Balkanlarda Gezilmesi Gereken 13 Şehir – Vizesiz Balkan Turu

4

BALKANLARA HOŞGELDİNİZ 

Kurların son zamanlardaki hali malum, üstüne vize stresi de girince yurtdışı seyahati yapmak son zamanlarda çok da tercih edilmiyor. Coğrafi ve kültürel yakınlığı, vizesiz ve ucuz olması açısından balkanlar her zaman göz önüne alınması gereken bir destinasyon. İşte “Balkanlarda Gezilmesi Gereken 15 Şehir – Vizesiz Balkan Turu” yazımızda bu destinasyonu güzelce irdeledik. Belki planlara dahil etmeniz için size de cazip gelir.

View this post on Instagram

SVETI STEFAN'A HOSGELDINZ🇲🇪

A post shared by Reşat Taman🌎 Traveller&Blogger (@reshontheway) on

Bu coğrafyayı gezerken birçok rota hazırlanabilir. Ben size geçen sene yaptığım rotayı anlatacağım. Biraz hızlı olsa da tek seferde hepsini rahatça gezebilirsiniz. Özellikle Pegasus‘un Balkan şehirlerine yönelik ucuz bir çok seferi ve kampanyası oluyor. Ben de yine böyle bir fırsattan yararlanarak Tiran‘a bilet almıştım. Tiran havaalanından araba kiralayarak gezmeye başladık.

Gezinin Ana Rotası:

Tiran – Berati- Ohrid – Manastır – Üsküp – Niş – Belgrad – Novi Sad – Saraybosna – Mostar – Blagaj – Herceq Novi – Perast – Kotor – Budva – Tiran

Yukarıda gördüğünüz ve ArnavutlukMakedonyaKosovaSırbistanBosna Hersek ve Karadağ ülkelerini kapsayan tur için 12 günde 1638 km‘lik bir yolculuk yapmıştık. Araç kirasına bu süre zarfında günlük 15 euro ve otoban + yakıt + diğer yol masrafları için o zamanın parası ile 1000 TL civarında bir para harcamıştık. 4 kişi olduğumuzdan çok hesaplı bir tur olmuştu. İstanbul – Tiran – İstanbul uçuşları için de 350 TL ödemiştik.  Konaklama ise Türkiye’ye göre Karadağ hariç ( Euro olduğundan ) oldukça hesaplıydı.

Yurtdışında raba kiralarken dikkat etmeniz gereken hususları aşağıdaki linkteki yazımızdan bulabilirsiniz.

Yurtdışında Araba Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Balkanlarda Görülmesi Gereken 15 Şehir – Vizesiz Balkan Turu

 

Bu yazımızın konusu olan turumaza başlayalım;

1 – Tiran / Arnavutluk

Arnavutluk‘un mütevazı başkenti. Bana göre Balkanlarda Priştina ve Podgorica‘dan sonraki en cansız başkent. Çok zaman geçirmenize gerek olmayan bir şehir. Uçuş saatinize göre aracınızı aldıktan sonra birkaç saat gezip yolunuza devam edebilirsiniz. Şehir gayet ucuz, Türk lirasını Arnavutluk para birimi olan Lek’e rahatça çevirebilirsiniz. Şehirde türkçe konuşan da bolca esnaf  bulabilirsiniz.

Tiran

Gezilecek Yerleri: İskender Bey Meydanı civarında birçok Osmanlı eserini görebilirsiniz. Zaten şehirdeki birçok eser ismini Arnavutların ulusal kahramanı olan İskender Bey’den almış. Edhem Bey Cami, Ulusal Tarih Müzesi, Tiran Saat Kulesi ve Tiran Kathedrali gezebileceğin yerlerden.

2- Berat ( Berati ) / Arnavutluk

Bence Arnavutluk‘taki en güzel yer. Sıra sıra tepeden aşağıya sıralanan evleri ne kadar İzmir‘in Şirince ilçesini anımsatsa da burası bambaşka bir güzelliğe sahip. Tiran’ın 120 km güneyinde bulunan bu şehir üzerinden rotanızı çizip Ohrid‘e gidebilirsiniz. Tarih boyunca başta Osmanlı olmak üzere  İlliryalılar, Sırplar, Bulgarlar, Bizanslılara ev sahipliği yapmış bir şehir. Bu yüzden tam bir kültür mozaiği. Şehirde her döneme ait eserler görebilirsiniz.

