Ucuz Bilet Bulmak İçin Tüm Alternatifler – Ucuz Bilet Bulma Rehberi

1

PARAM OLSA DA BEN ALSAM 😉

Ah ah birçok konuda olduğu gibi yurtdışına seyahat konusunda da ülke vatandaşı olarak çok mağduruz. Kurlardaki ciddi artışarın yanı sıra Avrupa’nın ünlü ucuz havayolları maalesef Türkiye’ye sefer düzenlemiyorlar. Durum böyle olunca bu yazımda bana en çok sorulan sorulardan biri olan “Ucuz bilet nasıl bulabilirim ?” konusunu irdeliyeceğiz. İşte ucuz bilet almanın yolları.

Siteleri tanıtmadan önce size bazı tavsiyelerde bulunmak istiyorum

1- Bütün havayolu firmalarının ve ucuz bilet sağlayan websitelerinin mail / mesaj ağına kayıt olmalısınız.

2- Seyahat tarihlerinizi esnek tutmalısınız. Çünkü kampanyalarda bazı günler aşırı ucuz olabiliyorken bir kaç gün sonrası çok pahalı olabiliyor. Hatta ay bazında bile değişkenlik gösterebiliyor. Ama en az 20 gün öncesinden biletinizi alın. Sonrasında ucuz bilet bulmanız neredeyse imkansız. Anca normal fiyatlarında bulabilirsiniz ki bu bile zor bir ihtimal.

3- Eğer 5-6 ay sonrası için bile alabileceğiniz izinler konusunda okulunuz ya da işyeriniz açısından sorun olmayacaksa biletlerinizi çok önceden alın. 12 yıldır planlarımı yaparken mutlaka aylar sonrasını da düşünerek farklı planlar yapıyorum. İnanın seyahatimden bir ay öncesindeki aynı biletlerin fiyatlarına baktığımda %100 artış bile olabiliyor. Özellikle resmi tatilleri yılın başından kontrol edip ona göre planlarınızı yapabilirsiniz.

4 -Tüm havayolu şirketlerinin ücretsiz mil / bonus programları’na katılın. Bazen hayat kurtarıcı olabiliyor. Kurların artması alan vergilerine de yansıdığından eskisi gibi yurtdışı uçuşları açısından mantıklı bir tercih olmasa da yurtiçi uçuşları için oldukça işe yarıyor. Mil kazandıran özellikteki kredi kartlarını tercih ederseniz, normal alışverişlerinizde bile mil kazanabilir, onları uçuşlarınızda kullanabilirsiniz.

5- Varış şehrinizi esnek tutun.  Özellikle yeşil pasaportunuz, schengen vizeniz varsa ya da vizesiz ülkelerin bulunduğu bir bölgeye gitmek istiyorsanız, illa tek bir şehre odaklanmayın. Bazen biribirine çok yakın 2 şehir arasında inanılmaz fiyat farkları olabiliyor. Mesela Brüksel çok pahalı iken Amsterdam daha ucuz olabiliyor. Ya da Singapur ucuz iken, 4 saat uzaklıktaki Kuala Lumpur pahalı olabiliyor. Dünya üzerinde bir çok popüler turistik bölgede ülke içi ve ülkeler arası ulaşım çok rahat olabilir. O ülkeler arasında uçak bileti nasıl bulurum diye endişe ediyorsanız. Aşağıda bahsedeceğim siteler üzerinden rahatlıkla biletlerinizi bulabilirsiniz. Rota önerileri’ni yazdığımız kategoriyi buraya bırakıyorum. Şu anda bir kaç örnek yazı mevcut. Rotalar

6- Sürekli kampanyalar yapan havayolu şirketlerinin ve beğendiğiniz uçak bileti arama motorlarının cep telefonu uygulamalarını mutlaka indirin. Bazen uygulamalara özel indirimler olabiliyor. Mesela bu konuda en çok Pegasus uygulama üzerinden bilet alımları için özel kampanyalar yapıyor.

7- Tek yön bilet olarak da aramalarınızı zenginleştirin. Birçok havayolu firması kampanyalarında tek yön üzerinden de kampanyalar yapıyor. Mesela Viyana‘ya Türkiye‘den gidiş ucuzken Prag‘dan Türkiye‘ye dönüş ucuz olabiliyor. ViyanaPrag arası ulaşımın çok rahat olduğunu düşünürsek, bu alternatifi de göz ardı etmeyin.

