Malatya Gezi Rehberi | Anadolu’yu Anayurt Yapan Şehir

0

Malatya Gezi Rehberi | Anadolu’yu Anayurt Yapan Şehir

Doğu Anadolu’nun engebeli coğrafyasında, yemyeşil doğası, binlerce yıllık tarihi, lezzetli yemekleri, modern kent dokusu, dinamik ticari ve sosyal yaşamı ile Malatya, bahar rotalarının yıldızlarından biri. Bu güzel kenti özetle anlattığımız Malatya Gezi Rehberi yazımıza hoş geldiniz.

Malatya Gezi Rehberi
Malatya Gezi Rehberi

Dört Dörtlük Şehir

Adı Hitit dilinde “bal-şeker” anlamına gelen “Melid” kelimesinden türeyen Malatya, adının sonuna kadar hak eden bir şehir. Zaten kayısının ana vatanı da olması bunun en güzel örneği değil mi? Plakanın 44 olmasına bile şehrin insanının dört dörtlük bir şehir anlamı yüklemesi, adına şarkılar yapılan Malatya şehrine olan sevginin ne kadar başka olduğunu gösteriyor.

Tarihle Doğanın Harmanlandığı Şehir

Öncelikle şehir merkezinden başlamak lazım. Medler’den Bizans’a; Roma’dan Osmanlı’ya kadar bir çok medeniyete ev sahipliği yapan Malatya şehir merkezinde bir çok tarihi ve turistik mekanı ziyaret edebilirsiniz. Detaylı Bilgi

Poyraz Konağı - Malatya Gezi Rehberi
Poyraz Konağı – Malatya Gezi Rehberi

Roma İmparatoru Titus zamanında inşa edilen ve halen tüm heybeti ile ziyaretçilerini karşılayan Malatya Kalesi, özellikle yarım bir şekilde bırakılan minaresi ile Hacı Yusuf Camii, IV. Murat döneminin silahtarı Bosnalı Mustafa Paşa’nın yaptırdığı Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı, Malatya ev mimarisinin en güzel örneklerinden olan ve kendine özgü mimarisi ile Poyraz Konağı ve diğer konaklar, ülke siyasetine damga vurmuş ve Malatya doğumlu olan Turgut Özal ve İsmet İnönü müzeleri şehir merkezinde görebileceğinin tarihi mekanların bir kısmı.

Doğaseverleri Büyüleyen Mekanlar

Özellikle doğa severlere muhteşem mekanlar sunan Malatya’yı bahar aylarında gezmek bir başka. Binlerce yıllık tarihi ve kültürel mirasın hemen şehrin yanı başında bulunan doğal mekanlarla harmanlanması burayı daha da çekici kılıyor.

Malatya Gezi Rehberi - Levent Vadisi
Malatya Gezi Rehberi – Levent Vadisi

Levent Vadisi, Karakaya Barajı, Tohma Çayı, Darende, Arapgir , Günpınar Şelalesi, Orduzu, Sarıçiçek Yaylası, Polat Sulu Mağara tek tek görülmesi gereken doğal mekanların başında geliyor. Bu mekânların bir çoğu dağcılıktan trekkinge, raftingden yamaç paraşütüne kadar bir çok farklı doğa ve macera sporunu deneyimleyebileceğiniz yerler. Ayrıca kampçılar için de oldukça fazla seçenek sunan bir şehir.

İlçeleri Keşfedin

Şehrin her bir ilçesi tarihi ve doğal mekanları ile tek tek görülmeyi hak ediyor. Hitit döneminden kalan kabartmaları ve son yılların popüler vadisi olan Levent Kanyonu ile Akçadağ görülmesi gereken ilçelerden biri. Özellikle Levent Vadisi’nde yapılan cam terasta adrenalin patlaması yaşayabilirsiniz. Tam bir hava müzesi olan Darende ilçesi özellikle son zamanlarda adından sıklıkla söz ettiren Kudret Havuzu ile yerli turistlerin uğrak noktası olmayı başarmış bir ilçemiz.

Darende Gürpınar Şelalesi - Malatya Gezi Rehberi
Darende Gürpınar Şelalesi – Malatya Gezi Rehberi

Kommagene ve Hitit medeniyetlerinin izlerini taşıyan Battalgazi, Arguvan, Yeşilyurt, Pötürge, Doğanşehir ve Yazıhan ilçelerinde bulunan kaleler ve diğer tarih mekanlar da keşfedilmeyi bekliyor. Malatya’nın Adıyaman’da bulunan Nemrut Dağı’na 90 km uzaklıkta ve ulaşım açısından oldukça elverişli olması da Malatya’yı cazip kılan bir diğer sebep.