Berat ( Berati ) – http://albania.al sitesinden alınmıştır.

Berati Kalesi, Etnografya Müzesi, Halveti Tekkesi, Bekarlar Cami, Holy Trinity Kilisesi, Kırmızı Cami, Berat Kurşunlu Cami, Aziz Theodore Kilisesi gezilecek yerlerin bazıları ama asıl olay nehrin karşısına geçip bu şahane sıralanmış konakları ve evleri izlemek.

3- Ohrid Gölü / Makedonya

Ohrid Gölü , tarih boyunca her zaman varolmuş ve balkanlar diye bildiğimiz coğrafyanın kalbi olmuştur.  Makedonlar’ın ‘Tanrı cenneti yaratırken bir damlasını yeryüzüne düşürmüş ve o yer de Ohrid Gölü’dür” olduğu rivayetlerine de inandıkları bir yeryüzü cennetidir. Avrupa’nın en temiz ve derin gölü olma özelliğini de taşımaktadır. 365 güne 365 kilise mantığı ile gölün 4 bir yanına irili ufaklı kiliseler inşa edilmiş. Gerçekten birçok açıdan Dünya’da eşi benzeri olmayan bir yer. En az 1 gece burada konaklama yapmanızı öneririm.

Aziz Yuhanna Kilisesi, Çar Samuel Kalesi, Kaneo, Ohri Ayasofya Kilisesi, Saint Clements Kilisesi, Plaoşnik, Eski Tiyatro, Early Christian Bazilikası gezebileceğiz yerlerin başında geliyor. Ayrıca kıyıda bulunan Struga kasabası da güzel bir alternatif olabilir.  Daha detaylı bilgi için Ohrid yazımıza da göz atabilirsiniz. Ohrid Rehberi

4- Manastır ( Bitola ) / Makedonya

Sırada yakından tanıdığımız bir şehirde. Mustafa Kemal Atatürk’ün de askeri eğitimini aldığı Manastır Askeri İdadisi (1896-1898) bu şehirde. Günümüzde bu okul müze olarak kullanılıyor ve Atatürk için de özel bir bölüm ayrılmış. Ohrid‘e 75 km uzaklıkta bulunan bu ilçeye zamanınızın durumuna göre gitmeyi düşünebilirsiniz. Çünkü Üsküp yolu farklı bir yönde ilerliyor.

Manastır Sokakları

Manastır‘da  Pelister Milli Parkı, Saat Kulesi, İshak Çelebi Cami gibi mekanları gezebilirsiniz. Özellikle eski şehir bölgesinde sıralanmış rengarenk evlerle ve bar, restoranlarla dolu sokaklarda keyifli bir vakit geçirebilirsiniz.

5- Üsküp (Skopje) / Makedonya

Sıra geldi Makedonya‘nın başkenti ve Büyük İskender‘in şehrine. Vardar nehrinin iki kıyısına kurulmuş olan bu şehir son yıllarda inşaat sektörüne yaptığı yatırımlarla turistleri kendine çekmeye başladı. Şehrin her yanında modern müzeler, kathedraller, camiler, devlet binaları ve köprüler inşa edildi. Her ne kadar Makedonya halkının bu çok hoşuna gitmese de şehrin bu yapılar sayesinde son yıllarda cazibe merkezi olmaya başladığı gerçek. Müzecilik ciddi bir ilerleme kaydetmiş. Hatta bazı sokaklarda ve kültür-sanat ile ilgili binaların önünde 24 saat klasik müzik yankılanıyor.

Üsküp‘te Osmanlı Devleti‘nin balkanlardaki en önemli şehirlerinden biri olmasından dolayı şehirde bir çok Osmanlı eseri mevcut. Tipik Anadolu şehirlerinin eski şehir bölgelerine çok benzeyen bir yapısı var. Hatta birçok esnaf Türkçe bilip, Türk Lirası’nı da kabul ediyor. Türk Çarşısı, Taş Köprü, Üsküp Kalesi, Rahibe Terasa’nın Evi, Mustafa Paşa Cami, Makedonya Müzesi, Porta Makedonya, Davud Paşa Hamamı, Üsküp Şehir Müzesi, Sanat Müzesi, Sanat Köprüsü, Arkeoloji Müzesi, Aziz Clement Kilisesi, Millenium Cross, Çifte Hamam şehirde bulunan eserlerden bazıları.

