Rotterdam Gezi Rehberi – Avrupa’nın En Modern Şehri

0

ROTTERDAM’A HOŞ GELDİNİZ Rotterdam Gezi Rehberi

2. Dünya Savaşı tarihin en acımasız, yıkıcı ve vahşet dolu savaşlarından biriydi. Özellikle Avrupa’nın birçok şehrinde taş üstünde taş koymamıştı. Bu şehirlerden biri de kuşkusuz Rotterdam’di. Rotterdam’ın o zaman da Dünya’nın en büyük limanlarından biri olması ve Nazilerin İngiltere’yi işgal etmek için bu limanı almasının zaruri olması, bu şehrin daha büyük bir tahribata uğramasına neden oldu. Ancak savaştan sonra Hollandalılar diğer birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi şehirlerini baştan yarattılar. Bunu yaparken de şehircilik, ekoloji, sosyal yaşam dengelerini gözettiler. Ortaya da muhteşem bir şehir çıkarmış oldular. Bugünkü Rotterdam Gezi Rehberi yazımda bu modern şehri irdeleyeceğim. Hadi bakalım gezi başlasın.

Rotterdam Gezi Rehberi - Avrupa'nın En Modern Şehri

Rotterdam’a Ne Zaman Gidilmeli? 

Hollanda kış ayları dışında her zaman rahat rahat gezebileceğiniz bir coğrafya. İsteyen kışın da gider ama tadını almak, daha az valizle seyahat etmek isterseniz diğer aylar daha da uygun. Biz 25 Aralıkta çocukla gitmemize rağmen çok keyif aldık. Şansımıza yağmur yoktu ve hava biraz soğuktu ama gezmeye engel değildi. En iyi zamana gelince Mayıs-Ekim ayları arası ideal zaman.

Rotterdam’a Nasıl Gidilir 

Rotterdam Dünyanın en modern kentlerinden biri. Modern kent kavramının en önemli kıstaslarından biri de o şehrin gelişmiş, kolay ulaşılabilir ve yaygın ulaşım ağına sahip olması. Rotterdam da bunun hakkını sonuna kadar veriyor. Önce bu şehre diğer ülke ve şehirlerden nasıl gelebileceğinize değinmek istiyorum.

Rotterdam merkezi bir konumda olduğu için, hemen hemen tüm Avrupa ülkelerinden uçakla ya da trenle ulaşabileceğiniz bir noktada. Amsterdam’a 74, Brüksel’e 151 km uzaklıkta. Bu şehirlerden Rotterdam’a sürekli tren seferleri düzenleniyor. Bileti alacağınız gün, seyahat zamanına göre fiyatlar değişse de 10-20 Euro arasında tek yön tren bileti bulmanız mümkün. Hollanda Demiryolları . Diğer şehir ve ülkeleri de google da aratarak resmi sitelerinden biletleri rahatlıkla alabilirsiniz.

Otobüsler trenler kadar aşırı yaygın olmasa da trenlere göre daha ucuz. 5 Euro’dan başlayan fiyatlarla bilet bulabilirsiniz. Hatta bazen 1 Euro’dan kampanya biletleri oluyor. Otobüsle Avrupa’da Ulaşım yazımıza bakarak detaylı bilgi alabilirsiniz. Araba kiralamak ise bence en güzel yol. Tek başınıza seyahat etmiyorsanız ve 4-5 günden fazla bir rota yapacaksanız hem rahat hem daha ekonomik bir şekilde gezebilirsiniz. Yeter ki kurallara uyun. Yurtdışında Araç Kiralama yazımız iyi bir rehber olacaktır.

Uçakla buraya gelmek isteyenler varsa. Amsterdam, Eindoven, Brüksel’in yanı sıra Rotterdam’a da THY ve Pegasus’un direk seferleri bulunuyor. Tek yapmanız gereken kampanyaları takip etmek.

