Mini Dizi Önerisi: İzlemeniz Gereken 7 Mini Dizi

0

Mini Dizi Önerisi: İzlemeniz Gereken 7 Mini Dizi

dönemin getirdiği stres, endişe ve sıkılmışlık hissini bir kenara bırakıp artık modumuzu yükseltmenin tam zamanı! Upuzun sezonlu diziler gözümüzü korkutabiliyor bazen. Devam edemeyip yarım bırakınca da içimiz rahat etmiyor. O yüzden de fazla zamanı olmayanlar için sevdiğim 1 ya da 2 sezondan oluşan mini dizi önerisi listesi hazırladım.

Mini Dizi Önerisi
Mini Dizi Önerisi

Daha fazla uzatmadan izlemeniz gereken 7 mini dizi önerisi listesine başlayalım.

Mini Dizi Önerisi

Chernobly (IMDb 9,4)

Mini Dizi Önerisi
Chernobly – Mini Dizi Önerisi- Görsel

IMDb’de gelmiş geçmiş en yüksek puana sahip olan dizi Chernobly imiş. Bu kadar iddialı olan Chernobly dizisi, mini dizi önerisi listesinde ilk sırada olmayı sonuna kadar hak ediyor.

Dizi, İngiliz-Amerikan yapımı olup sadece 5 bölüm çekilen mini dizi kategorisindedir. Bu kadar sevilmesinin en büyük nedenlerinden biri de gerçek olayları konu alıyor olmasıdır.

Chernobly tarihi drama türündedir. Yönetmeni John Renck iken dizinin senaristi Craig Mazin’dir. Nisan 1986 tarihinde Ukrayna Çernobly nükleer santralinde büyük bir patlama meydana gelmesiyle beraber dünyanın en kötü insan yapımı felaketi yaşanmıştır. Patlamada yaşanan her olaya dizide tanık oluyorsunuz.

Şahsiyet (IMDb 9,1)

Mini Dizi Önerisi
Şahsiyet-Mini Dizi Önerisi-Görsel

Puhu Tv’de yayınlanan Şahsiyet dizisi sadece 12. Bölüm’den oluşan ve mini dizi kategorisine giren bir Türk yapımı dizisidir. Devamının olmaması seyircileri bir miktar üzse de diziden aldığımız keyif bize karantina günlerinde uzun bir süre yetti.

Hakan Günday’ın yazdığı Şahsiyet adlı roman Onur Saylak senaristliğinde çekildi. Çok sevilen oyuncu kadrosu ile gönülleri fetheden dizi pek çok ödüle layık görüldü. Verilen ödülleri de hak ettiğini düşünüyorum. Gerçekten başarılı bir diziydi. Türk dizileri ortalamasının üzerinde olduğunu düşünüyorum.

Bölümlerin 1 saatlik olması yer yer sıkıyor evet ancak devamını merak ettiğiniz için haliyle bırakamıyorsunuz.

Konusuna gelecek olursak; emekli bir adliye memuru olan Agâh Beyoğlu, İstanbul’un en güzel semtlerinden olan Beyoğlu’nda yalnız yaşıyordu. Çok sevdiği eşi ise yıllar önce vefat etmişti.

Agâh Beyoğlu’na Alzheimer teşhisinin konmasıyla beraber hayatı bir anda yön değiştiriyor. Her şeyi kısa sürede zaten unutacağı için yıllardır istediği bir hayalini gerçekleştirmeyi planlamıyor. Ancak bu hayal iyi mi kötü mü insan bir türlü karar veremiyor doğrusu.

Fleabag (IMDb 8,7)

Mini Dizi Önerisi
Fleabag-Mini Dizi Önerisi-Görsel

İngiltere yapımı olan 2 sezon 12 bölümden oluşan Fleabag dizisi komedi-drama yani kara komedi türünde olan mini bir dizidir.

Two Brother Pictures tarafından, Amazon ile BBC Three için ortak bir çalışma olarak düşünülmüş olan Fleabag dizisinin yaratıcısı olan Phobe Waller-Bridge aynı zamanda oyuncular arasındadır.

Londra’daki yaşamla başa çıkmaya çalışan bir kadının hayatla mücadelesini, günlük olaylarını konu alıyor. Emmy ödülüne layık görülen bir başka dizi arasındadır.

Fleabag, aslında Phobe Waller-Bridge’in öykü anlatıcılığı zamanlarında sergilediği bir oyundan ortaya çıkmasıyla biliniyor.

