Yanışlı Saklı Sahil ve Mağarasına Nasıl Gidilir? | Türkiye’nin Saklı Cenneti

0

Yanışlı Sahil ve Mağarasına Nasıl Gidilir?

Ülkemiz gerçekten inanılmaz mekanlara ev sahipliği yapıyor. Yurt dışı gezilerimizde gördüğümüz muhteşem doğal güzelliklerinin benzerlerini ya da daha da güzellerini ülkemiz topraklarında da olduğunu görünce bu ülkeye daha bir hayran kalıyoruz. Bu mekanlardan biri de Mersin’in Aydıncık ilçesine 34 km mesafede bulunan Yanışlı Beldesi saklı bir cennete ev sahipliği yapıyor. Karadan direk ulaşımın olmadığı biri küçük diğeri dev mağaralar ve mağaralardan denize kadar uzanan kumsallardan bahsediyorum. Aslında böyle yerleri genellikle Endonezya, Filipinler ya da Meksika gibi ülkelerden yapılan paylaşımlardan görmeye alışığız ama burası Türkiye’de. Bu yazımızda  karadan direk ulaşımı olmayan Yanışlı Saklı Sahil ve Mağarasına nasıl gidileceğini anlattım.

Sahilin Bulunduğu Konum – Yanışlı Saklı Sahil ve Mağarasına Nasıl Gidilir?

Yukarıda da belirttiğim gibi mağara Mersin Silifke ilçesi ile Aydıncık ilçesi (Antalya Yolu) arasında bulunuyor. Aydıncık ile Yanışlı arası 34 km. Konumuz olan saklı mağara ve plajlar yaklaşık 1 km’lik Yanışlı sahilinin en doğusunda bulunan burnun hemen arkasında başlıyor.

Yanışlı Saklı Sahil ve Mağarasına Nasıl Gidilir? | Türkiye'nin Saklı Cenneti

Yanışlı Sahil ve Mağarasına Nasıl Gidilir?

Varış noktanız Ağaçlı Dinlenme Tesisi olacak. Diğer tarafta bulunan Ulu Resort’ten de gidebilirsiniz ama  en kolay yol burası. Aracınızı tesisin ücretsiz otoparkına bırakabilirsiniz. Sonrasında tesisin arkasına doğru yürüyüp Yanışlı Plajına çıkın. Şunu belirtmeliyim ki harika bir deniz ve kumsal olmasına rağmen oldukça bakımsız. Tamam yapılaşma olmaması güzel ama bakımsız olup potansiyeli değerlendirilmemesi de üzdü biraz. Çünkü 1 ağaç bile yok ki altına oturup güneşten korunasınız. O yüzden buraya geldiğinizde güneşlenme gibi bir amacınız yoksa direk yola koyulun.

Kumsalın en sonuna geldikten sonra 2 alternatif yolunuz olacak. Ya tamamen yüzmek ya da şanslıysanız ve deniz durgunsa biraz karadan biraz da suyun içinde yürüyerek büyük mağaraya ulaşabilirsiniz. Ama deniz dalgalıysa sakın suyun içinde kayaların yanından yürüyerek gitmeyi denemeyin çünkü çok tehlikeli olacaktır. 2019’da 2 genç sırf bu yüzden burada mahsur kalmıştı. Yanışlı Mağarası Konumu

Yanışlı Saklı Sahil ve Mağarasına Nasıl Gidilir? | Türkiye'nin Saklı Cenneti

Birinci Yol – Yanışlı Saklı Sahil ve Mağarasına Nasıl Gidilir?

 • Burnun arkasında uzanan tepeye sol tarafındaki patikadan çıkıp yukarıdaki harabenin yanından aşağıya doğru devam edeceksiniz. Patikanın devamı sizi küçük mağaranın ama uzun kumsalın bulunduğu ilk sahile çıkaracak.
 • Asıl istikamet olan büyük mağara için bu sahilin yine en doğusuna kadar yürüyüp oradan suyun içinden az yürüyerek (deniz durgun ise) hemen arkada başlayan kayalara tırmanıp ulaşabilirsiniz.

İkinci Yol (Benim Tercih Ettiğim)

 • Yüzmek 🙂
 • Eğer yüzme kabiliyetinize güveniyorsanız Totalde 100-150 metre yüzerek her iki sahile kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Deniz aşırı dalgalı olmadıkça herhangi bir sorun yaşamadan ulaşabilirsiniz.
 • Her iki mağara için de U çizmeniz yeterli. Sadece 2. mağara için biraz daha genişten almanız gerekecek. Yorulursanız küçük mağaranın olduğu sahilde dinlenip sonra tekrar yüzmeye başlayabilirsiniz.

Yanışlı Saklı Sahil ve Mağarasına Nasıl Gidilir? | Türkiye'nin Saklı Cenneti

Mağaralar Hakkında Bilgiler – Yanışlı Saklı Sahil ve Mağarasına Nasıl Gidilir? 

