PSİKOLOJİ TÜRÜNDE MUTLAKA OKUMANIZ GEREKEN 5 KİTAP

PSİKOLOJİ TÜRÜNDE MUTLAKA OKUMANIZ GEREKEN 5 KİTAP

Sen Değiş Ki Dünyan Değişsin

Bir önceki yazımda, havalar soğudu, kış kendini iyice belli eder oldu, üstüne bir de evde kal modundayız madem krizi fırsata çevirelim ve içimize dönelim demiştim. Ancak ilk başta havalar soğur gibi yaptı ardından resmen bahar aylarını yaşar olduk kış mevsiminde. Yalnız bu sefer birkaç gün içinde kara kış kapımıza dayanacakmış öyle diyor meteoroloji uzmanları. Neyse hava durumunu bırakalım konumuza dönelim.

Hazır evde kal modumuz devam ederken kendimizi daha yakından tanımaya, geliştirmeye, değiştirmeye ve dönüştürmeye devam edelim istiyorum. Bu sebeple yeni kitap tavsiyeleriyle tekrardan karşınızdayım. Bu yazımda sen değiş ki dünyan değişsin diyorum ve inanılmaz kaliteli bilgiler içeren, psikoloji türünde mutlaka okumanız gereken 5 kitap için tavsiyelerime hemen başlıyorum.

Sınırlar (Dr. John Townsend & Dr. Henry Cloud)

PSİKOLOJİ TÜRÜNDE MUTLAKA OKUMANIZ GEREKEN 5 KİTAP
PSİKOLOJİ TÜRÜNDE MUTLAKA OKUMANIZ GEREKEN 5 KİTAP

“Hayatınızı kontrol etmekte zorlanıyor musunuz?

İnsanlar sizden faydalanıyor mu?

Hayır demekte zorlanıyor musunuz?

İstekleriniz gerçekleşmediği için hayal kırıklığına uğruyor musunuz?

Birisi zamanınızı, sevginizi, enerjinizi ya da paranızı istediğinde nasıl cevap vermelisiniz?

Sınırlar kim olduğunuzu ve kim olmadığınızı gösterir. Hayatınıza yön veren kişisel çizgilerdir. Zihinsel, fiziksel ve ruhsal sınırlarınızı öğrendikten sonra, insanların size ne yaptırıp yaptıramayacaklarını açık ve net olarak siz belirleyin. Sevmediğiniz yemeği yemeyin, istemediğiniz ortamda bulunmayın, eşiniz ya da arkadaşınız yürüyüş yapmayı sevmiyor diye onunla televizyon seyretmeyi kabul etmeyin. Sınırlarınızın içinde kişisel alanınız ve bu alanın içinde duygularınız, yapmak istedikleriniz ve ihtiyaçlarınız, dışında ise istemedikleriniz vardır. Siz nerede durmak istiyorsunuz?” diyor Dr. John Townsend ve Dr. Henry Cloud.

Bu kitabı neden tavsiye ediyorum?

-Yazarlar hayatımızın genelinde tüm ilişkilerimizde sağlıklı sınırlar kurabilmenin ne kadar önemli olduğunu oldukça güzel bir şekilde ele almışlar.

-Oldukça sade ve akıcı bir dilin kullanıldığı bu kitapta sınırların nasıl geliştirileceğine dair çok güzel tanımlamalar bulunmakta.

-Kitapta yer verdikleri vaka örnekleri konunun daha iyi anlaşılmasına yardımcı oluyor.

-Aileniz, arkadaşlarınız, eşiniz, çocuklarınız, işiniz ve kendinizle kurmanız gereken sağlıklı sınırların dile getirildiği bu kitabın daha anlamlı bir hayat yaşamanız için sizde farkındalık oluşturacağını düşünüyorum.

Hayatı Yeniden Keşfedin (Jeffrey E. Young & Janet S. Klosko)

PSİKOLOJİ TÜRÜNDE MUTLAKA OKUMANIZ GEREKEN 5 KİTAP
PSİKOLOJİ TÜRÜNDE MUTLAKA OKUMANIZ GEREKEN 5 KİTAP

Sürekli hayatınıza narsist kişiler mi giriyor? Acaba duygusal yoksunluk şemanız olabilir mi ya da bağımlılık veya terk edilme şemanız?

