Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri: 10 Stok Fotoğraf Sitesi

0

Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri

günümüzde görsellik oldukça ön planda. Görsel içerikler duyusal olana göre daha fazla hafızamıza kazınıyor.Görsel içerikler sosyal medya ve içerik pazarlama stratejileri için de büyük önem taşıyor. “Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri” yazısını vakit kaybeden sizlerle paylaşmak istedim.

Görsellik, metinden ziyade daha çok dikkat çekiyor. Yapılan araştırmalar sonucunda insan beyni yazıya oranla 60.000 kat hızlı hafızaya işlendiğinin kanıtlandığını görüyoruz. Buffer’inTwitter’ın Genişletilmiş Resimleri Tıklamaları, Retweetleri ve Favorileri Nasıl Artırıyor” başlıklı içeriği bu konuyu da kanıtlar niteliktedir.

Hal böyle olunca yaptığım araştırmalar sonucunda benim de sık sık kullandığım ücretsiz stok fotoğraf siteleri inanılmaz güzel bir iş çıkarıyor. O nedenle sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyorum. Eminim herkesin işine yarayacak olan bu ücretsiz stok fotoğraf siteleri ihtiyacımızı bu noktada hızlıca karşılayan arşiv kaynaklarıdır. Üstelik listede yer alan siteler yüksek kalitesi olan görsellerdir.

Genelde listedeki siteler ücretsiz stok fotoğraf siteleri ancak isteğinize bağlı olarak ekstra ücretli görseller de sunuyor. Dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri ise; fotoğrafların lisanslı mı lisanssız mı olduğudur.

1- Pexels

Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri
Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri – Pexels

Aralarında en çok kullandığım Pexels oldukça geniş bir veri tabanına sahiptir. Geniş yelpazesi ile Pexels de üyelik şartı olmadan pek çok görseli indirebiliyorsunuz.  Telefonunuza uygulamasını indirme imkanına bile sahip oluyorsunuz. Kişisel kullanımlar için de lisanssız yani telif hakkı talep edilmeden stok fotoğraflara ulaşmak mümkün. Dilerseniz paylaşımcıya bağış yapma gibi bir seçenek de mevcut. Fotoğraf harici video içeriklere de ulaşma gibi bir imkan var.

Pexels linki için buraya tıklayabilirsiniz.

2- Pixabay

Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri
Pixabay – Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri

Pixabay fotoğraf, illüstrasyon,  grafikler, film görüntüleri ve müzik paylaşmak için kurulan bir web sitesidir. Telif hakkı olmayan fotoğraf ve videoları ziyaretçileri ile paylaşan bir topluluktur. Tüm içerikler izin almaksızın ve ticari amaç gütmeden Pixabay Lisansı ile site içerisinde yayınlanıyor. Pixabay resimlerini sosyal medya platformlarında rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Pixabay linki için buraya tıklayabilirsiniz.

3- Unsplash

Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri
Unsplash – Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri

2 milyondan fazla fotoğraf sunan Unsplash dünyanın önde gelen fotoğraf sitelerinden biri olarak gösteriliyor. Yüksek çözünürlükte fotoğrafları olan site çoğu kişinin ilham aldığı bir veri tabanına sahiptir. Diğer sitelerde de olduğu gibi fotoğrafların çoğunda telif hakkı gibi bir problem yok o nedenle ücretsiz olarak ticari ve şahsi kullanımlar için görselleri indirebilirsiniz.

Unsplash linki için buraya tıklayabilirsiniz.

4- Picjumbo

Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri
Picjumbo – Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri

Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri listesinde dördüncü sırayı Picjumbo alıyor. Aylık bir miktar para ödeyerek de dilerseniz abone olabilme hakkı elde edebiliyorsunuz.

Picjumbo linki için buraya tıklayabilirsiniz.

5- Gratisography

Kişisel ve ticari projelerinizde kullanabileceğiniz dünyanın en ilginç, aynı zamanda ücretsiz yüksek çözünürlüklü resim koleksiyonu, telif hakkı kısıtlamaları da içermiyor.

Gratisography linki için buraya tıklayabilirsiniz.

6- SplitShire

Telifsiz fotoğraflar elde edebileceğiniz bir diğer site ise SpliyShire’dir. Ücretsiz ve hazır stok fotoğrafların erişebileceğiniz bir noktada olması kadar şahane başka ne olabilir ki? Duvar kağıtları, doğa, çiçek, manzara, aşk, şehir, sokak, müzik ve daha pek çok içeriğe site vasıtasıyla erişebilirsiniz.

SplitShire linki için buraya tıklayabilirsiniz.

7- Life of Pix

Dijital dünyanın merkezde olduğu günümüzde vazgeçilmezimiz olan resim ve videolara rahatlıkla ulaşmak için kolaylık sağlayan bir diğer site;Life of Pix sitesidir. Görüntüleri özgürce paylaşabilme hakkına sahipsiniz. Sitenizi veya sosyal medya uygulamalarınıza renk katacak bu web sitesi bizler için bulunmaz bir nimet adeta!

Life of Pix linki için buraya tıklayabilirsiniz.

8- ISO Republic

Üye olarak fotoğrafların e-posta adresinize gelmesine olanak sağlayan ISO Republic yüksek çözünürlüğü olan ücretsiz stok fotoğraf siteleri listesinde sekizinci sırayı alıyor.

Tasarımcılar ve sosyal medya uzmanları için eşsiz ve ilgi çekici olan görseller hesaplarımızı ziyaretçilere sunmak için bizlere olanak sağlıyor.

ISO Republic linki için buraya tıklayabilirsiniz.

9- Little Visuals

Little Visuals, yukarıda şu ana kadar bahsedilen ücretsiz stok fotoğraf siteleri içeriklerinden biraz daha farklı. Farkı ise, mail adresinizi girdiğiniz taktir de haftanın her günü 7 adet görseli mailinize ücretsiz olarak ulaştırmasıdır.

Little Visuals linki için buraya tıklayabilirsiniz.

10- SnapWire

Snapwire , yaratıcılığınızı fikirden gerçeğe aylar yıllar değil günler içinde getiren, küresel pazar tarafından desteklenen görsel bir üretim platformudur.

Little Visuals sitesinde bahsedilen gibi benzer özelliklere sahip olan SnapWire, yine mailinize her hafta 7 yeni fotoğraf gönderiyor.

Snapwire linki için buraya tıklayabilirsiniz.

Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri
Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri

Tasarımcılar, bloggerler, sosyal medya uzmanları ve bizler gibi dijital içerik üreticileri için yüksek kalitede görseller sunmayı kendilerine göre edinen ücretsiz stok fotoğraf siteleri bizler için adeta biçilmiş bir kaftan değil mi sizce de?

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here