi M.Ö.  VII.  Yüzyıl’a kadar gitmektedir.
İl merkezinde bilinen ilk yerleşme yeri, Kirazlimanı Mezarlığı yanındaki Bozukkale (Kotyora)dır. M.Ö. 675’lerden itibaren Ordu’nun içinde bulunduğu Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi’ne sırayla, Kimmerler, Miletliler, Persler, Büyük İskender ve komutanları hakim olmuştur. Bundan sonra yöreye, yaklaşık 3,5 asır yaşayan Pontus Devleti (M.Ö.280-M.S. 63) hakim olmuştur. Bu devleti Roma İmparatorluğu ortadan kaldırmıştır ve daha sonrasında Osmanlı döneminden günümüze kadar gelen bir tarihi vardır.

NELER YAPMALIYIZ?

Ordu, hem tarihi hem de doğal güzellikleri görmek adına gezebileceğiniz yeşil ve mavi tonlu bir şehirdir aslında.. Ordu sahilinde bir yürüyüş yapmalısınız, oradan hemen teleferiğe atlayıp, meşhur Boztepe‘ye çıkmalısınız. Denizden 450 m yukarı çıkarken manzaranın tadını çıkarın derim. Şehrin renklerine karşı, burada bulunan restaurantlarda Karadeniz’in değişik yerel lezzetlerini denemelisiniz. Bakalım sevecek misiniz?

Teleferik için gidiş-dönüş bilet 10 TL ve öğrenci tarifeleri mevcut.

Ünye‘de şehire tepeden bakan Çakırtepe‘ye uğrayın. Muhteşem tereyağlı çıtır çıtır karadeniz pidesini denemelisiniz. Peki Karadeniz’e gelmişken balık yemeden olur mu? Tabiki hayır diyoruz ve Perşembe mevkinde bulunan Çamburnu‘nda orman ve denizin buluştuğu koylarda balık yiyoruz. Ayrıca, başka yerde bulamayacağınız kara lahana dolması, çorbası, turşu kavurmaları, mısır ekmeğini tatmayı da unutmayın.

Bu arada Karadeniz Lezzetleri yazımızı ziyaret etmeyi unutmayın. Karadeniz mutfağına ait tüm lezzetleri sizin için derledik…

Ordu’nun Doğal ve Tarihi Guzellikleri

Listemizde bulunan yerler genel olarak Ordu merkeze 30-60 dk arasında değişen mesafelerde bulunmaktadır. Köylere ulaşım yerel minübüsler ve dolmuşlarla yapılırken, araba ile gezmek daha kolay ve keyifli olabilir.

“Ordu’nun Dereleri” türküsü ile meşhurdur. Bu bir bölgede akarsular, göller ve yeşilin muhteşem tonları ile dolu olan ormanlar, fındık bahçeleri olmasına aşık olabilirsiniz, eğer benim gibi bir doğa aşığı iseniz. O zaman  gelin listemize bir göz atın.

1. Ünye

Ünye, Ordu’nun en çok beğenilen sahil ilçelerinden biridir. Ayrıca memleketim olması da burayı ayrı kılmakta.. Ünye, sahili, plajları, tarihi ve tabiatıyla muhteşem huzurlu şehirlerden. Sahilde ya da Çamlık’ta denize karşı temiz bir havada kahvaltı sonrası tarihi sokakları gezerken, Bakırcılar Çarşısı‘na uğrayıp eskiden günümüze el emeği olan bakırlara göz atabilirsiniz. Ayrıca, Çakırtepe‘de  karadeniz pidesi tatmalısınız.