Rotterdam Şehir İçi Ulaşım – Rotterdam Gezi Rehberi

Daha önce de belirttiğim gibi Rotterdam şehir içi ulaşım ağında da oldukça gelişmiş bir yer. Alt tarafı 650.000 nüfusu olmasına rağmen hem tramway, hem metro hem de diğer sıradan toplu taşıma araçlarının yanında deniz otobüsleri var. Deniz üstünden giden vapurvari araçlardan bahsetmiyorum. Direk denizin içinden giden yarısı su içinde yarısı dışında olan otobüsler.

Rotterdam Gezi Rehberi - Avrupa'nın En Modern Şehri
Rotterdam Metro Haritası

Rotterdam’da 1 günlük sınırsız ulaşım sağlayan ulaşım kartları 8,5 Euro. Amsterdam’ın tam yarısı. Bu kartla istediğiniz toplu taşıma aracına biniş sağlayabilirsiniz. Rotterdam 1 Day Pass

Rotterdam’da Konaklama – Rotterdam Gezi Rehberi

Bu kategoride şurada burada kalın demektense, kendi deneyimimden bahsedip konaklama yapılması gereken bölgeyi anlatırım. Oude Haven, Erasmus Köprüsü ve Central Markt enpopüler bölgeler. Bu civarda otel bakarsanız her yere daha rahat ulaşım sağlarsınız. Özellikle Dünyaca ünlü Kübik Evlerde mutlaka konaklama deneyimi yaşamalısınız. Ben 8 sene önce burada kalmıştım. İnanılmaz farklı bir deneyimdi. Hostel olarak kullanılan bu yer de 2 kişilik odalar da var ama tamamen mütevazı odalar. Ancak ününden dolayı hostel olmasına rağmen çok pahalı. Benim bu seferki konaklama deneyimime gelince.

SS Rotterdam

Ss Rotterdam 1959 yılında New York’a transatlantik seyahatlerde yolcu götürmek üzere inşa edilmiş. Rahat ve sessiz bir ortamda yer alan bu otel, halen tarihi değerini koruyor ve harika bir atmosfer. Odalar halen ilk yapılış dönemindeki estetiğini koruyor. İlk bindiğinde otelde kalmak için değil de sanki Gemi ile seyahat edecekmişsin hissi uyandıyor.

Rotterdam Gezi Rehberi - Avrupa'nın En Modern Şehri
SS Rotterdam Müze ve Oteli – Rotterdam Gezi Rehberi

Rotterdam da temiz, iyi oda, iyi ve güler yüzlü hizmet, unutulmaz bir konaklama deneyimi yaşadık. Şehir merkezine yakın. Kahvaltıları muhteşem. Bizim kahvaltı alışkanlığımıza yakın çeşitleri bulunmaktadır. Çalışanlar oldukça saygılı yardımsever kişilerdir. Klasik otelden çok farklı. Daha önce bir iki yolculuk dışında hiç gemide konaklamamıştım. Bu sayede otelde olsa gemiye bindim. Benim için harika bir deneyim oldu. Hemen yanında da otopark var ama günlük 15 Euro. Şehir merkezinde 20 Euro civarında genelde.

Rotterdam Gezi Rehberi - Avrupa'nın En Modern Şehri
SS Rotterdam’ın Odaları – Rotterdam Gezi Rehberi

Dilerseniz geminin makine dairesi, kaptan köşkü gibi diğer bölümlerine ücretsiz düzenlenen turlara katılabilirsiniz. Yani müşterilerine ücretsiz. Çünkü burası aynı zamanda bir müze. Dışarıdan insanlar gelip geminin diğer bölümlerini de gezebiliyor. Konaklamayacaksanız bile mutlaka bu gemiyi gezmenizi öneririm. Makine dairesi özellikle muhteşemdi. SS Rotterdam

Rotterdam’da Gezilecek Yerler ve Rota

Markthal: Pazar Binası

Rotterdam Gezi Rehberi - Avrupa'nın En Modern Şehri
Markthall – Rotterdam Gezi Rehberi

Burası son yıllarda gördüğüm en güzel ve havalı yapılardan biri. Defalarca kez tasaraım ödülü alan bu pazar yeri binası Rotterdamlıların ve turistlerin özellikle soğuk havalarda buluşma noktası. Burası şehrin en merkezi yerinde bulunuyor. İçinde taze sebze, meyve, peynirlerden sokak lezzetlerine, dünya mutfağının her türlüsünü servis eden küçük restoranlardan marketlere kadar her şey var. Fiyatları da oldukça ucuz.

