Tütsü Çeşitleri | Orta Doğudan Gelen Mistik Koku Tütsü

0

Tütsü Çeşitleri | Orta Doğudan Gelen Mistik Koku Tütsü 

Tütsü Çeşitleri genelde meditasyon, ferahlama, kötü kokuları bastırma, bio enerji, çakra açma gibi nedenlerle kullanılmış. Zaman geçtikçe kullanım alanı genişlemiş; değişen kültürler, yaşam tarzları ve dini inanışlar günlük kullanımda veya dini törenlerde  kullanılabilecek özel bir ihtiyaç doğurmuş. Her kesimde tütsü kullanımı ne kadar farklı da olsa bu gelenek aslında dinleri ve kültürleri ortak bir kümede buluşturuyor.

Tütsünün kullanımı 1. yy’a  kadar uzanır ve kaynağını dini seremonilerde kullanılması için Arabistan’dan ithal edilen hoş kokulu ağaçlardan alır. Ayrıca parfüm kelimesi eski taşra Fransızcasında ‘perfumar’ per, içinden, fumar- duman- kökünden gelir. Bu Ortadoğu’da tütsünün yakılmasıyla başladığına inanılan parfümeri sanatını açıklar. Tütsü çeşitleri nerden alabilirim

Osmanlı zamanında saraylarda  Türk kahvesi ve gül suyu ikramı edilirken buhurdanlar içinde tütsü çeşitleri yakılırmış. Günümüzde ise evlerde tütsülerin kullanımı  eskiye nazaran azaldı. Yerini de oda spreyleri aldı maalesef. Peki geçmişten gelen bu güzel şeyin kaç çeşidi vardır diye soracak olursanız aşağıdaki listeye bir bakın derim.

Tütsü Çeşitleri | Orta Doğudan Gelen Mistik Koku Tütsü

Tütsü Çeşitleri ve Faydaları

Şekillerine göre 2 çeşit tütsü vardır. Bunlar Konik Tütsü ve Çubuk Tütsü olarak bilinir.

Konik tütsü, alışılmış tütsü çubuklarından farklı olarak küçük bir dağa benzeyen ve daha yoğun bir koku salınımı yapan tütsü türüdür. Kullanımı biraz zordur. Çubuk tütsüler her zaman daha kolay yakılabilir. Tütsülerin her birinin farklı kullanım alanı ve çeşitli anlamları var. Biraz örnek verecek olursak;

Sandal Ağacı Tütsüsü

Sandal ağacı tütsüsü, yakıldıktan sonra güzel kokusuyla aromaterapi etkisi yapar.

Ardıç Tütsüsü

Her zaman yeşil renkte olan bu çalının yaprakları bir araya getirilip kurutulduğunda, vücut ve zihin yorgunluğunu gidermeye yardımcı olurmuş. Sizce de psikolojik ve fiziksel açıdan zor  dönemler geçiren vücudumuzun ve zihnimizin gerçekten böyle bir mistik bir kokuya ihtiyacı yok mu?

Gül Tütsüsü

Gül yaprakları kurutularak güzel başlangıçlar için yakılır. Özellikle Hindistan’da dini gelenek gereği kutsal günlerde ve evlilik törenlerinde yakılır. Bu bitki, hem sevgiyi hem romantizmi temsil eder. Şöyle bir demet kırmızı gül tütsüsüne kim hayır diyebilir ki? Hazır Hindistan demişken, Hindistan kültürü ve yemekleri için bu yazımıza bir bakın derim. Hindistan Yemekleri ve Kültürleri

Lavanta Tütsüsü

Lavantanın yandığı zaman ferahllık verme etkisi olan bir bitkidir. Lavanta, uykusuzluğu, üzüntüyü ve depresyonu gidermek için yakılmaktadır. Aktarlar ve çiçekçiler lavanta kurusu satıyor. Gece uykusu kaçan yaksın mışıl mışıl uyusun ya da canınız mı sıkıldı, üzgün müsün yakın lavanta tütsüsünü keyfiniz yerine gelsin.

Yasemin tütsüsü

Yasemin çiçeği gibi Yasemin tütsüsü de yakıldığı yeri adeta bir bahçeye dönüştürüyor. Her yer bahar havası edasında yasemin kokuyorr ve sizi ruhen rahatlatıp gününüzün güzel geçmesine yardımcı oluyor.

Tütsü Çeşitleri Nasıl Yakılır

Tütsü Çeşitleri | Orta Doğudan Gelen Mistik Koku Tütsü

Çubuk Tütsü Nasıl Yakılır?

Çakmak ya da kibrit kutusu ihtiyacımız olan malzemeler. Çubuk tutuşana kadar ateşin altında beklemeniz gerekmekte. Daha sonra ateşin 10 saniye kadar yanması bekliyoruz. Dikkat etmeniz gereken nokta, ateş kendiliğinden sönebilir. Çubuğun ucuna bakın. Eğer yanmakta olan bir köz görüyorsanız düzgün yakmışsınızdır. Ancak görmüyorsanız tekrar yakmanız gerekecek.

