Otostop Çekmek Hakkında Herşey – Seyahat Etmenin Ücretsiz Yolu

2

OTOSTOP HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Oto’yu stop ettirmekten gelen otostop eylemi hakkında bilmemiz gereken çok şey var. Son zamanlarda en az bütçeyle seyahat etmenin en popüler yollarından biri haline gelen otostop çekmek  zaman zaman tehlikeli ama bedavadır. Tehlike faktörünü göz ardı etmeden, adabına uygun nasıl otostop çekeriz bilmek gerek. Bugün size otostop çekme kültürünün altın kurallarından bahsetmek istiyorum. Otostop Çekmek Hakkında Herşey bu yazıda.

Otostop Çekmek Hakkında Herşey - Seyahat Etmenin Ücretsiz Yolu

Bilmeniz Gerekenler – Otostop Çekmek Hakkında Herşey 

 • Düzgün Bir Başparmak : (Otostopla seyahat etmeye karar verdiysen önce hangi parmakla otomobili durduracağını bilmen gerek. Bu işin başı parmak!!) Bazen kolunuz bazen parmağınız ağrıyacak ama nihayetinde zafere ulaşacaksınız ?
 • Dış Görünüş : Temiz, özenli bir dış görünüş şansınızı her zaman artıracaktır. Örneğin kampa giden biriyseniz düzgün giyim tarzınız ile beraber sırtınızdaki kamp çantası seyahat amacınızı açıklıyor olacaktır. Bu da şoförün size ilk bakışta güvenmesini ve durmasını sağlar.
 • Enerjik Olun : Enerjik olun, dans ederek veya en azından gülümseyerek otostop çekmek sevimliliğinizi artıracak, zararsız bir yolcu olduğunuzu şoföre hissettirecektir. Süslü gözlükler veya dikkat çekici şapkalar gibi aksesuarlar takmak da ekstra fakat iyi bir fikir olabilir.
 • Israrcı Olmayın : Eğer araçları durduramıyorsanız, zorbalık yapıp kendinizi yolun ortasına atmayın. Veya asık, asabi bir suratla otostop çekmeyin. Bu kötü enerji şoför ile göz teması kurduğunda kendisini hissettirecek ve şoförün durmamasını sağlayacaktır.
 • Sabırlı Olun : Her otostopçunun saatlerce beklediği bir anısı mutlaka vardır, umudunuzu kaybetmeyin ve otostop çekmeye devam edin.
 • Nerede Otostop Çekeceğinizi Bilmelisiniz:

Otostop Çekmek Hakkında Herşey - Seyahat Etmenin Ücretsiz Yolu

Otostopun en önemli kuralı nerede bekleyeceğini bilmektir. Yanlış yerde çektiğiniz otostop sizi tehlikeye atabilir veya saatlerce beklemenize sebep olabilir.

 • Virajlarda otostop çekmeyin, dönen bir aracın durması tahmin edersiniz ki zor olacaktır.
 • Yol ayrımlarını dikkate alarak otostop çekin, eğer amacınız bulunduğunuz şehrin dışına çıkmaksa, şehir içine sapan ayrımın birkaç km önünde durarak otostop çekmeyin.
 • Eğer mümkünse ceplerde otostop çekin, bu sayede araç trafiği tehlikeye atmayacak biçimde sağa yanaşıp sizi alabilecektir.
 • Trafik ışıklarına yakın olmak sizin için bir avantajdır. Kırmızı ışık dolayısıyla zaten yavaşlamış bir araç sizi almaya daha gönüllü olacaktır.
 • Gideceğiniz Rotaya Hakim Olun :

Gideceğiniz rotayı biliyor veya telefondan takip ediyor olmak güvenliğinizi artıracaktır. Ayrıca rotaya uygun olarak daha uygun bir durakta araçtan inerek daha garanti otostoplar çekebilirsiniz.

 • Gece Pek Denemeyin :

Gündüz gözüyle diye bir tabir vardır bilirsiniz, otostopunuzu geceye bırakmayın. Erken kalkan yol alır, duruma göre yol üzerinde uygun bir yerde konaklayabilir ve otostopunuza ertesi gün devam edebilirsiniz.

 • Gideceğiniz Yerin Adını Bir Kartona Yazın (veya neşeli sözler. “Ben Olsam Alırdım” gibi 😛 ) :

Bu işlem çoğu zaman işinizi kolaylaştıracak, şoförün kafasında da sizi indirebileceği yer konusunda bir rota çizecektir. Fakat geçeceğiniz çok şehirler varsa, kartona istikameti yazarak şoförü korkutmayın derim ?

 • Her Araca Otostop Çekilmez :

Herkes gideceği yere son model bir arabada konforlu bir şekilde varmak ister. Fakat size her zaman bir Bmw ya da bir Mercedes durmayacaktır. İstediğiniz araca binip binmemek konusunda özgür olduğunuzu unutmayın.

