İngiltere Kültürü ve Yemekleri | Ülkelerin Yemek – Film – Müzik Kültürü 3

0

 

İNGİLİZ KÜLTÜRÜ VE YEMEKLERİ

karantinada okuyabileceğiniz muhteşem bir kültür serisi hazırladık. Bugün İngiltere’nin kültürü, yemekleri, müzikleri, filmler ve daha bir çok şeyden bahsedeceğim.

İngiltere, Birleşik Krallık’ı meydana getiren dört ülkeden en büyük ve merkezî olanı. Avrupa’nın batısında, Büyük Britanya adasında bulunuyor.

İngiltere kültürü ve yemekleri yazıma ilk olarak İngiltere’ye ait olan yemeklerden başlamak istiyorum.

İngiliz Yemekleri

Fish and Chips ( Kızarmış balık ve patates kızartması)

İngiliz yemekleri denildiğinde ilk akla gelen yemeklerden biri fish and chips. Ülkemizde de bir çok restoranda görebilirsiniz. Fish and Chips genelde morina balığıyla yapılır. Genelde yanında bezelye ile servis ediliyor. kılçıksız oluşu sebebiyle çocuklarında çok rahat yiyebileceği bir yemek.

İngiltere Kültürü ve Yemekleri
Fish and Chips-İngiltere Kültürü ve Yemekleri

Sunday Roast

Sunday Roast İngiliz kültüründe çok önemli bir yere sahip. Pazar öğle yemeği için restoranlarda ya da publarda buluşuluyor, fiks bir ücret karşılığında roast büfesinden faydalanılıyor. Büyük bir parça halinde fırınlanmış ve ağır ateşte pişirilmiş dana eti, domuz eti ya da hindi eti ince dilimler halinde kesilerek servis ediliyor. Gravy denilen sosla sunulan dilim etlere yine fırınlanmış bebek patatesler ve buharda pişmiş sebzeler eşlik ediyor.

İngiltere Kültürü ve Yemekleri
Sunday Roasts-İngiltere Kültürü ve Yemekleri

Stick Toffee Pudding

İngiliz mutfağında tatlı denilince ilk akla gelenlerden biri Stick Toffee Pudding. Bu tatlı aslında bol tereyağlı çikolatalı ve hurmalı ıslak kek. Sticky Toffee Pudding, üzerine karamel sosu döküldükten sonra genellikle vanilyalı sos ya da vanilyalı dondurma ile servis ediliyor.

İngiltere Kültürü ve Yemekleri
Sticky Toffee Pudding-İngiltere Kültürü ve Yemekleri

English Breakfast (İngiliz Kahvaltısı)

Patates mücveri, domuz sucuğu, domates, tost ekmeği, yumurta ve kuru fasulyeden oluşuyor bu tabak. Ayrıca bir çok restoran aynı şekilde ülkemizde bu kahvaltıyı servis etmeye başladı. Kahve de bir opsiyon olmakla birlikte kahvaltılarına genelde Türk mutfağında olduğu gibi çay eşlik ediyor. Fasulye dışında Türk kahvaltısına çok benziyor bence.

İngiltere Kültürü ve Yemekleri
English Breakfast-İngiltere Kültürü ve Yemekleri

Jacket Potatoes

Patates İngiltere’de en sevilen besinlerden biri. Jacket Potatoes aslında bizim bildiğimiz kumpir. Ancak burada patatesin üzerine bizdeki gibi envai çeşit salata ve meze karışımları koymak yerine fırınlanmış tereyağlı patatesi fasulye/cheddar, ton balığı/cheddar, ya da kıyma/cheddar gibi yiyecekler koyuyorlar.

İngiltere Kültürü ve Yemekleri
Jacket Potatoes-İngiltere Kültürü ve Yemekleri

Kidney Pudding

Adında puding geçiyor diye tatlı sanmayın. Ufak ufak doğranmış dana ya da kuzu böbreği bu kez çıtır olmayan, tarttan ziyade krep hamuru kıvamında bir hamur ile pişirilerek servis ediliyor.