Matka Kanyonu

Buraya ayrı bir bölüm açmak istedim. Üsküp‘e 17 km uzaklıkta bulunan ve cennetten bir köşe olan Matka kanyonu’na mutlaka uğramalısınız. Doğanın sunduğu bu muhteşem görüntüye hayran kalacaksınız.

Kanyonda bulunan, sarp dağların ve yemyeşil ormanların arasında yapay olarak oluşturulmuş Matka Gölü‘nde ister kano ya da tekne ile gezintiye çıkın isterseniz yürüyüş parkuru boyunca kanyonun güzelliklerini keşfedin. Giderken yanınıza yiyeceğinizi ve içeceğinizi almayı unutmayın, tesis açısından biraz sıkıntılı bir yer.

6- Prizren / Kosova

Sıra geldi Kosova‘nın en güzel şehri ve tam bir Osmanlı şehri olan Prizren‘e. Burayı ben rotama koymadım daha önceki ziyaretlerim sırasında görmüştüm. Çünkü Prizren’den rotadaki bir sonraki şehir olan Belgrad‘a geçmek için yol olmadığından tekrar Üsküp’e dönmeniz gerekiyor. İşte bu yüzden siz de burayı başka bir zamana bırakabilirsiniz.

Prizren

Prizren farklı medeniyet ve dinlerin kültürel değerlerini yansıtan ender Balkan şehirleri arasında yer alıyor. Ayrıca açık hava müzesi olarak da adlandırılıyor. UNESCO Kültür Mirası Listesi‘ne girme yolunda emin adımlarla ilerliyor. Zamanında Osmanlı’nın en önem verdiği şehirlerden biri olduğundan şehir zamanın en önemli ticaret şehirlerinden biriymiş.

7- Belgrad / Sırbistan

Sıra geldi bu rotanın en büyük ve en eğlenceli şehri ve Sırbistan‘ın başkenti olan Belgrad‘a. Belgrad’a gece hayatı açısından “Küçük Berlin” diyebiliriz. Bitmek tükenmek bilmeyen partileri, gece kulüpleri, ucuzluğu, gezilecek onlarca mekana sahip olması bu şehri özellikle Türkler açısından önemli bir destinasyon haline getirmiş. Uzun uğraşlarla fethedildikten sonra 357 sene boyunca Türklerin hakimiyetinde kalması şehrin onlarca Osmanlı eserine sahip olmasını sağlamış.

Allah var Sırplar bu eserlerin ismine ya da amaçlarına çok dokunmamış. Birçok mekan orijinal Türkçe isimleri ile varlığını sürdürüyor. Özellikle Kalemegdan adını verdikleri Belgrad Kalesi’nden gün batımı manzarasını mutlaka izlemenizi öneriyorum. Devasa Aziz Sava Katedrali, İstiklal Caddesi misalı şehrin kalbi olan Knez Mihailova Caddesi, Müzelerle çevirili olan Republic Square, gece hayatının kalbi Skadarlija Caddesi, Tasmajdan Parkı, Aziz Mark Kilisesi gezilecek yerlerin bazıları. Gece hayatı için işinize yarayacak harika bir siteyi de şuraya bırakıyorum. Belgrade Gece Hayatı

8- Subotica – Novi Sad / Sırbistan

Bu kısımda iki Sırp şehri beraber anlatmak istiyorum. Bu rotaya göre Novi Sad‘dan sonra Bosna Hersek‘e geçmek gerekiyor ama daha önce gördüğüm Subotica şehri de görülmesi gereken yerlerden. Eğer vaktiniz varsa iki şehir arası 103 km ama dönüş için aynı yoldan geri gelmeniz gerekiyor maalesef. Bu yüzden farklı bir zamanda uğrayabilirsiniz.

Novi Sad

Novi Sad, Sırbistan‘ın ve Avrupa‘nın en güzel şehirlerinden biri. Kuzeye doğru ve Romanya‘ya da yakınlığından dolayı Orta Avrupa ve Romanya mimarisinden bayağı nasiplenmiş. Şehir de muhteşem bir şekilde restore edilip turizme kazandırılınca ortaya görülmesi gereken bir şehir çıkmış. Tuna Nehri’nin 2 yakasına yayılmış olan şehirde Petrovaradin Kalesi, Vojvodina Müzesi, Novi Sad Sinagogu, Varadin Köprüsü, Aziz George Kilisesi gezilecek yerlerin bir kaçı.

