Yaz Aylarında Gezebileceğiniz Tatil Rotaları | 10 Muhteşem Mekan Önerisi

0

Yaz Aylarında Gezebileceğiniz Tatil Rotaları | 10 Muhteşem Mekan Önerisi

Tatil Rotaları gezmeyi seven herkesin mutlaka arayışta olduğu konulardan biri. Bu yazımızda henüz çok fazla bilinmeyen ya da bulunduğu bölge itibariyle çok fazla popüler olamayan mekanları sizler için derledim. Mekanlarla ilgili kısa bilgilerin yanı sıra kendi hazırladığım Youtube videoları da her bir başlık altında sizi bekleyecek.

Yaz Aylarında Gezebileceğiniz Tatil Rotaları | 10 Muhteşem Mekan Önerisi
Yaz Aylarında Gezebileceğiniz Tatil Rotaları | 10 Muhteşem Mekan Önerisi

1- Zonguldak

Tatil rotaları listemizin ilk sırasında ülkemizin endüstriyel mirası ve Cumhuriyet’in en önemli şehirlerinden biri olan Zonguldak var. Zonguldak’ın her ne kadar ekonomi açısından önemli bir yeri olsa da keşfedilmeyi bekleyen bir çok gezilmesi gereken mekanı var. Gökgöl Mağarası, Harmankaya Şelalesi, Varagel Tüneli, Deniz Feneri bunlardan sadece bir kaçı. Zonguldak Gezi Rehberş

 

2- Yanışlı Mağarası ve Sahili | Mersin

Mersin doğası ve tarihi ile gerçekten muhteşem bir şehir.  Hemen yanı başında Antalya gibi Dünyaca ünlü bir şehir olmasına rağmen onun kadar turizm alanında popüler bir şehir değil. Üstelik en az Antalya kadar enfes plajlara, binlerce yıllık tarihi mekanlara ev sahipliği yapmasına rağmen. Bu şehirle ilgili sitemizde ve youtube kanalımda bir çok yazı ve video yayınladım ancak Yanışlı Mağarası içlerinde beni en çok etkileyen yerlerden biri oldu. Gelin bu mekanı aşağıdaki videoda yakından tanıyalım. Blog yazısı için de;
Yanışlı Mağarası Rehberi

3- Sabun Şelalesi | Osmaniye

Osmaniye doğası ile gerçekten büyüleyen bir şehir. Şehir merkezinde görmeye değecek hiç bir şey olmasa da 5-10 km’lik uzaklıktan itibaren bir çok doğal mekana ev sahipliği yapıyor. Karaçay şelalesi, Berke Barajı, Zorkun Yaylası, Şarlak Şelalesi, Karatepe Aslantaş Milli Parkı bunların başında geliyor. Düziçi ilçesinde bulunan Sabun Şelalesi ise ülkemizdeki en güzel şelalelerden biri. James Bond “Skyfall” filminin burada çekilmesi de buranın son yıllarda daha çok tanınmasını sağladı.

4-  Erzin İçmeleri | Hatay

Hazır Osmaniye’ye gelmişken yine bu bölgede ve Hatay Erzin ilçesinde bulunan İçmeler barındırdığı kükürtlü sularla özellikle sağlık turizmi için önemli bir yer. Bölgede bulunan bir çok otel ve devremülk özellikle Güneydoğu ve Adana’dan oldukça fazla insanı çekmekte. İçmelerin dışında da bir çok akarsu ve kamp alanı da ilçenin dört bir yanına da yayılmış durumda.

5- Beypazarı | Ankara

Osmanlı ve Selçuklu medeniyetlerinin izlerini taşıyan bir çok kasabamız Orta Anadolu’nın dört bir yanına yayılmış durumda. Ancak mimari açıdan bazı ilçelerimiz var ki yapılan turizm hamlelerin de sayesinde diğerlerinden bir kaç adım önde olmayı başardı. Mudurnu, Safranbolu, Taraklı bunlardan sadece bazıları. Mansur Yavaş’ın belediye başkanlığı döneminden itibaren Ankara’nın Beypazarı ilçesi de bu kervana katılmış oldu. Beypazarı Gezi Rehberi

6- Amasra | Bartın 

Karadeniz’in en güzel kasabalarından biri olan Amasra, binlerce yıllık geçmişi ile ziyaretçilerini büyüleyen bir yer. Amasra doğanın içinde kurulmuş olan minyatür gibi tarihi bir şehir. Cenevizliler döneminden kalma dar sokaklarda gezerken kendinizi sahilde bulup; deniz mavisi ve çam, defne ağaçlarının yeşili arasında martıları izlemeye dalacaksınız. Amasra Gezi Rehberi

7- Belemedik | Adana

Sırada ülkemizin en ünlü gastronomi şehirlerden biri var. Adana son yıllardaki gastronomi atağı sayesinde oldukça popüler bir iç turizm merkezi haline geldi. Ancak şehir merkezinde çok fazla gezilecek bir yer yok. Doğa tutkunlarına ise fazlasıyla seçenek sunuyor. Bunlardan biri de şehir merkezine 110 km mesafede bulunan Belemedik Tabiat Parkı. Burası yüzlerce yıllık Almanların yaptığı tünellere ve demiryoluna da ev sahipliği yapıyor. Son yıllarda fotoğrafçıların gözde mekanlarından. Özellikle sonbahar aylarında görmenizi mutlaka tavsiye ederim.