View this post on Instagram

TOKYO'YA HOŞGELDİNİZ 🇯🇵

A post shared by Reşat Taman🌎 Traveller&Blogger (@reshontheway) on

 

TÜRKİYE ÇIKIŞLI UCUZ BİLET SAĞLAYAN HAVAYOLU FİRMALARI ve BİLET ARAMA MOTORLARI

Bu konuyu iki parça halinde anlatmak gerekiyor. Yurtdışına gittikten sonra ülke / şehirler arasında ucuz uçak bulma imkanı daha kolay.  İkinci yazımda ise yurtdışına çıktıktan sonraki en ekonomik yollara göz atacağız. Önce bir ülkeden çıkmayı başaralım da…:)

TÜRKİYE ÇIKIŞLI UCUZ BİLET SAĞLAYAN HAVAYOLU FİRMALARI

Son yıllarda ülkemizden yurt dışına uçan firma sayısı artmış olmasına rağmen halen istenilen seviyede değil. Elde olan firmaların kampanyalarını devamlı bir şekilde takip etmeniz gerek. Hadi şimdi ucuz bilet bulma imkanlarına bir göz atalım.

1- TÜRK HAVA YOLLARI (THY) / ANADOLU JET

THY‘yi görenler başta ne yaptın yahu diyebilirler. Son yıllarda kampanya dışı fiyatlarının uçtuğu doğrudur. Ancak özellikle senede 2 kez ( Temmuz ve Şubat’ta)yaz ve kış dönemleri ve Ramazan için sağlam kampanyaları oluyor. Özellikle Avrupa‘ya 90 euro civarı çift yön biletler bulmanız mümkün. Milleriniz varsa eğer yüksek vergi ücretlerinden dolayı eskisi gibi yurtdışına kullanmak mantıklı değil. Bu yüzden millerinizi de yurt içi aktarmaları için kullanırsanız sizin için daha ekonomik bir satın alma olacaktır.

Ucuz Bilet Bulmak İçin Tüm Alternatifler - Ucuz Bilet Bulma Rehberi
THY Kampanya Sayfası

THY’nin kampanyalarının sürekli olarak bulunduğu sayfa olan Wingo sayfasını sık sık kontrol edin. Hem yurt içi hem de yurt dışı birçok şehir için kampanyaları takip edebilirsiniz. Anadolu Jet‘in özellikle Sabiha GökçenEsenboğa çıkışlı uçuşlarına da mutlaka göz atın.

THYAnadolu Jet

2 – PEGASUS

Pegasus’u kuran Ali Sabancı‘ya halen minnettarız. Türkiye’de uçakla uçabilme algısını değiştiren bir yatırım olmuştu. Her ne kadar eskisi kadar bilet fiyatlarında THY ile arasında çok fark olmasa da kampanya dönemlerinde fiyatlar çok uygun olabiliyor.

Pegasus‘un özellikle Noel‘den önceki son cuma günü olan Black Friday (Kara Cuma) , Sevgililer Günü (1 bilet alana 2. bedava ya da %50 indirimli), Ramazan, BaharKışYaz mevsimleri için yılın belli günleri (genelde 48 saat) yaptıkları kampanyalar takip edilmeli. Bunun dışında da arada mobil uygulama üzerinden alınan biletlerde %30 indirim kampanyalarını da kısa dönemler için sık sık yapıyor. PEGASUS

3- ATLAS GLOBAL

Atlas Jet’te benzer dönemlerde ya da yeni açtığı güzergahlar için kampanyalar düzenliyor. Özellikle uçak içi ikramları ve konfor açısından THY‘ye rakip bir firma. Atlasglobal

4- SUN EXPRESS

THY ve Lufthansa‘nın eşit ortaklığında kurulmuş bu firma özellikle Almanya için hem ekonomik bilet hem de farklı şehirlerden direk sefer imkanı sağlıyor. Özellikle İzmir ve Antalya‘dan Avrupa‘nın birçok noktasına ulaşım sağlayabilirsiniz. Şubat ve Temmuz aylarında çeşitli kampanyalar düzenliyor. Ayrıca birçok şehrimiz için çapraz seferler düzenleyerek İstanbul / Ankara aktarmaları zahmeti ve külfetinden kurtarıyor. Sun Express

