Kalbim Karadağ’da Kaldı – Karadağ Gezi Rehberi

7

Balkanların En Sakin Ülkesi – Karadağ’da Gezelim

Karadağ, benim de şuan içinde yaşadığım sevimli ve küçük bir Balkan ülkesi. Diğer bir adı ile de “Montenegro“. Balkanların en genç ülkesidir, öyle ki 2006 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir. Ünlü Dalmaçya Kıyıları’nın en güney ucunda bulunan, yeşil ve mavinin her tonunu bulabileceğiniz, el değmemiş doğası ve halen dokusunu kaybetmemiş tarihi yerleri ile saklı bir cennet Karadağ Gezi Rehberi.

Buraya nasıl gidebiliriz derseniz. İstanbul’dan sadece günde bir defa THY ‘nin uçuşu bulunmaktadır. Eğer ki çevredeki Balkan ülkelerinin birinden gelmeyi düşünürseniz ulaşımı ancak otobüsle yapabilirsiniz. Ya da Karadağ‘a en yakın Arnavukluk‘un başkenti Tiran‘a çok ucuz uçak bileti bulabilirsiniz. Ordan da otobüsle Karadağ‘a geçmeniz mümkün. Kotor, Tiran Bilet linkinden bilet alabilirsiniz. Bu konuda detaylı bilgi almak isterseniz benimle iletişime geçebilirsiniz. Yada çok istek olması durumunda onunla alakalı başka bir yazı hazırlayabilirim. Aklıma gelmişken, Karadağ vizesi nedir diye sorarsanız, Türk vatandaşlarına vize uygulamamaktadır. Sadece pasaportunuz yeterlidir. 90 gün’e kadar ülkede kalabilirsiniz.

Hadi artık başlayalım.

Karadağ’da Gezilecek Yerler

 • Bar

Bu şehrin ismini ilk duyduğumda epey gülmüştüm. Sanırım sizinde yüzünüzde gülümseme olacaktır. Bar şehre Podgorica’dan tren ve otobüsle ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehir merkezinde bulunan terminalden otobüsler kalkmaktadır. Yaklaşık olarak 1 saat kadar sürmektedir. Tercihiniz taksiden yana olursa önceden fiyat konusunda anlaşabilirsiniz. Eğer otostop çekmekten korkmazsanız, otostop çekmenizi bile tavsiye edebilirim. Böylelikle aralarda görebileceğiniz güzelliklere rahatlıkla erişmiş olursunuz. Ve tabiki maliyeti fazla olmaz. Mevsim itibari ile henüz sezon açılmadığından sokak ve caddeler sakin sayılır. Burası için fazla zaman ayırmanıza bence gerek yok. 1-2 saat burayı gezmeniz için yeterli olacaktır. Kasabanın bir yat limanı bulunmakta olup, İtalya’nın Bari kentine buradan karşılıklı feribot seferleri düzenlenmektedir.

Kalbim Karadağ'da Kaldı - Karadağ Gezi Rehberi

Bar’a giderken Lake Skadar Gölü’nün bir kısmından geçeceksiniz. Tavsiyem burda bulunan Doğa Parkını ziyaret etmeniz olacaktır. Doğasına ve atmosferine eminim benim gibi hayran kalacaksınız. Ben mevsim olarak soğuk bir dönemde gittiğim için hava epey kapalıydı. Burayada geçtikten sonra yine yolunuzun üzeri sayılan Virpazar’a uğrayabilirsiniz. Şarap içmekten hoşlanıyorsanız eğer burası tam size göre bir yer. Buralara kadar gelmişken tadına bakmadan gitmeyin derim. Biz bağları ile meşhur Godinje’ye gidip  el yapımı şarabımızı oradan aldık. Burası aslında bir köy. İlk araçtan indiğimizde korkmadık desek yalan olur. Sokaklarda hiç kimse yok. Kimse bu gelenler kim diye kafasını çıkarıp bakmıyor. Neyse tam dönmeye karar vermişken. Arkadaşım bir evin kapısını çaldı ve çıkan kişi bizi başka bir eve götürüp ikramda bulundu. Dışarıya göre biraz pahalı oldu ama şarabımızı almış olduk. Bu arada şu şarapların yapıldığı üzüm çeşitine Vranac denmektedir. Balkanlara özgü olan bu üzüm başka bölgede yetişmemektedir. Tavsiyem bu vranac üzümlü bir cheesecake in tadına bakmanız olacaktır.  (Lake Skadar’ın başka bir uzantısında bulunan Rijeka Crnojevica‘da huzur içinde vakit geçirebilir ve gölde tekne turuna çıkmak isterseniz yine burdan kalkan teknelerle gölde tur yapabilirsiniz. Kişi başı 5 euro)

