PSİKOLOJİK SAĞLAMLIK İÇİN MUTLAKA OKUMANIZ GEREKEN 5 KİTAP

0

PSİKOLOJİK SAĞLAMLIK İÇİN MUTLAKA OKUMANIZ GEREKEN 5 KİTAP

Havalar soğudu, kış kendini iyice bellli eder oldu, üstüne bir de evde kal modundayız madem, dedim krizi fırsata çevirelim ve içimize dönelim. Kadersel döngülerimizle yüzleşmek, kısır döngü şeklinde yaşadığımız olayları fark edip bu döngüyü kırabilmek adına çözüm yolları bulmak ve uygulamak bizi kendimize daha da yakınlaştırır. Kendini bilen mutludur ve hayattan ne istediğini bilir.

Psikolojik sağlamlık; daha anlamlı bir hayat yaşamanız adına oldukça önemli bir olgudur. Bu yazımda farkındalık iyileştirir diyorum ve sizlere inanılmaz iyi geleceğini düşündüğüm, hatta biraz iddialı olacak ama adeta yeniden yapılandırılmanızı sağlayacak kitap tavsiyeleriyle geldim. Psikolojik sağlamlık için mutlaka okumanız gereken birbirinden güzel 5 tane kitap tanıtacağım. Eğer ki bu kitapları adeta birer ders kitabı gibi üzerine notlar alarak okursanız akıl, beden ve ruh sağlığınıza eminim şifa gibi gelecektir.

BAĞLANMA (Amir Levine & Rachel S.F. Heller)

PSİKOLOJİK SAĞLAMLIK İÇİN MUTLAKA OKUMANIZ GEREKEN 5 KİTAP
PSİKOLOJİK SAĞLAMLIK İÇİN MUTLAKA OKUMANIZ GEREKEN 5 KİTAP

İlişkilerinizde çıkmaz mı yaşıyorsunuz?

Her şey normal giderken birden ilgisini mi kesiyor?

Siz kendinizi çekince de peşinizi bırakmıyor mu yoksa?

Aslına bakarsanız o da bilinçli olarak yapmıyor bunu…

Psikiyatr&Nörolog Amir Levine ile Eğitim psikoloğu Rachel Heller’ın yazdığı bu kitap 20 yıldan fazla süren araştırmaların sonuçlarının özetini içermekte.

Yapılan araştırmalar ışığında; çocuğun 0-5 yaş aralığında annesi ile kurduğu ilişki yapısının yetişkinlik döneminde kuracağı ilişkilerin temelini oluşturduğu tespit edilmiş ve 3 tip bağlanma şekli (Güvenli-Kaygılı-Kaçıngan) gözlemlenmiş.

Bu kitabı neden tavsiye ediyorum?

-Kitabı okuduğunuzda bağlanma stillerini anlayacak, hem kendinizin hem de partnerinizin/partner adayınızın bağlanma stilini tespit edebileceksiniz.

-Böylelikle ilişkideki davranışları daha kolay bir şekilde anlamlandıracak ve ilişkiniz için güvenli bir öngörüde bulunabileceksiniz.

-Ve çoğunluğun önemsemediği etkin iletişimin aslında ne kadar da önemli olduğunu kavrayacaksınız.

-Kitapta yer verdikleri vaka örnekleri, testler ve atölye çalışmaları da öğrendiklerinizi pekiştirmeniz açısından oldukça faydalı.

-Romantik ilişkiler sırasında yaşanan olayların bireyler üzerinde hem fizyolojik hem de psikolojik etkiler barındırdığı bilindiğine göre daha sağlıklı ilişkilerin temelinin atılması için bu kitabın bir farkındalık oluşturacağını düşünüyorum.

EYVAH KÖTÜ BİR ŞEY OLACAK / ENDİŞE KISKACI: EVHAM VE VİCDAN (H. Alp Karaosmanoğlu)

PSİKOLOJİK SAĞLAMLIK İÇİN MUTLAKA OKUMANIZ GEREKEN 5 KİTAP | PSİKOLOJİ VE SAĞLIK
PSİKOLOJİK SAĞLAMLIK İÇİN MUTLAKA OKUMANIZ GEREKEN 5 KİTAP | PSİKOLOJİ VE SAĞLIK

Endişeyi bir havuza benzetirsek, evham ve vicdan bu havuzu dolduran iki musluk gibidir. Bu musluklardan ilki havuzu “başımıza kötü bir şey gelecek”lerle, diğeri de “kötü bir şey yaptım”larla doldurur. Sonuçta havuz taşar, yani endişe problemleri yaşarız.” diyor Psikiyatrist Dr. H. Alp Karaosmanoğlu.