View this post on Instagram

WELCOME TO ZİL KALE

A post shared by Reşat Taman🌎 Traveller&Blogger (@reshontheway) on

HAVAYOLU ULAŞIMI İÇİN UCUZ BİLET SAĞLAYAN ARAMA MOTORLARI

1- MOMONDO ve SKYSCANNER

Uçak bileti arama motoru diyince akla ilk bu iki site geliyor. Benim de yıllardır kullandığım siteler bunlar. Bu siteler Türkiye çıkışlı ya da Dünya’nın herhangi bir noktasından bir diğer noktasına gitmek isteyenler için bütün havayolu firmalarını fiyat, aktarma sayısı, havaalanı, uçuş süresi vs. gibi filtrelerden geçirerek sıralayabiliyor. İsterseniz site üzerinden devam ederek fiyatı alabilirsiniz. İsterseniz uçuşu sağlayan firmaları sıralanmış listede belirledikten sonra, firmaların kendi sitesinden bakabilirsiniz.

Eğer gideceğiniz yer konusunda halen kafanızda net bir plan yoksa. Çıkış yapacağınız şehri ve tarihi seçip, karşı tarafını heryer ya da bir kıtayı seçerek farklı rotalar ya da şehirler de belirleyebilirsiniz. Bu şekilde bir seçim yaptığınızda size Dünya üzerindeki herhangi bir noktaya olan en ucuz uçuşları gösterecektir. Sonuçta her havayolu firmasının sitesini takip edemeyeceğimiz için, bu siteler sayesinde firmaların anlık kampanyalarını da farkedebilirsiniz.

Alarm Kurma Özelliği

Skyscanner‘i öne çıkaran en güzel özelliklerden biri, seçtiğiniz rota ve tarihler için hatta bazen yakın tarihler için alarm kurma özelliği. Diyelim ki o an uygun bir bilet bulamazsanız alarm kurarak fiyatlar uygun olduğu zaman mail aracılığıyla size bildirilmesini isteyebiliyorsunuz.

Ucuz Bilet Bulmak İçin Tüm Alternatifler - Ucuz Bilet Bulma Rehberi
Fiyat Uyarısı ( Alarm ) Oluşturma

İşin bir diğer püf noktası ise gitmek isteğiniz şehri seçerken oranın tüm havaalanlarını seçerseniz size, düşük bütçeli uçuşlar yapan firmaların da listesini getirecektir. Türkiye’de eskiden olduğu gibi. Sabiha Gökçen, Atatürk’e göre daha ekonomik firmaların uçuş yaptığı bir havaalanıdır.

Son olarak eğer Amerika kıtasına yolculuk yapmak istiyorsanız Expedia veya Orbitz siteleri de benzer hizmetler sunuyor. Expedia , Orbitz

2- TURNA, OBİLET, KAYAK, eDREAMS, UCUZABİLET, AEROBİLET ve DİĞERLERİ

Son yıllarda Momondo ve Skyscanner ile benzer fonksiyonlara sahip birçok site daha açıldı. Bunların bazıları Türkiye’deki ünlü seyahat acentalarının güvencesinde kurulduğu için bu sitelerden satın aldığınız biletlerden herhangi bir sorun yaşamazsınız. Ayrıca bu siteler kendi inisiyatifleri ile birçok kampanya ya da bonus sistemi de uyguluyorlar. Mesela Turna üzerinden aldığınız biletlerde bilete göre verdiği bonusları bir sonraki uçuşunuzda indirim olarak kullanabilirsiniz.

Aşırı Ucuz Biletler İçin Dikkat

Ayrıca kayak, edreams gibi yabancı menşeili sitelere farklı ülkelerin uzantıları ile giriş yaptığınızda da birçok ülkeye 1 €‘ya varan fiyatlarda bilet bulabileceğiniz kampanyalara denk gelmeniz mümkün. Mesela www.kayak.com.tr değil de www.kayak.it yazarak sitenin İtalyan versiyonuna giriş yapmak gibi. Bunları tamamen deneme yanılma yöntemi ile yapmanız gerekiyor. Gideceğiniz ve varacağınız şehri esnek tutarak onlarca arama yapmanız gerekebilir. 1 € gibi aşırı ucuz biletlerin riskleri de var tabi. Biletlerden sadece 1 tane ve tek yön alabiliyorsunuz ve sizden Paypal tarzı sitelerden hesap açarak satın almanızı istiyor. Tek başıma, spontane takılırım diyorsanız deneyin. Ben hiç uğraşmadım çünkü zaten erkenden planlarınızı yaparsanız, Avrupa’ya gayet ucuz  biletler bulabilirsiniz. Hem kafanız da rahat olmuş olur. Kayak , oBilet ,TurnaeDreamsUcuzabiletAerobilet