Konik Tütsü Yakma Aşamaları

Tütsü Çeşitleri | Orta Doğudan Gelen Mistik Koku Tütsü

Tütsü tutucuların yalnızca geri kaçık konileri olarak adlandırılan çok özel olarak tasarlanmış konilerdir. Bu konilerin merkez kısmında daha öncesinde oluşturulmuş boşluklar bulunur. Konik tütsü yakma aşamaları şu şekilde sıralanabilir;

  1. Uygun seçim yapılması
  2. Koninin doğru tutulması
  3. Koninin aydınlatılması
  4. Konideki ateşin kontrolünün sağlanması
  • İlk olarak uygun tütsülüğümüzü seçiyoruz  ve nerede kullanılacağına karar veriyoruz. Örneğin evinizin salonunda yer verecekseniz oranın dekorasyonuna uygun bir tütsülük seçebilirsiniz. Başka bir örnek olarak uyku problemi yaşayan biri yatak odasında yer vermek isteyebilir. O zaman dikkat çekici olmayan sade yapıda bir tütsülük tercih edilebilir. İşyerinde kullanmak isteyenler için ise hem sade hem de az gösterişli modeller düşünülebilir.
  • Koninin güzel bir şekilde aydınlatması için doğru bir şekilde yerleştirilmeniz oldukça önemlidir. Bunun için ise doğru pozisyonda bırakılmalısınız . Koni hafifçe yana doğru eğilirse aydınlatmanın çok daha iyi olduğunu fark edeceksiniz.
  • Koninin aydınlatmasının en doğru şekilde olması için hafif yana doğru eğik konumlandır.
  • Çakmak veya kibritle yakacaksan ateşi  koninin sivri tarafına doğru getir.
  • Ateşi beş ila on saniye koninin sivri ucunda tutun.
  • Koni yanmaya başladığında ise ateş kapatın. Bu şekilde koni yanmaya başlayacaktır.

Evde Kendi Tütsünüzü Yapmak İster Misiniz? 

Kolay bir tarifi öğrenmek ister misiniz?

Portakal kabuğu içine ( portakalı sıkıp suyunu içmeyi unutmayın ayrıca sağlığınıza iyi gelecektir :))  Adaçayını koyup güzelce evimizde, ofisimizde yakıp nazar ve kem gözleri bizden çok uzaklara gönderiyoruz ve her yer mis gibi adaçayı kokuyor. Ben bunu her gün yapıyorum. Portakal mevsiminde olduğumuz içi  isteyenler yanmayan bir kasenin içine veya çok güzel dekoratif buhurdanlıklar alıp onda yakabilir ya da diğer tütsü çeşitlerini o günkü ruh halinize göre seçip yakabilirsiniz.  Yapacaklara şimdiden şifa olsun hadi bakalım.

İstanbul’da Tütsü Alabileceğiniz Yerler

Şimdi gelelim  tütsü çeşitlerini alabileceğiniz yerlerde.

Eğer ki hem gezeyim hem de mistik buhurdanlık alırım diyorsanız aşağıdaki seçeneklere bakabilirsiniz. Bana yakın olsun aman yorulmayayım derseniz semtinizde varsa halk dilindeki adıyla bir milyoncular bile satışını yapıyor. Tabii ki bunların en başında Eminönü geliyor.

Tütsü çeşitleri
Tütsü Çeşitleri

Yol tarifi isterseniz, Anadolu yakasında Üsküdar’a gelip oradan vapur ile mis gibi deniz havası alarak ulaşabilirsiniz. Bir diğer ulaşım olarak Marmaray’ı kullanabilirsiniz ya da Marmaray’a inip çıkmak yerine vapuru kullanabilirsiniz. Yürüyüş yapmış da olursunuz böylelikle sporu da ihmal etmemiş olursunuz 🙂

Avrupa yakasından ortak nokta olduğu için her ilçeden otobüsler, tramway ve metro ile gidilebilirsiniz.

Mısır Çarşısı

Mısır çarşısında hediyelik eşya satan neredeyse her dükkanda bulabilirsiniz. Aman burada gezerken kendinizi fazla alışverişe kaptırmayın. Oranın büyüsü farklı, insanın canı her şeyden almak istiyor. Dükkanlardaki renkli lokumlar, şekerlemeler göz kırpıyor !!

Kapalı Çarşı

Eminönü ve Mahmut Paşa’dan yürüyerek çıktığınızda, özellikle hanımların sen çok sevdiği yer olan kuyumcuların olduğu kapıdan giriş yapıp içinde çarşıda kaybolmaya başlayabilirsiniz. Burada da bir çok hediyelik eşya dükkanında rahatlıkla bulabilirsiniz.

Sitemizde bulunan ve evde keyifli vakit geçirmenizi sağlayacak diğer yazılarımıza da bakabilirsiniz.

Keyifli günler dilerim.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here