Normal People (IMDb 8,5)

Mini Dizi Önerisi
Normal People- Mini Dizi Önerisi- Görsel

En çok konuşulan diziler arasına girmeyi başaran Normal People Blue Tv’de yayınlanan İrlanda yapımlı drama dizisidir. Mini dizi önerisi listesinde keyif alarak yazdığım dizilerden birisidir.

Oldukça farklı geçmişe, karaktere hatta statüye sahip İrlanda’da küçük bir kasabada yaşayan iki gencin, Marianne ve Cornell’in aşkını anlatıyor. Böyle zıtlıklara ve farklılıklara rağmen aşkın dönüştürücü gücünü çok güzel yansıtıyor.

Normal People dizisi Sally Rooney’in aynı isimli çok satan bir kitabından uyarlanmıştır. Marianne okulda ve arkadaş çevresinde pek sevilmeyen, kibirli, zengin bir aileye sahip oldukça soğuk olan bir liseli gençtir. Cornell ise tam tersi olan yani okulda popüler ve yakışıklıdır. Basit bir zengin kız fakir oğlan aşkı değil bu J Bizimkilerden daha farklı bir dizi.

11.22.63 (IMDb 8,2)

Mini Dizi Önerisi
11.22.63-Mini Dizi Önerisi-Görsel

Stephan King’in aynı isimli romanınadn uyarlanan 11.22.63, 8 bölümden oluşan bir mini dizidir.

Heyecanla ve tek solukta bitirebileceğiniz bilimkurgu türünde bir dizi 11.22.63.

Jake Epping adında bir öğretmenin John F. Kennedy suikastını engellemek için 22 Kasım 1963 tarihine gitmesini konu alıyor. Dizi zamanda yolculuk ile ilgilidir. Ancak olaylar planlandığı gibi gitmiyor çünkü Jake Epping hayatının aşkı ile karşılaşıyor.

Alias ​​Grace (IMDb 7,8)

Mini Dizi Önerisi
Alias Grace-Mini Dizi Önerisi-Görsel

Netflix’de yayınlanan Alias Grace toplam 1 sezon 6 bölümden oluşan dönem dizilerindendir. Bunun yanı sıra Margaret Atwood’un Alias Grace adlı 1996 tarihili romanından uyarlanan dram türünde Kanada yapımlı bir dizidir.

Genç, yakışıklı ve Amerikalı bir doktor (Psikiyatrist) olan Simon Jordan’ın cinayetten yargılanan Grace Marks’ın enterasan ve şaşırtıcı zihnini incelemek ve konuyu araştırmak adına Kanada’daki Kingston Cezaevi’ne gitmesiyle başlar.

Grace Marks cinayetten sonra ülkede tanınan ve popüler hale gelen bir kadın olmuştu. Ülkede bir kesim Grace’in bu cinayeti asla işlememiş olduğunu, bir kısmı da yaptığını düşünüyor.

Cinayeti yapmamıştır diyen kesim böylesine güzel ve zarif bir kadının nasıl böyle vahşice bir cinayet işleyebileceğini düşünmesidir. Dizi sonuç odaklı değil de tamamen sürece odaklanmanızı istiyor gibiydi. Keyifle izlediğim bir diğer mini dizi önerisi Alias Grace’dir.

The Night Of (IMDb 8,5)

Mini Dizi Önerisi
The Night Of-Mini Dizi Önerisi-Görsel

The Night Of beş dalda Emmy ödülüne layık görülen gerilim türünde bir mini dizidir. 8 bölümden oluşan The Night Of kaliteli ABD yapımlı suç, dram, psikoloji türlerini barındıran bir televizyon dizisidir.

Bir kadınla harika bir gece geçiren üniversite öğrencisi Pakistanlı Nasir Khan’ın bir günde hayatının nasıl değiştiğini anlatıyor. Genç bir kadını öldürmekle suçlanan Nasir’in cezaevinde yaşadığı anlarını konu alıyor.

7 tavsiyeden oluşan mini dizi önerisi yazısında listeyi IMDb puanına göre belirledim. Daha fazla öneri isterim diyorsan farklı seçenekler içeren Netflix En İyi 10 Mini Dizi yazısına ya da biraz da film olsa iyi olur diyorsan Evde Film Keyfi yazımıza göz atabilirsiniz.

Instagram hesabımdan daha fazla ve güncel paylaşımlar yapıyorum. Dilersen esrayoldaa adlı sayfamı takip edebilirsin.

Tüm bu dizilerin dışında kesinlikle bu listede şu dizide olmalı diyorsan eğer bunu bizimle paylaşmanı isteriz. Keyifli okumalar ve ardından keyifli seyirler diliyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here