Güvenlik Çok Önemli
 • Güvenliğinizi Ön Planda Tutun : Bindiğiniz aracın plakasını ve konumuzu çevreniz ile paylaşmak ve bunu şoföre belli ederek yapmak önemli bir tedbirdir. Ayrıca unutmayın ki hız yapan bir araçtan veya şoföründen olumsuz enerji aldığınız bir araçtan (farklı ve geçerli bir bahane sunmak daha sağlıklı olacaktır) inmekte özgürsünüz.
 • Otostopta Şoför Ne Derse Odur : Şoför ile muhabbet kurmak çoğu zaman güzel hikayeler dinlemek ve yol arkadaşlığı yaparak sıkıntı gidermek açısından iyidir. Hiç tanımadığınız insanlara daha rahat bir şeyleri anlatma güdünüzle çoğu zaman otostopta tanışır ve yine hiç tanımadığınız bir insanın en güzel itiraflarını yine otostopta dinlersiniz. Fakat şoför ile dini, siyasi, ahlaki meseleler gibi ince konulardan konuşmaktan kesinlikle kaçınmalısınız. Bu dünyanın neresinde olursanız olun böyledir.
 • Kalabalık Olmamaya Özen Gösterin : Otostopta şoförü korkutan ve durmak konusunda tereddüte düşüren şeylerin başında kalabalık bir ekip görmek gerekir. Maksimum 2-3 kişi olacak şekilde otostopa çıkın.
 • Konforunuzu Artırın : Kamp sandalyesi ile oturarak otostop çekmek sizi rahatlatacak ve bekleyebilme potansiyelinizi artıracaktır. Bir de güneşli havada yanınıza güzel bir gözlük ve şapka almış aracınızı bekliyorsanız, keyfinize diyecek yok ?

Bir diğer önemli konu olan Kamp Alanları ile ilgili yazımıza da göz atmayı unutmayın 🙂 Türkiye’nin En Güzel Ücretsiz Kamp Alanları

Sosyal medyada otostop grupları için:

Otostoprail

 

 

Önceki İçerikRotterdam Gezi Rehberi – Avrupa’nın En Modern Şehri
Sonraki İçerikMaldivler’de Balayı – Hint Okyanusundaki Cennet Maldivler
Merhabalar ben Reşat Taman, Diyarbakır doğumlu, seyahat ve fotoğrafçılık tutkusu ile yanıp tutuşan, 14 senedir fırsat buldukça hayallerinin peşinden gitmek için Dünya’yı arşınlayan ve bu hayalleri gerçekleştirirken gittiği her yerde zıplayarak imzasını koyan, 32 yaşında kısmi zamanlı bir gezginim. Normalde fotoğraflarımdan bile anlayacağınız üzere, enerjimi işime de yansıtarak, Gaziantep’te İpekyolu Kalkınma Ajansı’nda 7 yıldan bu yana Yatırım Uzmanı ve Eğitmen olarak görev almaktayım. 14 senede 3 kıta ve 60 ülkeden 300'e yakın şehir gezdim. Hatta bazı şehirler/kasabalara ayak basan ilk Türk olduğum konusunda iddialıyım. Seyahatlerime başlarken önce bir kıtayı bitirip sonra diğerlerine başlayacağım demiştim. Bu yüzden ilk Avrupa kıtasını İzlanda hariç tamamen bitirdim. Son zamanlarda özellikle zaman ayırma anlamında seyahatin zor olduğu Afrika ve Asya kıtalarına başladım. Son olarak benim için işin en zevkli kısmı olan zıplama muhabbetinden de bahsetmek istiyorum. Ben oldum olası kadraj karşısında durup poz vermeyi ya da selfie çekmeyi bir türlü sevemedim. Ama sonuçta gittiğimiz yerlerde bir hatıramız olmalıydı. Ben de kendime bir imza bulmaya karar verdim. Bu imza öyle bir imza olmalıydı ki benim seyahate olan aşkımı, tutkumu ve enerjimi yansıtmalıydı. Sonunda gittiğim tüm şehirlerde ve kasabalarda zıplayarak yüzlerce imzadan oluşan bir koleksiyonum oldu. Seyahat tutkumuzun hiçbir zaman sönmemesi dileğiyle...
PAYLAŞ

2 YORUMLAR

  • Avrapa’nın genelinde otobanlarda otostop çekmek yasak ama çok uygulamaya geçmiyor. Ancak İtalya’da cezalar daha ciddi ve sadece otoyol da değil, ana yollarda da yasak. Yasağı delen otostopuçya 21, şöfore 137 avroya kadar ceza var .

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here