Euromast – Rotterdam Gezi Rehberi

1960’da inşa edilen şehrin gözlem kulesi. Buraya çıkıp hemen kulede bulunan restoran ve diğer alış veriş mekanlarından yararlanıp manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Denizcilik Müzesi

Euromast kulesinin hemen yanında bulunan bu müze açık hava müzesi olarak kullanılan limanla birleşik bir yapıda. 850 binin üzerinde koleksiyon parçası ile dünyanın en büyük denizcilik müzelerinden biri. 6. yy’la dayanan Matero gemisinin kalıntıları da bu müzede sergileniyor. Giriş 7,5 Euro.

Boijmans Van Beuningen Müzesi

Rembrandt, Van Gogh, Leonardo Da Vinci, Cornell, Rubens, Dali, Magritte ve Kokoschka gibi ünlü ressamların ve sanatçıların eserlerini içeren bu müze Rotterdam’daki en önemli sanat merkezi. Giriş ücreti yetişkin 20, öğrenci 6,5 euro.

Witte de Withstraat

Şehrin popüler alışveriş ve yaşam caddesi.

Kübik Evler

Rotterdam Gezi Rehberi - Avrupa'nın En Modern Şehri
Kübik Evler – Rotterdam Gezi Rehberi

Benzersiz mimarisi ile dünyanın en ünlü hostellerinden biri olan Kübik evler Rotterdam’a gelen hemen hemen herkesin en çok merak ettiği ve ilk uğradığı nokta. Mimar Piet Plom’un tasarladığı 40 kübik evin birleştirilmesi ile inşa edilmiş. Dilerseniz burada da konaklayabilirsiniz ama asıl olay dışarıdaki görüntüsünde.

Erasmus Köprüsü

Dünyanın en uzun asma köprüsü olan bu yapı gerçekten inanılmaz görkemli. Zaten şehrin birçok noktasından görünüyor. Alt kısmında bar, kafe, hediyelik eşya dükkanları gibi sosyal yaşam alanları da bulunuyor.

Kunsthal – Rotterdam Gezi Rehberi

Modern mimari meraklılarını sonuna kadar tatmin edecek bir yapı. Dünyaca ünlü mimar Rem KOOLHAS’ın tasarladığı bu yapı aslında bir nevi kongre merkezi gibi ama bir çok yaşam alanı da bünyesinde barındırıyor.

Grote of Sint-Laurenskerk

Rotterdam Gezi Rehberi - Avrupa'nın En Modern Şehri
Rotterdam Katedrali – Rotterdam Gezi Rehberi

700 yıla yakın geçmişi ile Rotterdam’ın ilk taş binası olma özelliğini taşıyan bu kilise özellikle 2. Dünya Savaşı’ndaki Nazi saldırılarında büyük hasar görmüş. Sonrasında dönemin Kraliçesi Wilhelmina ve mimar Oud’un çabaları ile tekrar hayata geçmiş. Bahçesinde bulunan Erasmus Heykelini de görmeyi ihmal etmeyin.

Miniworld

Miniatürk mantığında yapılmış olan bu park Hollanda’nın en büyük minyatür dünyası. Hollanda kültürüne ait birçok mekanın minyatür halleri bu parkta sergileniyor. 12 Euro civarında bir giriş ücreti var ama 11 yaşına kadar olanlara 8 Euro

Hotel New York

1940’taki büyük Nazi saldırısında tüm şehirde ayakta kalan 3 binadan birisi olan bu yapı yıllarca ticaret ofisi olarak kullanıldıktan sonra şu anda aslına uygun olarak otel olarak kullanılıyor.