Hemen kuzeyinde bulunan Subotica‘da Sırbistan‘ın en güzel şehirlerinden biri. Ambiyansı gerçekten davetkar bir yer. Hem tarihi mekanları hem de doğal güzellikleri ile ön plana çıkmış bir şehir. Palic Gölü, Ludas Gölü, Subatica SinagoguSt. Theresa Katedrali, Subotica‘nın önemli yerlerinden.

9 – Saraybosna (Sarajevo) / Bosna Hersek

Bosna Hersek‘in başkenti ve en büyük şehri, tarihin olanlar için Avrupa’yı hiç bir zaman affetmeyeceği, acıların ve yaşananların halen unutulmadığı şehir Sarajevo. Daha 20 yıl öncesine kadar Avrupa’nın ortasında yaşanan savaş ve soykırımdan sonra şehir yavaş yavaş toparlanıp eski güzel günlerine dönmeye başladı. Ama şehrin birçok bölgesinde ve Bosnalı vatandaşların üzerinde hem fiziksel hem de psikolojik açısından savaşın acımasız yüzünü görebilirsiniz.

Kötü durumları bir kenara bırakırsak, şehir gerçekten çok kozmopolit bir şehir. Şu an Sırplar, Bosnalı Müslümanlar, Makedonlar, Hırvatlar ve diğer birçok Balkan ülkesinin vatandaşları bir arada yaşıyor. Şehrin dört bir yanında farklı dinlere ait mabetleri görüp, farklı kültürleri yaşayabiliyorsunuz. Mutfağı da ayrıca şahane. Çoğunluğun Müslüman olamasından dolayı helal ve ucuz ete doyacağınız şehirlerden. Gece hayatı da muhteşem. Karanlık çökünce onlarca club ve bar kapılarını sabahın ilk saatlerine kadar çılgın eğlence arayanlara açıyor. Eğer vaktiniz varsa, Mostar‘a geçmeden önce ya da Novi Sad‘dan Saraybosna‘ya geçmeden önce Bosna Hersek’in Banja Luka şehrine de uğrayın derim. Sırf şehrin tam ortasında bulunan katedral için bile gidilebilinir.

10- Mostar – Blagaj / Bosna Hersek

İşte geldik Dünya’nın en ikonik yerlerinden birine. Mostar‘ı duyan herkesin aklına muhteşem Osmanlı mimarı Mimar Hayrettin tarafından yaptırılan köprü gelir. Gerçekten etrafındaki taş evlerle birlikte muazzam bir görüntüye sahip. Bosna savaşında yıkılmasına rağmen TİKA tarafından tekrar restore edilerek turizme kazandırıldı. Gerçekten ölmeden önce görülmesi gereken yerlerden. Ayrı bir zamanda Bosna’ya giderseniz bile Sarajevo‘ya 129 km uzaklıkta bulunan bu güzel şehri görmeden dönmeyin derim.

Mostar Köprüsü

Buraya kadar gelmişken de hemen 12 km uzaklıkta bulunan ve su kenarındaki tekkesi ile ünlü olan Blagaj (Blagay)’a da uğrayın. Gerçekten enfes bir görüntüsü var ve huzur dolu bir ambiyansa sahip.

11- Herceg Novi / Karadağ – Perast / Karadağ

Bu kadar karasallık yeter biraz da belki de Dünya’nın en güzel kıyılarına sahip olan Dalmaçya Kıyısı’nda uzunan Karadağ‘ı gezelim. Hırvatistan‘da muazzam şehirlere ev sahipliği yapıyor ancak vizesiz şehirleri ve ülkeleri incelediğimiz zaman biz aşağıya yani Karadağ’a doğru devam ediyoruz. Bence sadece Karadağ‘a ayrı zamanda gelinip tüm kıyı şeridini baştan sona gezmelesiniz.

Kıyı boyunca irili ufaklı o kadar çok kasaba ve şehir var ki beni en çok etkileyenleri anlatmak istiyorum. Bu şehirlerin aslında hepsi birbirine çok benziyor. Gri-bej tonlarında taş evler, turuncu çatılar ve rengarenk pencerelerle kaplı evlerin, küçük ama şirin kiliseler, rengarenk kayıklar ın kıyı boyunca uzandığı yeşilin ve mavinin her tonuna sahip yerler hepsi.

