Uykuya Dalma Taktikleri ve 8 Mobil Uygulama

0

Uykuya Dalma Taktikleri ve 8 Mobil Uygulama

her gün 8 saat uyumadığım taktirde sorun yasayan bir birey olarak bir suredir karantina dönemlerinde bozulan uyku ritüelim  ve beraberinde getirdiği sağlık sorunları, mutsuz ruh hali ve günümü gittikçe kötü etkileyen durumlar ile uğraşırken bundan kurtulmak için araştırmalar yaptım, bu konuda hem bilgiler edindim hem de uyku kalitesini arttıracak ya da uyku ritüeli oluşturmanızı sağlayacak öneriler ile geldim.😏

Aslında üretken olmamızın, mutlu  olmamızın, günü hakkını vererek yasamamızın en temelinde uyku yatıyor, peki sizce biz buna gerektiği önemi veriyor muyuz?

Hayatimizin üçte biri uyku ile geçiyor ve çoğumuz  su kadar saat uyuyoruz seklinde hesaplamalar yaparak bunu kayıp olarak görüyoruz halbuki az uyumaya çalışırken yeterince uyuyamadığımız ya da verimli uyuyamadığımız taktirde size kalan saatlerin ne kadarından verim alabilirsiniz ki?

Yetersiz ya da verimsiz uykunun mantıklı karar yeteneğini olumsuz etkilediği, hafıza problemleri, homon dengesinde sıkıntılar, kalp hastalığı gibi bir çok sorunu tetiklediği konusunda birçok bulgu var ve tabii ki yanlış zamanda uyumakta vücut  saatini bozar.

Simdi ilk olarak uyumadan önce yapılması gereken şeylerden özet şekilde  bahsedecek olursam;

Uyku Öncesi

🔴 Oksijen ve Nefes Tekniği 

Yatak odanıza aldığınız temiz hava sadece uykuya dalmanızı kolaylaştırmaz uyku veriminde de artısı sağlar bundan dolayı yatmadan önce odanı 10 dakika havalandır.

Nefes tekniği konusunda da 4 sn boyunca nefes al 7sn i tut ve 8 sn ver bu nefes tekniği de uykuya geçmende müthiş yardımcı oluyor ayrıca bu teknik konsantrasyon probleminde de kullanılıyor.

🔴 Yeme – içmeyi bırak

Hepimizin bildiği bir madde ; uyumadan 2-3 saat önce yemeyi bırak ama tabii ki uykunu kolaylaştıracak çayları içebilirsin ama  siyah çaydan ve kahveden uzak durmak da gerekiyor

🔴 Işık

Uyumadan önce odayı mümkün oldukça karanlık yap bu sayede melatonin salgısı artacak uykuya dalma kolaylaşacak.

🔴 Temiz ve ferah kokan çarşaflar

Evet temiz ferah kokan çarşaflar hem uyumayı kolaylaştırıyor, rahatlık sağlıyor hem de temiz çarşaflar sağlık acısından önemli.

🔴 Elektronik cihazlardan uzaklaşmak

Cihazlar sanırım su aralar en büyük sorunlarımız uyku konusunda. İlk olarak  zihinsel, duygusal aktiviteyi arttırır bu da sizi uykudan uzaklaştırır ikinci olarak ekranın mavi ışığı uyku hormonu olan melatoninin salgılanmasını engelliyor

🔴 Yaz ya da Oku

Uyumadan önce günlük tutman ya da bir şeyler okumak zihni dinginleştirir bu da uykuya geçmeyi kolaylaştırır.

🔴 Müzik  

Zihinsel gevşeme sağlayan bir başka öneri kaslarınızın gevşemesi kan basıncınızın düşmesi için yavaş ve sabit ritimli müzikler tercih edebilirsiniz.

🔴 Sıcak duş 

Bu da  yatağa rahat ve gevşemiş bir şekilde  uykuya hazır gitme hali önerisidir.

Evet bunların hepsini biliyoruz ama bu sureci teknoloji ile birleştirelim 20.yy kaliteli uykunun pesindeyiz diye cümleler duyar gibiyim o halde  simdi size ise yarar mobil uygulama önerileri için geldim.