Her iki mağarada aynı jeolojik zamanda dalgaların karayı aşındırması ile oluşmuş. Her ikisinin içinde de sadece sahilin devamı uzanıyor. Özellikle büyük olan mağara o kadar geniş, derin ve yüksek olmasına rağmen içinde hiç bir şey yok. Olay tamamen görüntü zaten. Mağaraların önünde bulunan deniz, açık deniz olduğu için hemen derinleşiyor. 5-6 metre geçmeden boyu geçiyor. Özellikle kamp yapmak isteyenler için büyük mağara yeterli.

Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Burası tamamen doğal bir ortam. Mağaralara geçtikten sonra su, elektrik, tesis vs. yok.
 • Uzun kalmayı düşünüyorsanız ihtiyacınız olabilecek her şeyi yanınızda götürmeniz gerekiyor. Ancak orayı temizleyebilecek herhangi biri olmadığı için lütfen çöplerinizi yanınızda getirin.
 • Buraya en yakın tesis olan Ağaçlı Dinlenme Tesisinde tuvalet, market ve restoran bulunuyor.
 • Kamp yeri değil ancak dileyen kamp yapabilir. Herhangi bir yasak yok. Ücretsiz.
 • Kamp yapmak isteyenlerin yanlarında ateş yakmak için gerekenleri götürmeleri gerekir. Hava karardıktan sonra mağaradan çıkamayacağınızı unutmamanız gerekir ancak lütfen aşırı odun kullanıp mağaraya ve çevreye zarar vermeyin.
 • Mağaranın içinde herhangi bir yabani hayvan yok. Ancak olası sivrisinek ve türevleri için yanınızda sprey vb. götürebilirsiniz.
 • En azından büyük mağaraya ulaşmak için sudan geçeceğiniz için telefonlarınızın ve eşyalarınızın ıslanma ihtimaline karşın su geçirmez çanta ile gitmelisiniz.
 • Telefon mağara içinde çekmiyor ancak hemen dışarıda çekiyor.
 • Son olarak tekrar ısrarla belirtmek istiyorum. Burada olabilecek kirliliği temizleyecek kimse olamayacağı için lütfen çevreye zarar vermeden kamp yapın.

Buraya kadar gelmişken 15 km uzaklıkta bulunan Dünyanın en güzel mağaralarından biri olan Gilindire Mağarasını da mutlaka görmelisiniz. Gilindire Mağarası Gezi Rehberi

İyi Eğlenceler.

 

Önceki İçerikDaha Sağlıklı Hissetmeye Yardımcı Olan Mimariler | Bölüm2
Sonraki İçerikDünya Çapında Kahve Siparişi Nasıl Verilir? – Dünya Kahveleri
Merhabalar ben Reşat Taman, Diyarbakır doğumlu, seyahat ve fotoğrafçılık tutkusu ile yanıp tutuşan, 14 senedir fırsat buldukça hayallerinin peşinden gitmek için Dünya’yı arşınlayan ve bu hayalleri gerçekleştirirken gittiği her yerde zıplayarak imzasını koyan, 32 yaşında kısmi zamanlı bir gezginim. Normalde fotoğraflarımdan bile anlayacağınız üzere, enerjimi işime de yansıtarak, Gaziantep’te İpekyolu Kalkınma Ajansı’nda 7 yıldan bu yana Yatırım Uzmanı ve Eğitmen olarak görev almaktayım. 14 senede 3 kıta ve 60 ülkeden 300'e yakın şehir gezdim. Hatta bazı şehirler/kasabalara ayak basan ilk Türk olduğum konusunda iddialıyım. Seyahatlerime başlarken önce bir kıtayı bitirip sonra diğerlerine başlayacağım demiştim. Bu yüzden ilk Avrupa kıtasını İzlanda hariç tamamen bitirdim. Son zamanlarda özellikle zaman ayırma anlamında seyahatin zor olduğu Afrika ve Asya kıtalarına başladım. Son olarak benim için işin en zevkli kısmı olan zıplama muhabbetinden de bahsetmek istiyorum. Ben oldum olası kadraj karşısında durup poz vermeyi ya da selfie çekmeyi bir türlü sevemedim. Ama sonuçta gittiğimiz yerlerde bir hatıramız olmalıydı. Ben de kendime bir imza bulmaya karar verdim. Bu imza öyle bir imza olmalıydı ki benim seyahate olan aşkımı, tutkumu ve enerjimi yansıtmalıydı. Sonunda gittiğim tüm şehirlerde ve kasabalarda zıplayarak yüzlerce imzadan oluşan bir koleksiyonum oldu. Seyahat tutkumuzun hiçbir zaman sönmemesi dileğiyle...
PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here