Kendinizi sürekli olarak korkak ya da cesaretsiz mi hissediyorsunuz? Acaba dayanıksızlık şemanız olabilir mi? Peki nedir bu ŞEMA?

Şemalar çocukluğumuzdan itibaren şekil almaya başlayıp yaşam boyunca da sürekli tekrar eden bir kalıptır. Ailemiz ya da diğer insanlar tarafından yapılan bir şeyle başlar. Aradan yıllar geçse dahi bize kötü davranılan, ihmal edildiğimiz, aşağılandığımız ya da kontrol edildiğimiz ve istediğimiz hedeflere bir türlü ulaşamadığımız durumlar yaratmaya devam ederiz.

Bu kitabı neden tavsiye ediyorum⁉️

-Şemalarımız duygu, düşünce, davranış ve ilişki kurma biçimlerimizi etkileyerek öfke, üzüntü, kaygı gibi güçlü duygularımızı tetikler.

-Eğer ki şemalarınızı bilirseniz kendinizi tanırsınız ve yaşadığınız kısır döngü şeklindeki olayların farkına varıp bunlara bir dur diyebilirsiniz.

-Farkındalık sahibi olmadığınız sürece kişiler, zaman ve yer kavramları değişse de yine aynı olayları yaşarken bulursunuz kendinizi.

-Hepimizde bu şemalar mevcut ama kimisi gündelik hayatımızda bizi zora sokuyor. İşte bu şemaları fark edip onları çözümleyebilmek inanılmaz önemli.

Bu kitabı okuyacak olan herkes kesinlikle bana dua edecek, aşırı iddialıyım bu hususta. Kendinize bir iyilik yapın ve hayatı yeniden keşfedin lütfen. Siz değerlisiniz.

Mindfulness

Bilinçli Farkındalık/Farkındalıkla Anda Kalabilme Sanatı (Doç. Dr. Zümra Atalay)

PSİKOLOJİ TÜRÜNDE MUTLAKA OKUMANIZ GEREKEN 5 KİTAP
PSİKOLOJİ TÜRÜNDE MUTLAKA OKUMANIZ GEREKEN 5 KİTAP

“En kalıcı değişimler sıkıntı çekmeyi, zorlanmayı göze almakla mümkündür. İyi hissetmek, hafiflemek, huzuru bulmak ulaşılacak bir hedef veya son nokta değil; düzlükleri, eğimleri, baharları, yazları, kışları, çakıl taşları, manzaraları, savaşları ve barışları olan uzun bir serüvendir.” diyor Doç. Dr. Zümra Atalay.

’Mindfulness/Bilinçli farkındalık’ terimini ise “Her şeyden önce kendimize yönelmek, kendimizi tanımak, anlamak ve kabul etmekle ilişkilidir. Kendimize dair geliştirdiğimiz bu içgörü bizim diğer insanları, canlıları ve dünyayı tanımak, anlamak ve kabul etmemizi genişletecek ve geliştirecektir.” diye tanımlıyor.

Bu kitabı neden tavsiye ediyorum?

-Yazarın akademisyen olması, doktora tezini bu konu üzerinde tamamlamış olması ve kitabı yazarken bilimsel araştırmaları kaynak göstermesi bence kitabı oldukça değerli kılıyor.

-Ayrıca kullandığı yalın dil sayesinde tüm bilgiler oldukça rahat bir şekilde algılanabiliyor, yani herkese hitap eden bir kitap.

-Kitapta yer verdiği uygulamaları yapmanız durumunda bilinçli farkındalığı hayatınıza dahil etmeniz daha kolay oluyor.

Korona salgını gündemine karşı olan psikolojik sağlamlığımın bir kısmını bu kitaba borçluyum. İyi ki okumuşum dediğim kitaplardan birisi. Mindfulness kavramını ben çok sevdim, elimden geldiğince hayatımda uygulamaya çalışıyorum. Size de KESİNLİKLE tavsiye ederim.