Bu kitabı neden tavsiye ediyorum?

-Hem kendimizin hem de çevremizdeki insanların davranışlarının altında yatan sebepleri keşfetmemiz durumunda daha anlamlı bir hayat yaşayacağımızı düşünüyorum.

-Yazar; kaygı ve endişelerimizin sağlıklı dozu aşması durumunda hastalık oluşturma yolundaki etki mekanizmasını, belli başlı sıkıntılı düşünce kalıplarını ve bunlarla başa çıkabilme yöntemlerini oldukça sade ve anlaşılır bir dille okuyucuya aktarmış.

-Ayrıca yazarın kullandığı metaforlar ve verdiği vaka örnekleri kavramların anlaşılabilirliğini daha da artırmış.

-Zararlı düşüncelerin ne olduğuna dair verdiği örneklerin sizin üstünüzdeki yararlı ve zararlı etkilerinden bahsedip sonrasında da alternatif bir bakış açısı kazanmanız adına çözüm yolunu göstermiş. Size hizmet etmeyen olumsuz düşüncelerin kıskacından kurtulup daha anlamlı bir hayat yaşayabilmeniz adına bu kitap kesinlikle bir farkındalık oluşturacaktır.

SENİNLE BAŞLAMADI / KALITSAL AİLE TRAVMALARININ KİM OLDUĞUMUZA ETKİLERİ VE SORUNLARIN ÜSTESİNDEN GELME YOLLARI (Mark Wolynn)

PSİKOLOJİK SAĞLAMLIK İÇİN MUTLAKA OKUMANIZ GEREKEN 5 KİTAP | PSİKOLOJİ VE SAĞLIK
PSİKOLOJİK SAĞLAMLIK İÇİN MUTLAKA OKUMANIZ GEREKEN 5 KİTAP | PSİKOLOJİ VE SAĞLIK

İç içe geçmek… Eğer ki iç içe geçme durumu yaşadıysanız siz farkında dahi olmadan daha önceki bir aile üyesinin duygularını, davranışlarını veya zorluklarını sanki kendinizinmiş gibi taşırsınız. Yani aslında size ait olduğunu düşündüğünüz korkularınız, olaylara verdiğiniz tepkiler aslında size ait olmayabilir.

“Kalıtımsal zincirde yer alan acı her zaman kendi kendine sona ermeyebilir ya da zamanla azalmayabilir. Asıl travmayı yaşayan kişi ölmüş, hikayesinin üstü örtülmüş ve yıllar içinde saklı kalmış olsa bile, hayat tecrübesine ilişkin parçalar, anılar ve hisler yaşamaya devam edebilir. Adeta şu an yaşayan kişilerin zihinlerinde ve bedenlerinde çözüm bulmak için geçmişten günümüze uzanır.” diyor Mark Wolynn.

Bu kitabı neden tavsiye ediyorum?

-Yazar; oldukça sade ve anlaşılır bir dil kullanarak yazdığı bu kitabında sebebini bilmediğiniz ve acı çektiğiniz travmalarınızın aslında sizden kaynaklanmadığını, geçmişteki neslinizden size miras olarak kalabildiğini bir sürü farklı kaynak ve yapılan çalışmalardan örnekler vererek anlatıyor.

-Bir şeyleri çözümlemek ve sonuca bağlamak beynimizi mutlu eder. Bu bağlamda çözümleyemediğiniz sıkıntılarınız varsa eğer bu kitap onlarla yüzleşip üzerinde yoğunlaşarak sebebini bulabilmeniz açısından size yol gösterici bir rehber niteliğinde olabilir.

-Ben okurken çok keyif almıştım ve sebebinin ne olduğunu bilemediğim bazı şeyleri atalarımla çağrışım yaparak çözümleyebilme fırsatı buldum. Umarım siz de beğenirsiniz.

ŞEFKAT / ZORLAYICI DUYGU VE DURUMLARLA YAŞAYABİLME SANATI (Zümra Atalay)

PSİKOLOJİK SAĞLAMLIK İÇİN MUTLAKA OKUMANIZ GEREKEN 5 KİTAP | PSİKOLOJİ VE SAĞLIK
PSİKOLOJİK SAĞLAMLIK İÇİN MUTLAKA OKUMANIZ GEREKEN 5 KİTAP | PSİKOLOJİ VE SAĞLIK

Şefkat; diğerlerinin acısını fark edebilmeyi, önemsemeyi, diğerlerinin ortaya çıkan ıstıraplarını hafifletme arzusunu içerir. İçinde empatiyi, cömertliği ve kabulü barındırır. Ayrıca cesaret, hoşgörü ve sakinlik de mevcuttur. Kısaca acının doğasını anlamaktır da diyebiliriz.