Kalbim Karadağ'da Kaldı - Karadağ Gezi Rehberi
Lake Skadar
 •  Budva

 

Kalbim Karadağ'da Kaldı - Karadağ Gezi Rehberi
Budva

Bar’dan sonra sahil şeridi boyunca devam ederseniz yol sizi Budva’ya getirecektir. Budva’ya Podgorica‘dan otobüsle ulaşım sağlayabilirsiniz. Budva’ya varmadan önce yol üzerinde görebileceğiniz adı “Sveti Stefan” olan küçük bir adacık göreceksiniz. Önceleri kara yolu ile bağlantısı olmayan bu adacık ünlü bir otel zincirinin burayı kiralaması ile 5 yıldızlı otel bölgesi haline gelmiştir. Tarihi bir dokuya sahip bu bölgede konaklamanız mümkün. Yada tepeden bir manzara fotografı çekebilirsiniz.

 

Budva 2 bölgeye ayrılmıştır. Yeni ve eski olarak. Yeni bölgede bir alışveriş merkezi, cafe, restoran ve oteller bulunmaktadır. Yazın epeyce turist aldığını söyleyebiliriz. Özellikle Rusların yoğun ilgi gösterdiği bir bölgedir. Görüntüsü maldivleri andıran plajları bulunmaktadır. Genelde turistlerin ilgisini Old Town (Stari Grad) çekmektedir. Bu bölge, Venedik hakimiyeti altındayken yapılmıştır. Old Town’a girdiğinizde kendinizi Orta Çağ filmlerinde hissedeceksiniz. Böyle yerlerde hep düşünmüşümdür. Acaba o dönemde yaşasaydım nasıl olurdu diye. Dar sokakları, kuleleri ve meydanları ile labirenti andırmaktadır. Bölgede cafeler, butikler ve mağazalara raslayabilirsiniz. Old Town UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde bulunmaktadır.

Konaklamak için bizim tercihimiz apartman dairesi olmuştu. 4 kişi, bir gece için 20 euro‘ya konakladık. Sizde otel sevmiyorsanız böyle bir konaklama tercih edebilirsiniz. Gece de güzel bir restoranda yemek yiyip canlı müzik dinlemek isterseniz Jadran Kod Krsta’yı tercih edebilirsiniz. Mezeler oldukça başarılı.

 • Kotor

Kotor, Budva’dan yaklaşık 30 dakika uzaklıktadır. Buraya Podgorica‘dan ve Budva‘dan

Kalbim Karadağ'da Kaldı - Karadağ Gezi Rehberi
Kotor

otobüsler kalkmaktadır. Otobüs fiyatları 6 euro’dur. Kotor, UNESCO tarafından koruma altına alınan bir şehirdir. Ayrıca ülkenin en çok turist çeken şehridir. Şehrin içine ilk defa girdiğimde sanırsam dilim tutulmuştu. Sanki bir hikayenin içinde gibiydim. 1 saate yakın öylece karşı kıyıyı izledik. Belki Norveç‘te değildik ama tam bir fiyord görüntüsü vardı. Sonrasında şehri gezmeye başladık. Kotor yeni ve eski şehir olarak iki bölümü ayırılıyor. Yeni şehirde fazlaca görülmesi gereken birşey yok. Konaklamak isterseniz sahil şeridinde kalabileceğiniz birçok pansiyon vari yerler bulunmaktadır. Biz Garni Hotel Vila Paonija’da kaldık. Kişi başı gecelik konaklama için 20 Euro ödedik. Ve sabah kahvaltısında yediğim omletin tadını hiç unutamam. Çalışanlarda epey sıcak kanlıydı.