Bunların ilki olan Herceg Novi ve devamında bulunan Perast bu muhteşem kasabaların en güzel örneklerinden. Özellikle Perast‘ın hemen karşısında bulunan ve insan yapımı olup üzerinde şapel bulunan St. George ve Our Lady of Rocks adalarına tekne turu ile gidilip tüm gününüzü muhteşem bir ambiyansta geçirebilirsiniz. Kıyıda bulunan şirinlik abidesi restoran ve barlarda da keyifli zamanlar geçirip, en taze deniz ürünlerini tadabilirsiniz.

12 – Kotor / Karadağ

Sırada benim küçük Dubrovnik diye nitelendirdiğim, bulunduğu körfezi, muhteşem taş mimarili suriçi şehri, tepedeki bulunan surları ve muhteşem bir manzara sunan San Giovanni kalesi ile bence Dünya’nın en güzel kasabalarından. Perast‘a sadece 12 km.

Bu şehir de en az 2 gün kalmalısınız. O taş evlerde konaklamanızı ayarlayıp, enfes kiliseleri ve küçük müzeleri gezip, taş sokakların çıktığı rengarenk restoranlarda en güzel deniz ürünlerini ve pastaları tadıp, gün batımına doğru eşsiz Kotor manzarasını izlemek için San Giovanni Kalesi’ne doğru çıkın. Sonra bana teşekkür edersiniz 🙂

13 – Budva – Sveti Stefan / Karadağ

Son olarak bu bölgenin en turistik şehri olan Budva‘ya. Budva diğer şehirlerden daha iyi mi diye sorarsanız bence değil ama gerek konaklama gerek gece hayatı gerekse diğer tüm turistik kasabalara yakınlığı göz önüne alındığında kişi başına düşen geceleme süresinde ilk sırada olan bir şehir.

Budva

Budva‘da old town (eski şehir) şehrin en popüler bölgesi. Tıpkı Kotor‘da olduğu gibi taş sokaklar ve evlerle oluşmuş bir bölge. Budva’dan dönerken hemen 7 km uzaklıkta bulunan Sveti Stefan da görülmesi gereken bir yer. Denize uzanan bir yarım ada üzerine kurulu bu kara parçası inanılmaz bir seyir zevki sunuyor. Etrafında bulunan kumsallar da çok güzel. Kara parçasına giriş maalesef ücretli. 5 yıldızlı bir otele kiralanan bu yerin hepsi otele ait, gezmek isterseniz sizden ücret isteyeceklerdir. Bence dışarıdan bakınca güzel olduğundan iç kısmına konaklama yapmayacaksanız girmenize gerek yok.

Maalesef içerik çok uzayacağından diğer birçok kasabaya yer veremedim. Uljinc, Rose, Tivat, Savina, Plav, Petrovac, Bar, Przno, Krasici bunların en güzelleri diyebilirim. Zamanınıza göre bu kasabaları rotanıza dahil edebilirsiniz.

Bir sonraki içerikte görüşmek üzere 🙂 vizesiz balkan turu, vizesiz balkan turu, vizesiz balkan turu, vizesiz balkan turu, vizesiz balkan turu, vizesiz balkan turu,vizesiz balkan turu, vizesiz balkan turu, vizesiz balkan turu, vizesiz balkan turu, vizesiz balkan turu,

4 YORUMLAR

  1. Merhaba, sitenize araştırmalarımdan ötürü ulaştım ve inceleme fırsatı buldum. gayet başarılı bulduğumdan yorum yazmak istedim. tebrik ederim. çalışmalarınız devamlı olur inşallah 🙂

  2. Merhabalar bizde Balkan turu yapmıştık yazınızdaki çoğu yerlere gittik şimdi yazınızı okuyunca tekrar gitmi şgibi olduk çok güzel olmuş devmını bekliyoruz Balkanlar gerçekten çok güzel seneye tekrar gitmeyi düşünüyoruz öok beğendik 7 günlük tur yapmıştık bu defa 14 gün yapıp rahat dolaşmak istiyoruz görülcek çok güzel yerler var Üsküpten başlamıştık Makedonyadan araç kiralayıp tekrar üsküpte bitrdik arçla çok rahat gezebilirziniz Uskuper üsküp araç kiralamadan kiralamıştık +38971364328 burdan ulaşabilirsiniz yardımcı oldular Bosna yolları kötüydü biraz ama hep dağların arasından manzarası yeşilik olan yerlerden gidiyorsunuz çok keyifli

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here