“Dünyayı daha yaşanılabilir bir yer haline getirmek bizlerin elinde ve sorumluluğunda. Önce kendimizden başlamalıyız. Her şey gibi şefkat de “öz”de başlar. Kendimize karşı geliştirdiğimiz şefkati diğer insanlara, canlılara ve doğaya yönlendirerek genişletmek belki de bizim nesillerimizi sürdürebilmek, yaşamda kalabilmek için üzerimize düşen bir görev.” diyor Doç. Dr. Zümra Atalay.

Bu kitabı neden tavsiye ediyorum?

-Yazarın akademisyen olması ve kitabın yazımı sırasında bilimsel araştırmaları kaynak göstererek içeriği zenginleştirmesi kitabı oldukça değerli kılıyor.

-Oldukça sade ve anlaşılır bir dil kullanılarak yazılmış olan bu kitap alan dışından olsanız dahi gayet net bir şekilde anlayabileceğiniz niteliğe sahip.

-İçinde yer alan uygulamalar ve meditasyon örnekleri sayesinde şefkati hayatınıza daha kolay ve kalıcı bir şekilde çekmenizi mümkün kılıyor.

-Şefkatin iyileştirici gücünü deneyimlemek ve daha insani bir şekilde yaşayabilmek adına bir farkındalık oluşturacağını düşündüğüm bu kitabı sizlere de tavsiye ediyorum.

HASTALIKLAR ÖĞRETMENDİR / RUHUNUZ MESAJI ALIRSA, HASTALIK GİDER! (ELİF GÜVELOĞLU)

PSİKOLOJİK SAĞLAMLIK İÇİN MUTLAKA OKUMANIZ GEREKEN 5 KİTAP | PSİKOLOJİ VE SAĞLIK
PSİKOLOJİK SAĞLAMLIK İÇİN MUTLAKA OKUMANIZ GEREKEN 5 KİTAP | PSİKOLOJİ VE SAĞLIK

Duygu ve düşüncelerinizin vücudunuzdaki her bir hücreyi etkileme gücüne sahip olduğunu söylesem size ne düşünürdünüz? Belki de ruhunuz incindi ve size bunu fiziksel bir hastalığa yakalanmanız şeklinde iletmeye çalışıyordur. Olamaz mı?

“Sebepsiz çalmaz kapınızı hastalık…Bedeninizin size mutlaka söylemek istediği şeyler vardır…Dilinizin söyleyemediklerini bedeniniz söyler çoğu zaman! Ve bedeninizin diline kulak verip ruhunuzdaki sesi duyabilirseniz, hastalık gider, görevi bitmiştir çünkü artık…” diyor Uzm. Dr. Elif Güveloğlu.

Bu kitabı neden tavsiye ediyorum?

-Yazarın hem Patoloji hem de Fitoterapi uzmanı olması kitabı daha değerli kılıyor.

-Kitapta ruh ve bedenin tedavi sırasında ayrı düşünülmemesi gerektiği, başarılı bir tedavinin ancak ruh-beden-zihin üçlüsünün tam anlamıyla birlikte ele alındığı zaman gerçekleştirilebileceği çok güzel anlatılıyor.

-Ayrıca yazarın hastalarıyla ilgili verdiği örnekler sayesinde bu 3’lünün bir düşünülmesinin ehemmiyeti daha açık bir şekilde anlaşılıyor.

-Bu kitap benim hastalıklara karşı olan bakış açımı çok değiştirdi ve bana bir sürü güzel farkındalık kattı. Umarım sizin de ilginizi çeker.

Yakın zamanda yine birbirinden güzel kitap tavsiyeleriyle geri gelmeyi düşünüyorum. Dilerim ki tavsiyelerimi beğenirsiniz ve farkındalık kazanmanıza vesile olmuş olurum.

Bir önceki yazımın linkini sizler için aşağı bırakıyorum.

Sığacık Gezi Rehberi | Türkiye’nin İlk Sakin Şehri Sığacık

Ayrıca internet üzerinden kitap satın alabileceğiniz güzel bir sitenin linki de burada…

Kitap Koala

Diğer yazılarım için buraya, kitaplarla ilgili daha ayrıntılı bilgiler alabileceğiniz instagram hesabım için buraya , gezilerle ilgili instagram hesabım için de  buraya tıklayabilirsiniz Bir başka yazıda buluşmak dileğiyle kendinize iyi bakın.

Sevgilerimle…

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here