Kuzey Ren Bölgesinde Gezilecek Yerler 1 I Peri Masalı Kalesi Drachenburg

2

Kuzey Ren Bölgesinde Gezilecek Yerler I Peri Masalı Kalesi Drachenburg

Merhaba Arkadaşlar! Kuzey Ren Vestfalya’da gezilecek yerler konusunda ilginç ve bir o kadarda masallardaki olağanüstü özelliklere sahip bir kaleyi tanımaya hazır mısınız? Resimde gördüğünüz üzere bu büyüleyici Kale Schloss Drachenburg (Ejderha Kalesidir )! Bu Kale, Kuzey Ren Vestfalya eyaletinin Königswinter şehrinde yer alıyor büyük ve ihtişamlı gotik yapımı sayesinde en çok ziyaret edilen yerlerden biri olarak şatoyu siz de kesinlikle görmelisiniz. Ben gezerken açıkçası çok zevk aldım sizinde beğeneceğinizden kesinlikle eminim.

Kuzey Ren Bölgesinde Gezilecek Yerler 1 I Peri Masalı Kalesi Drachenburg
Kuzey Ren Bölgesinde Gezilecek Yerler 1 I Peri Masalı Kalesi Drachenburg

Drachenburg’a Ulaşım ve Giriş Ücreti

Masallardaki şatoların gerçeğini burada görebilirseniz.Bonn veya Köln bölgesine geldiyseniz bu ejderha isimli şato/kaleyi mutlaka programınıza dahil etmelisiniz..
Şato Bonn şehir merkezinden biraz uzakta kalıyor. Size hemen linki bırakıyorum şatoya ulaşımınızı sağlayabilecek ulaşım opsiyonlarını bu linklerden görebilirsiniz. (Türkçe ve Almanca olarak) Ulaşım Seçenekleri

Kale Bonn şehrini ve Ren nehrini tepeden görüyor, manzara gercekten cok güzel.  Kaleye araba ile belli mesafe gelip otoparka bırakıp 15 dakika hafif yokuş yukarı yürüyerek ulaşabilirsiniz. İletişim

Kuzey Ren Bölgesinde Gezilecek Yerler 1 I Peri Masalı Kalesi Drachenburg
Kuzey Ren Bölgesinde Gezilecek Yerler 1 I Peri Masalı Kalesi Drachenburg

Ayrıca kasabadan kaleye nostaljik bir fünikiler sistemle çalışan tren ile de ulaşma imkanına da sahipsiniz. Yürüyüş yolu üzerindede birçok cafe-restaurantlarda yemek içmek için faydalanabilirsiniz. Kale ücretli olarak geziliyor. 7 Euro civarı bir ücreti var.Öğrenci bileti de var. Yaklasik 5 Euro ücretinde. Kalenin kulesine çıkip manzarayı daha iyi görme imkanina sahip olabilirsiniz.

Kuzey Ren Bölgesinde Gezilecek Yerler 1 I Peri Masalı Kalesi Drachenburg
Kuzey Ren Bölgesinde Gezilecek Yerler 1 I Peri Masalı Kalesi Drachenburg

Ejderha Kalesi – Kuzey Ren Bölgesinde Gezilecek Yerler

Evet Şatoya ulaştık, şimdi giriş kısmındayız. İçine girmeden önce kısaca Şatonun açılış saatlerine de bir bakalım ;
Korona Update ! 
Sezon 22 Mayıs 2021’de her gün 11.00-18.00 saatleri arasında başlıyor. Ziyaret, randevu bileti ile mümkündür. Biletler 19 Mayıs’tan itibaren online mağazada satışa sunulacak. Bilet Satış (Biletinizi online olarak bu linkten alabilirsiniz, Şatonun kendi web sitesidir) Aynı şekilde sizlerle şatoyu virtüel olarak görebileceğiniz linki de paylaşmak istiyorum. Sanal Tur (Canlı olarak görmek tabiki de çok ayrı … )

İçi ayrı, dışı ayrı güzellikte olan bu şatonun beni bunlardan ziyade etkileyen yönü sahip olduğu eşsiz manzaralarıydi… Bu güzel satonun her odasının penceresi bambaşka bir manzaraya açılıyor; her avlusu ve seyir terası diğerinden daha farklı bir güzelliği farketmenize olanak sağlıyor.

Şatonun gezilmesi yaklaşık bir saat sürdü. Burada maalesef rehberlik hizmeti yok bu nedenle gezinizi sindire sindire yapabilirsiniz ve şimdiye kadar burada yaşamış insanları ve yaşadıkları dönemi tahayyül edebilirsiniz. Ayrıca söylemeden geçemeyeceğim Şatonun her köşesi fotoğraf çekilmek icin gerçekten çok güzel imkanlar sağlıyor. Bu nedenle muhteşem manzarası ile harika bir arka fon yakalayacağınız bu masalsı şatoda, bolca fotoğraf çektirmekte sizi çok mutlu edecektir. 

