Google Translate Özellikleri | Az Bilinen 5 Özellik

0

Google Translate Özellikleri ve Az Bilinen 5 Özellik

belki de çoğumuzun günlük hayatta oldukça kullandığı, belki de günlük hayatta olmasa da yurtdışı seyahatlerinde özellikle de dilini bilmediğimiz ülkelerde yer-yön ve mekan arayışında başvurduğu Google Translate ‘in bir çok işimizi kolaylaştıran ama çok da bilinmeyen bir kaç özelliğini aslında ben de yeni öğrendim. Bundan sonra hem iş hayatımda, hem özel hayatımda bana oldukça rahatlık sağlayacak ve yeni öğrendiğim bu bir kaç özelliğin detaylarını bu yazımda hemen sizinle de paylaşmak istedim.

Google Translate Özellikleri
Google Translate Özellikleri ve Bilinmeye Özellikleri

1- Dokümanları Farklı Bir Dile Çevirme Özelliği

İşiniz gereği yaptığınız bir araştırmayı veya tamamen keyif için bilmediğiniz bir dilde okumak istediğiniz dokümanları tek tuşla istediğiniz dile anında çevirmek mümkün olsaydı işleriniz çok daha kolaylaşmaz mıydı? Aslına bakarsınız bunun gerçekleşebilmesi için, çevirisi yapılacak dokümanınızın bilgisayarınızda yüklü olması yeterli! Dosyanızı hemen Google Translate ‘e yükledikten sonra bu işlemi gerçekleştirmek çok kolay. İki basit adımı tamamladığınızda, dünyanın tüm dokümanları istediğiniz dilde sizin için hazır!

Google Translate - Dokümanları Farklı Bir Dile Çevirme
Google Translate – Dokümanları Farklı Bir Dile Çevirme
Google Translate - Dokümanları Farklı Bir Dile Çevirme
Google Translate Özellikleri – Dokümanları Farklı Bir Dile Çevirme

2- Favorilere Ekleme Özelliği

Zamanla arama yaptığınız tüm kelimeleri geçmişte tutma ve arşiv oluşturma özelliği ile; çevirdiğiniz kelimelerden aklınızda henüz tutamadığınız ve öğrenmek istediklerinizi favorilerinize ekleyebilir, sonrasında bu kelimeleri ve çeviri karşılıklarını liste olarak çıktısını alabilirsiniz. Böylelikle öğrenme sürecinizde eksiklerinizi görebilir, kendinize oldukça yarar sağlayacak bir kaynak oluşturabilirsiniz. Üstelik bu işlemi sadece üç adımda gerçekleştirmek mümkün!

Google Translate - Favorilere Ekleme
Google Translate Özellikleri – Favorilere Ekleme

3- Çevrimdışı Kullanım Özelliği

İnternet bağlantısı erişiminiz olmadığı durumlarda da dokümanlarınızı farklı herhangi başka bir dile çevirme ihtiyacınız oluyorsa, Google Translate’in çevrimdışı özelliği ile bu işlemi gerçekleştirebilmeniz de mümkün. Sadece dokümanınızı her ihtimale karşı önceden yüklemiş olmak şartı ile dosyalarınızı istediğiniz dile, istediğiniz zaman, istediğiniz yerden çevirebilirsiniz.

Üstelik çevrimdışı özelliği sadece doküman çevirmek ile de sınırlı kalmıyor. Seyahatleriniz öncesinde gideceğiniz ülkenin diline dair çeviri paketini telefonunuza ücretsiz olarak indirdiğiniz taktirde, tüm seyahatiniz boyunca istediğiniz cümle veya kelimeleri anında istediğiniz dile çevirerek uygulamayı kullanabilir, böylelikle seyahatlerinizde de zamandan tasarruf edebilirsiniz!

4- Telefon Kamerası ile Çeviri Yapma Özelliği

Bu madde sanırım benim en sevdiğim ve gerçekten hayatımı oldukça kolaylaştıran bir özellik. İster anında kameranızı açıp çevirmek istediğiniz dokümanın fotoğrafını çekerek çeviri yapabilir, isterseniz de daha önceden fotoğrafını çektiğiniz bir yazı görselini uygulamada içeri aktararak ihtiyaç duyduğunuz anda çevirisini yapabilirsiniz. Bunun için diğer özelliklerden farklı olarak Google Translate’i tarayıcı versiyonunda kullanmak yerine telefonunuza uygulamayı yükleyerek kullanmanız gerekiyor. Sonrasında yine iki küçük adımda çeviri tamamlanıyor…

Google Translate - Telefon kamerası ile çeviri
Google Translate – Telefon kamerası ile çeviri

5- Konuşma Sırasında Anlık Olarak Çeviri Yapma Özelliği

Yine özellikle seyahatleriniz sırasında oldukça kolaylık sağlayacağını düşündüğüm ses ile çeviri özelliğinden bahsedelim biraz da. Sadece uygulama versiyonunda yer alan muazzam bir özellik olan ses ile çeviri özelliği; telefon mikrofonu kullanarak istediğiniz dilde seslendirdiğiniz bir cümleyi, anından istediğiniz dile çeviriyor ve hayat kurtarıyor!

Bu özelliği kullanabilmek için play store veya app store’dan uygulamayı indirmeyi ve telefonunuzda uygulama özelinde mikrofon kullanımına erişim izni vermeyi unutmayın.

Google Translate - Konuşma sırasında anlık olarak çeviri
Google Translate Özellikleri – Konuşma sırasında anlık olarak çeviri

Uçup giden zamanları geri getiremeyiz tabii ki ama kısacık da olsa bahsettiğim bu hayat kolaylaştırıcı ipuçları bundan sonra umarım zamandan kazanmanıza yardımcı olurlar. Böylelikle hem kendinize, hem çevrenize daha çok vakit ayırabilir ve an’ın tadını daha çok çıkarabilirsiniz 🙂

Diğer uygulama önerisi temalı yazılarımıza da bir göz atmak istersen :

Yazımı okudun ama aklında sormak istediğin sorular mı var? Bana instagram adresim piecesofsera üzerinden her zaman ulaşabilirsin.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, takipte kalmayı unutma 🙂

Sevgilerle!

Sera

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here