 

Eski Şehir (Stari Grad) bölgesine girdiğimde ise her yerinden tarih akan görüntüsü ile güvende hissi vermişti. Bu bölgede de kalabileceğiniz güzel yerler bulunmaktadır. Bütün  sokakları hayran hayran yürüdük. İnsanı gerçekten büyülüyor. Dar sokakları, taş kaldırımları, tarihi yapıyı bozmadan dekore edilmiş cafe ve restoranları görebilirsiniz. Her ne kadar turistlik olsa da bu bölgede halen yaşayan insanlar bulunmaktadır. Şehrin tarihi Venediklilere dayanmaktadır. Bu bölgede bir de Kedi Müzesi var. Sezon nedeniyle kapalı olmasından dolayı biz gezemedik ama kedi severlerin ilgisini çekeceğini düşünüyorum. Bütün bunları yaparkan her sokakta başka bir pencere açılacak zihninizde. Tepede kale göreceksiniz. İlk başlarda çıkıp çıkmamak arasında gidip gelebilirsiniz tabi ama bunu yapmadan dönerseniz gerçekten çok pişman olacağınızı temin edebilirim. Hangi düşünce ile dağa sur ve kale yapmışlar halen aklım almıyor ama yaklaşık olarak 3000 basamak sonrasında en tepeye ulaşmış oluyorsunuz. Yürüme esnasında birde kilise görmeniz mümkün. Şuan kullanımda olmadığından sadece dışarıdan görebilirsiniz. Manzara paha biçilemez tabiki.

 • Tivat

Kotor’dan Tivat’a yaklaşık 20 dakikada varabilirsiniz. Karadağ’ın ikinci havaalanı burada bulunmaktadır. Dünyanın farklı bölgelerine uçak bulmanız mümkün. Türkiye’den buraya uçuş bulunmamaktadır. Yaklaşık 9000 nufüsü bulunan bu şehirde havalanın ne iş var derseniz. Burası jet sosyetenin oldukça uğrak bir yeri. Karadağ’ın en büyük, Avrupa’da bilinen adı ile Port Montenegro bulunmaktadır. Ünlü bir çok markanın da mağazasına rastlayabilirsiniz. Şehirde Trg Sv. Roko Meydanı ve Buca-Lukovic Sarayı’nı görmenizi öneririm. Sahil şeridi trafiğe kapalı olan bu şehirde yan yana bir sürü cafe ve restoran bulabilirsiniz. Bunlardan birinde oturup kendinizi manzaraya bırakmanızı öneririm.

Tivat merkezinde pek yapılacak birşey yok o yüzden size çevreyi gezmenizi öneririm. Tivat yakınlarında bulunan Gornja Lastva gitmenizi tavsiye ederim. Geleneksel dans ve müzikler ile gerçekleşen Fiest Haftası ile bilinmektedir.

Kalbim Karadağ'da Kaldı - Karadağ Gezi Rehberi
Tivat
 • Perast

Perast, Kotor’dan yaklaşık olarak 12 km uzaklıktadır. Kotor’dan Nerceg Novi‘ye giden otobüslere binerek Perast‘ta inebilirsiniz. Dikkat edin ineceğiniz yeri kaçırmayın sakın. Burası da Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer almakta. Belki sizi Kotor kadar büyük bir yer beklemiyor ama gezerken her an tarihin izlerini seyretmeniz mümkün. Sahil şeridinde yürüyüp yine sahil kenarında bulunan restoran ve cafelerde oturup huzura doymanızı tavsiye ederim. Arkanızda ihtişamlı dağlar, karşısında huzurlu ve güzel bir deniz ve etrafınızda tarihin izlerini taşıyan yapılar sanırım söylenecek pek söz yok. Şehirde görmeniz gereken Sveti Nikola Kilisesi ve Saraydan müzeye çevrilmiş Perast Müzesi’ni gezebilirsiniz.

Kalbim Karadağ'da Kaldı - Karadağ Gezi Rehberi

Perast’tan denize doğru baktığınızda iki adacık göreceksiniz. Bunlardan biri, St.George Adası’dır. İçinde bir kilise ve çan kulesi bulunmaktadır. Diğeri ada ise, Our Lady of the Rock adıyla anılmaktadır. Perast’tan küçük teknelerle kişi başı 5 Euro’ya adalara gidebilirsiniz.

Kalbim Karadağ'da Kaldı - Karadağ Gezi Rehberi

 • Herceg Novi

Herceg Novi, Kotor Körfezi’nde bulunan bir sahil şehridir. Bu şehirde görmeniz gereken bütün yerler surlarla çevrili eski şehir bölgesinde yer alıyor. Osmanlı İmparatorluğu şehri kanlı savaşlar sonrasında fethetmiş. Şehrin hakim tepesinde bulunan  Kanlı Kula adındaki kalnin bu sebepten bu adı aldığı söylenir. Merdivenleri çıkarken epey yorulacağınız kesin. Günümüzde kültürel konserlere ve etkinliklere ev sahipliğide yapmaktadır. Kaleye giriş 1 Euro‘dur. Kalenin aşağısında bulunan zindanları gezerken benim gibi sizin de tüylerinizin diken diken olacağını tahmin ediyorum. O dönemki esirler elleriyle duvarlara kazıyarak resimler yapmışlar. Tabi unutmadan bu şehir yılın büyük bir bölümünde güneş almaktadır. Tertemiz denizi ile de oldukça cezbedici.