Beden Kayıt Tutar

Travmanın İyileşmesinde Beyin, Zihin ve Beden (Bessel A. van der Kolk )

PSİKOLOJİ TÜRÜNDE MUTLAKA OKUMANIZ GEREKEN 5 KİTAP
PSİKOLOJİ TÜRÜNDE MUTLAKA OKUMANIZ GEREKEN 5 KİTAP

Acı kesinlikle kaçınılmazdır. Çünkü hayatımızda neşenin, mutluluğun, sağlığın olduğu kadar türlü türlü acılara ve kayıplara da sahibiz. Bunların oranları kişiden kişiye değişmekle birlikte bu gerçekliklerle yüzleşme çağlarımız da yine birbirinden farklı olmakta. Kimisinin çocukluk döneminde karşılaştığı acı ve kayıplarla kimisi yetişkinlik döneminin ilerleyen vakitlerinde karşılaşır. Ama sonuç olarak değişmeyen bir şey vardır o da bedenin kayıt tuttuğu.

Bu kitabı neden tavsiye ediyorum?

-Bir bilim insanı olan yazar kitabında; kendisinin kurduğu travma merkezindeki hayatımın çalışması diye adlandırdığı bütün tecrübelerini oldukça ayrıntılı bir şekilde paylaşmış ve bilimsel çalışmalara bir sürü atıf yaparak da inanılmaz bilgi dolu bir kaynak kitap oluşumunu sağlamış .

-Oldukça sade ve anlaşılır bir dil kullanılarak yazılmış olan bu kitap; alan dışından olsanız dahi gayet net bir şekilde anlayabileceğiniz niteliğe sahip.

-Travmanın etkisini anlamak, yıkıcı yaşam deneyimlerine rağmen gelişimi sürdürebilmek, iyileşebilmek adına faydalı bilgiler bulacağınız bu kitap kalıcı değişim sağlayacak bir rehber niteliğinde diyebilirim.

Kendinizi keşfetmek, insanları keşfetmek ve bilinçli farkındalık sahibi olmanız için bu kitabı kesinlikle okuyun isterim.

Mutluluk Tuzağı (Russ Harris)

PSİKOLOJİ TÜRÜNDE MUTLAKA OKUMANIZ GEREKEN 5 KİTAP
PSİKOLOJİ TÜRÜNDE MUTLAKA OKUMANIZ GEREKEN 5 KİTAP

Aslen Tıp Doktoru olan Russ Harris “Stresi azaltmak, korkunun üstesinden gelmek, tatminkar ve dolu bir hayat kurmak için kendindeliği baz alan devrim niteliğinde bir program” olarak tanımlıyor ACT (Kabul ve Kararlılık Terapisi) yaklaşımını.

Bu kitabı neden tavsiye ediyorum?

-Birbirinden güzel metaforlar içeren bu kitapta yazar, bizi mutsuz eden duygu ve düşüncelerden kaçınmak ya da mücadele etmek yerine varlıklarını kabul edip, onlara yer açmanın yaşam kalitemizi nasıl olumlu etkilediğini çok güzel örneklerle açıklıyor.

-Hayattan tat almak için bir şeylerin olmasını beklemek yerine harekete geçmenin önemini vurguluyor.

-İçinde yer alan uygulamaları yapmak bu becerileri kazanmak anlamında faydalı oluyor.

Kendi adıma bir sürü güzel farkındalıklar kazandığım bir kitap oldu. Size de faydası olacağını düşündüğüm için kesı̇nlı̇kle tavsiye ediyorum.

Yakın zamanda yine kitap tavsiyeleriyle geleyim diyorum. Ama bu sefer kişisel gelişim alanı ile ilgili olsun istiyorum. Ben yeniden gelene kadar dilerim ki bu tavsiyelerimi beğenirsiniz ve sizlerin farkındalık kazanmanıza vesile olmuş olurum.

Bir önceki yazımın linkini sizler için aşağı bırakıyorum.

Psikolojik Sağlamlık İçin Okunacak 5 Kitap

Ayrıca internet üzerinden kitap satın alabileceğiniz bir sitenin linki de burada… D&R

Diğer yazılarım için buraya, kitaplarla ilgili daha ayrıntılı bilgiler alabileceğiniz instagram hesabım için buraya , gezilerle ilgili instagram hesabım için de  buraya tıklayabilirsiniz Bir başka yazıda buluşmak dileğiyle kendinize iyi bakın.

Sevgilerimle…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.