Bonn yakınlarındaki Drachenburg Kalesi veya Dragon Kalesi, bir masaldan çıkmış gibi görünüyor, ancak burada hiçbir kral veya kraliçe yaşamamış. Rüya gibi bina 19. yüzyılın sonlarında özel bir konak olarak inşa edildi.

Kuzey Ren Bölgesinde Gezilecek Yerler 1 I Peri Masalı Kalesi Drachenburg
Kuzey Ren Bölgesinde Gezilecek Yerler 1 I Peri Masalı Kalesi Drachenburg

Kalenin Tarihi ve Kullanım Amaçları

Şimdi bu olağanüstü şatonun sahibini ve tarihte yıllara göre kullanım amaçlarına kısaca bir göz atip daha iyi taniyalim. Ejderha kalesi 19. yüzyılda, asil bir unvana sahip müsrif bir bankacı tarafından inşa edildi. Kale, sıcak hava kullanan merkezi ısıtma, gaz lambaları, standartlaştırılmış dökme demir parçalardan yapılmış spiral merdivenler ve dökme demir kolonlar gibi 19. yüzyılın tüm olanaklarına sahip.

Kale 3 yıl içinde tamamlandı fakat sahibi orada hiç yaşamadı. Kale, bir otel, bir Katolik okulu ve Nazi yöneticilerini eğiten Adolf-Hitler okulundan sonra hizmet verdi. İkinci Dünya Savaşı sırasında müttefik kuvvetler tarafından ağır ateş altında kaldı ve aynı zamanda ABD birlikleri de kaleyi yağmaladı.

1942 – II.Dünya Savaşı’nda Yıkım

Savaştan sonra bir demiryolu koleji kuruldu, daha sonra başka bir yere taşındığında, kale terk edildi. 1970 yılına gelindiğinde harabeler yıkıma hazırdı. Ancak yerliler parayı bulmayı ve Drachenburg’u geri getirmeyi başardı.
Sonuç olarak şatonun geçirdiği dönemler süreci ele alındığında aldığı tahribat ve yıkımlara rağmen halkın desteği ile günümüze kadar büyüleyiciliğini ve ihtişamını halen koruyor olması gerçekten çok etkileyici….

Almanya Hakkında Diğer Yazılarımıza Ulaşmak için; Tıklayın

Bana Instagram hesabından da ulaşabilirsiniz. @travelwithgokce

Önceki İçerikYaz Aylarında Gezebileceğiniz Tatil Rotaları | 10 Muhteşem Mekan Önerisi
Sonraki İçerikEn Çok Kullanılan 7 Fotoğraf ve Video Uygulaması | Fotoğraf ve Video
Merhabalar ben Reşat Taman, Diyarbakır doğumlu, seyahat ve fotoğrafçılık tutkusu ile yanıp tutuşan, 14 senedir fırsat buldukça hayallerinin peşinden gitmek için Dünya’yı arşınlayan ve bu hayalleri gerçekleştirirken gittiği her yerde zıplayarak imzasını koyan, 32 yaşında kısmi zamanlı bir gezginim. Normalde fotoğraflarımdan bile anlayacağınız üzere, enerjimi işime de yansıtarak, Gaziantep’te İpekyolu Kalkınma Ajansı’nda 7 yıldan bu yana Yatırım Uzmanı ve Eğitmen olarak görev almaktayım. 14 senede 3 kıta ve 60 ülkeden 300'e yakın şehir gezdim. Hatta bazı şehirler/kasabalara ayak basan ilk Türk olduğum konusunda iddialıyım. Seyahatlerime başlarken önce bir kıtayı bitirip sonra diğerlerine başlayacağım demiştim. Bu yüzden ilk Avrupa kıtasını İzlanda hariç tamamen bitirdim. Son zamanlarda özellikle zaman ayırma anlamında seyahatin zor olduğu Afrika ve Asya kıtalarına başladım. Son olarak benim için işin en zevkli kısmı olan zıplama muhabbetinden de bahsetmek istiyorum. Ben oldum olası kadraj karşısında durup poz vermeyi ya da selfie çekmeyi bir türlü sevemedim. Ama sonuçta gittiğimiz yerlerde bir hatıramız olmalıydı. Ben de kendime bir imza bulmaya karar verdim. Bu imza öyle bir imza olmalıydı ki benim seyahate olan aşkımı, tutkumu ve enerjimi yansıtmalıydı. Sonunda gittiğim tüm şehirlerde ve kasabalarda zıplayarak yüzlerce imzadan oluşan bir koleksiyonum oldu. Seyahat tutkumuzun hiçbir zaman sönmemesi dileğiyle...
PAYLAŞ

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here