Stari Grad bölgesi ise, sizi Kotor kadar çok etkilemeyecek belki ama bölgedeki Sahat Kula, Spanjola Kalesi ve Forte Mare Kalesi şehrin o dönemlerden miras olarak kalan yapılarıdır. Buralara kadar gelmişken görmek lazım. Şehirde bol bol merdiven çıkacağınızı söylemeden geçemeyeceğim. Burda konaklamak istersiniz. Biz Hotel Aurora’da konakladık. Konumu itibari ile oldukça güzeldi. Belki sizlere pahalı gelebilir, kişi başı 25 euro‘ya konakladık. Şehrin sırtlarına doğru gecelik 10-15 euroya konaklayacak yerler bulmanız mümkündür.

Kalbim Karadağ'da Kaldı - Karadağ Gezi Rehberi

Bu güzel Balkan ülkesini sanırım anlatmakla bitiremem. Sanırım aşık oldum.Yazmak istediğim ve paylaşmak istediğim o kadar çok şey var ki. Sormak istediğiniz ve merak ettiğiniz bir şeyler varsa maille bana ulaşabilirsiniz. Buraya fazla resim koyamadım ama instagram hesabımda daha fazlasını bulabilirsiniz.

Kalbim Karadağ'da Kaldı - Karadağ Gezi Rehberi
Rijeka Crnojevica

Bir sonra ki ülkede görüşmek üzere… Ayrıca Balkanlarda vizesiz bir tur atmak isteyenler için vizesiz balkan turu rehberini aşağıdaki linkten bulabilirsiniz.

Vizesiz Balkan Turu Rehberi

Karadağ Gezi Rehberi, Karadağ Gezi Rehberi, Karadağ Gezi Rehberi, Karadağ Gezi Rehberi, Karadağ Gezi Rehberi, Karadağ Gezi Rehberi, Karadağ Gezi Rehberi, Karadağ Gezi Rehberi,

7 YORUMLAR

  • Merhabalar Cengiz, Bildiğim kadarı ile Kosova’ya çevre ülkelerden araç geçişi yasak. Zira araçların sigorta firmalarının burada gerçekleşecek zararı karşılamayacak olmasından dolayı kiralama şirketleri bu yasağı koymuş. Bir arkadaşım kosova sınırından dönmüştü arabayla. Araba kiralama firmaları ile yazışarak teyit ettirebilirsin, belki o günden bugüne değişmiştir uygulama 🙂

 1. Merhaba Elif Hanım, biz 2 gece 3 gün karadağ’a ayırma planımız var. bosna hersekten gireceğimiz için hercep noviye bir tanıdığımız bırakacak. ardından biz kotor veya budva da bir yer ayarlayıp 2 geceyi aynı yerde geçirmek istiyoruz. bu şekilde yaparsak kotor mu budvayı mı tercih etmeliyiz?(amacımız deniz değil sadece gezmek), Bu şekilde perast tivat pedrovac ı da görebilriz diye düşünüyoruz her yer yakın olduğu için. Bu mantıklı yoksa 1 er gece farklı yer mi mantıklı sizce? Belgrad’a akşam otobüsüne bineceğimiz için son günün sabahında başkente geçip orayı geçip gitmek istiyoruz. sizce bu şekilde mantıklı mı acaba?

  • Salih bey merhaba, ben Kotor’u daha çok beğendiğim için orda kalmanızı tavsiye ederim. Tarihi yapısı muhteşem. Her yer birine yakın olduğu için ulaşım konusunda sorun da yaşamazsınız. Kotor’la Budva arası 30 dk. Podgorica’ya dönmek iki taraftanda sizin için sorun olmayacaktır.

  • Elif hanım yazınız çok güzel. Teşekkür ederim ve Budva da çoçukla denize girilebilir mi ? Plajlarını önerir misiniz? Teşekkür ederim.

   • Kadriye Hanım Merhaba,

    Budva da denize girebilirsiniz ancak biraz merkezin dışındakiler çok daha güzel. Mogren, jaz, Becici, Kamenovo, Pizana gibi onlarca sahil var. Çocukla da çok rahat girebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here