İngiltere Kültürü ve Yemekleri
Kidney Pudding-İngiltere Kültürü ve Yemekleri

İngiliz Yapımı ve İngiltere Temalı Filmler

This Is England (2006)

12 yaşında, babasını Falkland Savaşı’nda kaybetmiş bir çocuk olan Shaun, bir gün karıştığı bir sokak kavgası sonrasında dazlaklardan oluşan bir sokak çetesinin arasına karışır. Kimseye zarar vermeden kendi hallerinde takılan bu grubun içinde zenci bir üye de dahil çeşit çeşit insan bulunmaktadır.

IMDb:7.7

İngiltere Kültürü ve Yemekleri
This is England-İngiltere Kültürü ve Yemekleri

Trainspotting (1996)

Eroin bağımlısı bir grup gencin hayatına ayrıntılı bir bakışı konu alan ve Irvine Welsh’in romanından Danny Boyle tarafından sinemaya uyarlanan film, Edinburgh’da geçiyor.

IMDb: 8.1

İngiltere Kültürü ve Yemekleri
Trainspotting-İngiltere Kültürü ve Yemekleri

The King’s Speech (2010)

Babası 5.George’un (Michael Gambon) ölümü ardından ve ağabeyi Edward’ın (Guy Pearce) Amerikalı Wallis Simpson’a olan skandal aşkı yüzünden tahttan feragat etmesi üzerine, Bertie (Colin Firth) istemeye istemeye Krallık görevini devralmak zorunda kalır.

IMDb: 8.0

İngiltere Kültürü ve Yemekleri
The King’s Speech-İngiltere Kültürü ve Yemekleri

Pride & Prejudice (2005)

18. yüzyılın sonlarında İngiltere’de bir genç kızın başına gelebilecek en iyi şey seçkin ve zengin bir koca bulabilmektedir. Evlilik yaşına gelen beş genç kızı için de Bayan Bennet benzer endişeler taşımaktadır, komşu malikaneye zengin ve bekar Charles Bingley taşınana kadar.

IMDb: 7.8

İngiltere Kültürü ve Yemekleri
Pride and Prejudice-İngiltere Kültürü ve Yemekleri

Boleyn Kızı (2008)

Bu iki kız kardeşin arasına giren tek birşey var: Bir Kraliyet!

Bir krala duyulan aşk, iki kardeşi ancak bu kadar birbirinden ayırabilirdi.

IMDb:6.7

İngiltere Kültürü ve Yemekleri
Boleyn Kızı-İngiltere Kültürü ve Yemekleri

Elizabeth (1998)

Katolik kraliçe Mary ölür ve tahta pek istenmese de protestan olan ve öldürmeye kıyamadığı kardeşi Elizabeth geçer. Elizabeth’in önünde uzun ve bolca dikenli bir yol vardır. Etrafında hem destekçileri hem de her fırsatta katolik egemenliği geri getirmeye çalışan insanlar vardır.

IMDb:7.4

İngiltere Kültürü ve Yemekleri
Elizabeth-İngiltere Kültürü ve Yemekleri

Sherlock Holmes: Gölge Oyunları (2011)

Dünyanın en ünlü ve zeki dedektiflerinden Sherlock Holmes (Robert Downey Jr.) ve ’ortağı’ Dr. Watson (Jude Law) bu sefer Londranın dışına çıkarak Fransa, Almanya ve İsviçreye yol alacakları yeni ve tehlikeli bir maceraya sürükleniyorlar

IMDb: 7.5

İngiltere Kültürü ve Yemekleri
Sherlock Holmes-Gölge Oyunları-İngiltere Kültürü ve Yemekleri

Cesur Yürek (1995)

13 yüzyıl İskoçyası. İngiliz Kralı Edward, İskoçya’yı da krallığına katmak istemektedir. İngiliz soylularına Prima Nocta, yani topraklarında evlenen her kadınla ilk geceyi geçirme hakkını vererek İskoç halkının ayaklanmasına sebep olur.

IMDb: 8.3

İngiltere Kültürü ve Yemekleri
Braveheart-İngiltere Kültürü ve Yemekleri

İngiliz Yapımı Diziler

Skins (2007 – 2013)

Dizinin 1. ve 2. sezonları büyümeye, aşkı ve hayatı öğrenmeye çalışan, bunu yaparken yetişkin tavsiyesini çok az alan (bir çok parti yapan) bir grup İngiliz gencin hikayelerine odaklanıyor.