Bunların dışında; Witte Huis, Mevlana Cami ,Rotterdam Hayvanat Bahçesi, Belediye Binası, Museum Park ve Rotterdam Müzesi görülmesi gereken diğer mekanlar.

Rotterdam Gezi Rotası – Rotterdam Gezi Rehberi

Kendi yaptığım rotanın fotoğrafı aşağıdaki gibidir. Tüm rotayı 1 günde rahat rahat gezebilirsiniz.

Rotterdam Gezi Rehberi - Avrupa'nın En Modern Şehri
Rotterdam Gezi Rotası – Rotterdam Gezi Rehberi

Rotterdam’da Ne Yenir?

Rotterdam Hollanda’nın en kozmopolit şehirlerinden biri olduğu için her milletten yaşayan toplulukları görmeniz mümkün. Türkiye’den de yoğun bir gurbetçi nüfusu barındırıyor. Durum böyle olunca her damak zevkine ve kültüre uygun yemek bulabilirsiniz. Kendine ait bir mutfağı çok iyi olmadığı için illa şunu yiyin diyemeyeceğim. Ancak daha önce de bahsettiği  Markthall’a giderek dilediğiniz yemeği çok daha ucuz fiyatlarda yiyebilirsiniz.

Rotterdam Gezi Rehberi - Avrupa'nın En Modern Şehri
Rotterdam’da Ne Yenir ? Rotterdam Gezi Rehberi

Ekmek arasında içinde 20’den fazla kalamar bulunan sandwich 3 Euro, donutlar 1 Euro, patates kızartması boyutlarına göre 2-4 Euro, muhteşem Hollanda tatlıları 2-5 Euro, yemek menüleri 5-15 euro arasında değişiyor. Hollanda peynirlerini, çikolataları ve diğer yöresel ürünleri de bu mekanda alabilirsiniz.

İyi Seyahatler

 

Önceki İçerikSofya Treni Hakkında Her Şey – Doğu Ekspresi’ne Alternatif
Sonraki İçerikOtostop Çekmek Hakkında Herşey – Seyahat Etmenin Ücretsiz Yolu
Merhabalar ben Reşat Taman, Diyarbakır doğumlu, seyahat ve fotoğrafçılık tutkusu ile yanıp tutuşan, 14 senedir fırsat buldukça hayallerinin peşinden gitmek için Dünya’yı arşınlayan ve bu hayalleri gerçekleştirirken gittiği her yerde zıplayarak imzasını koyan, 32 yaşında kısmi zamanlı bir gezginim. Normalde fotoğraflarımdan bile anlayacağınız üzere, enerjimi işime de yansıtarak, Gaziantep’te İpekyolu Kalkınma Ajansı’nda 7 yıldan bu yana Yatırım Uzmanı ve Eğitmen olarak görev almaktayım. 14 senede 3 kıta ve 60 ülkeden 300'e yakın şehir gezdim. Hatta bazı şehirler/kasabalara ayak basan ilk Türk olduğum konusunda iddialıyım. Seyahatlerime başlarken önce bir kıtayı bitirip sonra diğerlerine başlayacağım demiştim. Bu yüzden ilk Avrupa kıtasını İzlanda hariç tamamen bitirdim. Son zamanlarda özellikle zaman ayırma anlamında seyahatin zor olduğu Afrika ve Asya kıtalarına başladım. Son olarak benim için işin en zevkli kısmı olan zıplama muhabbetinden de bahsetmek istiyorum. Ben oldum olası kadraj karşısında durup poz vermeyi ya da selfie çekmeyi bir türlü sevemedim. Ama sonuçta gittiğimiz yerlerde bir hatıramız olmalıydı. Ben de kendime bir imza bulmaya karar verdim. Bu imza öyle bir imza olmalıydı ki benim seyahate olan aşkımı, tutkumu ve enerjimi yansıtmalıydı. Sonunda gittiğim tüm şehirlerde ve kasabalarda zıplayarak yüzlerce imzadan oluşan bir koleksiyonum oldu. Seyahat tutkumuzun hiçbir zaman sönmemesi dileğiyle...
PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here