Uyku Kolaylaştırıcı Mobil Uygulamalar

1- Meditopia

Uykuya Dalma Taktikleri ve 8 Mobil Uygulama
Meditopia – Uykuya Dalma Taktikleri ve 8 Mobil Uygulama

Bir Meditasyon uygulaması ve içerisinde uyku meditasyonları, minik öyküler ve yönlendirmeli meditasyonlarla uykuya geçmenizi kolaylaştıracak severek sürekli kullandığım bir uygulama ve içerik Türkçe, seslendirmeler kaliteli.

2- Sleep Cycle

Uykuya Dalma Taktikleri ve 8 Mobil Uygulama
Uykuya Dalma Taktikleri ve 8 Mobil Uygulama

Bu uygulama hayat kalitenizi arttıracak bir uygulama en hoşuma giden şey belirlediğin zaman aralığında uykunun hafif olduğu bir zamanda seni uyandırması. Gün içerisinde yaptığınız ve uykunuzu etkileyecek verileri de  ekleyerek gece boyunca sizin hareketlerinizin seslerini kaydedip  sabah size bir uyku analizi sunuyor.

3- Storytel

Uykuya Dalma Taktikleri ve 8 Mobil Uygulama
Storytel-Sesli Kitap – Uykuya Dalma Taktikleri ve 8 Mobil Uygulama

Bu da bir  sesli kitap uygulaması, uyumadan önce de dinleyebileceğiniz birçok seslendirilmiş kitap bulabileceğiniz başarılı bir uygulama, Türkçe dilinde de zengin içeriğe sahip.

4- Twilight – Sağlıklı bir uyku için

Uykuya Dalma Taktikleri ve 8 Mobil Uygulama
TWILIGHT – Sağlıklı bir uyku için – Uykuya Dalma Taktikleri ve 8 Mobil Uygulama

Ben telefonumu çok kullanıyorum ve bu yüzden uyku kalitem çok azalıyor şikâyetlerine bir çözüm niteliğindeki uygulama. Günün saatine göre kademeli olarak mavi ışık emisyonunu azaltan bir uygulama.

5- Amazon Audible

Uykuya Dalma Taktikleri ve 8 Mobil Uygulama
Uykuya Dalma Taktikleri ve 8 Mobil Uygulama

Amazon buna da el attı:) Amazon  Audible ile de sesli kitaplar dinleyerek uyuyabilirsiniz orijinal güzel içerikler mevcut eğer İngilizce bir şeyler dinlemeyi tercih ediyorsanız.

6- My Noise

Uykuya Dalma Taktikleri ve 8 Mobil Uygulama
Uykuya Dalma Taktikleri ve 8 Mobil Uygulama

Şömine kenarında uyumak mi istiyorsunuz ya da sahilde bir  evde balkonda o halde seslerin bulunduğu başka bir app önerisi. Diğer bir sevdiğim özelliği ise kendi kişisel uyku sesini oluşturmak istiyorsan özelleştirmeye acık seslerin olduğu bir site .

7- Librivox

Uykuya Dalma Taktikleri ve 8 Mobil Uygulama
LibriVox-Uykuya Dalma Taktikleri ve 8 Mobil Uygulama

Ücretsiz bir diğer sesli kitap uygulaması. Üye olmadan indirip dinleyebileceğiniz birçok dilde kitap var ama Türkçe kısmi ne yazık ki biraz zayıf ama İngilizce çokça sesli kitap bulabilirsiniz bu uygulamada.

8- Spotify

Uykuya Dalma Taktikleri ve 8 Mobil Uygulama
Spotify-Uykuya Dalma Taktikleri ve 8 Mobil Uygulama

Evet hepimizin bildiği ve neredeyse kullanmayanın olmadığı bir diğer uygulama Spotify burada da sesli kitaplar, öyküler, uyku müzikleri bulabilirsiniz. Ben birkaç örnek verdim fotoğrafta 🙂

O halde şimdiden İYİ UYKULAR, başka bir yazıda görüşmek üzere..😇

Buraya blogumu bırakıyorum. Daha farklı yazılarımı ve aslında benim minik mücadeleme dair bir şeyler merak edersen bir tık uzağındayım.🤗🤗

https://multeciguncesi.com/

 Instagram hesabımdan da sorularını yazabilirsin

Karantinada Kişisel Gelişim 2 – Kendinizi Geliştirebileceğiniz 10 Faydalı Web Sitesi ve Uygulama / #EvdeKal https://reshontheway.com/karantinada-kisisel-gelisim-2-kendinizi-gelistirebileceginiz-10-faydali-web-sitesi-ve-uygulama-evdekal/

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here