Detaylı bilgi Ünye

2.  Turnasuyu Vadisi, Gülyalı – Yoroz Tepesi, Saraycık

YOROZ TEPESİ, SARAYCIK

3. Ulugöl Tabiat Parkı, Gölköy – Gaga Gölü

ULUGÖL
HEYELAN SONRASI OLUŞMUŞ BİR GÖL, GAGA

4. Ortaköy, Uzundere, Çiseli, Ohtamış, Kapılı Cıngırt,Karaoluk Şelalesi

OHTAMIŞ ŞELALESİ, ULUBEY
KARAOLUK, ALTINORDU

 

5. Küpkaya Kanyonu, Çamaş Kanyonu

KÜPKAYA KANYONU, ULUBEY

6. Perşembe Yaylası ve Çambaşı Yaylası, Keyfalan Yaylası, Argın Yaylası

PERŞEMBE YAYLASI

Daha detaylı bilgi isterseniz  Ordu Yaylaları

7.KURUL KALESİ – ÜNYE KALESİ- GÖLKÖY KALESİ

Kurul Kalesi, sivri bir kaya üzerine kurulmuş 1. derece arkeolojik ve doğal sit alanı olup, antik bir yerleşim yeri olarak keşfedilmiş. Kazı esnasında bulunan pişmiş topraktan çatı kiremitleri, duvar örgüsü seramik parçaları, ana tanrıça Kibele‘nin heykeli incelenmiş ve ilk yerleşimin M.Ö. II. ve I. yüzyıla dayandığı araştırmacılar tarafından tespit edilmiş.

Ünye Kalesi’nin ilk inşâ tarihi M.Ö. 250 yıllarındadır. İran Kökenli bir Pontus Kralı olan 2. Mitradates tarafından yaptırılmıştır. Kaleye son halini Osmanlı Devleti vermiş. Kalede ayrıca yatay mağara ve kuyular bulunmaktadır.

8. YASON KİLİSESİ – TAŞBAŞI KİLİSESİ

Yason Burnu, Ordu’nun Perşembe ilçesi sınırları içerisinde bulunuyor ve adını da Argonotlar’la beraber buradan karaya çıkan Yason’dan alıyor.. 1868 Yılında, burada Zeus tapınağının üzerine inşa edilmiş olan kilisesi ile görülmeye değer güzellikte, özel bir alandır. Birçok mitolojik eğlenceli hikayesi de bulunmaktadır.

Yason Burnu‘nda denize karşı, güneşin batışını izlerken bu manzaraya hayran kalacaksınız…

YASON BURNU

Taşbaşı Kilisesi, Ordu şehrinin girişinde, sahil yolu üzerindedir.1853 yılında yörede yaşayan Rum Ortodoks Hıristiyanlar tarafından yapılmıştır.

TAŞBAŞI, ORDU

Yeşil ve mavinin tonlarının buluştuğu Karadeniz … Bu gezi size iyi gelecek.

Temiz hava, doğa, farklı bir kültürü ve sıcak insanı ile güzel bir şehir karşılayacak sizi. Bizleri okumayı eksik etmeyin .

Sevgiyle kalın…

Önceki İçerikSinop Tarihi Cezaevi Gezisi – Türk Siyasi Geçmişinin Karanlık Yüzü
Sonraki İçerikZamanın Yavaşladığı Yer – Göynük Gezi Rehberi
Ben Gamze , halk arasında diplomaliasci ile çağırılan "gıda mühendisi" yim.Bu kız, Gıda Mühendisi olarak ne yapar diye sorarsanız eğer; kek çikolata bisküvi filan yapar, tadına bakarım. Bana da dünya da düşen görev bu. Ne zevkli değil mi? Üzgünüm ama evetttt... Gezmeyi çok severim bizim ailede genetik olduğunu düşünüyorum. 30 yaşıma kadar Türkiye'de 7 şehirde yaşadım tabi bu esnada da güzel ülkemizi gezme şansı buldum.Tabi bu arada bir sene kadar da yurtdışı macereası var. Reşat, Vakkor kadar gezemesemde kendimce vakit buldukça planlar yaparak gezmeye çalışıyorum. Aramızda olmasına gerek yok onları çok kıskanıyorum! Net :)
PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here