IMBDb: 8.2

İngiltere Kültürü ve Yemekleri
Skins-İngiltere Kültürü ve Yemekleri

Cranford (2007 – 2010)

1842’nin Haziran’ında Mary Smith, annesinin arkadaşları Bayan Matty ve Bayan Deborah Jenkyns ile kalmak üzere Cranford’a gelir. Cranford modernleşmenin eşiğindeki küçük bir kasabadır. Demiryolu artık Manchester’a kadar ulaşmaktadır ve değişim adeta havada hissedilebilmektedir.

IMDb: 8.3

İngiltere Kültürü ve Yemekleri
Cranford-İngiltere Kültürü ve Yemekleri

Peaky Blinders (2013 – )

1920lerin Birmingham’ında geçen bir British gangster efsanesi.,

IMDb:8.8

İngiltere Kültürü ve Yemekleri
Peaky Blinders-İngiltere Kültürü ve Yemekleri

Grantchester (2014 – )

James Runcie’nin kitap serisinden uyarlanan hikaye de Cambridgeshire’lı bir papaz olan Sidney Chambers kendini Grantchester’da ufak bir köyde esrarengiz kabahatlar dizini araştırırken bulur.

IMDb: 7.9

İngiltere Kültürü ve Yemekleri | Ülkelerin Yemek – Film – Müzik Kültürü 3
Grantchester

The Crown (2016 – )

Benim de çok severek izlediğim The Crown, dünyanın en ünlü iki adresi olan Buckingham Sarayı ve 10 Downing Street’in içinde yaşanan entrikaları, aşkları ve 20. yüzyılın ikinci yarısına şekil veren olayların perde arkasını anlatıyor.

IMDb: 8.7

İngiltere Kültürü ve Yemekleri | Ülkelerin Yemek – Film – Müzik Kültürü 3
The Crown

İngiltere ve Müzik

İngiltere müzik ve müzisyen konusunda çok çeşitli ve bir çok başyapıt çıkaran bir ülke. Listeyi sayfalarca yapabilirim ama burada sadece en efsanelerden seçmeleri yazacağım.

1- Queen: Benim en sevdiğim müzik grubu olan Queen İngiltere’de ortaya çıkmış bir müzik grubu. Aslında grubun solisti Freddie Mercury, Zanzibarlı. Queen’in en ünlü şarkısını buraya bırakıyorum. Bohemian Rhapsody

İngiltere Kültürü ve Yemekleri | Ülkelerin Yemek – Film – Müzik Kültürü 3
Queen

2- The Beatles: Beatles’ı sadece bir müzik grubu olarak ele alsak ayıp etmiş oluruz. Rock müzik dünyasına ilham kaynağı olmuş, kitleleri peşinden bu kadar naifçe sürüklemiş eşi benzeri olmayan 4 kişilik efsane.

3- Coldplay

4- Arctic Monkeys

5- The Rolling Stones: Gelmiş geçmiş en iyi rock gruplarından biri.

6- Pink Floyd

7- Black Sabbath: Ozzy Osbourne’un Black Sabbath’i…

8- Led Zeppelin

9- Placebo: Alternatif rock’ın altın madenlerinden biri.

10- Adele

İngiltere denilince akla gelen başlıca şeylerden biri ‘Futbol’

Futbol bir İngiliz oyunudur. İlk modern kanunlar 1863’te İngiltere’de yayınlandı. Ayrıca İngiltere, 40.000’den fazla futbol kulübü ile diğer ülkelerin hepsinin toplamından daha fazla kulübe sahiptir.

İngiltere, en eski futbol kulübüne (Sheffield FC), en eski profesyonel futbol kulübüne (Notts County), en eski futbol federasyonuna (İngiltere Futbol Federasyonu), ilk kurulan millî takıma, en eski eleme usulü turnuvaya (FA Cup) ve en eski ulusal lige (English Football League) sahiptir. Bugün, İngiltere’nin en üst düzey ligi olan Premier League, dünyanın en popüler ve en zengin liglerinden biridir.Dünyanın en ünlü kulüplerinden olan Manchester United, Liverpool, Arsenal ve Chelsea gibi takımlar İngiltere’de bulunmaktadır.

İngiltere Kültürü ve Yemekleri | Ülkelerin Yemek – Film – Müzik Kültürü 3
Premier Lig

Kültür serimizin diğer yazılarıHindistan Kültürü ve YemekleriAlmanya Kültürü ve Yemekleri

İnstagram adresim: elifteoman

Keyifli okumalar.. 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here