Doğu Anadolu’nun Lezzet Vadisi

Bir meyveden kaç tane ürün çıkartılabilir diye merak ediyorsanız kayısının ana vatanı olan Malatya bu cevabı alabileceğiniz en başarılı şehirlerden biri. Dünyanın en lezzetli kayısılarından üretilen reçeller, yemişler, pestiller, çikolatalar, atomlar, lokumlar ve daha onlarca lezzet şehrin dört bir yanında satılıyor. Zaten kayısı çarşısına adımınızı attığınız andan itibaren satın almayacak olsanız bile esnafın bonkör ve misafirperver yaklaşımından dolayı ağzınız sürekli dolu olacaktır.

Malatya Gezi Rehberi | Anadolu'yu Anayurt Yapan Şehir

Kayısılı Kavurma gibi kayısı ile yapılan yöresel yemekler, onlarca çeşidi olan Malatya köfteleri, yine tarımsal üretimde önemli bir yeri olan Malatya kirazı yapraklarından yapılan Kiraz Yaprağı Sarması, Geleli Kebabı, Malatya Kömbesi, Gırık, Patlıcan Tava ve Kayısı Tatlısı bu şehirde denemeniz gereken lezzetlerin bir kaçı. Yine Yeşilyurt ilçesinde gürül gürül akan suların yanında kahvaltı keyfi yapmak da ayrı bir güzel. Ülkemizin her bir şehri ayrı bir güzel ancak Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da bulunan şehirlerimiz maalesef halen insanımız tarafından çok bilinmiyor. Bu bölgelere yapacağınız seyahatlerin sizde kalıcı izler bırakacağını ve tekrar gelme arzusu uyandıracağına emin olabilirsiniz.

Doğu Anadolu Bölgesi ile ilgili yazdığımız diğer yazılara da göz atabilirsiniz.

Van Gezi Rehberi için: Van

Detaylı Kars Gezilecek Yerler için: Kars Gezi Rehberi

Bingöl Gezi Rehberi için: Bingöl

Bitlis Gezi Tavsiyeleri için: Bitlis Gezi Tavsiyeleri

Muş Gezi Rehberi için: Muş

Her köşesi ayrı bir cennet olan ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesi’ni de yazmaya devam edeceğiz

İyi seyahatler

 

 

 

 

 

 

 

 

Önceki İçerikÜcretsiz Stok Fotoğraf Siteleri: 10 Stok Fotoğraf Sitesi
Sonraki İçerikKaradeniz Bölgesi Milli Parkları – Muhteşem Doğalarıyla 9 Milli Park
Merhabalar ben Reşat Taman, Diyarbakır doğumlu, seyahat ve fotoğrafçılık tutkusu ile yanıp tutuşan, 14 senedir fırsat buldukça hayallerinin peşinden gitmek için Dünya’yı arşınlayan ve bu hayalleri gerçekleştirirken gittiği her yerde zıplayarak imzasını koyan, 32 yaşında kısmi zamanlı bir gezginim. Normalde fotoğraflarımdan bile anlayacağınız üzere, enerjimi işime de yansıtarak, Gaziantep’te İpekyolu Kalkınma Ajansı’nda 7 yıldan bu yana Yatırım Uzmanı ve Eğitmen olarak görev almaktayım. 14 senede 3 kıta ve 60 ülkeden 300'e yakın şehir gezdim. Hatta bazı şehirler/kasabalara ayak basan ilk Türk olduğum konusunda iddialıyım. Seyahatlerime başlarken önce bir kıtayı bitirip sonra diğerlerine başlayacağım demiştim. Bu yüzden ilk Avrupa kıtasını İzlanda hariç tamamen bitirdim. Son zamanlarda özellikle zaman ayırma anlamında seyahatin zor olduğu Afrika ve Asya kıtalarına başladım. Son olarak benim için işin en zevkli kısmı olan zıplama muhabbetinden de bahsetmek istiyorum. Ben oldum olası kadraj karşısında durup poz vermeyi ya da selfie çekmeyi bir türlü sevemedim. Ama sonuçta gittiğimiz yerlerde bir hatıramız olmalıydı. Ben de kendime bir imza bulmaya karar verdim. Bu imza öyle bir imza olmalıydı ki benim seyahate olan aşkımı, tutkumu ve enerjimi yansıtmalıydı. Sonunda gittiğim tüm şehirlerde ve kasabalarda zıplayarak yüzlerce imzadan oluşan bir koleksiyonum oldu. Seyahat tutkumuzun hiçbir zaman sönmemesi dileğiyle...
PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here