Sitenin Güvenli Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

Ucuz Bilet Bulmak İçin Tüm Alternatifler - Ucuz Bilet Bulma RehberiUcuz Bilet Bulmak İçin Tüm Alternatifler - Ucuz Bilet Bulma Rehberi

Yukarıda sayıdığım siteler en çok bilinen ve başka sitelere ihtiyaç bırakmayanlardır. Bununla beraber yüzlerce uçuş arama motoruna denk gelebilirsiniz. Gideceğiniz yeri, tarihi ve uçuşu buldunuz. Sırada herkesin aklındaki en büyük soru geliyor ödeme sistemi ne kadar güvenli? ve Siteye bu parayı vereceğiz ya rezervasyonumuzda sıkıntı çıkarsa?

Bunlar gibi sorulara cevap olması için birkaç yöntem mevcut aslında. İlk olarak uçuşlarımızı bulduğumuz siteden bizi yönlendirdiği ödeme sitesinde IATA, TÜRSAB(Türk Siteleri İçin) logolarının olup olmadığına bakıyoruz. Bu logolar sitelerin genellikle en alt kısmında bulunuyorlar. Ayrıca ödeme bilgilerinin yazılacağı yerin etrafında “Mastercard Securecode, Verified by Visa” logolarının olması gerekmekte. Bu logolar sayesinde içiniz rahat olarak ödemenizi gerçekleştirebilir ve rezervasyonunuzu yapabilirsiniz.

Ucuz Bilet Bulmak İçin Tüm Alternatifler - Ucuz Bilet Bulma RehberiAyrıca yurtdışında seyahat için ucuz bilet bulmanıza yarayacak havayolu firmaları yazısına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Yurtdışında Seyahat İçin Ucuz Bilet Bulmak

Keyifli ve Ekonomik uçuşlar dilerim.. 🙂 Ucuz Bilet, Ucuz Bilet, Ucuz Bilet, Ucuz Bilet,

 

Önceki İçerikKalbim Karadağ’da Kaldı – Karadağ Gezi Rehberi
Sonraki İçerikHem Semt, Hem Set; Kuzguncuk – Kuzguncuk Gezi Rehberi
Merhabalar ben Reşat Taman, Diyarbakır doğumlu, seyahat ve fotoğrafçılık tutkusu ile yanıp tutuşan, 14 senedir fırsat buldukça hayallerinin peşinden gitmek için Dünya’yı arşınlayan ve bu hayalleri gerçekleştirirken gittiği her yerde zıplayarak imzasını koyan, 32 yaşında kısmi zamanlı bir gezginim. Normalde fotoğraflarımdan bile anlayacağınız üzere, enerjimi işime de yansıtarak, Gaziantep’te İpekyolu Kalkınma Ajansı’nda 7 yıldan bu yana Yatırım Uzmanı ve Eğitmen olarak görev almaktayım. 14 senede 3 kıta ve 60 ülkeden 300'e yakın şehir gezdim. Hatta bazı şehirler/kasabalara ayak basan ilk Türk olduğum konusunda iddialıyım. Seyahatlerime başlarken önce bir kıtayı bitirip sonra diğerlerine başlayacağım demiştim. Bu yüzden ilk Avrupa kıtasını İzlanda hariç tamamen bitirdim. Son zamanlarda özellikle zaman ayırma anlamında seyahatin zor olduğu Afrika ve Asya kıtalarına başladım. Son olarak benim için işin en zevkli kısmı olan zıplama muhabbetinden de bahsetmek istiyorum. Ben oldum olası kadraj karşısında durup poz vermeyi ya da selfie çekmeyi bir türlü sevemedim. Ama sonuçta gittiğimiz yerlerde bir hatıramız olmalıydı. Ben de kendime bir imza bulmaya karar verdim. Bu imza öyle bir imza olmalıydı ki benim seyahate olan aşkımı, tutkumu ve enerjimi yansıtmalıydı. Sonunda gittiğim tüm şehirlerde ve kasabalarda zıplayarak yüzlerce imzadan oluşan bir koleksiyonum oldu. Seyahat tutkumuzun hiçbir zaman sönmemesi dileğiyle...
PAYLAŞ

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here