8- Kanlıböğet | Kahramanmaraş

Kahramanmaraş gerçekten doğal güzellikler açısından şahanebir şehir. Hemen hemen tüm ilçelerinde görülmeye şelaleler, yaylalar, göller, akarsular gibi doğal oluşumlar var. Ancak bunların yanında ülkemizde ender görülen bazı doğal mekanlara da sahip. Bunlardan biri de bir su kaynağından çıkıp sonrasında küçük bir gölete dönen Değirmenbaşı Kanlıböğet. Buz gibi suyu ve etrafında oluşan yemyeşil mekanları ile son zamanlarda kampçıların ve günübirlik gezenlerin uğrak yeri haline geldi.

9-  Datça | Muğla

Bu listeye Ege’den de bir yer koymasak olmazdı. Şüphesiz ki Kıyı Ege Bölgesi’nin her karışı tatil rotası olacak bir yer. Ancak içlerinde beni en çok büyüleyen yerlerden biri Datça olmuştu. Hem Eski Datça hem de Datça Merkez bir kaç günlük tatil geçirmek için çok iyi bir seçim olacaktır.

10-  Eğil | Diyarbakır

Son olarak tatil rotalari listemize memleketimden bir yer koymak istedim. Diyarbakır ile ilgili bir çok mekanı hem Instagram hesabımda hem de Youtube Kanalımda tanıtmıştım. Ancak içlerinde biri var ki hem doğa hem tarihi hem de su sporları hem de inaç turizmi açısından oldukça önemli bir yer. Gelin devamını aşağıdaki videodan izleyelelim.

Farklı rotaları gezdikçe ve Youtube için videolarını çektikçe, bu tarz tatil rotaları yazılarını hazırlamaya devam edeceğim.

Tatil Rotaları
 Belemedik

Daha fazlası için Youtube Kanalım Olan Reshontheway‘den ulaşabilirsiniz. Instagram adresim için de Tıklayın

 

Önceki İçerikSağlığımızın Temel Proteini Kolajen Nedir? | Kolajenli Gıdalar
Sonraki İçerikKuzey Ren Bölgesinde Gezilecek Yerler 1 I Peri Masalı Kalesi Drachenburg
Merhabalar ben Reşat Taman, Diyarbakır doğumlu, seyahat ve fotoğrafçılık tutkusu ile yanıp tutuşan, 14 senedir fırsat buldukça hayallerinin peşinden gitmek için Dünya’yı arşınlayan ve bu hayalleri gerçekleştirirken gittiği her yerde zıplayarak imzasını koyan, 32 yaşında kısmi zamanlı bir gezginim. Normalde fotoğraflarımdan bile anlayacağınız üzere, enerjimi işime de yansıtarak, Gaziantep’te İpekyolu Kalkınma Ajansı’nda 7 yıldan bu yana Yatırım Uzmanı ve Eğitmen olarak görev almaktayım. 14 senede 3 kıta ve 60 ülkeden 300'e yakın şehir gezdim. Hatta bazı şehirler/kasabalara ayak basan ilk Türk olduğum konusunda iddialıyım. Seyahatlerime başlarken önce bir kıtayı bitirip sonra diğerlerine başlayacağım demiştim. Bu yüzden ilk Avrupa kıtasını İzlanda hariç tamamen bitirdim. Son zamanlarda özellikle zaman ayırma anlamında seyahatin zor olduğu Afrika ve Asya kıtalarına başladım. Son olarak benim için işin en zevkli kısmı olan zıplama muhabbetinden de bahsetmek istiyorum. Ben oldum olası kadraj karşısında durup poz vermeyi ya da selfie çekmeyi bir türlü sevemedim. Ama sonuçta gittiğimiz yerlerde bir hatıramız olmalıydı. Ben de kendime bir imza bulmaya karar verdim. Bu imza öyle bir imza olmalıydı ki benim seyahate olan aşkımı, tutkumu ve enerjimi yansıtmalıydı. Sonunda gittiğim tüm şehirlerde ve kasabalarda zıplayarak yüzlerce imzadan oluşan bir koleksiyonum oldu. Seyahat tutkumuzun hiçbir zaman sönmemesi dileğiyle...
PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here